Login lub e-mail Hasło   

Ucz się z głową!

Szybka i efektywna nauka wymaga opanowania kilku podstawowych umiejętności. Innymi słowy: musimy nauczyć się... prawidłowej nauki.
Wyświetlenia: 1.533 Zamieszczono 23/02/2009

1. Rozpoznaj co jest na prawdę ważne! To jest najważniejsza zdolność, dlatego poświęcę jej najwięcej czasu. Chcąc jeździć samochodem najpierw uczysz się obsługi kierownicy, pedałów i zmiany biegów, prawda? Na resztę przyjdzie czas później bo są mniej istotne.

Poznanie najistotniejszych zagadnień daje solidną podstawę na której można polegać w dalszych etapach nauki. Naśladuj szkolne metody nauki. Najpierw ucz się podstaw, potem do tego fundamentu dodawaj kolejne elementy.

Jak rozpoznać co jest najistotniejsze? Pytaj się o to nauczycieli, kolegów lub nawet samego siebie. Wyłapanie kilku podstawowych zagadnień, na których opiera się cała reszta materiału naprawdę nie jest trudne. Jeżeli korzystasz z książek, kluczowe elementy są często wyróżnione wytłuszczoną czcionką lub wypunktowane na końcu rozdziału. Zacznij od tych miejsc, wracaj do nich w ramach powtórek.

2. Łącz nowy materiał z tym który już znasz! Załóżmy, że interesujesz się samochodami. Jutro masz ważny sprawdzian z układu wydalniczego człowieka. Znajdź podobieństwa nowego materiału z tym który już znasz, np. olej=krew, filtr=nerki, przewody=naczynia krwionośne itp. Po niedługim czasie wyrobisz sobie nawyk automatycznego szukania takich połączeń. Wspomoże to Twoje kreatywne myślenie i polepszy pamięć, bo więcej połączeń oznacza łatwiejsze przypominanie różnych rzeczy.

3. Porównuj różne zagadnienia! Ucząc się myśl, ciągle "To mi przypomina...", "Czym to się różni od...". Ten proces kataloguje i porządkuje informacje w mózgu sprawiając, że łatwiej się do nich dostać w przyszłości. Można to porównać do szafy na dokumenty. Chyba wolisz mieć w głowie taki katalog zamiast sterty porozrzucanych notatek?

4. Nie ucz się rzeczy kompletnie nowych! O wiele prościej i szybciej jest przypomnieć sobie coś o czym już słyszeliśmy niż uczyć się czegoś zupełnie od nowa. Uważanie na lekcjach i codzienne powtórki to podstawa.

5. Niech ciekawość pracuje dla Ciebie! Jak to osiągnąć? Każdą sesję nauki zamknij postawieniem kilku pytań. Postaraj się zawrzeć się w nich zagadnienie nie do końca dla Ciebie jasne. Odpowiedzi na nie szukaj następnym razem w dalszej części materiału lub w materiałach dodatkowych, np. w internecie.

6. Myśl jak nauczyciel! To może totalnie zmienić perspektywę i sprawić, że szybka i efektywna nauka stanie się wreszcie możliwa. Myśl tak jakbyś za chwilę miał nauczyć kogoś tego, co właśnie próbujesz zrozumieć. Wyobraź sobie jakbyś tego dokonał, nawet jakich słów byś użył. Wbrew pozorom, to bardzo użyteczna metoda.

7. Rób przerwy! Badania wykazały, że najwięcej zapamiętujemy z początku i końca lekcji, czy też posiedzenia przy książkach. Robienie przerw tworzy więcej "początków" i "końców". 15 lub 20 minutowe sesje nauki poprzeplatane 5 minutowymi przerwami wydają się optymalnym rozwiązaniem. Pomimo to poeksperymentuj trochę i znajdź swój złoty środek.

8. Wyobraź sobie zastosowanie tego czego się uczysz! Wydaję się, że tylko ułamek wiedzy szkolnej "kiedyś przyda nam się w życiu". To błędne podejście bo od razu zniechęca do nauki i tworzy usprawiedliwienie dla ewentualnych niepowodzeń. Wymyślaj zastosowania dla nowej wiedzy, pomoże Ci to pozostać skoncentrowanym na temacie nauki.

9. Zachowaj tę listę i wykreślaj z niej każdy punkt, kiedy stanie się on Twoim codziennym nawykiem.

--
Wszystko co potrzebne do osiągnięcia sukcesu Samodoskonalenie i Szybka nauka

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 486
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1144
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 287
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 670
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 324
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2477
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1036
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141782
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239768
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111166
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122175
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska