Login lub e-mail Hasło   

Rezydencja - pomieszczenia dla służby.

Rezydencja – pomieszczenia dla służby. Jacek Niezgoda ARTDESIGN architektura wnętrz. Czy inwestorzy planując budowę rezydencji myślą również o pomieszczeniach dla s...
Wyświetlenia: 1.165 Zamieszczono 22/08/2008

Rezydencja – pomieszczenia dla służby.
Jacek Niezgoda ARTDESIGN architektura wnętrz.

Czy inwestorzy planując budowę rezydencji myślą również o pomieszczeniach dla służby?

Jacek Niezgoda – Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa, coraz mniejszą ilością czasu na prowadzenie domu i powstawianiem okazałych rezydencji rośnie zapotrzebowanie na osoby zajmujące się prowadzeniem domu, jaki i opieką nad jego otoczeniem. Stanowiska major domusa – zarządcy domu, kucharek, sprzątaczek, a także ogrodników to coraz częściej spotykane zawody związane z rezydencją. Rolę tę częściowo spełniają firmy zewnętrzne oferujące tego rodzaju usługi, jednak dla właściciel domów, którzy chcą zachować prywatność – konieczne jest zatrudnienie osób na stałe przebywających na terenie posesji. Pracownicy mieszkają na terenie domu w wydzielonym mieszkaniu lub zupełnie w odrębnym budynku.

Gdzie najczęściej znajduje się taka strefa – w samej rezydencji (dyskretnie oddalona od reprezentacyjnych pomieszczeń, z osobnym wejściem?) czy też jest umieszczona w oddzielnym budynku?

Jacek Niezgoda – W mniejszych rezydencjach optymalnym rozwiązaniem jest zatrudnienie małżeństwa, w którym mężczyzna odpowiedzialny jest za ogród i nadzór techniczny nad budynkiem, a kobieta zajmuje się sprzątaniem i gotowaniem. Dla wygody i zapewnienia intymności zarówno właścicielom domu, jak i pracującym małżeństwom zazwyczaj buduje się oddzielne domki służbowe lub mieszkania przyległe do domu z osobnym wejściem z zewnątrz. Z reguły składają się one z łazienki, pokoju dziennego z aneksem kuchennym i sypialnią. Budynki służbowe są spójnie stylistycznie z architekturą domu, jednak we wnętrzach stosuje się typowe, niedrogie materiały, meble i wyposażenie.

Jakie pomieszczenia składają się na część przeznaczoną dla służby? Jaki jest zazwyczaj standard wykończenia?

Jacek Niezgoda – Jeżeli warunki nie pozwalają na wybudowanie oddzielnego domku dla osób zatrudnionych na stałe do prac domowych lub z innych względów osoba zatrudniona powinna stale przebywać na terenie domu, przeznacza się dla niej pokój służbowy z łazienką i aneksem kuchennym – jeżeli jest to możliwe z oddzielnym wejściem. Pomieszczenia służbowe zazwyczaj sąsiadują z pomieszczeniami technicznymi, spiżarnią i kuchnią. W mieszkaniach dla pracowników zlokalizowanych w obrębie domu, poziom wykonania instalacji, tynków, płytek i innych elementów jest jakościowo identyczny, jak dla całej rezydencji. Standard estetyczny jest zachowany przy wykorzystaniu mniej kosztownych elementów wnętrza. Standard pomieszczeń dla pracowników, w porównaniu do typowych polskich mieszkań jest wysoki, jednak przy rezydencji stanowi jedynie ubogie, uporządkowane tło.
Generalną zasadą, którą kierują się inwestorzy to dążenie do maksymalnego odseparowania części przeznaczonej dla siebie od pomieszczeń dla pracowników. Jest to korzystne dla obu stron – właścicielom domu zapewnia niezbędną prywatność i dyskrecję, pracownikom gwarantuje rozdzielenie pracy i życia prywatnego, możliwość nieskrępowanego zapraszania gości oraz stworzenia w służbowym mieszkaniu domowych warunków.

ARTDESIGN architektura wnętrz
Jacek Niezgoda
tel. 012 633 05 97, 507 065 433
e-mail: jacek.niezgoda@artdesign.pl
www.artdesign.pl

Podobne artykuły


45
komentarze: 20 | wyświetlenia: 6285
42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6436
37
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1815
37
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2681
32
komentarze: 32 | wyświetlenia: 2185
31
komentarze: 30 | wyświetlenia: 5782
27
komentarze: 52 | wyświetlenia: 1751
27
komentarze: 12 | wyświetlenia: 5176
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 82363
21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1845
21
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3640
21
komentarze: 29 | wyświetlenia: 1852
20
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2806
19
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4339
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska