Login lub e-mail Hasło   

8 niesamowitych, zaginionych miast.

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.ciekawostki.org/naukowe/arche(...)-miast/
Dziś prezentujemy 8 zaginionych miast. Były wielkie, były stolicami kulturowymi, niektóre z nich opustoszały z niewiadomych przyczyn...
Wyświetlenia: 21.234 Zamieszczono 21/02/2009
 • Machu Picchu

To najpiękniejsze i najlepiej zachowane miasto Inków. Położone w południowym Peru w Andach Peruwiańskich na wysokości 2090 –2400 m.n.p.m. Miasto zostało wybudowane w 1450 r. i już 100 lat później zostało opuszczone. Nie jest znana inkaska nazwa miasta ani jego historia i powód opuszczenia. Nazwę Machu Picchu (stary szczyt) nadał miastu Bingham, nawiązując do jego położenia pod Huayna Picchu (młodym szczytem). (http://skarby-swiata.pl/peru/peru/machu_picchu.html)

machu-picchu-peru.jpg machu-picchu.jpg machu_picchu.jpg machu_picchu7.jpg machu_picchu_window.jpg

 • Angkor

Angkor to jedna z najwspanialszych atrakcji archeologicznych na świecie. Znajduje się tam blisko (400 kilometrów kwadratowych) kompleks świątynny (prawie tysiąc świątyń) a między IX, a XV wiekiem był stolicą (a konkretnie kilkoma kolejnymi stolicami) wspaniałego Imperium Khmerskiego.


Szacuje się, że w XI wieku, Angkor był największym miastem ówczesnego świata (ok. 1mln mieszkańców). Z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn, w XV miasto zostało całkowicie wyludnione, opuszczone przez jego mieszkańców i na kilkaset lat zapomniane

  jarek_jakubowski.jpg jarek_jakubowski2.jpg marek_debowski.jpg marek_debowski2.jpg marek_debowski3.jpg marek_debowski4.jpg

 • Memfis

Jedno z najważniejszych miast starożytnego Egiptu, stolica w epoce Starego Państwa (III-VI dynastia). Źródła egipskie nazywają go Narmerem lub też Hor-aha. Był on założycielem I dynastii, panującej nad zjednoczonym Królestwem Egiptu Dolnego i Górnego. Być może – zgodnie z legendą – założył on miasto Memfis, jeden z najważniejszych religijnych i politycznych ośrodków starożytnego Egiptu, jedną z jego stolic. O najstarszych jego dziejach nie wiemy nic. Podobnie jak Heliopolis, Memfis uległo niemal całkowitej zagładzie i pozostały po nim jedynie mizerne szczątki. Przyczyny zagłady miasta: czerpanie stąd budulca dla Kairu, monumentalne rzeźby wywożono do dekoracji nowych świątyń, zwłaszcza w Delcie.

  aton.jpg egypt-hieroglyphs.jpg

 • Petra

Dziś z Petry pozostały ruiny miasta Nabatejczyków, znajdujące się w Jordanii (sama nazwa Petra pochodzi od Petrę Rqm, co oznacza “wielobarwna”. Aby się tam dostać, trzeba przebyć bardzo wąski wąwóz w skalnej dolinie - As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. W czasach antycznych, w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e., miasto przeżywało czasy swojej świetności, będąc stolicą królestwa Nabatejczyków.

  pict11.jpg pict12.jpg pict16.jpg pict18.jpg pict6.jpg pict8.jpg

 • Palmyra

To starożytne miasto w środkowej Syrii, założone w oazie w północnej części Pustyni Syryjskiej u podnóża masywu Dżabal Abu Rudżmajn, ok. 215 km na północny wschód od Damaszku. Dziś znajduje się tu niewielkie miasto Tadmur. Grecka nazwa Palmyra jest przekładem oryginalnej, aramejskiej nazwy, Tadmor, oznaczającej palmę.

 palmyra.jpg palmyra01.jpg palmyra3.jpg roman_ruins_palmyra_syria_photo_gov.jpg

 • Pompeje

To jedno z trzech miast rzymskich w prowincji cesarskiej Italia, które 24 sierpnia 79 roku n.e. zniszczył wybuch wulkanu Wezuwiusz. Zasypujący wszystko popiół wulkaniczny doprowadził do zakonserwowania wielu budowli oraz przedmiotów. Dzięki temu, dziś możemy bliżej przyjrzeć się ówczesnemu życiu jego mieszkańców. Więcej szczegółów zobaczycie na poniższych fotografiach:

450px-pompeje_dom_perystyl.jpg 450px-pompeje_swiatynia_apollina_2.jpg 712px-friedrich_federer_-_pompeji_aus_dem_sadosten_-_1850.jpg 800px-mury_samnickie.jpg 800px-pompeje_fontanna_uliczna.jpg 800px-pompeje_forum.jpg 800px-pompeje_forum_sklepy.jpg 800px-pompeje_teatr_scena.jpg 800px-pompeji_um_1900_forum.jpg 800px-pompeji_um_1900_haus.jpg panmosaic.jpg pompeii_2.jpg pompei_body.jpg _pompeje2.jpg

 • Palenque

To miejscowość położona w stanie Chiapas w Meksyku. Największy jego rozkwit przypada na okres od połowy VII do końca VIII wieku. W pobliżu Palenqué odkryto ok. 1746 najbardziej na zachód wysunięte wielkie centrum oraz najważniejszy ośrodek religijny kultury Majów okresu klasycznego. Palenqué było jednym z pierwszych wielkich centrów Majów, które ucierpiało w wyniku ogólnego upadku kulturowego po 783. Zostało opuszczone w 810.

 2629005-overview_of_central_palenque-palenque.jpg mexico-palenque-s.jpg palenque-guatemala-a.jpg palenque2.jpg palenque_ruins_la_gran_ciudad.jpg

 • Vijayanagar

Vijayanagar znaczy zwycięstwo. Budowę stolicy dawnego imperium Vijayanagar rozpoczął Bukka I w 1354 roku. Miasto jest usytuowane pośród skał i kamieni nad rzeką Tungabhadrą. Przez ponad trzy wieki powstrzymywało napór muzułmański. Niestety po zdobyciu miasta w 1565 roku przez sprzymierzone armie sułtańskie część budowli legła w gruzach, ale to co zostało i tak jest imponujące. Niektórzy badacze nawet uważają, że wytworzył się tu odrębny styl zwany stylem Vijayanagar’skim. (http://www.indie.sfc.pl/vijayanagar.html)

  vijayanagar_01.jpg vijayanagar_02.jpg vijayanagar_04.jpg vijayanagar_10.jpg vijayanagar_14.jpg vijayanagar_15.jpg

Źródła:

 • http://skarby-swiata.pl/peru/peru/machu_picchu.html
 • http://mandalay.pl/Kambodza/Angkor
 • http://photo.daniel.pl/2008/05/18/petra-jordania/
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Memfis
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Palmyra_(miasto)
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Pompeje
 • http://portalwiedzy.onet.pl/54803,,,,palenqu,haslo.html
 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Palenqu%C3%A9

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 790
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1345
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1094
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 624
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1222
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1240
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 651
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1057
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1350
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 347
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 724
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 344
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Takich miast znaleźć by można sporo więcej, np. Irem, Troja, Babilon, Mohenjo Daro i inne...

Gliwice nocą...

Kalkuta nocą Kalkuta nocą .. wspaniały nowy świat ... ;)

  ,  23/02/2009

Fajny art, pewnie by więcej można popisać o zagadkach zaginionych miast, no ale fotoreportaż też jest całkiem niezły. Dzięki

  Anell,  26/02/2009

Mam książkę o niewyjaśnionych zjawiskach... Bardzo ją chwalę.
Świetny artykuł.

Niesamowite te miasta, szkoda, że uległy takiemu zniszczeniu.

A Efez? A Perge? Świetny artykuł, marzy mi się ilustrowane bogato wydanie albumowe pt. "Starożytne miasta". Ale nie trzy czy cztery. Słyszał ktoś coś gdzieś jakoś kiedyś? Chętnie kupię.

  lewi,  16/03/2016

Efez był największym miastem na zachodzie Azji Mniejszej. W czasach apostoła Pawła liczba jego mieszkańców prawdopodobnie przekraczała 250 000. Jako stolica rzymskiej prowincji Azja nosił dumne miano „pierwszej i największej metropolii Azji”.
To portowe miasto zawdzięczało swe bogactwo handlowi i religii. Leżało niedaleko ujścia żeglownej rzeki, a zarazem u zbiegu szlaków handlowych. Ogrom ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska