Login lub e-mail Hasło   

Rodzaje saun i ich wpływ na zdrowie

Opis podstawowych cech poszczególnych typów saun i ich wpływu na zdrowie człowieka. Sauna to idealny sposób na aktywny i zdrowy wypoczynek, który relaksuje i wycisza.
Wyświetlenia: 13.041 Zamieszczono 16/02/2009

typowe wyposażenie saunySauna to w oczach wielu amatorów wypoczynku w tego typu miejscu, staje się po prostu ciepłym, jeśli nawet nie za ciepłym pomieszczeniem o przytulnym i zachęcającym do skorzystania z niej wnętrzu. Jednak ciepło sauny to nie wszystko, choć sauna głównie bazuje na wysokiej temperaturze, to może ona osiągać zmienne wartości i tym samym w nieco odmienny sposób wpływać na ludzki organizm. Stąd wyróżniamy trzy rodzaje saun, których różnice dotyczą poziomu wilgotności, temperatury oraz samych właściwości oddziaływania na osoby korzystające z wygód sauny. Mimo, że różnice mogą być dość znaczne, każda z odmian saun zapewnia przyjemny wypoczynek i ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

kabina infraredNajbardziej klasyczną odmiana sauny jest sauna parowa. To pomieszczenie o Wysokiem poziomie wilgotności i temperaturze dochodzącej do 40 – 50 stopni Celsjusza. Sauna parowa umożliwia odpoczynek w przyjemnie nagrzanym pomieszczeniu, który może trwać nawet dłuższy czas. Ponieważ nie charakteryzuje się zbyt wysokim progiem temperatury, tym samym można  ją użytkować codziennie, bez jakichkolwiek zastrzeżeń. Doskonale wpływa na układ krążenia, wzmacnia pracę mięśnia sercowego, jest wspaniałym środkiem do pozbycia się niedoskonałości skóry, takich jak cellulit. Z kolei sauna infrared jest modelem sauny, który generuje promienie podczerwone i to właśnie one (zamiast tradycyjnego urządzenia produkującego ciepło, jak piec od sauny) są źródłem wysokiej temperatury panującej w saunie. Ponieważ rozmiary tej sauny są naprawdę niewielki, a jej podobieństwo do kabiny bardzo duże, stąd poprawną nazwą jest kabina infrared. Jest to typ sauny o właściwościach poprawiających ukrwienie skóry. Ponieważ promienie infrared docierająco głębszych partii powłok ciała, stają się doskonałym środkiem nagrzewającym mięśnie i stawy, co wspomaga leczenie schorzeń reumatoidalnych.

Ostatnia odmiana sauny to sauna fińska. Ze względu na bardzo wysoki poziom temperatury (dochodzi nawet do 120 stopni), oraz niską wilgotność powietrza (sauna sucha), z sauny tej nie powinny korzystać osoby cierpiące na dolegliwości układu krwionośnego. Poza tym podczas wypoczynku w saunie suchej winno się wrobić co pewien czas kilkunastominutowe przerwy w celach ochłodzenia ciała poprze zwilżenie go zimną ,jeśli nie lodowatą wodą. Głównym pożytkiem dla zdrowia podczas korzystania z tej sauny jest oczyszczanie organizmu z toksyn oraz niepotrzebnych substancji. które są wydzielane na zewnątrz wraz z wodą poprzez powłoki ciała. Stąd sauna sucha przyczynia się do pozbycia się z krwi i narządów wszelkich nagromadzonych tam często niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Z racji panującej w obrębie sauny wysokiej temperatury, wspomaga ona proces przemian metabolicznych i staje się dobrym narzędziem do pozbycia zbędnych kilogramów.

Każda z wymienionych typów saun odznacza się pewnymi swoistymi dla niej właściwościami. Są one dostosowane do naszych aktualnych potrzeb i doskonale spełniają nasze wymagania. Oprócz działania na zdrowie fizyczne, wizyta w saunie staje się wspaniałym lekiem na poprawę samopoczucia oraz niweluje nagromadzony w nas stres. Ponadto poleca się użytkowanie sauny, gdy mamy problemy z zasypianiem oraz jesteśmy przemęczeni, gdyż sauna wycisza i uspokaja. Cóż można więcej dodać, a może lepiej samemu się przekonać jak działa sauna i skorzystać z wybranego jej rodzaju, by podzielić się opinią na temat sauny z innymi. Przy okazji można zachęcić tych niedowiarków, którzy omijają sauny szerokim łukiem i nie chcą się skusić do wypoczynku w tak cudownym miejscu.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na teamt sauny to zapraszam na stronę - Sauny Plus

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 611
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 893
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 951
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 376
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 957
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 726
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1637
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 496
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 426
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 985
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 439
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 913
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 493
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 347
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 360
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska