Login lub e-mail Hasło   

Oszczędność dzięki żarówkom energooszczędnym

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://ciekawnik.pl/content/view/350/
Coraz częściej decydujemy się na zakup żarówek energooszczędnych (inaczej zwanych świetlówkami kompaktowymi) z uwagi na ich proekologiczny charakter . Zużywają one...
Wyświetlenia: 4.727 Zamieszczono 10/03/2009

Żarówki energooszczędneCoraz częściej decydujemy się na zakup żarówek energooszczędnych (inaczej zwanych świetlówkami kompaktowymi) z uwagi na ich proekologiczny charakter. Zużywają one znacznie mniej prądu (o 80%) niż tradycyjne żarówki, dzięki czemu przyczyniamy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto tyle samo oszczędzamy pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że żarówki energooszczędne to odpad niebezpieczny zawierający między innymi rtęć. Dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmieci. Grozi za to kara grzywny do 5000 złotych.

Korzyści związane ze stosowania świetlówek kompaktowych:

 

  • energooszczędność i ekologiczność. Świetlówki zużywają 80% mniej energii elektrycznej niż porównywalnej barwy i ilości światła żarówce. Oznacza to, że świetlówka o mocy 20 W zastąpi z powodzeniem zwykłą żarówkę 100 W. Gdy nie zależy nam na dużej jasności oświetlenia warto zastanowić się nad zastosowaniem oświetlenia LED, o którym można przeczytać w pokrewnym ciekawniku pt. Żarówki LED - za i przeciw.
  • bezpieczeństwo. Światło emitowane przez współczesne żarówki energooszczędne (kompaktowe) są bezpieczne dla oczu i zdrowia (światło nie tętni tak jak jest to w przypadku podłużnych świetlówek zasilanych dławikiem magnetycznym - spotykane jeszcze w szkołach i szpitalach). Ponadto mają wysoki wskaźnik oddawania barw Ra > 80 a światło ma temperaturę barwową 2700 K, czyli białe ciepłe światło zbliżone do światła zwykłych żarówek.
  • bardzo mała emisja ciepła. Świetlówki nagrzewają się dużo mniej niż zwykłe żarówki, w których temperatura sięga 2200°C.
  • trwałość. Świetlówki świecą do 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki. Można zatem przyjąć, że trwałość dobrej jakości żarówki energooszczędnej wynosi przeciętnie 5-12 lat. Nie warto kupować niemarkowych tanich świetlówek, ponieważ ich trwałość oraz głośność pracy (słyszalne buczenie) pozostawia wiele do życzenia. Należy zainwestować w markowe żarówki kompaktowe, które mają gwarancję działania nawet do 15 lat (np. Philips i Osram). Pomimo wyższej ceny są bardziej opłacalne.
  • recycling. Aż 90% zużytej świetlówki nadaje się do recyclingu i wyprodukowania nowej świetlówki.

 

O czym powinniśmy pamiętać?

Świetlówki zawierają rtęć. Jest to bardzo niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt metal ciężki. Rtęć metaliczna i opary rtęci po wydostaniu się ze stłuczonej bańki lampy przenikają do środowiska np. do zbiorników wodnych, gleby i powietrza, powodując ich skażenie. Szkodliwy wpływ rtęci odbija się na ośrodkowym układzie nerwowym, a działanie jest bardzo trwałe, ponieważ związki rtęci łączą się z enzymami.

Stany chorobowe związane z toksycznym działaniem tego pierwiastka to bezsenność, zawroty głowy, zmęczenie, stany depresyjne, osłabienie pamięci, koordynacji ruchów, ostrości wzroku i słuchu, labilność emocjonalna, drżenie rąk. Rtęć powoduje uszkodzenie nerek, nadciśnienie, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.

Z uwagi na rtęć zużytych świetlówek nie można wyrzucać do śmietnika z innymi odpadami. Zużytą świetlówkę należy oddać w każdym sklepie lub hurtowni, przy zakupie nowej (w stosunku 1:1 bez względu na markę - prawo to gwarantuje Ci ustawa z dnia 29 lipca 2005 o ZSEE art 42 pkt 1) lub do lokalnych punktów zbierania elektrośmieci.

Należy jeszcze wspomnieć o trwałości żarówek energooszczędnych. Częste włączanie i wyłączanie świetlówki kompaktowej (w przeciwieństwie do zwykłych żarówek żarowych) może mieć wpływ na jej żywotność. Przeciętna żarówka energooszczędna posiada około 7000 cyklów włączenia-wyłączenia, dlatego częste włączanie / wyłączanie żarówki (ponad 20 razy na dzień) może skrócić jej życie. W przypadku żarówek energooszczędnych zwiększone zużycie prądu przy włączaniu światła jest bardzo niewielkie, gdyż inicjacja trwa zaledwie jedną milisekundę. W tej fazie żarówka zużywa, oczywiście, najwięcej prądu i jest ona równoznaczna ze świeceniem żarówki przez maksymalnie 15 sekund.

Co należy zrobić gdy stłuczemy świetlówkę?

Do sprzątania nie używaj domowego odkurzacza. Zamiast tego załóż grube gumowe rękawiczki i ostrożnie zbierz potłuczone fragmenty. Wytrzyj miejsce, gdzie stłukła się świetlówka, jednorazowymi wilgotnymi ręcznikami papierowymi, aby usunąć resztki szkła i luminoforu. Pomieszczenie należy następnie dobrze przewietrzyć, tak aby usunąć niebezpieczne opary rtęci. Zebrane resztki świetlówki, rękawiczki i ręczniki papierowe należy umieścić w szczelnym worku plastikowym, zakleić go taśmą i przekazać do punktu zbierania.

W razie wątpliwości warto zadzwonić na bezpłatną infolinię czynną od poniedziałku do soboty od 9 do 17. Numer infolinii: 0800 000 080. Infolinię prowadzi ElektroEko - Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. [źródło: Zużyte świetlówki]

Dla ciekawych

Co to są świetlówki? Świetlówki są niskoprężnymi lampami wyładowczymi. Emitują światło w wyniku wyładowań w oparach rtęci, nie wydzielając przy tym dodatkowego ciepła. Poza świetlówkami prostymi (tzw. liniowymi lampami fluorescencyjnymi) istnieją świetlówki kołowe, U-kształtne oraz świetlówki kompaktowe (tzw. żarówki energooszczędne), które są coraz bardziej powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych ponieważ mogą być montowane w oprawy tradycyjnych żarówek.

Pierwsza świetlówka stworzona została w 1935 roku przez General Electric, a w 1939 została ona publicznie zaprezentowana na wystawie w Nowym Jorku.

 

Tomasz Tomaszewski
ciekawnik.pl - warto wiedzieć!
[ciekawnik.pl to platforma, której celem jest budowanie natchnionego i bardziej świadomego społeczeństwa wiedzy]

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62146
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31816
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33296
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64469
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65796
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29836
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23962
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29293
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24529
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26832
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13102
 
Autor
Dodał do zasobów: Verona
Artykułteoretycznie tak jak w artykule a w praktyce z byt często odwrotny efekt.

Półprawdy są trudne do wykrycia i zbyt późno to się uda zauważyć.

bezpieczeństwo
np. jakość pracy świetlówki zależy od temperatury otoczenia.
barwa światla, pomimo zastosowania odpowiednich luminoforów ciągle jest
odczuwana jako mniej przyjazna, niż światło ze zwykłej żarówki
emitu

...  wyświetl więcej

Dobry artykul, aczkolwiek mam kilka uwag.
- 'przyczyniamy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery' - uzywajacy przyczynia sie, owszem, ale prawo do emisji jest wtedy sprzedawane gdzie indziej i CO2 i tak trafia do atmosfery (to, czy co2 jest przyczyna ocieplenia i czy to ocieplenie tak naprawde wystepuje to temat na calkiem inna dyskusje)
- zarowka zarowa ma swiatlo n ...  wyświetl więcej

  farmerro,  27/03/2010

Artykuł na plus :) do niewielkiego uzupełnienia można by dodać iż po "wygrzaniu" żarówki jej widmo przeważnie 2700K ulega zmianie i żarówka traci barwę. Nie opłaca się ich stosować w pomieszczeniach o małym ruchu typu łazienka. Są niesłusznie nazywane żarówkami energooszczędnymi. W rzeczywistości świetlówki kompaktowe są lampami fluorescencyjnymi skonstruowanymi w taki sposób aby nadać im cechy funkcjonalne zwykłych żarówek.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska