Login lub e-mail Hasło   

Serwer Czasu NTP – Sztuka Synchronizacji

Artykuł wyjaśniający podstawy synchronizacji czasu w sieciach komputerowych
Wyświetlenia: 7.618 Zamieszczono 20/08/2008

Jeszcze gdy Internet nie był tak rozpowszechniony, z nie więcej niż kilkoma komputerami związanymi ze sobą, stało się oczywiste, że niezbędna będzie synchronizacja czasu. Komputery łatwo dezorientują się w czasie, zwłaszcza, że płynie on tylko w jednym kierunku.

Kiedy komunikat wysyłany jest z jednego komputera i odbierany przez drugi komputer, może okazać się, że dotarł wcześniej niż został wysłany i może to wywołać nieprzewidziane problemy.

Pomyśl o sytuacji kiedy kupujesz bilet lotniczy i chwilę po pojawieniu się na lotnisku dowiadujesz się, że ktoś kupił to samo miejsce, ponieważ zabukował bilet z komputera z wolniejszym zegarem.

Dr David Mills z Uniwersytetu Delaware, dostrzegł potrzebę synchronizacji urządzeń i zajął się rozwojem Protokołu Synchronizacji Czasu (NTP).  Chociaż to nie pierwszy i jedyny protokół synchronizacji czasu, to bez wątpienia najbardziej rozpowszechniony. Prawdopodobnie dzięki swoim zasługom Milles jest już profesorem i wraz z grupą współpracowników prowadzi nieprzerwane badania. 

Protokół zapoczątkowała synchronizacja z dokładnością do kilku milisekund, teraz jest w stanie synchronizować każdy komputerowy zegar z dokładnością do kilku nanosekund (mili = 1/tysięczna część; nano = 1/miliardowa).

NTP jest hierarchiczne i dzieli się na Stratum. Zegar pierwotny to Stratum 0, podczas gdy serwer czasu NTP jest Stratum 1. Komputery i urządzenia pobierające czas od serwera Stratum 1 stają się Stratum 2 itd.

Ta hierarchiczna struktura oznacza, że dziesiątki tysięcy urządzeń mogą synchronizować się do tego samego czasu nie przeciążając serwera NTP i nie spowalniając pracy sieci.

Serwery NTP są powiązane ze wzorcem czasu, którym może być nawet zegarek na rękę bądź zegar systemu komputerowego, jednak bez sensu byłoby używanie jako wzorca czasu zegara, który sam nie jest dokładny.

Większość sieci, które korzystają z serwera czasu NTP, wykorzystuje źródło czasu UTC. UTC lub Uniwersalny Czas Koordynowany Greenwich jest oparty na czasie odbieranym z niewiarygodnie dokładnego i drogiego zegara atomowego. Chociaż sygnały czasu zegarów atomowych mogą być odbierane nawet z Internetu (ich dokładność zmienia się i zależy od odległości), to specjalne nadajniki radiowe emitują sygnał z kilku krajów włączając USA, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję i Japonię) bądź poprzez amerykańskie GPS (System Nawigacji  Satelitarnej).

Serwery czasu NTP dystrybuują ten wzorzec czasu Stratum 0 pomiędzy wszystkie urządzenia w sieci podłączone do serwera czasu NTP. NTP przyspieszy lub zwolni zegar systemowy aby odpowiadał wzorcowi czasu. 

NTP posiada również wbudowane systemy bezpieczeństwa nazywane uwierzytelnieniem. Jest to szereg kluczy zaszyfrowanych i używanych w celu identyfikacji klienta i serwera. Niestety uwierzytelnienie nie jest dostępne w internetowych wzorcach, dlatego zarówno Microsoft jak i Novell sugerują używanie autonomicznych rozwiązań jako wzorca czasu.

NTP obecnie funkcjonuje w wersji 4 z wersją 5 w przygotowaniu. Jest to otwarte źródło z możliwością pobrania przez ntp.

 

Paweł Piontek jest specjalistą i autorem tekstów w dziedzinie zegarów atomowych, telekomunikacji, NTP oraz sieciowej synchronizacji czasu (serwer ntp). Pracuje w zakresie rozwoju zegarów dedykowanych NTP.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61449
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32888
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31565
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63973
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65384
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23589
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29302
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28823
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23971
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26528
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12740
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska