Login lub e-mail Hasło   

Jak czytać podręcznik?

Zbiór porad przydatnych każdemu uczniowi i studentowi.
Wyświetlenia: 1.439 Zamieszczono 09/03/2009

Poniżej przedstawię 8 wskazówek jak czytać swój podręcznik by szybka nauka i lepsze oceny stały się wreszcie faktem.

1. Rzuć okiem na tytuły i nagłówki zanim zanim zabierzesz się za całość. To da Ci ogólne pojęcie o tym o czym będzie mowa w danym rozdziale. Stanowi to także swoistą rozgrzewkę dla mózgu, który wolniej przyswaja informacje dla niego zupełnie nowe.

2. Szybko przeczytaj cały tekst. Nie staraj się zapamiętać szczegółów. Wystarczy, że załapiesz myśl przewodnią i kilka najważniejszych punktów.

3. Przeczytaj tekst ponownie. Tym razem bardziej uważnie. Zwracaj uwagę na szczegóły, które umknęły Ci przy pierwszym, pobieżnym czytaniu. Po każdym rozdziale zanotuj najważniejsze informacje. Zrób małą przerwę i pomyśl na tym czego się właśnie dowiedziałeś. Upewnij się, że wszystko rozumiesz. Jeśli coś jest dla Ciebie nie jasne wróć do tego fragmentu. Postaraj sobie wszystko wytłumaczyć swoim językiem, "na chłopski rozum". Dopiero potem przejdź do kolejnego rozdziału.

4. Zwracaj uwagę na diagramy, wykresy i tabele. Jeden obrazek czy graf może zawierać o wiele więcej informacji niż spory blok tekstu. Dodatkowo wiedza prezentowana w ten sposób jest o wiele łatwiejsza do zrozumienia.

5. Przykładaj więcej uwagi do każdego wytłuszczonego słowa czy fragmentu tekstu. Zawsze w ten sposób wyróżnione są kluczowe wiadomości.

6. Po skończeniu czytania podsumuj wszystkie przeczytane informacje. Najlepiej przeczytaj na głos wszystkie notatki, opowiedz komuś co przeczytałeś lub daj się odpytać z nowego materiału.

7. Wracaj do już przeczytanych tekstów. W ramach powtórki rzuć okiem na wyróżnione informacje, zerknij do notatek. Ciągłe powtarzanie zapisuje wiadomości w naszym mózgu niemal na wieczność.

8. Połącz wiedzę wyniesioną z lekcji, z przeczytania podręcznika i z dodatkowych źródeł (np. internetu) w jedną całość. Możesz założyć oddzielny segregator i wpinać do niego wszystkie notatki i kserówki lub zostawiać dużo wolnego miejsca w zeszytach szkolnych i uzupełniać je w domu. Taki zbiór najważniejszych informacji jest bardzo przydatny w późniejszych powtórkach.

--
Więcej o szybkiej nauce przeczytasz w artykułach na blogu Rozwiń Skrzydła

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 497
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1151
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 310
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 678
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 349
6
komentarze: 58 | wyświetlenia: 2501
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1042
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141793
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 239837
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111192
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122185
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska