Login lub e-mail Hasło   

Sztuka koncentracji

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://michalpasterski.pl/2008/09/sztuka(...)tracji/
Poznaj techniki na skuteczną koncentrację. Z tego artykułu dowiesz się co należy zrobić, aby z łatwością skupiać całą swoją uwagę na wybranym zadaniu.
Wyświetlenia: 10.056 Zamieszczono 05/11/2008

Zapewne często gdy próbujesz skupić się na czymś, myśli uciekają Ci i zaczynasz bujać w obłokach. Koncentracja przydaje się w każdej aktywności umysłowej, od czytania, przez naukę języka, po rozwiązywanie zadań z matematyki.

 

konentracja

 

Pozbawieni koncentracji nie tylko nie osiągamy celu w wyznaczonym czasie, ale również nasze działania są mało skuteczne. Jeśli nauczysz się efektywnie skupiać uwagę na jednym zadaniu, zyskasz na czasie, a Twoje działania na jakości. W tym artykule pokażę Ci, jak się skutecznie koncentrować. Zacznijmy od podstaw:


- Zaplanuj to, co robisz. Bez planu Twój umysł będzie Ci płatał figle. Nie uda Ci się poświęcić uwagi tylko jednemu zadaniu, bo i tak nie będziesz wiedział jakie mają być efekty Twojej pracy. Od teraz zawsze, jak się do czegoś zabierzesz, myśl o tym jaki chcesz mieć wynik w jakim czasie. Zdecyduj na przykład, że przeczytasz 20 stron podręcznika w pół godziny i zapamiętasz najważniejsze punkty. W tym momencie każde rozproszenie to zagrożenie dla Twojego planu, zmniejsza się więc prawdopodobieństwo, że mu ulegniesz.

- Bądź wypoczęty. Zmęczenie to największy wróg koncentracji. Gdy jesteś wyspany, łatwo skupić uwagę na jednym zadaniu. Jeśli nie masz czasu na dłuższy sen, spróbuj się zdrzemnąć. Już 10 minutowa drzemka będzie miała zbawienne znaczenie dla Twojej koncentracji. Aby dowiedzieć się, jak drzemać, przeczytaj artykuł o potędze drzemki.

- Ćwicz. Mózg, który ma skupić się na jednym zadaniu przez dłuższy czas, potrzebuje dużego przepływu krwii zawierającej duże ilości tlenu. Jeśli nie masz czasu, aby ćwiczyć codziennie i regularnie, spróbuj chociaż wykonać parę ćwiczeń fizycznych przed zadaniem, do którego potrzebujesz dużego skupienia. Zobaczysz, że kilkanaście przysiadów i rozciąganie ciała pomoże Ci skoncentrować się na Twoim zadaniu.

- Zadbaj o otoczenie. Poproś członków rodziny aby Ci w najbliższym czasie nie przeszkadzali. Wyłącz komputer (a jeśli to na nim pracujesz, wyłącz wszystkie aplikacje nie związane z Twoim zadaniem). Raczej nie słuchaj muzyki, chyba że w wersji instrumentalnej, bez słów. Niech pomieszczenie będzie przewietrzone, a biurko uporządkowane.A poniżej kilka ćwiczeń umysłowych, z którymi koncentracja to pestka:- Wizualizuj. Odpręż się i skup na jednym przedmiocie- myśl przez 10 minut tylko i wyłącznie o nim. Zobacz w swojej wyobraźni na przykład mandarynkę. Dokładnie obserwuj każdy jej szczegół. Następnie ją obierz, zjedz, poczuj zapach, smak, sprawdź jaka jest ciężka. Jeśli przyłapiesz się na tym, że uciekają Ci myśli, ze spokojem wróć do swojej mandarynki i w dalszym ciągu wizualizuj tylko i wyłącznie ją. Ćwicz tak raz lub dwa razy dziennie z różnymi przedmiotami albo miejscami, a koncentracja znacznie Ci się polepszy już po kilku dniach.

- Kolejne ćwiczenie warto wykonywać bezpośrednio przed aktywnością do której potrzebujemy koncentracji. Wyobraź sobie wielką drewnianą skrzynię. Otwórz jej ciężką przykrywkę i zacznij do niej wkładać wszystko, co w tej chwili chodzi Ci po głowie. Forma jest dowolna- mogą być to obrazy, napisy, pojedyńcze słowa albo symbole przedstawiające daną myśl lub problem. Po kolei wrzucaj wszystko do tej skrzyni, po czym przykryj wieko i zamknij na wielką kłódkę. Następnie oddal od siebie tą skrzynię gdzieś daleko od siebie w przestrzeń. Powiedz sobie w duchu, że jak tylko wykonasz zadanie, które Cię teraz oczekuje, przyciągniesz tą skrzynię spowrotem do siebie i spokojnie zajmiesz się wszystkim co się w niej znajduje. Po tym zabiegu będziesz miał czysty umysł i zwiększoną zdolność skupiania uwagi.

- Synchronizuj półkule mózgowe. Jest to bardzo przydatna rzecz, jeśli chcesz nabyć umiejętność koncentracji kiedy tylko zechcesz. Dokładny opis synchronizacji półkul znajdziesz w tym artykule.

 

 Zobacz również: Jak skutecznie uczyć się słówek?

 

Pozdrawiam,
Michał Pasterski


autor bloga o rozwoju osobistym www.michalpasterski.pl

Podobne artykuły


13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10082
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 12483
33
komentarze: 8 | wyświetlenia: 22369
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49706
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 73201
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4311
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19749
21
komentarze: 7 | wyświetlenia: 7391
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12516
71
komentarze: 20 | wyświetlenia: 17881
77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38126
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10299
24
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3593
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 15497
 
Autor
Artykuł"Pozbawieni koncentracji nie tylko nie osiągamy celu w wyznaczonym czasie, ale również nasze działania są mało skuteczne. Jeśli nauczysz się efektywnie skupiać uwagę na jednym zadaniu, zyskasz na czasie, a Twoje działania na jakości. W tym artykule pokażę Ci, jak się skutecznie koncentrować."

No tylko trzeba jescze znaleźc czas na naukę koncentracji... gorzej jak się ma dzień albo maturkę taką, że nie sposób się koncentrować. ADHDDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska