Login lub e-mail Hasło   

7 ludzi z nieprawdopodobnymi zdolnościami

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.ciekawostki.org/naukowe/7-lud(...)sciami/
O ile Spiderman czy Hulk potrafią nas zaskoczyć w kinie, o tyle Ci ludzie żyją na co dzień pośród nas. Kto wie, być może jeden z nich to Twój sąsiad?…
Wyświetlenia: 47.077 Zamieszczono 08/05/2009

 

              Poniżej prezentuje 7 ludzi o nieprawdopodobnych zdolnościach. O ile Spiderman czy Hulk potrafią nas zaskoczyć w kinie, o tyle Ci ludzie żyją na co dzień pośród nas. Kto wie, być może jeden z nich to Twój sąsiad?…

1. Niesamowity Mózg (Daniel Tammet)

Daniel Paul Tammet jest brytyjskim savantem autystycznym. Posiada szereg uzdolnień matematycznych i bardzo szybko uczy się nowych języków. Urodził się z wrodzoną padaczką.

Według opowiadań jego rodziców był dzieckiem bardzo niespokojnym i często płakał. Jedyną czynnością, która go wtedy uspokajała, było bujanie w kojcu, co mogło świadczyć o autyzmie Daniela. W wieku czterech lat miał ostry atak epilepsji, od tego czasu nastąpiły duże zmiany w mózgu Tammeta, zaczął bardzo interesować się matematyką i nie miał kontaktu z rówieśnikami. (Wikipedia)

Jak się okazuje, 1 osoba na 1000 rodzi się ze schorzeniem mózgu zwanym synestezją - polega ona na łączeniu wrażeń zmysłowych. Daniel doświadcza liczby jako kolory. W jego umyśle, każda liczba do 10,000 ma swój własny wyjątkowy kształt i potrafi on “widzieć” rezultaty obliczeń jako krajobrazy. Tammet nie tylko słownie opisuje te wzroki, lecz także tworzy szatę graficzną, szczególnie obrazy akwareli, taki jak jego obraz pi.

Tammet posiada europejski rekord w uczeniu się na pamięć i opisywaniu PI (zna sekwencję 22,514 cyfr - recytuje ją 5 godzin i 9 minut). Poza tym zna następujące języki obce:  francuski, fiński, niemiecki, hiszpański, litewski, rumuński, estoński, islandzki, walijski i esperanto.

“Swoje niezwykłe umiejętności zaprezentował na potrzeby filmu dokumentalnego, miał nauczyć się mówić po islandzku w siedem dni. Ostatniego dnia miał występ na żywo w islandzkiej telewizji i ku zdumieniu wszystkich Daniel był w stanie rozmawiać z islandzkimi redaktorami bez żadnych problemów.” (Wikipedia)

 

2. Chłopiec z sonarem (Ben Underwood)

Ben Underwood jest niewidomy, wycięto mu oczy w wieku 3 lat (rak). Mimo tego, ten 14 letni mieszkaniec Sacramento gra w kosza, jeździ na rowerze i prowadzi całkiem normalne życie. Nauczył się normalnie funkcjonować dzięki echolokacji. Ben klaska językiem i odróżnia odbite dźwięki (tak samo jak robią to delfiny). Głośność i rodzaj odbitego dźwięku informują go o odległości i rodzaju przedmiotu.


3. Człowiek guma (Daniel Browning Smith)

Rubberboy to najbardziej elastyczny człowiek i najsławniejszy akrobata. Potrafi złożyć swoje ciało do dowolnego kształtu. Jako nastolatek marzył o karierze akrobaty, uciekł z domu i dołączył do cyrku. Kilka lat później posiadł sztukę Lu Yi - starożytną sztukę chińskich akrobacji.

4. Człowiek wszystkojad (Michel Lotito)

Michel Lotito (urodzony 1950) jest francuskim artystą, sławny jako wszystkojad - w latach 1959–1997 zjadł około dziewięciu ton metalu. Lotito zjada metal, szkło, gumę i tak dalej w rzeczach takich jak rowery, Cessna 150, i mniejsze rzeczy, które zostały zdemontowane i pocięte na kawałki.

Michel posiada żołądek i jelita z dwa razy grubszymi ściankami. Jego kwasy żołądkowe sa wyjątkowo potężne i pozwalają trawić nawet metale! Trafił do księgi rekordów Guinness’a jako człowiek z najdziwniejszą dietą na świecie.

W ciągu swojego życia zdążył już zjeść: 1 samolot, 1 zestaw nart, dwa duże łóżka, 15 wozków sklepowych, 1 komputer, 7 telewizorów, 6 świeczników, 18 rowerów.

5. Stalowe szczęki (Rathakrishnan Velu)

30 sierpnia 2007, wigilia 50. Święto Niepodległości Malezji, Rathakrishnan Velu pobił swój własny rekord świata w poruszeniu pociągu zębami. Tym razem przeciągnał 297.1 ton na odległość 2.8 metrów przy Old Kuala Lumpur. Nauczył się on w wieku 14 lat od indyjskiego guru metody koncentrowania swojej mocy na dowolnej części ciała.

6. Magnetyczny człowiek (Liew Thow Lin)

Ten 70-letni emeryt z Malezji to ludzki magnes. Żelazko, młotek, czy sztućce przyłożone do jego ciała nie spadają. Największym osiągnięciem było przyłożenie do ciała metalowej tabliczki, do której przywiązany był samochód i… przeciągnął pojazd.

7. Człowiek, który nie śpi (Thai Ngoc)

64 letni Thai Ngoc, znany jako Hai Ngoc, nie może spać. Cała historia zaczęła się od gorączek w 1973 roku, od tego momentu liczył wszystkie nieprzespane noce - razem to 11,700 dni.

Jak twierdzi on i jego żona - brak snu zupełnie mu nie przeszkadza, nawet wysoko procentowy alkohol nie jest w stanie mu zaszkodzić. Na co dzień Tha Ngoc zajmuje się swoim gospodarstwem. Swój talent wykorzystał do wykopania dwóch dużych stawów hodowlanych - zajęło mu to 3 miesiące bezsennych nocy.Podobne artykuły


18
komentarze: 130 | wyświetlenia: 2825
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1068
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 933
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 533
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 965
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1826
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 674
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 828
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 531
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 623
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 969
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 604
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Bardzo ciekawy artykuł, ale musisz wznieść poprawki do tekstu ponieważ znajdują się tam błędy stylistyczne.
Pozdrawiam!

  thot,  10/05/2009

*Natalia M.-poprawki kosmetyczne zostały przeprowadzone :)

marze o takiej wlasciwosci jaka ma pan Ngoc... to jak dostac drugie zycie

  pokrec,  10/05/2009

Co? Ani chwili zapomnienia, odpoczynku? Ja codziennie czekam z upragnieniem na chwile, kiedy bede zasypial - odkladam problemy na za pare godzin i mam kilka godzin spokoju...

Jak dla mnie przypadek tego pana jest raczej chorobą albo dolegliwością ale na pewno nie nazwałbym tego zdolnością.

czy ja wiem.. nie wyobrażam sobię życia bez snu. Było by nieciekawie.

Najciekawsza "moc" to bez wątpienia nr.2. Echolokacja u człowieka ;] Coś niesamowitego. Oczywiście wzrok jest lepszy/przyjemniejszy. Ale ogromne uznanie za to, że mimo utraty wzroku udało mu się z niczego nie zrezygnować(np.gra w kosza).

  pokrec,  10/05/2009

No, nie wiem, mi tez wysokoprocentowy alkohol nie szkodzi i jakos nikt ze mna nie robi wywiadow. W Polsce to jest standardowa cecha genetyczna...

Gdybym nie musiał spać, miałbym 2 x dłuższe życie :)

  thot,  11/05/2009

Raczej o 1/3 dłuższe życie, bo tyle mniej więcej przesypiamy naszego życia :) ale sen i lenistwo z nim związane to błoga rzecz i szkoda z niej rezygnować :)

  bnhnb,  12/05/2009

A gdzie jest Rudiger Gamm?

Chłopiec z sonarem (Ben Underwood) już nie żyje. Zmarł 19.01.2009 r. (i)(i)(i)
Urodzony 26.01.1992 to KDU 8 - 1 - 3 = 3
Michael Lotito ur. 15.06.1950 to KDU 6 - 6 - 6 = 9
Daniel Tammet ur. 31.01.1979 to KDU 4 - 1 - 8 = 4
Pozostałych osób brak danych urodzeniowych.
Resztę niecodziennych osób można znaleźć na: ...  wyświetl więcej

świetny artykuł, bardzo interesujące

ciekawe jaką ja mam zdolność...

Zapewne taką jak większość z nas czyli żadną:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska