JustPaste.it

Jerzy Pietrkiewicz - pisarz niesłusznie zapomniany

26 października ubiegłego roku obchodziliśmy pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Pietrkiewicza, ostatniego bodaj polskiego poety, którego debiut przypadł na lata międzywojenne.

26 października ubiegłego roku obchodziliśmy pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Pietrkiewicza, ostatniego bodaj polskiego poety, którego debiut przypadł na lata międzywojenne.

 

Pietrkiewicz

 

 Osoba i twórczość Pietrkiewicza są w naszym kraju bardzo mało znane, a szkoda, bo był to twórca niewątpliwie na pamięć zasługujący. Nie tylko wniósł on niemały wkład własny do kultury polskiej, ale też walnie się przyczynił do jej popularyzacji poza granicami kraju. Biografia i dorobek pisarski Pietrkiewicza do pewnego stopnia przypominają o pięć lat starszego Czesława Miłosza, są też jednak między obydwoma literatami znaczące różnice. Obydwaj przed wojną debiutowali i publikowali jako poeci, obydwaj większość życia spędzili na emigracji, zasłynęli w świecie dzięki swoim anglojęzycznym dziełom prozatorskim, wykładali na zagranicznych uniwersytetach i napisali anglojęzyczne podręczniki akademickie w temacie dziejów literatury polskiej. Najistotniejszą różnicą między nimi jest to, że Pietrkiewicz, który opuścił kraj w 1939 roku, nie miał w swoim życiorysie "romansu" z ideologią i władzą komunistyczną.

 

Urodził się 9 września 1916 we wsi Fabianki, w Ziemi Dobrzyńskiej, w dzisiejszym powiecie włocławskim. Ukończył gimnazjum we Włocławku, studiował w Warszawie. Zaczął tworzyć przed II wojną światową. Związał się z grupą warszawskich pisarzy pochodzących ze środowisk wiejskich, tak zwanych autentystów. Do tego kręgu należeli tacy twórcy jak Stanisław Czernik, Jan Bolesław Ożóg Józef Krupiński, Stanisław Piętak i Marian Czuchnowski. Towarzystwo to było skupione wokół miesięcznika Okolica Poetów. Pietrkiewicz publikował nie tylko w tym piśmie, ale także w tygodniku Prosto z Mostu, który drukował w odcinkach jego poemat Prowincja, dokument autentyzmu - 1935. Debiutancki tomik wierszy zatytułowany Wiersze o dzieciństwie wydał w tym samym roku 1935. W ciągu kolejnych lat zdążył ich wydać jeszcze kilka. Pierwszy okres jego twórczości wypełniały wiersze i poematy, głównie o tematyce religijnej i egzystencjalnej Ich wybór pod tytułem Kula magiczna został wydany w1980. W 1939 roku opuścił kraj i przez Rumunię i Francję udał się na emigracje do Wielkiej Brytanii. Resztę życia spędził w Londynie Od 1953 pisał powieści w języku angielskim (pod pseudonimem Peterkiewicz), m. in. The Knotted Cord, Future to Let, Isolation, Inner Circle i My Left Side. W języku angielskim opublikował także, oprócz powieści, swą autobiografie i szereg opracowań krytycznoliterackich. Tłumaczył też poezję polską na język angielski, wydał jej cztery tomiki m.in. wybór poezji Karola Wojtyły i angielską na polski (Antologia liryki angielskiej 1300-1950). Natomiast własne wiersze pisał jedynie po polsku.

 

Był nie tylko literatem, ale również uczonym. Wykształcenie akademickie uzupełnił, kończąc najstarszy szkocki uniwersytet w St. Andrews. Na londyńskim Kings College uzyskał w 1947doktorat z anglistyki. Następnie przez wiele lat (1950-1979) był profesorem literatury polskiej w Uniwersytecie Londyńskim. Najważniejszym jego dziełem naukowym jest praca Literatura polska w perspektywie europejskiej wydana w 1986.

 

Bodaj najważniejszym dziełem Pietrkiewicza jest powieść Isolation (Odosobnienie) z 1959 roku. W powieści tej autor nie tylko umiejętnie łączy wątki romansowe i szpiegowskie, ale także prowadzi poważne rozważania dotyczące natury ludzkiej. Książka jest nasycona licznymi nawiązaniami do literatury polskiej, zwłaszcza do Sienkiewicza i Reymonta, a także do polskiego życia literackiego okresu międzywojennego Jeden z bohaterów bardzo przypomina Gałczyńskiego, takiego, jakim go opisał Miłosz w Zniewolonym Umyśle. Można więc powiedzieć, ze jest to powieść, jak na lata pięćdziesiąte dosyć nowoczesna. Przypomina bowiem dzieła, jakie w literaturze światowej pojawiły się masowo w dwóch następnych dekadach. Oczywiście, przesadą byłoby nazywać Pietrkiewicza pisarzem postmodernistycznym, ale na pewno warto odnotować jego nowatorstwo.

 

Źle by się stało, gdyby twórca tak wszechstronny i niekonwencjonalny, a przy tym piszący na bardzo wysokim poziomie artystycznym został zapomniany i aby wiedza o nim była domena tylko wąskiej grupy specjalistów. Niewielu też mamy pisarzy, którzy w tym stopniu, co Jerzy Pietrkiewicz rozsławiali imię Polski w świecie. Pamięć o nim trzeba więc podtrzymywać i rozszerzać.

 

 

Źródło: http://svetomir.blox.pl/2008/11/Jerzy-Pietrkiewicz-pisarz-nieslusznie-zapomniany.html