Login lub e-mail Hasło   

Finanse w małżeństwie - jak uniknąć kłótni?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.poradnik.jak.pl
Nasz podział decydowania i dysponowania zarobionymi pieniędzmi zrodził się sam z siebie i zupełnie przypadkowo. Jednak z perspektywy lat uważam, że ...
Wyświetlenia: 3.970 Zamieszczono 01/04/2009
W moim związku małżeńskim sytuacja finansowa jest bardzo klarowna, ponieważ oboje z Żoną pracujemy. Oboje więc posiadamy comiesięczne dochody. Żona odbiera pieniążki w kasie zakładu pracy, przez co otrzymuje pieniądze do dwóch dni wcześniej od moich, które w tym czasie „wędrują” na konto bankowe.

Nasz podział decydowania i dysponowania zarobionymi pieniędzmi zrodził się sam z siebie i zupełnie przypadkowo. Jednak z perspektywy lat uważam, ze podział ten jest co najmniej dobry – dla nas oczywiście, gdyż czytający może mieć zupełnie inne zdanie.

Moja Żona ze swojej pensji prowadzi dom. Co to znaczy „prowadzi dom”? Znaczy to tyle, że finansuje wszystkie drobniejsze, codzienne zakupy. Przy dwójce kilkulatków w domu ilość tych zakupów jest wyjątkowo duża i częsta. Jest na co wydawać pieniądze i potrzeba zakupów to u nas codzienność. Tak się składa, ze ja nie bardzo lubię te zakupy robić , więc przejęła to moja małżonka, gdyż Ona z kolei bardziej lubi pobiegać po sklepach.

Oczywistą sprawa jest, że czasami Ją wyręczam z tego, ale najczęściej robi to Ona. Za to ja te zakupy w domku rozpakowuję i segreguję na swoje miejsca, podczas gdy Ona kilka chwil ma na odpoczynek.

Moja rola finansowa w związku, to pilnowanie terminów i realizacja wszelkich opłat i kredytów jakie u nas istnieją. Do tego moja Małżonka się nie dotyka. W tym zakresie los się do mnie uśmiechnął już w 2002 roku, kiedy to bank, w którym mam konto osobiste wprowadził bankowość elektroniczną. Od tej pory wszystkie opłaty realizuję drogą przelewów elektronicznych. Jest to świetne rozwiązanie dla mnie, gdyż w ten sposób mam o wiele więcej czasu dla dzieci i Żony. Raz w miesiącu po wpłynięciu pensji na konto zbieram faktury siadam do komputera i po 15 minutach mam załatwione wszystkie opłaty.

Jeśli pomyślisz sobie że poszedłem na łatwiznę, bo Żona biega a ja sobie siedzę, to źle myślisz. W czasie, kiedy żona robi zakupy ja opiekuję się dziećmi, zmywam po obiedzie, sprzątam mieszkanie jeśli tego akurat wymaga. O podziale ról domowych pisałem już we wcześniejszym artykule.

Jeśli chodzi o poważniejsze zakupy typu wyposażenie mieszkania itp. wygląda to u nas następująco: siadamy sobie wieczorkiem przy dobrym winku i podejmujemy rozmowę na co przeznaczamy pewną zaoszczędzoną kwotę. Rzucamy hasło co by się przydało i dyskutujemy czy na pewno jest to w tej chwili niezbędne, czy jest coś ważniejszego, co należałoby kupić w pierwszej kolejności. Taka rozmowa zawsze kończy się wspólną decyzją o zakupie.

Ponieważ ja posiadam konto bankowe, więc po zrobieniu opłat, jeśli zostają jakieś pieniądze przelewam je na konto oszczędnościowe. Od ziarnka do ziarnka i po kilku miesiącach jest zawsze sumka, którą można zainwestować w przemyślany i zaplanowany zakup. Konto oszczędnościowe dość modne ostatnio jest podobne do lokaty z tą zaletą że w każdej chwili można wypłacić pieniądze bez utraty już wypracowanych odsetek.
Oczywiście dla Żony zawsze odkładam pewną kwotę w rezerwie, gdyż jeśli Jej finanse nagle się skończą z powodu zwiększonych wydatków, musi mieć zabezpieczenie.

Dla mnie jest komfortem, że lodówka nigdy nie jest pusta, dla Niej psychicznym zabezpieczeniem, ze zawsze w przypadku braku gotówki jestem w stanie Ją wesprzeć finansowo oraz to, że nie interesują Ją żadne opłaty.

Komfortem dla nas obojga jest natomiast fakt, iż chociaż z osobna decydujemy o pewnych wydatkach, to i tak w sumie tworzymy pewną jedność w prowadzeniu budżetu domowego.

A najważniejsze, że taki podział ról wyniknął sam z siebie, bez przymusu i odpowiada zarówno jednej jak i drugiej stronie.  więcej ...

Podobne artykuły


77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38217
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10122
32
komentarze: 26 | wyświetlenia: 5469
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6211
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3702
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68271
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21720
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27929
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3423
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3443
23
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1493
22
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1204
 
Autor
Artykuł  pawlo,  01/04/2009

Dziękuję za mądre porady. Prowadzić budżet domowy wcale nie jest łatwo.

  pogodny  (www),  09/04/2009

Rozsądne prowadzenie budżetu domowego zmusza szare komórki do pracy :-)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska