JustPaste.it

Jak zostać dziennikarzem

Jeżeli marzyłeś kiedyś o zastaniu dziennikarzem powinieneś przeczytać ten tekst. Profesjonalny dziennikarz musi przestrzegać kilku zasad. Jakich? O tym dowiesz się z artykułu.

Jeżeli marzyłeś kiedyś o zastaniu dziennikarzem powinieneś przeczytać ten tekst. Profesjonalny dziennikarz musi przestrzegać kilku zasad. Jakich? O tym dowiesz się z artykułu.

 

1. Czytaj/oglądaj/słuchaj newsy. Zdumiewające, ale zdarzają się studenci dziennikarstwa, którzy nie czytają gazet. Nie wiadomo, dlaczego chcą oni zostać dziennikarzami, ale szanse na to, że będą dziennikarzami dobrymi, są iluzoryczne. Kandydat na żurnalistę powinien czytać dużą ilość prasy – również tej w internetowym wydaniu. Oglądanie i słuchanie programów informacyjnych również nie zaszkodzi.

2. Zapomnij o swojej opinii. Myślisz, że kogokolwiek obchodzi, jakie jest twoje stanowisko w sprawie organizacji pociągów? Albo niezdrowej żywności? Albo wzmożonej przestępczości? Jeśli jesteś dziennikarzem, którego zadaniem jest informowanie ludzi, zapomnij o osobistych wynaturzeniach. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku felietonistów czy recenzentów – ich zdanie się liczy.

3. Poznaj różnicę między newsem a featurem*. Newsy to nowe, świeże informacje. Featury natomiast pisane są stosunkowo później; szczegółowo opisują historię i tło wydarzeń, przedstawiają różne punkty widzenia, wypowiedzi analityków i fachowców etc.

4. Stale powiększaj swój notes kontaktów. Odpowiednie kontakty to istotny punkt w pracy dziennikarza. Dzięki nim dowiesz się o wielu ciekawych wydarzeniach ze świata, uzyskasz opinie fachowców w danej sprawie… Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją dziennikarską karierę, e-maile czy numery telefonów do profesjonalnych, uznanych żurnalistów, mogą okazać się bardzo, bardzo wartościowe.

5. Żyj własnym życiem. Dziennikarz pisze najczęściej o sprawach, o których ma największe pojęcie. Które go pociągają i fascynują. Może to być polityka, sport, nauka, medycyna, edukacja, religia, technologie, motoryzacja, finanse… Dziennikarz powinien wybrać sobie jedną, dwie – góra trzy, cztery – dziedziny i stale poszerzać swoją wiedzę na ich temat – dołączać do organizacji, uczestniczyć w spotkaniach i eventach. ROZMAWIAĆ Z LUDŻMI I SŁUCHAĆ, CO MAJĄ DO POWIEDZENIA. Jeszcze jedno – pamiętaj, że ciekawe tematy nie przychodzą same, trzeba potrafić je odnaleźć.

6. Nie siedź bezczynnie, czekając na mejlową odpowiedź. Ludzie mogą zignorować e-mail, i to najczęściej robią. Dużo trudniejsza do zignorowania jest rozmowa telefoniczna. A w dodatku możesz uzyskać znacznie więcej niż tylko jedno wersową odpowiedź. Naucz się korzystać z telefonu/komórki/Skype`a. Bądź uparty i wytrwały. Rusz w teren. Będziesz trudniejszy do zignorowania, jeśli uzyskasz psychiczną bliskość z potencjalnym rozmówcą. Więcej zaobserwujesz.

7. Gramatyka? Bułka z masłem! Profesjonalny dziennikarz powinien brzydzić się błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy składniowych; czuć do nich szczerą odrazę. Wyobrażacie sobie żurnalistę, który pisze „niepójdę”, „gura” czy inne „wogóle”? Ja też nie.

8. Bądź otwarty na nowe doświadczenia. A więc interesujesz się muzyką. To dobrze, ale jeśli sądzisz, że już na początku swojej kariery znajdziesz miejsce w redakcji – dajmy na to – Rolling Stone`a, to jesteś w grubym błędzie. Dziennikarz powinien być na pisanie o wszystkim. A dobry dziennikarz powinien o wszystkim pisać z kreatywnością i ciekawością. Była studentka dziennikarstwa pisała o technologii, edukacji i motoryzacji, zanim spełniła swoje marzenie – trafienie do redakcji magazynu dla kobiet. To normalne w dziennikarskim światku. I to jest jedna z najpiękniejszych rzeczy w tym zawodzie.

9. Czytaj książki. „Trudno sobie wyobrazić dziennikarza, który nie czyta książek” – te jakże trafne słowa wypowiedział Jacek Kowalczyk, zastępca redaktora naczelnego „Przekroju”. Dzięki książkom zagłębisz się w językowe możliwości, pogłębisz swoją wiedzę o świecie, ulepszysz swój dziennikarski warsztat, do twojej głowy wpadną nowe pomysły, poszerzysz horyzonty. Przeczytałeś autobiografię Che Guevary? Świeżą historię Afryki? Książkę popularnonaukową? Hamleta? Świetnie, wiele zyskujesz w oczach potencjalnego pracodawcy.

10. Oglądaj wartościowe programy telewizyjne. Słowa pisane nie zawsze wystarczą; nie zawsze w sposób uczciwy, rzetelny opiszą daną historię. Oglądaj wartościowe filmy dokumentalne. Dokładnie obserwuj. Patrz, co jest w nich dobre, a co można by poprawić.

11. Słuchaj informacyjnych stacji radiowych. Na przykład Tok FM.

12. Korzystaj z zasobów sieci. Załóż bloga, regularnie go aktualizuj. Wczytuj się w inne blogi. Swoje pierwsze dziennikarskie kroki stawiaj w portalach internetowych. Tam też publikuj pierwsze artykuły. Da ci to cenne doświadczenie, które na pewno pomoże ci w dalszej karierze. Nie lekceważ mocy, jaką posiada Internet.

13. Nie bój się zadawać głupich pytań. Wbrew pozorom, tzw. „głupie” pytania niekiedy okazują się być pytaniami mądrymi. Pytaj o wszystko, nawet o rzeczy z pozoru błahe. Znacie to wyświechtane do granic możliwości powiedzonko: „kto pyta nie błądzi”?

14. Bądź ciekaw tego, co cię otacza. Obserwuj, badaj i odkrywaj. Rozglądaj się na wszystkie strony. Staraj się dostrzegać to, czego inni nie widzą.

15. Czytaj. Pisz. Czytaj. Pisz. Tylko w ten sposób nauczysz się dziennikarskiego fachu. A więc: czytaj i pisz. Jak najwięcej.

Od siebie dodam jeszcze trzy punkty:

16. Znajomość języków obcych. Dziennikarz bez znajomości j. angielskiego to jak tenisista bez rąk. Angielski to ABSOLUTNE MINIMUM. Znasz poza tym jeszcze inne języki? Super, zyskujesz przewagę nad innymi.

17. Bądź oryginalny.

18. Zawsze bądź o krok do przodu.

* w polskim słowniku nie istnieje jeszcze tłumaczenie słowa „feature”

Na podstawie: Online Journalism Blog

 

Przedruk dokonany za zgodą autora

 

Źródło: Mateusz Jan Marcola