JustPaste.it

Windykacja: jak wybrać dobrą wywiadownię gospodarczą i firmę windykacyjną

Z usług wywiadowni gospodarczych korzystają firmy, które chcą wiedzieć, z kim mają do czynienia. Wywiadownia to nie jest firma która zatrudnia szpiegów, zajmujących się wykradaniem wewnętrznych informacji. Działają one na podstawie ogólnodostępnych źródeł informacji. Do takich źródeł można zaliczyć:

  • Krajowy Rejestr Sądowy
  • ewidencje działalności gospodarczej
  • izby gospodarcze
  • ogólnopolską i lokalną prasę
  • monitory sądowe i gospodarcze
  • sprawozdania finansowe
  • internet
  • wywiady z kierownictwem zakładów
  • własne bazy danych

Bardzo często jest tak, że poza przygotowaniem raportów o firmach, wywiadownie proponują swoim klientom dodatkowe usługi takie jak np: pomoc w dochodzeniu należności, tworzenie planów i strategii marketingowych /na podstawie swoich baz danych/.

Z reguły wywiadownie nie podają danych o swoim zleceniodawcy. W raporcie wywiadowni zawarte są informacje o danych teleadresowych, historia firmy, o kierownictwie, kto jest udziałowcem, powiązania kapitałowe dane rejestrowe, forma prawna oraz kapitał zakładowy, nieruchomości należące do firmy, bilansy i rachunki wyników, kierunki sprzedży. W zasadzie każda wywiadownia ocenia sprawdzaną firmę inaczej. Na ocenę składa się np: czy firma wywiązuje się z terminów płatności, jaką opinię o niej mają dostawcy, czy jest wiarygodnym partnerem.
Wywiadonie podpisując umowę z klientem zastrzegają sobie, że nie odpowiadają za pełną wiarygodność wykorzystanych źródeł oraz przekazanych klientowi informacji. Jest to wpełni oczywiste gdyż zdarza się że firma co do której wywiadownia nie znalazła żadnych zarzutów w późniejszym okresie czasu może się okazać niesolidnym partnerem /z własnej woli lub z przyczyn od niej niezależnych/.

Jak wybrać dobrą wywiadownię
Szanująca się wywiadownia gospodarcza nie wykonuje raportu o swojej konkurencji /takie nie pisane prawo działa wśród firm zajmujących się tą dziedziną/. Jak zatem można sprawdzić czy trafiliśmy "pod właściwy adres". Przede wszystkim należy pytać o zasięg działania, czyli z jakich państw bądź regionów Polski dana wywiadownia może zebrać informacje. Inną istotną informacją jest szybkość z jaką przygotuje raport. Wiadomo, że im szybciej tym lepiej ale jeśli poinformują Cię iż szczegółowy raport przygotują w ciągu jednego dnia można się wtedy zastanowić się czy będzie on w pełni wiarygodny. Należy także sprawdzić wiarygodność wywiadowni. Jeśli przedstawiciel wywiadowni nie będzie chciał ujawnić informacji o swojej firmie może to oznaczać iż jest to firma mało wiarygodna.
Dlatego też zawsze należy poprosić o udostępnienie informacji o samej wywiadowni.Jeśli będziesz miał zamiar często korzystać z usług wywiadowni powinieneś zamówić taki sam raport w kilku firmach, aby później można było je porównać i wybrać w/g Ciebie najlepszą. Ważną wskazówką jest także jak długo dana wywiadownia działa na rynku. Pamiętaj że im dłużej tym lepiej powinna mieć lepszą bazę danych i oczywiście doświadczenie.
Uzupełnieniem wywiadu gospodarczego może być usługa "Information Brokerage".

Cenniki usług wywiadowni
W prawie wszystkich większych wywiadowniach obowiązują dwa rodzaje cenników. Pierwszy jest podawany dla tylko jednej sprawdzanej firmy, drugi obejmuje abonament miesięczny przy sprawdzaniu kilkunastu /lub więcej/ firm. Cena za sprawdzenie jednej firmy to koszt rzędu kilkuset złotych, a abonament od jednego tys. do nawet kilku tys. złotych. Należy pamiętać iż wywiadownie swoim stałym klientom oferują znacznie niższe opłaty. Bardzo często firmy windykacyjne także oferują usługi w zakresie wywiadu gospodarczego. Ich ceny są mniejsze od firm zajmujących się profesjonalnie wywiadem, a bardzo często ich raporty nie wiele różnią się mertorycznie od raportów firm "wywiadowczych".

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną
Problematyką windykacji zajmuje się w Polsce kilka tysięcy firm. Wśród nich są duże firmy windykacyjne zatrudniające kilkuset pracowników, niewielkie agencje detektywistyczne oraz kancelarie prawne.
Przy wyborze firmy windykacyjnej powinno się zwracać uwagę na:
-jak długo istnieje na rynku - im dłużej to tym lepiej gdyż firma posiada większe doświadczenie, potrafiła przez lata swojej działalności wypracować własny metody i standardy postępowania
-zapytaj o kapitał zakładowy / w przypadku Sp.z.o.o./ kapitały własne, sumy bilnsowe
-w ofercie firmy powinny znaleźć się kompleksowe działania m.in.:
monitoring spływu należności
negocjacje
postępowania sądowe i pomoc w postępowaniu egzekucyjne
poszukiwania majątku dłużnika itp.
-koniecznie zajrzeć na stronę internetową firmy, poprosić o referencje jej klientów /często umieszczane na firmowych stronach/, ewentualnie dowiedzieć się o wyróżnieniach
-dobrze jest dowiedzieć się jakie stosuje metody windykacji i ilość przeprowadzonych transakcji
Przed podpisaniem umowy należy dobrze sprawdzić jej warunki. W szczegółności należy stosunek opłaty wstępnej do prowizji Porównując opłaty wstępne kilku firm można sprawdzić która jest wygórowana w stosunku do innych ofert a to może oznaczać, iż dana firma zarabia głównie na tych opłatach i nie jest specjalnie zainteresowana skuteczną windykacją.
W przypadku sprzedaży wierzytelności ważne jest czy z całego pakietu wierzytelności firma wybiera tylko to co jest dla niej wygodne np. jej wartość, rodzaj dłużnika, stopień przeterminowania.

Czy warto korzystać z usług firm windykacyjnych
Jeśli firma będąca wierzycielem stara się sama odzyskać należności przede wszystkim powinna wiedzieć że jest to opłacalne tylko do pewnego momentu, ale ma to tę zaletę, iż firma ma pełną kontrolę nad procesem windykacji. W tym też wypadku bardzo ważna jest umiejetność rozmowy z dłużnikami.
Zlecenie windykacji firmie do tego powołanej z pewnością zwiększa także skuteczność odzyskania należności, gdyż firma ta jest dodatkowym, nowym źródłem nacisku. Najczęściej zlecenie windykacji firmie zmienia wizerunek wierzyciela na firmę która nie pozwala "sobie dmuchać w kaszę". Są też minusy zlecenia windykacji firme zewnętrznej: -nieodpowiednia fima stosująca niewłaściwe metody może bardzo zepsuć wizerunek zleceniodawcy,
-w przypadku stosowania przez wybraną firmę windykacyjną metod z pogranicza prawa sam zleceniodawca może też mieć kłopoty,
-koszty które są zawyczaj wyższe /niż w przypadku windykacji prowadzonej własnymi metodami/.

 

Źródło: http://animatek.w.interia.pl/wywiad.html