JustPaste.it

Czy Twoje dziecko gra w szachy?

Szachy nie tylko uczą abstrakcyjnego i logicznego myślenia, ale także pozytywnie wpływają na kształtowanie się osobowości dziecka.

Szachy nie tylko uczą abstrakcyjnego i logicznego myślenia, ale także pozytywnie wpływają na kształtowanie się osobowości dziecka.

 

 Dzieci uczące się grać w szachy postrzegają grę jako dobrą zabawę i rozrywkę. Rodzice natomiast powinni sobie zdawać sprawę, że dziecko bawiące się drewnianym wojskiem przy okazji nabywa wiele umiejętności, które wpływają na jego rozwój psychiczny i intelektualny.
blubry poznań
Kiedy warto zacząć naukę gry w szachy?

Tak jak to jest w przypadku innych dyscyplin – im wcześniej, tym lepiej.

Co dziecko zyska dzięki grze w szach?

Po pierwsze, rozwinie swoje zainteresowania, ponadto nauczy się samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków. Nauczy się przekładać wiedzę teoretyczną na praktyczne umiejętności. Wiele satysfakcji na pewno przyniosą też wygrane partie rozgrywane z rówieśnikami. Dzięki szachom rozwija się także twórcze myślenie, gdy młody adept tej sztuki sam kreuje sytuację na szachownicy, musi reagować na posunięcia przeciwnika, a do tego uczy się odpowiedzialności za własne działania. Młody szachista zyska dzięki grze opanowanie, nauczy się cierpliwości i skupienia uwagi oraz będzie ćwiczył pamięć i rozwijał wyobraźnię.

Jak w każdej innej dyscyplinie, tak i w szachach obowiązują zasady fair play. Dziecko grając w turniejach nauczy się przestrzegania zasad gry oraz prezentowania godnej postawy zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.

Szachy to nie tylko rozrywka intelektualna, ale także narzędzie stymulujące rozwój dziecka, kształtujące jego osobowość i rozwijające potencjał twórczy.

W wielu szkołach w Polsce działają koła szachowe dla najmłodszych. Warto zapisać dziecko na takie zajęcia, jeśli sami nie potrafimy lub nie mamy czasu nauczyć naszej pociechy zasad tej „królewskiej gry”.

Artykuł pochodzi z  poznańskiego portalu społecznościowego www.blubry.pl

fot. flickr CC by John Brennan