JustPaste.it

Wędkarstwo - Wędziska

Wędzisko jest najważniejszym elementem sprzętu wędkarskiego.

Wędzisko jest najważniejszym elementem sprzętu wędkarskiego.

 

Wędka Służy do zarzucenia przynęty w wytypowane przez wędkarza miejsca na łowisku, do przemieszczania  przynęty, zacięcia i holowania ryby. Mocne, odpowiednio elastyczne wędzisko pozwala zastosować cieńszą żyłkę, a więc rzutuje nie tylko bezpośrednio, ale również pośrednio na wyniki połowów.

Wędziska można podzielić najogólniej na cztery grupy:

wędziska do połowów gruntowych oraz na żywca

wędziska spinningowe

wędziska muchowe

wędziska spławikowe

Wędziska wykonane tradycyjnie z bambusa, a w dzisiejszych czasach głównie z włókna szklanego, włókna węglowego i grafitu.

Rodzaje wędek

Bat - jest to najprostszy rodzaj wędki, który stosowany jest do połowów ryb metodą spławikową. To wędzisko pozbawione jest przelotek oraz kołowrotka. Na szczytówce znajduje się specjalny łącznik, który łączy wędzisko z żyłką.

Wędka spinningowa - zbudowana jest z włókna węglowego i służy do połowu ryb drapieżnych na błystki i woblery, chociaż stosuje się je również w innej metodzie (metoda żywcowa). Wędziska spinningowe są w zasadzie dwuczęściowe. Są bardziej wytrzymałe od zwykłych wędzisk. Stosuje się je do połowu z łódki i z lądu. Ich długość osiąga od 1,5 - 3,5metrów. Można nimi łowić we wszystkich typach wód.

Wędka podlodowa - służy do połowu ryb spod lodu. Wędki tego typu są bardzo małe i krótkie. Można na nie łowić na różne sposoby : metodą spławikową, błystką, mormyszką, itd. Wędki te są bardzo często robione przez samych wędkarzy. Do tych wędek dodaje się kołowrotki. W tej metodzie zwykle małe.

Wędka muchowa (muchówka) - zbudowana zwykle z włókna węglowego. W tej metodzie używa się specjalnych kołowrotków oraz grubych linek muchowych, które umieścić przynętę w wybranym miejscu. Na końcu zestawu (żyłkowego przyponu) zamocowana jest sztuczna mucha, która przypomina owada w różnych jego formach. Ten styl wędkarstwa jest bardzo widowiskowy i wymaga dużych umiejętności. Najczęściej na tą metodę łowi się pstrągi oraz lipienie.