Login lub e-mail Hasło   

Wnętrze przyjazne akustycznie.

Wnętrze przyjazne akustycznie. Wywiad z Jackiem Niezgodą projektantem ARTDESIGN architektura wnętrz. Jak najlepiej zaplanować rozkład pomieszczeń (sypialnia, łazienka, kotłownia...
Wyświetlenia: 1.054 Zamieszczono 22/08/2008

Wnętrze przyjazne akustycznie.
Wywiad z Jackiem Niezgodą projektantem ARTDESIGN architektura wnętrz.
 
Jak najlepiej zaplanować rozkład pomieszczeń (sypialnia, łazienka, kotłownia itp.) w domu mieszkalnym, aby był on “przyjazny” pod względem akustycznym, a współmieszkańcy nie przeszkadzali sobie wzajemnie?
 
Jacek Niezgoda – Komfort akustyczny jest parametrem subiektywnym, na jego odczuwanie mają wpływ drgania powierza tworzące wrażenie słuchowe (dźwięk) i odczuwalne drgania, wibracje. W przestrzeni domu odnajdziemy pomieszczenia tj. kuchnia, łazienka i holl gdzie większe natężenie hałasu i występujący pogłos nie przeszkadza nam w codziennym użytkowaniu. W innych gdzie śpimy, odpoczywamy czy pracujemy – najcichsze dźwięki utrudniają nam skupienie, koncentrację lub odpoczynek. Zaplanowanie przyjaznego pod względem akustycznym domu to przede wszystkim zastosowanie odpowiednich technologii podczas budowy, ale również układu funkcjonalnego domu. Sąsiedztwo pomieszczeń, których funkcja jest ze sobą sprzeczna będzie dużym utrudnieniem w codziennym użytkowaniu. Dlatego sypialnie i gabinety gdzie wykonujemy prace umysłową nie powinny być lokowane w pobliżu kotłowni wydającej cykliczny hałas, monotonny hałas. Sypialnia nie powinna się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie pokoju dziennego, gdzie skupia się życie domowników, czy pomieszczenia kina domowego coraz częściej występującego w przestrzeni domu. Nie zawsze wielkość domu pozwala na wygodny akustyczne układ. W takich sytuacjach warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji akustycznej wydzielonych pomieszczeń. Szczególnym przypadkiem jest pomieszczenie kina domowego, gdzie niskotonowe dźwięki przenikają nie tylko przez ścianę, ale rozchodzą się po całym domu.
W dużych kubaturowo pomieszczeniach wyposażonych w niewielką ilość sprzętów powstaje również zjawisko hałasu pogłosowego, zjawisko to związane jest odbiciem fali dźwiękowej od płaszczyzn ścian i sufitu – potocznie nazywanym echem Powoduje zniekształcenia emitowanych dźwięków, niezrozumiałość wypowiedzi i wrażenie braku przytulności wnętrza. Zastosowanie przemyślanych zabiegów adaptacji akustycznej rozwiąże problem. Do dźwięków powstających w przestrzeni domu, które należą do szczególnie uciążliwych zaliczamy również korzystanie z łazienki nocą, hałas i wibracje emitowane przez wannę z hydromasażem, bieganie i krzyki dzieci. Świadome postępowanie na etapie projektowania i wykonawstwa pomoże rozwiązać te problemy.
 
Jakie mogą być źródła hałasu w domu i jak ograniczyć skutki tego hałasu (np. dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, właściwe ustawienie sprzętów, np. pralki)?
 
Jacek Niezgoda – Stałymi źródłami emisji hałasu w domu jest kotłownia, system wentylacyjny, centralne ogrzewanie i kanalizacja. Hałas poprzez instalacje rozchodzi się do wszystkich pomieszczeń w domu. Bardzo niekorzystne są niskotonowe dźwięki, dudnienia wentylatorów, szum wody, czy buczenie palników pieca gazowego. Nie muszą być one wcale głośne, aby spędzać nam sen z powiek i powodować rozdrażnienie. Źródła hałasu można redukować poprzez stosowanie różnego rodzaju obudów czy tłumików hałasu i drgań.
Hałas możemy podzielić na 3 kategorie. Przenoszony przez konstrukcje budynku, eliminacja na etapie budowy poprzez odseparowanie źródła hałasu od konstrukcji, doraźnie przez stosowanie okładzin dywanowych lub podłogi pływającej z izolacją akustyczną. Hałas przenoszony poprzez instalacje, zazwyczaj jego przyczyną jest brak staranności wykonania, brak przekładek z gumy czy filcu miedzy ścianą a rurą, źle zaizolowane przejścia przez ściany. Hałas jako bezpośrednie wrażenie słuchowe – eliminacja przez stosowanie odpowiednich okładzin ścian, budowę przegród o większej izolacyjności akustycznej. Najczęściej dodatkowa izolacja w postaci materiałów porowatych lub włóknistych, mocowane do ściany i przykryte płytą kartonowo gipsową i korkiem.
Wyposażając dom w urządzenia należy stosować te, które emitują jak najmniej hałasu, a infrastruktura techniczna budynku powinna być wyposażona w elementy eliminujące przenoszenie hałasów lub powstawanie nowych.
 
ARTDESIGN architektura wnętrz
Jacek Niezgoda
tel. 012 633 05 97, 507 065 433
e-mail: jacek.niezgoda@artdesign.pl
www.artdesign.pl

Podobne artykuły


72
komentarze: 28 | wyświetlenia: 26008
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6699
31
komentarze: 30 | wyświetlenia: 5960
31
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2696
29
komentarze: 37 | wyświetlenia: 4337
27
komentarze: 52 | wyświetlenia: 1850
27
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5316
21
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3887
21
komentarze: 10 | wyświetlenia: 3024
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 19700
19
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2967
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4598
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1151
16
komentarze: 10 | wyświetlenia: 84783
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska