Login lub e-mail Hasło   

Kolory mogą leczyć

Już w starożytnym Egipcie stosowano barwne terapie. Chorzy leżeli w pomieszczeniach, gdzie światło słoneczne przeświecało przez cienkie, barwne zasłony w oknach.
Wyświetlenia: 1.428 Zamieszczono 20/01/2009

Nakładano również na chorych tkaniny w czystych, jasnych barwach. 

Kolor tkaniny zależał od dolegliwości chorego a także od części ciała, która była chora. Np. na brzuch przy dolegliwościach żołądka zalecano położenie okrycia z jasno żółtej tkaniny. Na gardło preferowano kolor błękitny.

Obecnie terapie kolorami znowu wracają do łask. Mają bardzo szeroki zakres wykorzystywania, począwszy od kolorów w ubiorze i w wystroju wnętrz (co wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka) poprzez spożywanie potraw z żywności w odpowiednich kolorach oraz kolorowe kąpiele a skończywszy na naświetlaniu kolorami za pomocą specjalnych lamp.

Badania naukowe niedawno przeprowadzone udowodniły skuteczność leczenia kolorami (tzw. Chromoterapia ). Terapie tego typu okazały się bardzo pomocne przy leczeniu np. astmy, artretyzmu, nerwic, depresji, zaburzeń psychicznych, chorób skórnych i zaburzeń związanych z jedzeniem (anoreksja i bulimia), dolegliwości trawiennych, zaburzeń krążenia krwi.

W rehabilitacji pomagającej uśmierzyć ból wykorzystuje się akupunkturę z zastosowaniem barw, oraz leczenie za pomocą promieni laserowych.

Badania potwierdziły, że terapia kolorami skutecznie pobudza system immunologiczny i przywraca zdrowie. Może być całkiem bezpiecznie stosowana równocześnie z leczeniem za pomocą medycyny tradycyjnej.

Wpływ kolorów na życie dzieci

Barwy ubrania i otoczenia wpływają na nasze życie od najmłodszych lat. Szczególnie wrażliwe na kolory są małe dzieci. Ich samopoczuciu i dobremu zdrowiu służą łagodne, pastelowe odcienie barw np. brzoskwiniowy, różowy, ciepłe odcienie żółci i brązu. 

Kolory te przypominają barwę skóry matki, dlatego zwiększają poczucie bezpieczeństwa i są odbierane przez dzieci jako bardzo miłe. 

Jasny zielony i jasny niebieski działają uspokajająco, dlatego dobrze jest ubierać w nie dzieci kapryśne, nadpobudliwe i płaczliwe.

Starsze dzieci w okresie gwałtownego rozwoju uwielbiają ostre, szokujące zestawy kolorów np. czerwień lub pomarańcz z soczystą zielenią. Są to kolory ruchu, zabawy, życiowej energii. Pozwólmy im się nacieszyć tymi kolorami w ubiorze i wystroju dziecinnej sypialni.

Nastolatki z kolei bardzo dążą do podkreślenia swojej indywidualności. Ich ulubionymi kolorami w tym okresie życia często stają się czerwień i czerń. Czerwień jest symbolem energii i potrzeby miłości a także seksualnego rozwoju , czerń stanowi dla nastolatków rozdaj kokonu, który tworzą wokół siebie młodzi, niepewni swojej tożsamości ludzie. Kokon pomaga im zyskać poczucie bezpieczeństwa i ukryć własne niedoskonałości przed światem. 

Szarość – pochodna barwa czerni oznacza rezerwę i niezdecydowanie, potrzebę odgrodzenia się od tego, co dzieje się wokół nas, ma nas ochronić przed szkodliwymi wpływami.

Czerń nie tylko jednak maskuje, ale też łagodzi lęk przed zmianami i wspiera. Jeśli znajdziemy się pod wpływem czerni lub szarości dodajmy sobie energii, optymizmu i wiary w siebie włączając do stroju apaszkę, broszkę lub wisiorek w aktualnie ulubionym przez nas kolorze. Niech to będzie nasz własny, kolorystyczny amulet szczęścia.Ekskluzywny Portal Ślubny Ona i On

http:// www.ona-i-on.com.pl 

Podobne artykuły


110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 161044
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 3979
15
komentarze: 5 | wyświetlenia: 9730
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15640
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 4456
35
komentarze: 39 | wyświetlenia: 6086
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 6202
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 371963
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4042
29
komentarze: 21 | wyświetlenia: 6402
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska