Login lub e-mail Hasło   

Czy Twoje dziecko gra w szachy?

Szachy nie tylko uczą abstrakcyjnego i logicznego myślenia, ale także pozytywnie wpływają na kształtowanie się osobowości dziecka.
Wyświetlenia: 1.752 Zamieszczono 09/04/2009

 Dzieci uczące się grać w szachy postrzegają grę jako dobrą zabawę i rozrywkę. Rodzice natomiast powinni sobie zdawać sprawę, że dziecko bawiące się drewnianym wojskiem przy okazji nabywa wiele umiejętności, które wpływają na jego rozwój psychiczny i intelektualny.
blubry poznań
Kiedy warto zacząć naukę gry w szachy?

Tak jak to jest w przypadku innych dyscyplin – im wcześniej, tym lepiej.

Co dziecko zyska dzięki grze w szach?

Po pierwsze, rozwinie swoje zainteresowania, ponadto nauczy się samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków. Nauczy się przekładać wiedzę teoretyczną na praktyczne umiejętności. Wiele satysfakcji na pewno przyniosą też wygrane partie rozgrywane z rówieśnikami. Dzięki szachom rozwija się także twórcze myślenie, gdy młody adept tej sztuki sam kreuje sytuację na szachownicy, musi reagować na posunięcia przeciwnika, a do tego uczy się odpowiedzialności za własne działania. Młody szachista zyska dzięki grze opanowanie, nauczy się cierpliwości i skupienia uwagi oraz będzie ćwiczył pamięć i rozwijał wyobraźnię.

Jak w każdej innej dyscyplinie, tak i w szachach obowiązują zasady fair play. Dziecko grając w turniejach nauczy się przestrzegania zasad gry oraz prezentowania godnej postawy zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.

Szachy to nie tylko rozrywka intelektualna, ale także narzędzie stymulujące rozwój dziecka, kształtujące jego osobowość i rozwijające potencjał twórczy.

W wielu szkołach w Polsce działają koła szachowe dla najmłodszych. Warto zapisać dziecko na takie zajęcia, jeśli sami nie potrafimy lub nie mamy czasu nauczyć naszej pociechy zasad tej „królewskiej gry”.

Artykuł pochodzi z  poznańskiego portalu społecznościowego www.blubry.pl

fot. flickr CC by John Brennan

Podobne artykuły


11
komentarze: 175 | wyświetlenia: 814
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 753
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 991
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 625
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1005
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142288
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242723
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112435
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122589
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  10/04/2009

Gram 30 lat w szachy ostatnio głownie z komputerem . Preferuję i polecam szachy intuicyjne, a nie rzemieślniczo siermiężne wg. standartów i wariantów zabijajace ich urok i piekno !Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska