JustPaste.it

Budowa głowicy w drukarce atramentowej

Głowica w drukarkach atramentowych może być zbudowana na różne sposoby:

Głowica w drukarkach atramentowych może być zbudowana na różne sposoby:

 

- może być zintegrowana z zasobnikiem na atrament, więc po jego wyczerpaniu się musimy ją wymienić (tańsze drukarki HP oraz drukarki Lexmark);

- może być samodzielną częścią i jako taka może być wymieniana niezależnie od pojemnika z atramentem (starsze drukarki Canon oraz drukarki HP wyższej klasy);

- może też być częścią drukarki i ewentualna jej naprawa wymaga wizyty w serwisie (rozwiązanie stosowane w drukarkach Canon serii IP oraz w drukarkach Epson).

Głowica termiczna jako element drukujący składa się z rezystorów grzejnych, komór spustowych i dysz drukujących. Elementem bezpośrednio odpowiedzialnym za druk jest dysza, ponieważ to od jej jakości zależy dokładność i szybkość wydruku. W drukarkach atramentowych na początku lat 80-tych ilość dysz oscylowała w granicach kilkunastu, a obecnie jest ich kilkaset.

Głowica piezoelektryczna wypycha tusz z naboju w sposób mechaniczny za pomocą elementu ceramicznego, który ma zdolność rozszerzania się pod wpływem prądu elektrycznego. Krształ ów występuje np. w zapalniczkach jako kamień - kryształ piezo.

 

-----

Aby przeczytać więcej informacji o atramentowej technologii drukowania zajrzyj do serwisu Moja Drukarka

-----