JustPaste.it

Jak w prosty sposób i prawie za darmo stworzyć własną stronę WWW

Jeśli nosisz się z zamiarem założenia własnej strony WWW, przeczytaj niniejszy artykuł i już dziś możesz mieć w pełni funkcjonalną witrynę na platformie WordPress.

Jeśli nosisz się z zamiarem założenia własnej strony WWW, przeczytaj niniejszy artykuł i już dziś możesz mieć w pełni funkcjonalną witrynę na platformie WordPress.

 

Logo WordPressWordPress to prawdopodobnie najpopularniejszy, niezwykle łatwy w użyciu i funkcjonalny system do prowadzenia blogów. Jest tworzony jest przez społeczność skupioną wokół projektu Wordpress.org, dzięki czemu jest dostępny za darmo, posiada ogromne wsparcie ze strony osób go tworzących oraz rzeszę wiernych fanów.

Na początek nie musisz mieć produktu, nie musisz mieć firmy. Możesz zacząć nawet wtedy, kiedy dopiero przymierzasz się do działalności. Wybierz dziedzinę, która Cię pasjonuje i załóż blog na ten temat. Będzie to blog tematyczny, w którym będziesz dzielić się swoją wiedzą i stopniowo budować pozycję eksperta i własny biznes.

Przewagą blogów nad tradycyjnymi stronami WWW jest to, że niezwykle łatwo jest dodawać nowe treści. Tradycyjne witryny internetowe zazwyczaj są statyczne, zmieniają się bardzo powoli lub wcale. Blog, jak każda strona internetowa, potrzebuje czasu by zostać zauważonym przez przeglądarki. Jeżeli będziesz regularnie dopisywać coś na blog, to wyszukiwarki zaczną kierować do Ciebie osoby, które będą poszukiwać słów związanych z tym, o czym piszesz. Dlatego im wcześniej zaczniesz, tym lepiej!

Czy strona WordPress musi być blogiem?

WordPress został stworzony jako platforma do blogowania, ale sposoby jego wkorzystania bynajmniej nie kończą się na zakładaniu blogów i są ograniczone jedynie przez wyobraźnię twórców.

Strona, którą Ty zdecydujesz się założyć, wcale nie musi być typowym blogiem pamiętnikiem sieciowym, a może być, na przykład:

  • Blogiem tematycznym, zwanych przez niektórych eksperckim, w którym będziesz dzielił się swoją wiedzą
  • Statyczną stroną WWW, na której zamieścisz swoje CV i portfolio
  • Witryną firmową, której celem będzie nawiązywanie bezpośrednich kontaktów z klientami i promowanie firmy
  • Czasopismem internetowym pisanym przez wielu autorów
  • Serwisem społecznościowym, skupiającym wokół siebie ludzi o podobnych zainteresowaniach
  • Czym tylko zechcesz!

Wielką zaletą platformy WordPress jest ogromna łatwość dostosowywania jej do indywidualnych potrzeb.

Dzięki istnieniu setek darmowych szablonów graficznych możesz łatwo zmieniać wygląd swojej strony. Przy zastosowaniu wtyczek, czyli mini-programów dodających nowe funkcje, możesz w prosty sposób rozszerzać funkcjonalność strony niemal w nieskończoność.

Przykładowe funkcje, jakie możesz dodawać to galerie zdjęć, ankiety i sondy, podkasty i wideo, kalendarze wydarzeń, statystyki odwiedzin, prowadzenie kampanii reklamowych, automatyczne odpowiadanie na komentarze przez email, sporządzanie kopii bezpieczeństwa (backup), czy koszyk zakupów

Co ważne, nie musisz instalować szablonów graficznych i wtyczek od razu przy instalacji platformy WordPress. Możesz je dodawać i zmieniać w dowolnym momencie, w miarę rozwoju Twojej strony i pojawiania się nowych potrzeb.  

Zalety platformy WordPress

  • Łatwy w użyciu. WordPress jest super-przyjazny dla użytkownika. Intuicyjny w użyciu i świetnie zorganizowany. Łatwe edytory, nawigacja, administracja, instalacja systemu, dodatków i szablonów. Dodawanie wpisów jest wygodne i intuicyjne.
  • Funkcjonalny. Masa opcji w panelu administracyjnym sprawia, że można łatwo dostosowywać go do indywidualnych potrzeb. WordPress może być niewielkim prywatnym blogiem, rozbudowaną witryną firmową, bądź dużym serwisem społecznościowym. Gdy potrzebujesz dodatkowej funkcji, po prostu znajdujesz nową wtyczkę i ją instalujesz.
  • Mnóstwo wtyczek i szablonów graficznych, zarówno darmowych, jak i odpłatnych – każdy znajdzie coś dla siebie. Na stronie WordPress.org i WordPress-polska.org znajdziesz zarówno katalog wtyczek jak i katalog szablonów graficznych. Instalacja i konfiguracja szablonów i wtyczek jest uproszczona jak to tylko możliwe.
  • Łatwy wpozycjonowaniu. WordPress został zaprojektowany tak, aby być w stu procentach zgodnym ze standardami sieciowymi. A Google kocha takie strony! Jeśli zdecydujesz się na WordPressa to Twoja strona zostanie szybko zaindeksowana przez najpopularniejszą wyszukiwarkę świata.
  • Darmowy, czyli za jego pobranie i użytkowanie nie są pobierane pieniądze, bez względu na to czy wykorzystujesz go do prowadzenia prywatnego dziennika, czy komercyjnego blogu.
  • Możliwość modyfikacji kodu źródłowego skryptu i dostosowywanie go do własnych potrzeb i upodobań. Możesz także tworzyć nowe wtyczki i szablony i udostępniać je innym za darmo lub za opłatą.

Zanim przystąpisz do instalacji

Jeśli poważnie myślisz o blogowaniu i zarabianiu w internecie, to nie warto korzystać z darmowych kont na serwisach typu WordPress.com. Własna instalacja na własnym koncie hostingowym wymaga więcej wysiłku i co nieco kosztuje, ale jest to inwestycja, która na pewno się opłaci.

Zanim przystąpisz do instalacji WordPressa, potrzebne Ci będą:

  • własne konto hostingowe
  • własna domena (nie jest niezbędna do instalacji, możesz ją zarejestrować później)
  • klient FTP (program do transferowania plików)
  • edytor tekstowy, na przykład Notepad (ale NIE Word)

Instalacja krok po kroku

Krok 1: Pobierz i rozpakuj pliki programu WordPress

  1. Aby pobrać ostatnią wersję programu WordPress, otwórz stronę http://wordpress.org/download i kliknij na przycisku Download WordPress.
  2. Program zapyta Cię, czy chcesz otworzyć, czy zapisać plik. Kliknij Zapisz.  
  3. Wskaż, gdzie na swoim komputerze chcesz zachować plik. Kliknij Zapisz.
  4. Rozpakuj skompresowany plik .zip. W tym celu dwukrotnie kliknij na plik .zip, który zapisany został na komputerze. Jeśli plik nie otworzy automatycznie, kliknij na nim prawym klawiszem myszy i wybierz Rozpakuj.

Krok 2: Utwórz nową bazę MySQL na Twoim koncie hostingowym

Potrzebny Ci do tego będzie Twój login i hasło do logowania do panelu obsługi konta, które otrzymałeś przy zakładaniu konta.

  1. Zaloguj się do panelu, utwórz bazę i zapamiętaj (najlepiej zapisz): nazwę bazy, nazwę użytkownika bazy, hasło oraz nazwę komputera, na którym znajduje się baza MySQL.

Krok 3: Wprowadź zmiany do pliku wp-config-sample.php

1. Otwórz plik wp-config-sample.php używając edytora tekstowego.

2. Zmień plik następująco:

 Edytuj plik wp-config-sample.php

/** The name of the database for WordPress */
define(‘DB_NAME’, ‘ Twoja_baza_danych’);

/** MySQL database username */
define(‘DB_USER’, ‘Twoja_nazwa_uzytkownika’);

/** MySQL database password */
define(‘DB_PASSWORD’, ‘Twoje_super_tajne_haslo’);

/** MySQL hostname */
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

W 99-ciu przypadkach na 100, nie będziesz musiał zmieniać tej ostatniej wartości, gdyż MySQL i serwer webowy znajdują się na tym samym komputerze. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z Twoją firmą hostingową.

3. W celu spolszczenia systemu WordPress od razu zmień także define (‘WPLANG‘, “); na define (‘WPLANG‘, ‘pl‘).

 Edycja pliku wp-config-sample.php cd.

4.  Zachowaj plik jako wp-config.php.

Krok 4. Spolszczenie Wordpressa

  1. Wejdź na stronę: http://kubazwolinski.com/wp/wordpress-27-po-polsku/ i ściągnij pliki: pl_PL.mo i pl_PL.po.
  2. Zmień ich nazwy odpowiednio na: pl.mo i pl.po.
  3. Wrzuć oba pliki do katalogu languages.
  4. Następnie cały folder wgraj do katalogu /wp-includes/.

Krok 5: Wgraj pliki WP na serwer hostingowy

Masz teraz na swoim komputerze katalog nazwany WordPress, w którym znajdują się wszystkie potrzebne Ci pliki WP.

  1. Połącz się z Twoim kontem przez klienta FTP i wgraj pliki nie folder z plikami, ale bezpośrednio *pliki*– na Twoje konto.

Krok 6: Instalacja

Teraz możesz przystąpić do instalacji.

  1. Otwórz w przeglądarce stronę http://www.twoja_domena.pl/wp-admin/install.php i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.
  2. Podaj tytuł swojego blogu i adres emajlowy.
  3. Na koniec instalacji skrypt instalacyjny poda Ci hasło do zalogowania się.
  4. Zaloguj się używając nazwy użytkownika admin i podanego hasła.
  5. Najlepiej od razu skonfigurować użytkownika admin i stworzyć nowe, łatwe do zapamiętania hasło. (Hasło, które poda Ci skrypt będzie na przykład takie: Dj*sMi$)Hy83.)
  6. W tym celu otwórz zakładkę Autorzy > Twój profil.
  7. Możesz tutaj od razu wprowadzić swoje imię, tak jak będzie się ono wyświetlać pod wpisami, a także zmienić hasło na takie, które łatwo Ci będzie zapamiętać.

I to wszystko! Masz już gotową własną stronę WWW w pełni gotową do użytku. Tym samym w niecały jeden dzień możesz zrobić to, co inni jedynie planują od tygodni, miesięcy, a nawet lat – stworzyć własną stronę WWW! 

Po więcej informacji - jak wybrać i zainstalować szablony oraz wtyczki do WordPressa, oraz inne wskazówki, odwiedź stronę www.czasnaekurs.pl.

Zezwalam na wykorzystanie tego artykułu pod warunkiem uznania autorstwa.

Joanna Słodownik
www.czasnaekurs.pl

 

Licencja: Creative Commons