Login lub e-mail Hasło   

21 sposobów na wydłużenie życia baterii w laptopie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://grzglo.jogger.pl/2009/02/07/21-sp(...)aptopie
Poza nieustannym noszeniem ze sobą zapasowej baterii, jest kilka skutecznych sposobów na wydłużenie pracy na laptopie.
Wyświetlenia: 7.669 Zamieszczono 07/02/2009

Przenośne komputery są coraz lepsze, składają się z coraz mniejszych komponentów, lepszych kart i szybszych procesorów. Jednak piętą Achillesową niemal każdego laptopa jest żywotność baterii.

Nowoczesne, odpicowane graficznie systemy operacyjne i zasobochłonne aplikacje codziennie skracają życie każdej baterii. Przeciętna bateria może zasilać komputer od trzech do czterech godzin ciągłego użytkowania. Szybko rozładowująca się bateria może ukrócić podróż z laptopem, zmieniając go w kolejną walizkę do dźwigania.

Poza nieustannym noszeniem ze sobą zapasowej baterii, jest kilka skutecznych sposobów na wydłużenie pracy na laptopie.

 1. Utrzymuj dysk w dobrej formie

 2. Regularne defragmentowanie dysku sprawia, że dostęp do danych zapisanych na dysku zajmuje mniej czasu. Im szybciej system odczytuje potrzebne mu dane, tym mniej cennej energii zużywa na pracę dysku. Efekt jest minimalny, ale w tym wypadku oszczędność baterii idzie w parze z wygodą użytkowania programów, które działają nieco szybciej.

 3. Wytęp zbędne procesy

 4. Niemal na każdym komputerze znaleźć można, uruchamiane przy starcie systemu, zbędne programy i usługi. Po odłączeniu kabla z zasilaniem, warto sprawdzić w Menedżerze procesów (pod Windows uruchamia go kombinacja ‘Ctrl-Shift-Esc’), z czego nie korzystamy i zakończyć zbędne procesy. Jeśli nie korzystasz w danej chwili z internetu, możesz wyłączyć także program antywirusowy i zaporę ogniową. Aby trwale usunąć program z autostartu posłuż się Narzędziem konfiguracji systemu (Menu start - Uruchom – msconfig – karta: Uruchamianie) lub Sysinternals Autoruns. Odznacz niechciane programy, a od następnego uruchomienia nie będą ładowane przy starcie. Proces ten warto powtarzać co jakiś czas, gdyż niektóre programy mają tendencję do "powracania". Warto też przyjrzeć się usługom uruchamianym w tle i bezwzględnie wyłączyć te, z których nie korzystamy.

 5. Wstrzymaj wykonywanie zaplanowanych zadań

 6. To może być cokolwiek, defragmentacja dysku lub rutynowe skanowanie antywirusowe, ale uruchomione w czasie pracy na baterii z pewnością znacznie zwiększy zapotrzebowanie na prąd. Dlatego lepiej je zatrzymać lub przesunąć na później.

 7. Odłącz zewnętrzne urządzenia

 8. Urządzenia USB bywają największymi pasożytami energetycznymi. Warto pracując na baterii odłączyć mysz, karty Bluetooth i Wi-FI, zewnętrzne głośniki czy iPoda.

 9. Opróżni stację CD/DVD

 10. Nawet jeśli nie zamierzasz użyć płyty, krążek pozostawiony w napędzie będzie się kręcił. Rozpędzony CD-ROM wyciśnie Twoją baterię jak gąbkę.

 11. Pracuj na lokalnych plikach

 12. W miarę możliwości zrezygnuj z pracy z napędem DVD i innymi zewnętrznymi dyskami. Przekopiuj ich zawartość bezpośrednio na dysk lub twórz obrazy płyt do wykorzystania z wirtualnym napędem (bezpłatny Microsoft Virtual CD ROM Control Panel lub Alcohol 52% w zupełności wystarczy, z kolei dzięki Pismo File Mount zamontujesz dowolny katalog lub archiwum ZIP jako napęd z własną literą dysku).

 13. Wygaś oświetlenie

 14. Ekrany LCD zużywają sporo energii na podświetlenie. Pracując na baterii obniż jasność wyświetlacza za pomocą klawiszy funkcyjnych lub apletu Ekran w Panelu sterowania.

 15. Wycisz dźwięki

 16. Wycisz głośniki i staraj się unikać programów korzystających z multimediów, aby dłużej cieszyć się możliwości korzystania z notebooka. Nawet schematy dźwiękowe systemu zużywają baterię.

 17. Zrezygnuj z wygaszacza

 18. By choć trochę zaoszczędzić prąd wyłącz wygaszacz ekranu.

 19. Ustaw opcje zasilania

 20. Zapoznaj się z konfiguracją apletu Opcje zasilania w Panelu sterowania. Zarówno Windows XP jak i Vista oferują zaawansowane zarządzanie energią w zależności od trybu pracy (na baterii, na zasilaniu sieciowym). Odpowiednio skonfigurowany system samoczynnie wyłączy ekran i dysk twardy w odpowiednim momencie.

 21. Wyłącz gadżety

 22. Różnego rodzaju gadżety na pulpit, a także Aero Glass w Windows Vista potrafią wycisnąć siódme poty z procesora. Zdaj się na klasyczny wygląd systemu lub skorzystaj z ciemniejszych motywów, dodatkowo w Viście przełącz się na interfejs Windows Basic.

 23. Hibernacja lepsza od czuwania

 24. Stan gotowości wyłącza ekran i dysk twardy, jednak pamięć i procesor w dalszym ciągu zjadają zapasy prądu. Zaś hibernacja pozwala zapisać stan komputera i całkowicie wyłączyć system, zapobiegając konsumpcji elektrolitów z baterii.

 25. Wybieraj minimalistyczne programy

 26. Praca z dużą liczbą aplikacji lub na dużych, wymagających programach z pewnością szybko wyczerpie baterię. Zainstaluj kilka lekkich odpowiedników dużych aplikacji, tak by do zapisania krótkiej notatki nie musieć włączać pakietu OpenOffice.org, a do podglądu zdjęcia Photoshopa. Notatnik, AbiWord czy SlowView w zupełności wystarczą.

 27. Zainstaluj dodatkowy RAM

 28. Dodatkowa lub większa kość RAMu pozwoli zredukować odczytywanie i zapisywanie danych do pliku wymiany, którego obsługa wymaga pracy dysku. Oczywiście dodatkowy RAM też zużywa prąd, jednak w mniejszym stopniu niż dysk twardy.

 29. Zachowaj czystość

 30. Laptop z pozatykanymi wlotami powietrza nagrzewa się znacznie szybciej, ciepło i wzmożona praca wentylatorów wysysają baterię. Regularnie czyść wloty powietrza, by zachować niską temperaturę wewnątrz komputera. Dodatkowa wolna przestrzeń wokół urządzenia zapewni swobodny dostęp świeżego powietrza. Jednak by tak było, od czasu do czasu ścieraj kurze.

 31. Gorączka nie jednego zabiła

 32. Bezwątpienia wysokie temperatury, powoli ale pewnie zabijają każdą baterię. Unikaj pozostawiania laptopa na słońcu czy w zamkniętym samochodzie.

 33. Zainstaluj sterowniki dla procesora

 34. Windows XP, który króluje na większości laptopów ma 8 lat! Większość współczesnych procesorów wówczas nie istniała, dlatego warto zadbać o sterownik, który pozwoli na skalowanie taktowania procesora w zależności od obciążenia.

 35. Aktualizuj oprogramowanie i sterowniki

 36. Może zabrzmi to nieco naiwnie, ale nowe wersje programów i sterowników często naprawiają problemy z niestabilną pracą, zbyt wielkim poborem mocy, poprawiają osiągi.

 37. Używaj odpowiedniego zasilacza

 38. Zawsze korzystaj z zasilacza dostarczonego przez producenta. Nawet minimalne różnice występujące pomiędzy różnymi markami i modelami zasilaczy mogą powodować przeciążenia i trwale uszkodzić baterię.

 39. Przechowuj baterie w chłodzie

 40. Jeśli planujesz dłuższą przerwę w korzystaniu z notebooka, naładuj baterię do 40%, wyjmij i przechowuj w chłodnym miejscu.

 41. Spróbuj Linuksa

 42. Jeśli nie boisz się nowego, możesz zrezygnować z Windowsa na rzecz Linuksa. Większość dystrybucji (nawet tych przeładowanych, jak Ubuntu) pozwoli wydłużyć czas pracy na baterii, dzięki oszczędniejszemu użytkowaniu zasobów sprzętowych, lżejszemu środowisku graficznemu i skalowaniu taktowania procesora. Nie bez powodu większość netbooków jest sprzedawana z preinstalowanym Linuksem ;-)

Typowa bateria litowo-jonowa dożywa 2-3 lat. Dzięki dodatkowej pielęgnacji i uwadze jej żywotność można wydłużyć.

Wpis zainspirowany artykułem: 20 Ways To Increase The Life Of Your Laptop’s Battery.

Przedruk dokonany za zgodą autora

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62248
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31853
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33345
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64537
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65854
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29887
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 24015
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29361
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24603
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26881
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13154
 
Autor
ArtykułBardzo dobre. Trudno mi wymyślić coś więcej.

Klik i do ulubionych :)

A jaki Linuks jest najlepszy na początek?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska