Login lub e-mail Hasło   

Nie bądź zawistny

Zawiść jest w ludziach: w ich myśleniu, postrzeganiu świata, działaniu. Dlatego często jest trudno z nią walczyć. Jednak, by zmienił się świat, musimy tę walkę podjąć.
Wyświetlenia: 7.077 Zamieszczono 25/01/2009

"Najwięcej szkód i nieszczęść , zbrodni i wojen powoduje zawiść" - Leszek Kołakowski

Zdumiewa mnie, jak bardzo można być zawistnym i do jakiego stopnia można się posunąć, by kogoś oczernić. Okazuje się bowiem, że niektórzy ludzie są zdolni wiele uczynić, by innym zatruć życie. Sprawić, by się poczuli gorzej, podlej.

Dla niektórych sprowadzenie kogoś do parteru, ośmieszenie kogoś czy choćby skrytykowanie go to chleb powszedni. Przysłowiowa bułka z masłem. Żyją oni bowiem głównie po to, by komuś przywalić, dokopać. Są często chorzy, gdy nie mają celu, w który by mogli uderzyć. Nie umieją żyć inaczej. Nie wiedzą, że można żyć bez zawiści.

O tym, że na świecie są ludzie zawistni, podli, możemy przekonać się każdego dnia idąc ulicą, robiąc zakupy, jadąc autobusem, samochodem itd. Ci ludzie żyją pośród nas. Nie na bezludnej wyspie. Oni są naszymi znajomymi, kolegami, sąsiadami, członkami naszych rodzin.

Zdaniem filozofa, prof. Barbary Skargi - "Człowiek jest zwierzęciem ułomnym i jedną z najsilniejszych sprężyn jego działania jest zawiść, często nieuzasadniona, często źle obierająca swój przedmiot. Gdy jednak wybucha, zdolna jest do każdej zbrodni."

Ci ludzie zamiast żyć własnym życiem tzn. czynić je wartościowszym, radośniejszym i bogatszym wewnętrznie, żyją po to, by komuś dokuczyć, dokopać. Dowodzi to, że żyją cudzym życiem. A tak być nie musi i wcale być nie powinno.

Dlaczego ktoś tak się zachowuje? Co nim kieruje? Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego ktoś jest zawistny?

Zdaniem Anety Styńskiej z serwisu psychorada.pl, zawiść to nic innego, jak poczucie dyskomfortu, które powstaje wtedy, gdy dana jednostka obserwuje u innych cechy czy przedmioty, których jakość nie dorównuje poziomowi, który sama posiada. W zawiści dana osoba chce posiadać to, co ma inny albo życzy drugiemu, aby był tego pozbawiony. To bardzo destruktywne uczucie, ponieważ zamiast koncentrować się na pozytywnych uczuciach, taki człowiek zaśmieca swój umysł złymi myślami. Operuje kategoriami własnego braku, obwinianiu innych za swoje niepowodzenia, czy dorabianiu do tego 'racjonalnych' wytłumaczeń.

Zawistni ludzie są wszędzie. Tam gdzie żyjemy, pracujemy, spędzamy wolny czas, bawimy się. Często nasze życie jest przesiąknięte zawiścią, staje się nią zdominowane. To powoduje, że często zamiast odnosić się do siebie z sympatią, miłością, w sposób przyjazny, oni wolą być w stosunku do innych podli, bezwzględni, brutalni.

Człowiek wartościowy i prawdziwie dobry nigdy świadomie nie stara się szkodzić drugiemu człowiekowi. Szkodzi bowiem w ten sposób przede wszystkim samemu sobie. Stara się szanować każdego człowieka, wychodzi do innym z otwartym sercem i duszą. Kocha innych, stara się ich poznać, wysłuchać i zrozumieć. On nikogo nie docenia, nie krytykuje, nie poniża. Nie ma na to czasu. W życiu skupia się na tym, co wartościowe, godne uwagi, zainteresowania. A nie na tym, co głupie, podłe, bezwartościowe.

Aby zwalczyć nienawiść, należy przede wszystkim zacząć od siebie, a potem dopiero wymagać tego od innych ludzi. To my decydujemy, w jakim świecie będziemy żyć: poprzez swoje postawy, zachowanie, myślenie, system wartości, poglądy, patrzenie na ludzi i świat.

Możemy się przekonać o tym czytając to, co napisała Aneta Styńska, która uważa, że zmianę świata należy zacząć od siebie, od swoich przekonań, nastawienia, podejścia do życia i innych ludzi. To praca na całe życie. W dodatku sumiennie wykonywana, nie pozostawi wolnego czasu, na taplanie się w zawiści.

Inną receptę na poradzenie sobie z zawiścią ma prof. Barbara Skarga - filozof, której zdaniem "człowieka łatwo się nie zmieni. Jednakże by go zmienić, nie należy go piętnować, ale raczej pouczać i starać się zrozumieć."

Dlatego też szukajmy dróg porozumienia z innymi ludźmi, budujmy mosty, zamiast murów, starajmy się być wobec nich fair, unikajmy zawiści, zastąpmy je pozytywnymi emocjami, myśleniem i energią. A przede wszystkim zmieniajmy samych siebie, a świat, w którym żyjemy będzie lepszy i wartościowszy.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1278
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1058
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 497
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 875
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 651
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 820
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 581
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 854
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 578
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 526
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 368
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 383
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 415
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 254
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 850
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Podstawa tego negatywnego zjawiska jest, spozywanie miesa, ogladanie TV oraz brak wlasciwego wychowania.

Co do badań, nauki, racjonalnego źródła... Odszukaj w internecie choć dwie postaci: Barbara Reed Stitt, Benjamin Feingold.

Jak najbardziej się z tobą zgadzam Andrzeju.

"...zmianę świata należy zacząć od siebie..." - stara, ale jakże aktualna ciągle prawda! Bardzo dobry art, gratulacje.

To potwierdza najwyzsze zrodlo. A co tak sceptycznie podchodzisz do tego, myslisz ze to nie prawda.Uwierz ja nie mam takiego charakteru o jakim tu sie komentuje, ale Ty jestes w kropce, bo jestes wegetarianka.Odnosnie nauki to wiesz dokladnie ze jest wzgledna, dzisiaj to jutro co innego ,tak ze nie poszukuj wiedzy w nauce swieckiej

"To potwierdza najwyzsze zrodlo" Jakieś dane nt. owego źródła ? Czy można czerpać z niego informacje bez medytacji, halucynogenów czy zaglądania w pępek ?

"Odnosnie nauki to wiesz dokladnie ze jest wzgledna, dzisiaj to jutro co innego ,tak ze nie poszukuj wiedzy w nauce swieckiej" Może doskonała nie jest ale daje REALNE odpowiedzi zamiast zbywać stwierdzeniem "w raju/przyszłym wcieleniu będzie z pewnością lepiej"

TV w necie jest takie same, wszedzie sie bomarduje podswiadomosc.Zostalo wychowanie.A Ty trzeba przyznac jestes mistrzynia w przekrecaniu wszystkiego , chyba ze administracja bawi sie nami i miesza zdania
@P Januszu swieta prawda. nikt za nikogo sie nie napije oraz nie zaspokoji glodu ,trzeba zaczac od siebie.Poz.

@P Kajsza To byl plytki zarys tej patalogii, zrodlo lezy jeszcze glebiej, a moze Pani znajac dobrze te zagadnienie, oswiecila by internautow skad pochodza te negatywne korzenie i wspolnie zaradzili. prosze o szczera i prosta odpowiedz.Poz.

@P.Kajsza: Nie mam Zadnych sklonnosci do fantazjowania.Jezeli cos mowie lub pisze to mam ku temu podstawy.P.natomiast majac takie cechy charakteru jakie sie tu porusza ( blyskawiczna reakcja na mieso ,TV,oraz wychowanie) takze brak najmnieszego zainteresowania zeby pomoc innym lub przynajmniej wspolnie zlagodzic lub zmniejszyc ten negatywny problem P opowleka sie worem analityki. Będąc na pustyni ...  wyświetl więcej

Fajny artykuł i prawdziwy. Zawiść, nienawiść, zazdrość i fałsz, to największe trucizny naszych czasów. Właściwie to są to też przyczyny wszystkich chorób umysłu i ciała fizycznego. Był kiedyś taki kawał, że jak w Ameryce ktoś zakupił sobie nowy samochód lub dom, to sąsiad mu gratuluje, cieszy się z nim razem i robi wszystko, aby kupić sobie jeszcze lepszy. A w Polsce to zaraz zaczyna się taki zast ...  wyświetl więcej

"Właściwie to są to też przyczyny wszystkich chorób umysłu i ciała fizycznego." Zapomniałaś dodać że powodują kwaśnienie mleka i spędzają płody.

"Był kiedyś taki kawał, że jak w Ameryce ktoś zakupił sobie nowy samochód lub dom, to sąsiad mu gratuluje, cieszy się z nim razem i robi wszystko, aby kupić sobie jeszcze lepszy" Gratuluję oryginalnego źródła wiedzy o otaczającym świecie

Cóż, pozostaje mi życzyć ci abyś miała najnowszy/najlepszy samochód na całym osiedlu :)

"...Dla niektórych sprowadzenie kogoś do parteru, ośmieszenie kogoś czy choćby skrytykowanie go to chleb powszedni. Przysłowiowa bułka z masłem. Żyją oni bowiem głównie po to, by komuś przywalić, dokopać. Są często chorzy, gdy nie mają celu, w który by mogli uderzyć..." Dokładnie takie myśli przychodzą mi do głowy, gdy czytam niektóre komentarze.

Artykuł bardzo mi się podoba. Myślę, że z l

...  wyświetl więcej

P.Ewo świetnie,ale alkoholikowi wystarczy zabrać alkohol i sprawa załatwiona, natomiast zawiść trzeba wyrwać z czakramu serca bo tam jest jego siedlisko.Te korzenie siedza bardzo głęboko, co prawda jest bardzo łatwy sposób pozbycia sie tej przykrości która rujnuje zdrowie psychiczne i fizyczne, ale to trzeba chcieć. Zyczę dobrej nocy.

  moniks,  14/05/2009

Oj tak, bywa że "z grama korzyści kilo zawiści" (Sztaudynger).

Coś podobnego?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska