Login lub e-mail Hasło   

Zostań dziennikarzem

Jeśli lubisz obserwować, pisać, fotografować; jesteś ciekawy świata, potrafisz rozmawiać z ludźmi; jesteś obiektywny, rzetelny i dociekliwy, to może warto byś został dziennikarzem?
Wyświetlenia: 5.792 Zamieszczono 26/09/2008

"Dziennikarzem można zostać z dnia na dzień. Jeżeli ktoś ma talent do pisania czy łatwość mówienia, opowiadania, umie słuchać ludzi, zbierać informacje i umie słuchać obu stron, nie tylko jednej" - Stefan Bratkowski.

ZoofyTheJi / sxc.hu

"Dziennikarz to osoba, która zajmuje się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją, albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji" - to fragment z ustawy o prawie prasowym (art. 7). Zaś do jego obowiązków należy m.in. służba społeczeństwu i państwu, działanie zgodnie z zasadami etyki zawodowej (por. prawo prasowe, art. 10 rozdziału o prawach i obowiązkach dziennikarzy).

Jeśli chcesz zostać dziennikarzem, to powinieneś się interesować wszystkim, co cię otacza: polityką, kulturą, sztuką, literaturą, muzyką, filmem, sportem lub określoną dziedziną nauki tj. prawo, ekonomia, psychologia, politologia, komunikacja społeczna, polonistyka, socjologia, medycyna, informatyka, elektronika itp. Ważne, byś był w czymś dobry. Byś stał się specjalistą, tzn. kimś, kto orientuje się w tym, co robi. A to wbrew temu, co się nieraz myśli, nie jest łatwe zadanie.

Dlatego warto jest już dziś poświęcać swój czas, uwagę, energię, starania na to, by pogłębiać swoją wiedzę, wiadomości, poszerzać swoje horyzonty, uczyć się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, stawać się bardziej inteligentnym, oczytanym, twórczym i przebojowym.

"Warto mieć swoje hobby i faktycznie wiedzieć coś więcej od innych. Powiedzenie, że dziennikarz musi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś, jak najbardziej potwierdza wymagania stojące przed tym zawodem. Wiedza z określonej dziedziny, choćby np. o motylach, słoniach czy z astronomii, może nieraz zadecydować o losach dziennikarza. Nigdy nie wiadomo, jaka umiejętność może się przydać" - uważa Ewa Krajnik.

Aby być dziennikarzem nie musisz koniecznie studiować dziennikarstwa. Możesz przecież iść na inny kierunek studiów. Jednak istotne jest to, byś poznał podstawy dziennikarstwa. Czyli czym jest wywiad, jak go przeprowadzać, czym jest reportaż, recenzja, news, jak pisać artykuł, felieton itp. Co oznacza, że powinieneś przeczytać kilka książek dotyczących tej dziedziny, poszukać informacji o dziennikarstwie w internecie, jak również możesz się zapisać na kurs dziennikarski. 

Ważne byś nie bał się myśleć, pytać, obserwować, pisać, fotografować, wypowiadać. Ponieważ tym właśnie zajmuje się dziennikarz. Już dziś możesz spróbować swoich sił i zacząć od pisania bloga, wypowiadania się na forum internetowym czy pisania artykułów dla portali internetowych. Nie musisz tego robić profesjonalnie. Ważne byś próbował, starał się, uczył. W końcu trening czyni mistrza. Mam rację?

Osoba, która chce być dziennikarzem, powinna być przede wszystkim otwarta, ciekawa świata, uczciwa, niezależna, obiektywna, odpowiedzialna, tolerancyjna, dociekliwa, wytrwała, rzetelna, rzeczowa, twórcza, komunikatywna, pracowita, odporna na stres, potrafiąca pracować pod presją czasu.

Według wybitnego pisarza, reportera i dziennikarza Ryszarda Kapuścińskiego, dobry dziennikarz to człowiek, który usiłuje zrozumieć innych, ich intencje, ich wiarę, ich zainteresowania, ich trudności, ich tragedie.

Dobre i złe dziennikarstwo - zdaniem Kapuścińskiego można odróżnić łatwo - "w dobrym dziennikarstwie oprócz opisu wydarzenia znajduje się również wytłumaczenie jego przyczyn. W złym dziennikarstwie istnieje sam opis, bez żadnych związków czy odniesień do kontekstu historycznego - relacja z nagiego wydarzenia, z której nie dowiemy się ani o jego przyczynach, ani o tym, co je poprzedziło". 

Redaktor musi być człowiekiem otwartym na ludzi i świat, ciekawym wydarzeń, ciągle się uczącym i doskonalącym swój dziennikarski warsztat. Dzięki temu bowiem będzie mógł być profesjonalistą w tym co robi. Musi się więc wykazać bardzo dobrym warsztatem językowym, łatwością formułowania myśli, znajomością prawa prasowego, odpowiedzialnością za słowo. "Dziennikarz to małpa z brzytwą. Jednym nieopatrznym zdaniem może zniszczyć człowieka" - wyjaśnia Jerzy Skoczylas w „Blaskach i cieniach zawodu dziennikarza".

Jako redaktor możesz pracować w redakcji gazety, pisma, stacji telewizyjnej lub radiowej, w portalu internetowym. Wówczas będziesz mógł pisać, czytać, oglądać, słuchać, oceniać i redagować teksty. Niekiedy będąc redaktorem nie musisz pisać tekstów. Bowiem możesz być odpowiedzialny za określoną część wydania: rubrykę czy dział. Wówczas możesz być redaktorem funkcyjnym, bądź naczelnym. 

Chcąc zostać reporterem musisz się nauczyć zbierać i opracowywać aktualne wiadomości dla prasy, telewizji, radia, internetu. Wówczas możesz pracować jako sprawozdawca lub reporter prasowy, telewizyjny, radiowy itp. Możesz być również reporterem śledczym, wojennym, interwencyjnym, fabularnym, problemowym.

Ponadto powinieneś nie bać się wyjechać w teren, obserwować i opisywać to, co zobaczyłeś na miejscu w sposób prawdziwy, obiektywny. Powinieneś także być odpowiedzialny za słowo. Ponieważ materiał przez niego przygotowany może wpływać na ludzi W zależności od tego, jak poda informację - może ona zbulwersować, zaszokować lub uspokoić. Dobry reporter powinien umieć łatwo formułować myśli, logicznie myśleć, aby trafnie oceniać wydarzenia. Powinien także umieć łatwo przeniknąć do środowiska, które go interesuje, umieć się z nim na zintegrować. 

Zatem jeśli uważasz, ze chcesz być dziennikarzem to po prostu zacznij pisać, fotografować, obserwować. Nie obawiaj się, że coś ci nie wyjdzie, że nie będzie dobre. Ponieważ, abyś coś robił dobrze musisz ciągle ćwiczyć, uczyć się, zdobywać doświadczenie. Ważne byś próbował i się starał.

Pisz o tym co cię interesuje, zachwyca, porusza, denerwuje, bawi, intryguje. Gdy zaczniesz pisać to bądź przede wszystkim sobą. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Wówczas wypracujesz swój styl. Staniesz się oryginalny. Możesz pisać bloga, artykuły, recenzje, reportaże, wywiady itp. Ważne byś robił to w sposób interesujący, rzeczowy, jasny, prosty i zrozumiały. Możesz pisać na tematy lokalne, jak również ogólnopolskie, światowe. Możesz pisać o sporcie, filmie, polityce, kulturze, nauce, technice itp. Ważne, by to co będziesz robił sprawiało ci przyjemność i satysfakcję. Wówczas będziesz to wykonywał dobrze.

Zatem do dzieła. Życzę powodzenia.
 

Źródło:

  • Hebda P., Madejski J., Zawód z pasją
  • Krajnik E., Dziennikarz - zawód z misją czy zajęcie jak każde inne
  • Prawo prasoweRobert Monik

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 866
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1121
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 713
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 997
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 541
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 669
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 632
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 670
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 613
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 474
8
komentarze: 15 | wyświetlenia: 759
8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 764
8
komentarze: 2 | wyświetlenia: 536
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 606
8
komentarze: 18 | wyświetlenia: 839
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacjeBzdury nie da się wyrobić w tym aby być dobrym ale bo się to ma od początku i da się to ociosać albo się nie ma wcale i będzie się zawsze przeciętnym. Ja nie umiem szokować zawsze pisze o konkretach bez otoczki i rozwijania. Dziennikarz musi pisać durzo bzdur po drodze i wymyślać głupawe tytuły które zwrócą uwagę eh. Może się i mylę choć wątpię.

Nie sądzę. Moim zdaniem dziennikarstwa można się jak najbardziej nauczyć. Człowiek nie rodzi się dobrym dziennikarzem.

Większości rzeczy da się nauczyć. Jeśli jedna osoba coś potrafi, każdy może się tego nauczyć. Każdy z nas jest człowiekiem, nikt nie ma nadprzyrodzonych zdolności. Pewne rzeczy wynikają z talentu, ale jeżeli chcemy coś osiągnąć, to tylko kwestia czasu i wytrwałości.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska