Login lub e-mail Hasło   

Zdrowa Dieta Bircher-Bennera - Leczenie - Kuracje - Odchudzanie

Zdrowie zależy od sposobu żywienia, a złe nawyki żywieniowe są przyczyną wielu chorób. Nadwaga przeważnie bywa sygnałem choroby związanej z zaburzeniami procesów przemiany materii
Wyświetlenia: 69.023 Zamieszczono 28/08/2008

B-B to Naukowa Dieta Bircher-Bennera 

Max Bircher Benner to jeden z pionierów nauki o odżywianiu, twórca energetycznej teorii całości pokarmowych. Klinika jego imienia w Zurychu jest miejscem, gdzie chorzy odzyskują zdrowie, a zdrowi uczą się właściwego odżywiania. Przyjeżdżają tam bowiem dietetycy i lekarze z całego świata, aby czerpać z doświadczeń kliniki wiedzę o zdrowym żywieniu oraz inspirację do własnych poszukiwań w tym zakresie.


Maximilian Oskar Bircher-Benner urodzony jako syn notariusza 22 sierpnia 1867 w Aarau w Szwajcarii – zmarły 24 stycznia 1939 roku w Zurichu w wieku lat 72 i dobrym zdrowiu. Prowadził w Zurychu w Szwajcarii sanatorium leczenia naturalnego przy Bircher-Brenner-Platz, aktualnie znane jako Zurich Development Center. Badania i terapie prowadzone są przez jego potomków, w tym córkę dr Ruth Kunz Bircher. W sanatorium zalecano wczesne chodzenie spać około godziny 21 wieczorem, ćwiczenia fizyczne oraz pracę w ogrodzie dla lepszej harmonii z przyrodą. Dr Bircher-Benner ukończył ekskluzywne studia medyczne w Wiedniu, Dreźnie, Berlinie i Zurichu i posiadał prawo do prowadzenia własnej kliniki. Uzyskał doktorat w medycynie w roku 1891 w Zurychu. W 1893 pojął za żonę córkę aptekarza Elizabeth Benner z rodu Elsass. Zajmował się leczeniem naturalnym, wodolecznictwem i dietetyką. Część zaleceń powstało na podstawie obserwacji życia długowiecznych pasterzy w Alpach. Sanatoryjne zdrowe żywienie wymaga odstawienia mięsa i jego przetworów oraz odstawienia szkodliwych białych trucizn jak biała mąka, biały cukier, biała sól. W latach 1895-1900 dr Benner wykonał setki eksperymentów porównawczych nad leczeniem dietą. W 1897 roku otworzył pierwszą klinikę leczenia żywieniem przy ulicy Asylstrasse w Zurichu. W 1904 roku zamieszkał w wilowej dzielnicy Zurichberg oraz otworzył nową klinikę w południowo- zachodniej dzielnicy Zurychu nazywaną "Vital Force". Klinika przyciągała arystokrację, fabrykantów, artystów i pisarzy. Zaraz po jego śmierci w 1939, ku jego pamięci zmieniono nazwę kliniki "Vital Force" na "Bircher-Benner Clinic". W roku jego śmierci otwarto także "People's Sanatorium for a Lifestyle Based on Nature" ufundowane z datków pacjentów i sponsorów, jednak dr Bircher Benner nie doczekał otwarcia tego sanatorium. Starą klinikę prowadzoną po śmierci przez jego dwóch synów zamknieto w 1994 roku z powodu przeznaczenia terenów pod nowoczesną zabudowę Zurichu. Uważał wskutek badań, że człowiek jest w swej naturze wegetarianem, roślinożercą i tylko taka dieta będzie działać dla jego zdrowia. Równolegle działający w USA John Harvey Kellogg zaproponował bardzo podobną dietę roślinną oraz podobne zalecenia dla leczenia. W 1903 roku dr B-B opublikował swoją przełomową pracę: "Fundamentals of the nourishing therapy due to the Energetik".

Kto chce chorować nie przejmuje się teorią „całości pokarmowej” dr Bircher-Brennera, według której w najbardziej zewnętrznej warstwie ziarna, tuż pod skórką, znajdują się witaminy z grupy B, sole mineralne, białka i tłuszcze, a wnętrze ziarna wypełnione jest czystym węglowodanem? Kto chce chorować nie myśli o tubylcach z wyspy Tristan da Cunha, z Hawajów i Wysp Japońskich, którzy w końcu XIX wieku „uszlachetnieni” przez białych cukrem, białym ryżem, i takąż mąką masowo chorowali na reumatyzm, próchnicę zębów, nerwobóle, obrzęki i niewydolność krążenia? Czy wiemy że, według wspomnianego lekarza-dietetyka, w wysokiej temperaturze ginie większość witamin, giną fermenty (enzymy), a białka, tłuszcze i węglowodany zostają w wysokim stopniu zdenaturowane, przy czym ich cechy fizyko-chemiczne i elektryczne ulegają głębokim zmianom nieobojętnym dla ustroju człowieka. Wymowne jest jedno z doświadczeń Mac Carrisona, który karmił grupę pojmanych małp normalnie zjadanymi przez nie pokarmami, ale poddanymi uprzedniemu długotrwałemu gotowaniu. Wszystkie te małpy zdechły przed upływem 3 miesięcy w osłabieniu i zaburzeniach żołądka i jelit...

Więcej na temat diety BB

http://www.macierz.org.pl/artykuly/zdrowie/zdrowa_dieta_bircher_bennera.html

 

Foto: Klinika Doktora Bennera

 

Opracowanie tematu i wybór zdjęć: Andromedah

Podobne artykuły


157
komentarze: 73 | wyświetlenia: 256679
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 41036
110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160335
72
komentarze: 36 | wyświetlenia: 91798
38
komentarze: 8 | wyświetlenia: 36846
37
komentarze: 25 | wyświetlenia: 60228
33
komentarze: 18 | wyświetlenia: 186442
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49711
41
komentarze: 45 | wyświetlenia: 141496
38
komentarze: 11 | wyświetlenia: 21181
37
komentarze: 21 | wyświetlenia: 293281
70
komentarze: 59 | wyświetlenia: 17011
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje  kamakszi,  29/08/2008

Stosowałam i stosuję i polecam wszystkim tę dietę.

@kamakszi: Jak długo ją stosujesz i ile przez ten czas schudłeś?

Ciekawe, że zalecenia dr Birchera dopiero po stu latach zostały tak naprawdę docenione i nawet zalecone jako Cztery Nowe Grupy Pokarmowe przez WHO. Tylko jakoś Państwowy Instytut Żywienie III RP niedomaga albo ma rozwolnienie i nie promuje zaleceń WHO, chociaż powinien już od 1984 roku. Ale może to KOMUNA jeszcze winna, bo kozioł ofiarny musi być, a najlepszy jest Kozioł już zdechły lub nie istniejący. Wtedy nie ma winnych zaniedbań ze strony Instytutu Żywienia.

  kamakszi,  31/08/2008

Zapomniałeś Prema w jakim kraju żyjesz? To kaczy land :-) sraczka za sraczką :-/

Staram się nie pamiętać czasem, chociaż taka Kaczlandia, Kaczorland czy Kaczy Londyn, a także Donlandia i Donaldyn całkiem ładnie brzmi:)

  kamakszi,  08/09/2008

Zawsze jak wracam do kraju - to sobie to uświadamiam... że epidemia kaczej grypy zagraża...

Dziękuję za komentarze. Polecam dietkę, bo fajna i bardzo zdrowa. No, a wiadomo, że wszystko to, co zdrowe chroni nasz organizm przed infekcjami :-) Pozdrawiam :-)

  Asjo,  13/02/2009

Dziękuje bardzo za dobre słowo :)
Czytając Twoje artykuły mogę stwierdzić, że jeszcze wiele mi brakuje do tak dobrych tekstów. Ale myślę, że czytając je, będę się uczyć i w końcu kiedyś uda mi się napisać coś co będzie na Twoim poziomie. Pozdrawiam :)

@Joanno! Dziękuję ci za punkciki :-) Trzymam za ciebie kciuki i mam nadzieję, że bardzo szybko ci się uda pisać artykuły bardziej wartościowe i lepsze! A ja się będę bardzo cieszyć czytając je.
Na początku wydaje się, że to trudne trochę, bo trzeba się zapoznać z wieloma urządzeniami na eioba, jak na przykład edytor, wstawianie zdjęć w edytorze, pogrubianie tekstu, kolorowanie etc..., ale p ...  wyświetl więcej

  Elba,  02/03/2009

Z podobną dietą zdrowotną zwaną też warzywno-owocową metodą oczyszczania organizmu, którą propaguje pani dr Ewa Dąbrowska spotkałam się już w kilku ośrodkach wczasowych, tj.SOFRA, BEZETA. Podobno jest ich ~300 na terenie Polski. Polecam. Dwa tygodnie i człowiek jest o wiele zdrowszy. A gdyby tak te zasady wcielić na codzień, to sprawdzam na sobie, że ani grypa ani katary człeka się nie imają.

@elba, wszystko, co przyczynić się może do poprawy naszego zdrowia, życia i co da nam szczęście jest wskazane. Warto więc próbować różnych sposobów oczyszczania organizmu i różnych diet. Pozdro. :-)

Niesamowity artykuł. Pełne bogactwo - dla tych, którzy zechcą go przeczytać.

Dziękuję za punkty, komentarz i uznanie :-)

  ulmed,  02/03/2009

Andromedo!
Jakże dobrze, że ten artykuł napisałaś. Wiele trudu, ale wiele pożytku. Nawet jak się coś zapomni i poplącze to zawsze zostanie przesłanie - zastanów się, co jesz, co pijesz, jak żyjesz.
Słonecznie pozdrawiam

Dzięki za uznanie mej pracy i życzę dobrych wyborów dietki i dużo zdrowia!

  duvima,  14/12/2009

Kopalnia wiedzy! mam książkę z przepisami doktora B-B od 20 lat, i ciągle znajduję tam cos ciekawego. Polecam wszystkim!
i oczywiście można bez mięsa tez zyć, mimo powszechnie panującej w naszym kraju całkiem odwrotnej opini.
Pozdrawiam serdecznie

Ano można żyć bez mięsa, bo wiele osób mięsa po prostu nie je i żyje zdrowo. Pozdrawiam i dzięki za komentarz. :-)

  eugen,  16/07/2010

Piękne teorie ale co dały ich twórcą oprócz kasy? długośc życia nie rewelacyjna, czy chorowali jeśli tak to na co?
czy do ostatniej chwili życia byli sprawni fizycznie i umysłowo?
Te informacje pozwolą dopiero ocenic prawdziwą wartośc ich teorii.

Uznanie i punkt dla autorki za rzetelnośc i rzeczowośc. Mam natomiast obawy, czy bioekologicznych warzywek, owoców i zbóż starczy dla wszystkich chętnych, także tych z przeciętną zawartością portfeli.

Jakiś czas temu rozmawiałem ze znajomą wegetarianką. Po dłuższej dyskusji zapytała mnie "a co wyglądam na chorą?" - wolałem nie odpowiadać :) To od razu widać że "czegoś" komuś brakuje, później w rozmowie wychodzi że np. nie je mięsa itp.

Wystarczy zerknąć jakie w naszej kulturze były główne źródła pożywienia i mamy odpowiedź co jeść by być zdrowym bo do tego jesteśmy przystosowani.

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska