Login lub e-mail Hasło   

Łańcuchowa metoda zapamiętywania

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://bartekpopiel.pl/2009-01-21/szybka(...)ywania/
Łańcuchowa metoda zapamiętywania jest niezwykle pomocna w nauce. Jeżeli chcesz zapamiętywać ciągi wyrazowe lub słowa klucze za pierwszym razem to czytaj dalej :)
Wyświetlenia: 3.375 Zamieszczono 12/02/2009

chain

Łańcuchowa metoda zapamiętywania jest niezwykle prosta i efektywna. Cały sekret tej techniki polega na łączeniu słów kluczowych w odpowiedni sposób. Pierwszy wyraz z ciągu należy połączyć z drugim, drugi z trzecim, trzeci z czwartym itd.

To jak bardzo będzie ta technika użyteczna zależy tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni, która pewnie jest doskonała :) Dobra wizualizacja to podstawa. O tym jak robić skuteczne wizualizacje przeczytasz na blogu Michała Pasterskiego.

Ok, do roboty :)

Przeczytaj poniższe wyrazy jeden raz i spróbuj zapamiętać ich jak najwięcej:

rower

małpa

piłka

skarpetki

tort

boisko

drzewa

bitwa

ręczniki

banany

Nie udało Ci się zapamiętać wszystkiego? Już za chwilę dowiesz się jak zapamiętywać takie ciągi za pierwszym razem i to na długi czas. Przeczytaj zatem poniższą historyjkę :)

“Wyobraź sobie, że wsiadasz na rower i jedziesz alejką pomiędzy drzewami. Zobacz wspaniałą zieleń, poczuj zapach drzew i skoszonej nieopodal trawy. Jedziesz aż tu nagle pod koło wpada Ci małpa czego efektem jest Twój upadek.

Podnosisz się, podchodzisz do małpy i widzisz, że na jej brzuchu wytatuowana jest piłka do koszykówki. Dotykasz tego tatuażu i okazuje się, że to nie żadna dziara tylko odpowiednio przyklejone śmierdzące (tego nie musisz sobie wyobrażać), włochate skarpetki.

Ściągasz je i mocno rzucasz. Nie zauważyłeś nadjeżdżającego samochodu i trafiłeś prosto w przednią szybę. Jednak gdy skarpetki zderzyły się z szybą ta pokryła się pewnego rodzaju mazią. Kierowca wysiada, wącha, bierze na palec po czym zaczyna lizać całą szybę i radośnie krzyczy: to smakuje jak tort!!!

Po chwili wsiada do samochodu i nie zważa na to, że ma całą szybę zamazaną. Zjeżdża z drogi i wjeżdża na zielone boisko. Tam właśnie rozgrywał się turniej niczym z Harrego Pottera. Drzewa toczyły ostrą bitwę okładając się “marchewami” skręconymi z ręczników. Słyszysz jak łamią się gałęzie i lecą liście. Jedna z gałęzi spadła koło Ciebie. Podchodzisz bliżej i podnosisz ją. Czujesz jaka jest miękka? Nie potrafisz się powstrzymać przed zbliżeniem jej do ust bo narasta w Tobie ogrrrrrromna ciekawość i gryziesz kawałek gałęzi. Ku Twojemu zdumieni smakuje ona jak banan. zatem ładujesz tych gałęzi ile wlezie i wieziesz je swoim rowerem do domu”

Czy zdajesz sobie sprawę, że właśnie zapamiętałeś wszystkie wyrazy z naszego ciągu? Jeżeli nie to zapewniam Cię, że jedna powtórka tej historii w zupełności wystarczy.

Do czego to może być przydatne? Do zapamiętania listy zakupów, poszczególnych punktów przemówienia ( wyciągasz słowa kluczowe z akapitów i łączysz je w odpowiednią historię ) i wielu innych rzeczy. ogranicza Cię jedynie Twoja kreatywność :)

Pamiętaj, że wyobrażenia powinny być maksymalnie absurdalne, śmieszne, niecodzienne, wielkie, niech będzie czegoś ogromna ilość. Dodaj tam jaskrawe obrazy, zapachy, dźwięki, smaki. Bardzo ważna rzecz - Ty musisz być w tej historii!!! Stań się jej bohaterem i odczuwaj emocje takie jak: radość, podniecenie, strach i fascynacja. Czym więcej niecodziennych rzeczy tam będzie tym łatwiej wszystko zapamiętasz.

Powodzenia!

Bartek Popiel

Podobne artykuły


13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 10010
40
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49624
17
komentarze: 2 | wyświetlenia: 10023
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2757
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26374
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 12422
23
komentarze: 3 | wyświetlenia: 5137
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 15399
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 68015
158
komentarze: 114 | wyświetlenia: 71952
20
komentarze: 6 | wyświetlenia: 51923
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 94154
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 22124
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 12113
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska