JustPaste.it

Ciało i oddech - Techniki oddechowe

Oddech to życie. Wydłużając oddech, wydłużasz życie.

Oddech to życie. Wydłużając oddech, wydłużasz życie.

 

Oddech to życie. Wydłużając oddech, wydłużasz życie.

Wszystkie biochemiczne procesy życiowe w naszych komórkach zachodzą przy udziale tlenu. Podczas długiego, głębokiego oddechu pobieramy kilkakrotnie razy więcej powietrza niż podczas oddechu płytkiego.
Oddech dostarcza nam substancji odżywczych, zabierając jednocześnie toksyczne produkty przemiany materii. Aż 70-80% toksyn jest wydalanych z organizmu właśnie poprzez oddech.
Im człowiek bardziej zabiegany, zestresowany, tym jego oddech jest płytszy i bardziej zaniedbany. Warto zwrócić uwagę na swój oddech, zatrzymać się na chwilę i swobodnie, spokojnie pooddychać.
Stosując świadome oddychanie, możemy sprawić, by oddech stał się dla nas wspaniałym narzędziem oczyszczającym i uzdrawiającym, poprawiającym funkcjonowanie całego naszego ciała i umysłu.

Odnajdź przyjemność w głębokim życiodajnym oddechu.

Istnieje bardzo dużo technik oddechowych, ich odmian i wariantów. Są oddechy oczyszczające, uspakajające, wyciszające, a także pobudzające i energetyzujące. Oddechy równoważące i harmonizujące sferę mentalną, emocjonalną i fizyczną, łączące ciało, duch i umysł. Regulując oddech możemy wpływać na zdolności samoregulujące organizmu, wzmacniać jego witalność, odporność, oddziaływać na funkcje fizjologiczne, poprawiać ukrwienie i kondycję naszych organów. Oddech ma bezpośredni wpływ na pracę serca oraz odzwierciedla nasz stosunek do świata i ludzi.

Oddech, a emocje.

Niektóre terapie, takie jak integracja oddechem czy rebirthing opierają się na pracy z oddechem i wykorzystują jego właściwości w docieraniu do stłumionych odczuć i wypartych przeżyć. Oddech w tym wypadku ma działanie uwalniające i oczyszczające, pozwala w kontrolowanych warunkach dotknąć bolesnych doświadczeń oraz uwolnić zamrożone emocje.
Takie zblokowane emocje mogą ograniczać na co dzień odczuwanie radości życia, powodować nieokreślone obawy lub poczucie winy, żalu, złości, brak pewności siebie, wiary, zaufania.
Zdarza się, że tłumione emocje wybuchają nagle pobudzone drobnym zdarzeniem, czy słowem. Czasem, zamrożone emocje z dzieciństwa dają o sobie znać, powodując na przykład takie zachowania jak silna potrzeba opieki niczym u skrzywdzonego dziecka, czy domaganie się zainteresowania, którego być może kiedyś zabrakło (albo było za dużo).
Takie zjawisko regresji do wcześniejszych etapów naszego rozwoju, w chwilach konfliktu czy strachu, powoduje, że zachowujemy się nieadekwatnie do sytuacji - nasze reakcje są przesadzone, doznajemy ekstremalnych odczuć np. od euforycznego samozadowolenia do krańcowo niskiego poczucia własnej wartości lub beznadziei, rezygnacji. Towarzyszą temu często zniekształcenia w postrzeganiu siebie i swojej rzeczywistości - poczucie, że jest się gorszym, lepszym, innym.
Również odczuwanie bardzo silnych emocji, nieporównywalnych do sytuacji, np. toksyczny lęk, czy wstyd, może być wynikiem emocjonalnej regresji do traumatycznych przeżyć z przeszłości. Podczas sesji oddechowych zdarza się przeżywanie tych emocji , a wtedy ważna jest obecność wspierającego terapeuty. Takie doświadczenie w warunkach pełnego poczucia bezpieczeństwa może być znaczącym krokiem do uwolnienia się od blokady czy problemu.

Jak świadomie oddychać?

Przede wszystkim bez wysiłku i bez forsowania się. Oddech ma sprawiać nam przyjemność, a nie być ćwiczeniem wysiłkowym. Jeśli chcemy pogłębić oddech robimy to stopniowo, z wyczuciem, słuchając własnego organizmu, bez presji i bez pośpiechu. Oddech pogłębia się w miarę rozluźniania napięcia mięśniowego, dzięki czemu powstaje przestrzeń w klatce piersiowej, dlatego zaczynamy od wyrównania, uspokojenia oddechu i relaksacji.
Pamięć prawidłowego oddechu jest w nas - to pierwsza samodzielna czynność, którą wykonujemy po urodzeniu i nikt nas jej nie uczy. Postępując w zgodzie ze swoim organizmem, spontanicznie możemy przypomnieć sobie ten naturalny rytm oddechu.
Bądźmy jak najczęściej świadomi własnego oddechu. Kiedy chodzimy, kiedy pracujemy, kiedy odpoczywamy. W ten sposób nabierzemy prawidłowych nawyków oddechowych i odnajdziemy przyjemność w pełnym, życiodajnym oddechu.
Istnieje oczywiście wiele technik oddychania i warto je praktykować. Praca z oddechem to praca z energią. Oddech może wyzwalać potężne energie i nie pozostaje obojętny dla organizmu.
Jogini mierzą długość życia ilością oddechów, wydłużając oddech przedłużasz swoje życie.

 

Poniżej możesz przeczytać starszy tekst napisany w kwietniu 2006 przez Julitę Dybowską na temat oddychania z wydawaniem dźwięku - mantry OM. (Artykuł znajdował się wcześniej na zamkniętej w tej chwili stronie juliaburgund.pl)

Świadome życie: Oddechowy masaż wibracyjny - dźwięk OM

Na wschodzie OM jest uważane za słowo, które istnieje od początku świata.
Wszechświat - powstając - wydał z siebie dźwięk OM.
OM jest wszystkim, zawiera się we wszystkim i wszystko w sobie zawiera.
Mantry (mana umysł, tra wyzwolenie) są słowami mocy, a OM to mantra o nieograniczonej mocy. W Indiach uważana jest za słowo święte.

Ta sylaba nie musi dla Ciebie nic oznaczać, może być po prostu dźwiękiem.
Filozofowie wschodu uważają, że jest dźwiękiem unikalnym. Regularne wymawianie go przynosi pozytywne skutki zarówno dla ciała jak i umysłu.

Oddychanie z wykorzystaniem dźwięków to naturalny masaż wibracyjny dla całego ciała i organów wewnętrznych.
Dźwięk OM wprowadza w wibracje kości klatki piersiowej, które przenoszą się na drgania powietrza w pęcherzykach płucnych, pobudzając w ten sposób komórki do lepszej wymiany gazowej i dotlenienia organizmu. Wibracje dochodzą do najgłębiej umieszczonych tkanek i komórek wewnętrznych poprawiając krążenie krwi we wszystkich naszych tkankach oraz narządach.
Pod wpływem drgań strun głosowych w pierwszej kolejności następuje automasaż wibracyjny narządów wewnętrznych klatki piersiowej i brzucha, a następnie fale dźwiękowe rozprzestrzeniają się po całym organizmie.
Fizjologowie odkryli pozytywny wpływ dźwięku OM na działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz nerwów, poprzez wzmacnianie ich i jednoczesne relaksowanie.
Fale elektromagnetyczne wywołane poprzez powtarzanie OM i wibrację strun głosowych wpływają także na fale mózgowe. Na poziomie umysłu masaż wibracyjny spowodowany emisją tego dźwięku polepsza koncentrację, usuwa depresję, podnosi samoocenę i harmonizuje całą psychikę.

Jak wygląda praktyka?

Tak jak przy wszystkich ćwiczeniach oddechowych ważna jest wygodna pozycja (leżącą na wznak lub siedzącą, z wyprostowanym kręgosłupem). Zaczynamy od głębokiego wdechu. Na wydechu wymawiamy równomiernie dźwięk O przy lekko rozchylonych ustach. Wymawianie długo i nisko O zmusza nas do porządnego wydechu i oczyszczenia do końca płuc z resztek zastałego powietrza, które zalega w gąbczastej strukturze płatów płucnych. Emisja tych głosek wzmacnia witalność i budzi radość życia. Kończąc wydech zamykamy usta emitując spółgłoskę M przy zaciśniętych zębach, co powoduje wibrację nerwów mózgowych. Wymawianie dźwięku OM pomaga maksymalnie opróżnić płuca ze zużytego powietrza, robiąc miejsce na szeroki i głęboki wdech. Przykładając jedną rękę do klatki piersiowej, a drugą na czubku głowy, daje się wyczuć powstające wibracje.
Dodatkowo w celu praktyki wizualizacji można obserwować w jaki sposób słowo OM przemienia się w umyśle w dynamiczny obraz myślowy. Dobre skutki przynosi również powtarzanie mantry OM w myślach, dając spokój umysłu i wyciszenie wewnętrzne.

Oddychanie z wymawianiem dźwięku OM przyda się po nerwowym, niespokojnym dniu. Pozwala wyciszyć myśli i skoncentrować uwagę na tej sylabie. Jest doskonałym narzędziem, łatwo dostępnym i przynoszącym wiele efektów.
Być może odnajdziesz w tej praktyce własną drogę.

28.04.2006 Julita Dybowska

 

Źródło: http://www.neoidee.com/pl/cialo_i_oddech_techniki_oddechowe