Login lub e-mail Hasło   

Reframing - jak to wykorzystać?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://bartekpopiel.pl/2009-01-15/nlp/re(...)zystac/
Reframing to jedna z wielu technik NLP. Jest to niezwykle fajna rzecz gdyż pozwala na zmianę znaczenia konkretnej sytuacji lub zachowania drugiej osoby.
Wyświetlenia: 4.267 Zamieszczono 12/02/2009

Reframing to jedna z wielu technik NLP. Jest to niezwykle fajna rzecz gdyż pozwala na zmianę znaczenia konkretnej sytuacji lub zachowania drugiej osoby. Czy to jest przydatne? Oczywiście, że tak ponieważ na konkretną sytuację możesz spojrzeć z wielu różnych perspektyw, a nie tylko trzymać się tej, która nasuwa Ci się jako pierwsza.

Masz więc więcej możliwości do wyboru a to daje Ci więcej luzu. Więcej luzu to mniej stresu, który jest pierwszą i podstawową przyczyną wielu innych schorzeń w organizmie.

Wyróżnia się dwa rodzaje reframingu:
- pierwszy polega na zmianie znaczenia
- drugi na zmianie kontekstu

Zmiana znaczenia - założenie, że dana sytuacja może występować w innym, pozytywnym znaczeniu.

Przykładowo:

“Pada deszcz i mogę zmoknąć w drodze do pracy” - jakie może być pozytywne znaczenie tej sytuacji? Co pozytywnego wywołują opady deszczu?

- po deszczu będzie świeższe powietrze zawierające więcej ozonu, więc warto potem wybrać się na spacer
- deszcz sprawia, że rozkwita natura, rosną drzewa i rośliny, które dzięki zachodzącej w nich fotosyntezie oczyszczają powietrze
- lepszy taki deszczyk niż grad o wielkości piłki do tenisa itd.

Jest to pewnego rodzaju usprawiedliwienie konkretnej sytuacji. Najbardziej przydatne jest to przy sytuacjach, które mogą Cię denerwować i powodować, że się stresujesz. Jednak skoro nie masz na to wpływu (np. na pogodę) to po co się denerwować?

Zmiana kontekstu - zakłada, że konkretne zachowanie może być przydatne w innej sytuacji. Przykładowo rodzice mogą mieć problem z tym, że dziecko ma własne zdanie i uparcie go broni. Oni są wściekli, że dziecko nie słucha i twardo stoi na swojej pozycji. W jakim innym kontekście ten upór może być użyteczny?

Za kilka lub kilkanaście lat dziecko może być narażone na wiele pokus. Alkohol, papierosy, narkotyki. Warto aby w sytuacji kiedy ktoś będzie je namawiał do spróbowania potrafiło powiedzieć stanowcze “nie”. Wtedy zapewne rodzice będą dumni z tego, że dziecko jest uparte i potrafi się sprzeciwić takim pokusom:)

Inny przykład to osoba, która niezwykle skrupulatnie liczy każdy grosz. Niekoniecznie ze względu na ograniczone dochody. Po prostu zawsze wszystko przelicza i sprawdza co jest bardziej opłacalne. Tacy ludzie nigdy nie pozwolą sobie na chwilę szaleństwa i szastanie kasą. Z pewnością w towarzystwie takiej osoby nie chciałbyś za bardzo imprezować. Ciągle byś słyszał, że napoje takie drogie, że w sklepie za tą cenę to cały karton jest i tak dalej i tak dalej.

Teraz pomyśl gdzie taka drobiazgowość i dbanie o finanse mogłyby być przydatne? Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę. Czy taka osoba nie jest idealnym kandydatem na księgowego lub kontrolera jakości?

Teraz zrób reframing poniższych sytuacji nadając im albo inne znaczenie albo inny kontekst:

- partner jest o Ciebie bardzo zazdrosny (co w tym może być pozytywnego? W jakiej sytuacji ta zazdrość będzie przydatna?)

- masz pedantycznego przyjaciela, który bardzo dba o ład i porządek. Nie znosi gdy gdzieś panuje bałagan (Jakie to ma pozytywne cechy? Jakie stanowisko powinien obejmować? Gdzie takie zachowanie jest potrzebne?)

- znasz kogoś, kto jest strasznym gadułą. Nie potrafi wysiedzieć cicho ani minuty (jakie znasz pozytywne strony gadulstwa? W jakich kontekstach jest to potrzebne i niezwykle przydatne?)

Pomyśl nad innymi sytuacjami z życia, które możesz przeramować w taki sposób, aby spojrzeć na nie pod innym kątem. Mogą to być zachowania innych ludzi, pogoda lub cokolwiek innego.

Powodzenia !

Podobne artykuły


159
komentarze: 44 | wyświetlenia: 45795
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 73714
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22884
17
komentarze: 0 | wyświetlenia: 8244
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4347
19
komentarze: 15 | wyświetlenia: 7533
36
komentarze: 8 | wyświetlenia: 17454
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19829
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10951
36
komentarze: 13 | wyświetlenia: 12572
26
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10354
19
komentarze: 10 | wyświetlenia: 5500
 
Autor
ArtykułCiekawy temat, tylko szkoda, że tak bardzo lapidarnie potraktowany.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska