Login lub e-mail Hasło   

Co ludziom w głowie siedzi

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.neurotyk.net/?p=155
Jedne z ciekawszych opisów przypadków urazów mózgoczaszki. Informacje straszne, ale i ciekawe. Nie dla osób o słabych nerwach.
Wyświetlenia: 7.478 Zamieszczono 20/08/2008

Mózg jest bardzo newralgicznym organem. Wystarczy 10 sekund odcięcia od świeżej krwi, by świadomość wygasła. Kolejne 4 minuty takiego stanu mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian, martwicy szarych komórek. Głowę chronimy kaskami i hełmami i co jak co ale utrata tej części ciała jest dość poważna w skutkach. Więc niby mózg taki delikatny i wrażliwy na wszelakie uszkodzenia, a jednak w chwilach próby okazuje się być bardzo odpornym bydlakiem.

Ludzie to istoty bardzo skore do wypadków. Gdzie się nie pojawi Homo Sapiens to musi humorystycznie upaść, spaść, potknąć się czy wyrżnąć o coś łepetyną. Niebezpiecznych, leżących luzem przedmiotów u nas dostatek, więc często owe rzeczy w przedziwny sposób łączą się z czaszką. Wcześniej pisałem o niejakiej Margret Wegner, która to nosiła w głowie wbity ołówek przez 55 lat. Ciekawy jest też przypadek Gage’a Phineas’a, który przebił sobie czaszkę sporym prętem. Dzisiaj kolejna porcja informacji, co też może ludziom siedzieć w głowie. Pragnę na początku uprzedzić, że niektóre materiały nie są odpowiednie dla osób młodszych oraz o słabszym żołądku.Ból lewego policzka, głowy oraz rejonu koło oka zmusił 49letniego Amerykanina do pojawienia się w szpitalu. Wyznał on, że nieprzyjemne odczucie towarzyszy mu od 6 godzin, gdy to otrzymał cios w głowę od napastnika. Bójka nie pozostawiła wielu śladów - ot 5 milimetrowy ślad cięcia pod lewym okiem. Wykonano jednak tomografię komputerową, która ukazała ciało obce ciągnące się od lewego oczodołu do wzgórza wzrokowego. Pacjenta uśpili, a przez nacięcie blisko powieki wyciągnięto z niego 10,5 centymetrowy, drewniany pędzelek. Po przebudzeniu Amerykanin został zdiagnozowany jako zupełnie zdrów z neurologicznej i okulistycznej strony. Uraz mózgu był zbyt mały by wywołać jakiekolwiek zmiany w zachowaniu czy funkcjach poznawczych. Atak jakiegoś pokojowego malarza?

 W stanach coraz popularniejsze na budowach są tzw. ‘nailguns’, czyli pistolety na gwoździe (gwoździownice?). A że na budowie nie trudno o wypadek, to rany spowodowane wbitymi z dużą siłą gwoździami są często spotykane w szpitalach. Czasami się uda nawet delikwentowi wbić metalowy kołek we własną głowę - jak w przypadku tego 50letniego jegomościa. Zdołał on zaaplikować sobie dwa ciała obce. Nie jest on jednak tak fartowny jak pan wymieniony wyżej - tutaj potrzeba było paru ciężkich operacji by pacjent powrócił do w miarę normalnego życia.

 35latka została znaleziona nieprzytomna po awanturze rodzinnej. Zdjęcie rentgenowskie zrobione zaraz po przywiezieniu jej do szpitala pokazało prawie 12 centymetrowy gwóźdź niemal całkowicie wbity w jej czaszkę. Po szybkiej operacji pacjentka pozostała przez jakiś czas w częściowej śpiączce, jednak po sześciu miesiącach jej stan był już neurologicznie normalny.

 Bohater następnego przypadku umieścił sobie w czaszce aż 11 gwoździ. I zrobił to całkiem sam. Cierpiąc na depresję ukojenia szukał w autoagresji. Przez 3 miesiące wbijał sobie 5 centymetrowe gwoździe w górną część głowy a rany udawało mu się ukryć nosząc kapelusz. Gdy jednak wbił sobie prawie 13 centymetrowego metalowego szpikulca trafił do szpitala ze zwiotczeniem lewej strony ciała. Na szczęście dla pacjenta w rany nie wdała się infekcja i po długiej operacji i kuracji został wyleczony.

 32letni pacjent, który na sumieniu miał już kilka akcji samookaleczenia, tym razem wywiercił sobie w czaszce otwór za pomocą wiertarki, a następnie, bezpośrednio w mózg drut który spaja kartki w zeszycie technicznym. Ciało obce ciągnęło się przez podstawę czaszki do prawej półkuli. Po delikatnym usunięciu drutu nieszczęśnik bardzo szybko powrócił do zdrowia. Jego przypadek bardzo skomplikowanego aktu autoagresji został oddany pod opiekę psychiatryczną.

 Tym razem historia miała miejsce w Hiszpanii. 22letni pacjent został przywieziony do szpitala z kawałkiem azbestowego dachu wielkości 12 na 15 centymetrów. Usunięcie ciała obcego i operacja na otwartej czaszce dały dobre skutki i mimo dużych strat i ubytków w korze mózgowej młodego człowieka można uznać za wyleczonego. Lezje były jednak zbyt duże, by mówić tutaj o całkowitym powrocie do zdrowia. Lewa strona ciała pozostała zwiotczała i częściowo sparaliżowana. Prawego oka również nie dało się uratować.

 Tutaj możecie obejrzeć film, gdzie omawiany jest przypadek Mary Townsen, która podczas pracy w ogródku przypadkowo upadła na leżący ostrzem do góry nóż. Pacjentka była przytomna i prosiła sanitariuszy by zabrali ją do jej córki, która jest pielęgniarką. Oni jednak, widząc przerażająco sterczącą z lewego oczodołu rękojeść ostrza zawieźli ją od razu do szpitala. Tam Dr. Kent Grewe, przygotowany do ciężkiej operacji, wyciągnął nóż. No i tyle. Pacjentkę od początku nic nie bolało a po usunięciu ostrza po prostu wszystko wróciło do normy. Dr. Grewe porównał to do wyciągnięcia exkalibura z głazu – pyk, i wszystko po staremu.

 Następny przypadek wymagał już skomplikowanej 3 godzinnej operacji. Młody człowiek imieniem Shafique el-Fahkri został zaatakowany przed nocnym klubem w Melbourne. Zaatakowany krzesłem. Noga tego mebla utkwiła mu w czaszce przechodząc przez oczodół. 5 chirurgów brało udział w próbie zapanowania nad tym bałaganem. Teraz, już 20letni student nadal ma problemy z widzeniem – oko bardzo rozmywa mu obraz. Dodatkowo jest on bardzo osłabiony i męczy się ze sztywniejącym karkiem. Mimo tego – wybaczył swojemu napastnikowi.

 Kolejny przypadek to schizofrenik, który próbował wyleczyć łaskotanie w oku . Pracownicy szpitala znaleźli go w kałuży krwi. Jeszcze przytomny zdołał porozmawiać z lekarzem o ranie i powiedzieć mu że oko go drażniło bo 10 lat wcześniej strzelił w nie z wiatrówki. Wkrótce potem zapadł w śpiączkę. Doktor był zmieszany – pacjent miał tylko lekki uraz oka i krwawił, skąd takie poważne powikłania? Komputerowa tomografia ukazała coś, co lekarz zinterpretował jako tor pocisku z nieszczęsnej broni. Schizofrenik zmarł 4 dni później. Z jego głowy wyciągnięto 14,5 centymetrowy długopis. Pacjent wcisnął go sobie, razem z nakrętką, przez oczodół, aż do móżdżku.

 


Źródła:

Mandat, T. S., Honey, D. A. & Sharma, B. R. (2005) Artistic Assault: an unusual penetrating head injury reported as a trivial facial trauma. Acta Neurochir. 147: 331-333.

Testerman, G. M. & Dacks, L. M. (2007). Multiple self-inflicted nail gun head injury. South. Med. J. 100: 608-10.

Yilkudi, M. G., et al. (1985). Penetrating cranial nail injury. An unusual domestic assault: Case report. East Central Afr. J. Surg. 10: 60-62.

James, G., et al. (2006). A case of self-inflicted craniocerebral penetrating injury. Emerg. Med. J. 23: e32.

Karabatsou, K., et al. (2005). Self-Inflicted Penetrating Head Injury in a Patient With Manic-Depressive Disorder. Am. J. Forensic Med. Pathol. 26: 174-7.

de Andrade, G. C., et al. (2004). Penetrating brain injury due to a large asbestos fragment treated by decompressive craniotomy: case report. Arq. Neuropsiquiatr. 62: 1104-1107.

http://www.theage.com.au/news/national/miracle-saves-teens-eye/2007/04/19/1176697005264.html

Lunetta P, Ohberg A, Sajantila A. Suicide by intracerebellar ballpoint pen. Am J Forensic Med Pathol. 2002 Dec;23(4):334-7.

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 736
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 670
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 848
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 487
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 926
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1280
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142114
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241899
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112021
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122485
 
Autor
ArtykułCiekawa ciekawostka ;).

Artykuł super , szczęściarze :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska