Login lub e-mail Hasło   

E-papier ekologiczny czy elektroniczny?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://http://czytio.pl/pl/static/shoppa(...)d=27015
Czy zdarza Ci się kupować gazetę, dlatego że zainteresował Cię tylko jeden lub dwa artykuły, a pozostałe pobieżnie przeglądasz i odkładasz ją na bok? Czy po pewnym czasie wyrzuc...
Wyświetlenia: 3.668 Zamieszczono 05/02/2009

e-publikacje egazety <a href='http://www.eioba.pl/t/ebook' class='gTagLink'>ebook</a> papier elektronicznyCzy zdarza Ci się kupować gazetę, dlatego że zainteresował Cię tylko jeden lub dwa artykuły, a pozostałe pobieżnie przeglądasz i odkładasz ją na bok? Czy po pewnym czasie wyrzucasz cały stos takich gazet, pomimo że żadnej nie przeczytałeś w całości? Niewątpliwie jest to marnotrawstwo, wydawcy zmuszają nas do kupowania stosów papieru, chociaż jesteśmy zainteresowani tylko kilkoma procentami oferowanych nam treści. Jeżeli dołożymy do tego fakt, że ok. 40% nakładu każdej gazety w ogóle się nie sprzedaje i trafia bezpośrednio na makulaturę, okazuje się że tradycyjny papier to dewastujący środowisko przeżytek, a nie efektywny nośnik informacji. Zatem czy aby na pewno drukowanie i czytanie papierowych gazet ma sens? Tym bardziej gdy coraz więcej wydawnictw umieszcza w Internecie darmowe wersje artykułów sprzedawanych w kioskach.

            Jeszcze lepiej widać to na przykładzie książkowego hitu ostatnich lat. Światowy nakład Harry’ego Pottera , bo o nim mowa, wyniósł 370 mln książek co daje wprost 290 000 ton zużytego papieru. Ponieważ do produkcji 1 tony papieru potrzeba ok. 20 drzew, łatwo policzyć, że zapotrzebowanie na ten bestseller wymagało wycięcia 5,8 mln drzew. Dodajmy tylko, że produkcja 1 tony papieru to nie tylko wycinanie lasów, to także ponad 26 tysięcy litrów wody zanieczyszczonej chemicznie, ponad tysiąc litrów zużytego paliwa i 4200 kWh energii, mnożąc to przez ilość wyprodukowanego papieru okazuje się, że straty poczynione w środowisku naturalnym są nie do odrobienia. Ale czy na pewno jest tak źle, przecież w trakcie recyclingu papier jest odzyskiwany i wtórnie wykorzystywany do produkcji nowego. Niestety wskaźnik wykorzystania makulatury to zaledwie 40% w przypadku tektur i opakowań. I praktycznie 0% w papierach wysokiej jakości, które są stosowane do produkcji książek i papieru biurowego. Czy zatem szelest i zapach tradycyjnej książki lub gazety są naprawdę warte szkód wyrządzanych przyrodzie? Wobec powyższych argumentów nawet najbardziej zagorzały zwolennik papieru powinien się zastanowić nad ograniczeniem kupowania prasy i książek na korzyść cyfrowych treści. Zwłaszcza gdy najnowsze technologie jak e-papier zaczynają oferować ebook Irex DRM1000podobne parametry i komfort czytania.

            Papier do drukarek i kopiarek wcale nie ustępuje gazetom, a nawet jest wykorzystywany jeszcze mniej efektywnie. Statystyki mówią same za siebie, do komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w firmie, przeciętny pracownik biurowy drukuje lub kopiuje nawet do 10 000 stron rocznie. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że połowa tego jest wyrzucana w ciągu 24 godzin, a kolejne 25% trafia do kosza po kilkunastu dniach. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest bardzo prosta, większość z nas nie lubi czytać z ekranu komputera, ponieważ jest to męczące. W skutek czego drukujemy bardzo wiele materiałów, które po przeczytaniu przestają być potrzebne. Natomiast za każdym razem kiedy zamiast drukowania wybieramy czytanie na komputerze lub innym cyfrowym nośniku, przyczyniamy się do ochrony środowiska. Ale czy jednocześnie wybierając rozwiązania ekologiczne musimy iść na ustępstwa w zakresie komfortu czytania? Nie, jeśli wykorzystamy czytnik e-publikacji z technologią papieru elektronicznego. E-papier coraz lepiej imituje tradycyjną kartkę, jest przyjazny dla oczu i zapewnia komfort czytania na poziomie druku w tradycyjnej gazecie, a co najważniejsze nie wymaga dewastacji środowiska naturalnego podczas produkcji.

Oczywiście e-papier nie jest lekiem na całe zło. Jego tradycyjny odpowiednik będzie potrzebny w pewnych dziedzinach życia jeszcze przez wiele lat, jednak warto abyśmy już dziś zaczęli wykorzystywać zalety czytników e-publikacji wszędzie gdzie jest to możliwe. Skorzystają na tym nie tylko naturalne zasoby naszej planety, ale przede wszystkim my sami.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62248
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31853
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33344
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64537
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65854
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 24015
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29887
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29361
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24601
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26881
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13153
 
Autor
ArtykułUważam,że czasem powinno się o tym przypomnieć ludziom,problemem jest marnotrawstwo i w tej dziedzinie.Zaproponowane rozwiązanie jest całkiem dobrym rozwiązaniem chociaż częście problemu.Nie wiem czy całkowite wyparcie papieru byłoby dobrym rozwiązaniem ale jak np.do drukarek lub tak aby zainteresowane osoby mogły wybrać w zależności od tego do czego będzie im potrzebny.

  czytio_pl  (www),  13/02/2009

O to właśnie chodzi, żeby była alternatywa, a w zasadzie już jest alternatywa. W przypadku pieniędzy (banknotów) lub różnych dokumentów papier będzie niezastąpiony. Ale w innych sytuacjach możemy ograniczyć jego zużycie i marnotrawstwo.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska