Login lub e-mail Hasło   

Czy warto głosować?

Czy warto głosować? I dlaczego tak? Wypadałoby się zapytać.
Wyświetlenia: 2.948 Zamieszczono 28/05/2009

Mowa oczywiście o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja zapowiada się niska. Na pewno niższa niż w wyborach parlamentarnych i samorządowych. Tak niska frekwencja ma wiele powodów, ale jednym z najważniejszych jest to, że Polacy są przekonani, że Parlament Europejski to nic nie znacząca instytucja, którą można sobie po prostu „odpuścić”. Taka przechowalnia dla polityków i miejsce łatwych zarobków. Z jednej strony nie ma czemu się dziwić. Większość ludzi wie, że PE jest. Ale naprawdę nie wiele o nim wiadomo. Owszem, są europosłowie, nawet znani- często występują w telewizji, piszą blogi. Ale sam PE jest daleko, my tu mamy swój Sejm, a to, że kolejna kampania wyborcza- u nas trwa permamenentnie więc nic nowego. Będzie trochę debat, nowych spotów reklamowych, plakaty, ulotki i nowe obietnice, ze teraz to już naprawdę będzie lepiej. Standardowo.

Jednak prawodawstwo europejskie dotyczy każdego z nas, choć czasem nie zdajemy sobie z tego sprawy.Takie dziedziny jak zapewnienie zdrowej żywności, swoboda przemieszczania się, rachunki za telefon komórkowy, bezpieczne używanie produktów chemicznych i zabawki dla dzieci. Dziedziny ważne w codziennym życiu dla wszystkich- studentów, emerytów, dzieci, przedsiębiorców… to jak ktoś może mówić „mnie to nie dotyczy”?


Polska jest w Unii, funkcjonujemy tam nie tylko jako państwo, rząd i politycy. Funkcjonujemy tam też jako społeczeństwo. Europosłowie to nasi przedstawiciele w Europie. Mamy demokrację. A nie jest tajemnicą, że w demokracji glosować trzeba- na tym to wszystko polega. Pewnie, jeden głos nic nie zmieni. Ale 100, 1000,10000000 głosów ma siłę. Dlaczego za większość ma decydować mniejszość? Skoro to są nasi przedstawiciele to może warto poświecić pół godziny na spacer do lokalu wyborczego? Może  warto wybrać kogoś, kogo popieramy? Przecież kandydaci mają programy, poglądy i wizję. Kogoś popieramy mniej, a kogoś bardziej.Jesteśmy za Unią i dalszą integracją?Świetnie, zagłosujmy na kogoś kto też popiera ten kierunek rozwoju. A może wręcz przeciwnie- uważamy że Unia to zło i zabiera nam suwerenność- są kandydaci- eurosceptycy- warto oddać na ich swój głos- niech w PE będą reprezentowane różne poglądy.

A może warto wybrać kogoś kto ma wiedzę, doświadczenie, zna języki obce i ma pojęcie nie tylko o tym "co zrobić, aby się nie narobić, i dobrze zarobić?". A może warto "zmusić" później tych, na których głosowaliśmy do kontaktu z nami? Niech zakładają biura poselskie, przyjeżdżają, pytają, zasięgają opinii, informują...My mamy wiedzieć i mieć wpływ. W końcu to ONI mają NAS reprezentować, bo PE to jedyna instytucja UE pochodząca z bezpośrednich wyborów. Mamy szanse zdecydować. I jeszcze jedno- nie głosujesz- nie masz prawa narzekać. Utarte i wyświechtane hasło. Ale prawdziwe. I dobrze by było gdyby do nas dotarło. korzystajmy z prawa głosu i decydowania. To nie boli.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1263
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1101
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 554
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 672
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 720
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 766
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 366
8
komentarze: 73 | wyświetlenia: 751
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 610
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy





  m4kpl,  28/05/2009

TYLKO UPR.

  aania,  29/05/2009

Tylko żeby głosować. !
Tylko żeby pójść na wybory, i zadecydować !
Nie chodzi o to żeby agitować za kimś konkretnym, partią, tylko żeby pójść i oddać głos!
I tyle. Tylko i aż tyle.

  swistak  (www),  29/05/2009

Lista nr. 1

Najważniejsze to wyjść z domu, potem jakoś pójdzie ;)

  Zarmus,  29/05/2009

"A nie jest tajemnicą, że w demokracji glosować trzeba- na tym to wszystko polega." - niby czemu? Nikt jakoś mi logicznego wytłumaczenia nie dał. Skoro dajmy na to jestem idiotą, znam sie na polityce tyle co świnia na gwiazdach to czemu mnie chcecie ludzie na siłę zaciągnąć do urny?

A tak nawiasem to bez obrazy ale polecam autorce tekstu zapoznać się z kompetencjami PE. To fakt że ponad 70

...  wyświetl więcej

Nie ma demokracji. Jest parlamentaryzm. Nie ma to nic z demokracją wspólnego. W demokracji można odwołać posła, który nie wykonuje woli tych, którzy go wybrali. W parlamentaryzmie głosuje się na kota w worku. Nigdy nie wiadomo co (p)oślisko wykręci.

Na horyzoncie nawet nie widać osobowości na którą można by zaryzykować oddanie głosu na zasadzie totolotka. A nuż się trafi, że będzie trzymać

...  wyświetl więcej

  aania,  29/05/2009

po 1- podobno parlament jest odzwierciedleniem społeczeństwa- przynajmniej byłoby tak, gdyby większość głosowała.
po 2 - na razie nic lepszego od demokracji chyba nie wymyślono- zasady są piękne, gorzej z realizacją- niestety- ale to przecież my- obywatele- zajmujemy się realizacją- więc pretensje można mieć do siebie
po 3- kompetencje PE od początku ulegają zwiększeniu, w kolejnych ...  wyświetl więcej

Wiem że to się może przekształcić w flamewar ale zbyt mnie kusi żeby zostawić tak ten komentarz;)

1. Czyli rozumiem w parlamencie powinno być 60% ludzi z ukończoną jedynie podstawówką, 2% przestępców i 95% ludzi którzy nigdy nawet nie przeczytali programu wyborczego żadnej partii żeby parlament był odzwierciedleniem społeczeństwa, mam rację? Jest jakieś uzasadnienie żeby parlament był odpi

...  wyświetl więcej

Nie znam kandydatów osobiście

Jan Batycki

  daan,  30/05/2009

Byle na lewo, nie na prawo ;)

  Verona,  30/05/2009

Zawsze warto pójść na wybory i zadecydować o tym, kto będzie NAMI rządził.

  on_x,  31/05/2009

W każdych wyborach, które odzwierciedlać maja nasze poglądy musi zawarty być głos: "żadne z powyższych".
W ostatnich wyborach do parlamentu nie było żadnej osoby, która odzwierciedlała moje poglądy, dlatego chce mieć możliwość zanegowania całej listy. W przypadku większości głosów odrzucających należy rozpisać nowe wybory i tak do skutku.
Proszę jeszcze pamiętać, że demokracja to wolność i jak nie mam ochoty to nie ide na wyboray i nic władzy do tego.



Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska