Login lub e-mail Hasło   

ORBS - mit obalony

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://thelinked.pl/index.php?option=com(...)emid=55
Wokół tzw."Orbs" od dawna na wielu portalach toczą się zacięte dyskusje pomiędzy zwolennikami teorii zakładającej że "Orbs" to dusze uchwycone na fotografii, a jej przeciwnikami.
Wyświetlenia: 11.841 Zamieszczono 01/06/2009

Ostatnimi czasy zauważyliśmy że znów do łask powraca temat tzw. "Orbs". Na kilku znanych portalach poświęconych ezoterycznej tematyce, znaleźć można nowe artykuły, których sednem jest ta, wydawać by się mogło, zamknięta sprawa. Na wielu forach dyskusyjnych od wielu miesięcy a nawet lat trwają niekończące się batalie na argumenty, między zwolennikami teorii "Orbs" i jej przeciwnikami.

Na sam początek może wyjaśnijmy samo zjawisko z teoretycznego punktu widzenia (tzn. punktu widzenia zwolenników). Czyli po polsku - co to są "Orbs"? Samo słowo pochodzi z języka angielskiego i oznacza kulę lub sferę - coś kulistego i owalnego. Twórcy teorii użyli tego słowa dlatego, że Orbs widoczne na zdjęciach są właśnie takiego kształtu i sprawiają wrażenie kulistości.

Zwolennicy uważają że uchwycone na zdjęciach Orbs są duchami/duszami/istotami astralnymi czy bóg wie co jeszcze. Przeciwnicy (nie mam na myśli chorobliwych sceptyków którzy są przeciwnikami wszystkiego) - zazwyczaj ludzie znający się na fotografii, twierdzą że Orbs to nic innego jak drobinki kurzu i pyłu unoszącego się w powietrzu. W tym artykule stajemy po stronie tych drugich.

Ogólnie rzecz biorąc w TheLinked, jeśli zajmujemy się jakimś zjawiskiem, to staramy się to robić rzetelnie (choć wg sceptyków samo branie pod uwagę np. możliwości istnienia kontrolującej nas rasy pozaziemskiej jest przejawem choroby psychicznej). Kiedy zaczytujemy się w jakieś transkrypty channelingowe, zawsze staramy się sprawdzać ich zbieżność z innymi informacjami, badaniami itd... Za każdym razem zachowując trzeźwy umysł i jedynie dopuszczając coś w pewnym procencie za prawdopodobne, a w pewnym za niemożliwe.

W skrócie: dopóki coś nie jest udowodnione wielką ilością dowodów - nie jest prawdą, dopóki coś nie jest obalone wielką ilością dowodów - nie jest wymysłem i fałszem. W ten sposób staramy się podchodzić do każdego zdarzenia, zjawiska, informacji czy przepowiedni. Kiedy zagłębiamy się w tematykę hipnozy, nie czytamy jedynie książek i opinii innych ludzi. Sami uczymy się hipnozy i sprawdzamy jej efektywność.

Podobnie sprawa ma się z Orbs. I choć powinna już dawno być zamknięta, wciąż odradza się jak feniks z popiołów aby mącić umysły ludzi nie bardzo zdających sobie sprawę z pewnych zasad optyki (bo Ci błogosławieni, którzy choć odrobinę na optyce się znają, doskonale wiedzą czym jest Orbs). I bynajmniej nie wytykam komuś braku wiedzy w tym zakresie. Sam nie mam pojęcia o robieniu trwałej czy analizowaniu składu krwi więc łatwo byłoby mi wcisnąć jakiś kit w tym temacie. Mam nadzieję że rozumiecie co chce przez to powiedzieć. Czasami nasze hobby czy zawód sprawia że w jakimś temacie mamy doskonale obadany grunt.

Tak się składa że Ci których hobby lub zawodem jest fotografia, nigdy nie zaakceptują prawidłowości teorii że Orbs to odbicia czy też prawdziwe fotografie duszy lub duchów. Kolejnym zbiegiem okoliczności jest również to że moim hobby jest fotografia, więc długo nie czekając postanowiłem kolejny raz stanąć po stronie zdrowego rozsądku i zbadałem sprawę sam. Efekty, jakże pracochłonnego, dwuminutowego "wywoływania Orbs" zamieszczam poniżej. Jak mawiał rzekomo istniejący Siddhartha Gautama (potocznie nazywany "Buddą"):

Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, że przez długi czas obowiązywały w wielu krajach. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, że ktoś inny to powiedział, że popiera to swym autorytetem jakiś mędrzec albo kapłan, lub że jest to napisane w jakimś świętym piśmie. Nie wierzcie w coś tylko dlatego, że brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobrażenia, które uważacie za zesłane przez boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznaliście za prawdziwe po długim sprawdzaniu, do tego co przynosi powodzenie wam i innym.


(chwała Jemu lub temu kto te słowa wypowiedział...)

Chciałbym jeszcze coś zaznaczyć. Na naszej stronie nigdy nie dyskryminujemy żadnego tematu. Zawsze staramy się sprawdzać, tak więc było i tym razem.

Krótkie doświadczenie
Jest to króciutkie doświadczenie mające udowodnić że Orbs są niczym innym jak kurzem i pyłem zarejestrowanym na matrycy czy kliszy aparatu. Doświadczenie to możecie sami wykonać w domu, a jedyne czego potrzebujecie to aparat z lampą błyskową oraz coś dobrze zakurzonego (np. szmatka czy poduszka). Zaczynamy...

Na sam początek wybieramy jakieś miejsce, które będziemy fotografować. W moim przypadku był to byle jaki fragment pokoju:

zdjęcie pokoju bez lampy

Jest to zdjęcie wykonane na ustawieniach manualnych, bez użycia lampy błyskowej. Teraz wykonuje kolejne zdjęcie tego samego fragmentu pokoju, tyle że z automatu z lampą błyskową...

zdjęcie fragmentu pokoju z lampą

I tym razem jedyne co mogę zobaczyć to fragment pokoju (choć bystre oko już zacznie dostrzegać różnych "nieproszonych gości" w kadrze). Zatem jak widać na dwóch powyższych zdjęciach mój pokój jest wolny od duchów i dusz (przynajmniej w kontekście łącznia ich z Orbs). Teraz bierzemy w dłoń jakiś zakurzony przedmiot, najlepiej coś wykonane z tkaniny. W moim przypadku jest to poniższa, gustowna szmatka wprost z suszenia na balkonie.

szmatka

Chwytamy szmatkę i trzepiemy nią raz czy dwa. Następnie fotografujemy ten sam fragment pokoju, który fotografowaliśmy chwilę temu - a oto rezultaty....

 orbs 1
...i jeszcze jedno...

orbs 2
...i jeszcze raz...

orbs 3

Jak zauważyliście, tym razem w kadrze pojawiło się mnóstwo przepięknych Orbs. Mnogość form i kształtów. Czy te kuleczki poniewierające się w moim kadrze to dusze? Czy to jakieś istoty z astrala a może duchy lub cokolwiek innego co jest nadprzyrodzone? Nie. Orbs to nic innego jak zwykły kurz i pył, co zresztą udowadniają powyższe zdjęcia.

Jednak pojawia się pytanie: jak to się dzieje że maleńki kurz przyjmuje takie właśnie formy i kształty na zdjęciach?
Odpowiedź: winne jest światło oraz zogniskwoanie obiektywu.

Postaram się to wyjaśnić. Poniżej zamieszczam najbardziej jak się tylko da, uproszczone wyjaśnienie tego zjawiska.

szkic
Jak widzicie na powyższym rysunku, aparat ustawia ostrość na jakimś konkretnym przedmiocie. Kiedy między miejscem, na którym ustawiona jest ostrość obiektywu a obiektywem znajdzie się jakiś inny przedmiot, będzie on niewyraźny i rozmyty. Co więcej będzie on również zaokrąglony i powiększony. Dokładnie tak jak ma to miejsce w przypadku Orbs.

Jeśli posiadacie aparat w którym jest możliwość manualnego ustawiania ostrości, sami możecie przeprowadzić doświadczenie. Nadziejcie na szpilkę lub igłę jeden owoc jarzębiny, borówki, porzeczki lub cokolwiek innego i małego. Jeśli chcecie możecie nadziać coś o nieregularnych kształtach np. małą kosteczkę żółtego sera.
Następnie wbijcie drugi koniec szpilki lub igły do podłoża, tak aby utrzymywała to co nabiliście w powietrzu. Ustawcie ostrość na nadzianym przedmiocie. Zapewne widzicie go doskonale.  ostrość na przedmiocie
A teraz bardzo powoli zmieniajcie ostrość, tak jakbyście chcieli fotografować coś co jest w większej odległości niż nadziany na igłę przedmiot, jednak nie zmieniajcie pozycji aparatu. Niech nadziany przedmiot nadal będzie w kadrze. Obserwujcie co się stanie.

ostrość za przedmiotem
Dokładnie takie samo zjawisko możemy zaobserwować w przypadku Orbs. Jednak do ich "objawienia" w kadrze potrzebny jest jeszcze jeden czynnik - światło. Orbsy najlepiej wychodzą kiedy używamy lampy błyskowej, jednak nie jest ona konieczna. Wystarczy blask ogniska, latarnia uliczna, okno w pokoju czy promienie światła przebijające się przez taflę wody (jeśli chodzi o "Podwodne Orbs"). Czyli jakiekolwiek światło. Najciężej uchwycić "Orbs", a właściwie jest to niemożliwe, w pomieszczeniu lub przestrzeni gdzie światło jest równomierne i rozproszone.

Za mocny argument zwolenników teorii o Orbs jako duszach, są fotografie podwodne. No bo skoro Orbs wyszedł pod wodą to na pewno nie jest to kurz. Jednak Ci właśnie zwolennicy nie zdają sobie najwyraźniej sprawy z faktu że pod wodą o Orbs jeszcze łatwiej. Woda, czy to w jeziorach czy rzekach czy morzu lub nawet w wannie, przepełniona jest pyłem, mułem, drobnoustrojami i maleńkimi żyjątkami jak również planktonem (w wannie może być to jakikolwiek brud osiadły na powierzchni samej wanny czy też naszych ciał). Jeśli ktoś dysponuje sprzętem do fotografii podwodnej to zachęcam go do sfotografowania np. kamienia znajdującego się w wodzie, a następnie sfotografowania tego samego kamienia po wcześniejszym wsadzeniu ręki w piasek na dnie (na odcinku między kamieniem a obiektywem). Obrs przybędą licznie...

Oczywiście mój powyższy eksperyment był sztucznym "wywoływaniem Orbs". Sfotografowanie Orbs nie wymaga trzepania szmatami czy innymi zakurzonymi przedmiotami. Kurz i pył unoszą się w powietrzu samoczynnie, właściwie wszędzie, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Ezoteryka i szukanie tematów "nadprzyrodzonych" to naprawdę niesamowita przygoda, jednak tak samo jak każda inna dziedzina przepełniona jest kiczem, nadinterpretacją i zwykłym przesadzaniem. Badajmy jej bezkresy i tajemnice, jednak hamując ekscytacje i podniecenie. Najważniejszy jest zawsze trzeźwo myślący umysł i chłodne spojrzenie.


Więcej naszych artykułów znajdziesz na: thelinked.pl

Podobne artykuły


14
komentarze: 12 | wyświetlenia: 19876
107
komentarze: 23 | wyświetlenia: 114210
38
komentarze: 14 | wyświetlenia: 11062
23
komentarze: 82 | wyświetlenia: 20918
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 8257
16
komentarze: 17 | wyświetlenia: 24783
12
komentarze: 7 | wyświetlenia: 25943
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 9952
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 17078
30
komentarze: 27 | wyświetlenia: 39279
43
komentarze: 9 | wyświetlenia: 22806
35
komentarze: 37 | wyświetlenia: 18144
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19749
29
komentarze: 23 | wyświetlenia: 40479
27
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5291
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Nie trzeba było pisać takiego wypracowania, żeby wiedzieć że to bzdura była :)

super . 200punktów

super!

To może być wytłumaczenie dla zdjęć. Jak wytłumaczysz filmy?
Poza tym dlaczego od razu dusze? Może nieznane zjawisko fizyczne występujące jedynie w określonych warunkach? W końcu promieniowanie rentgenowskie też odkryto przypadkiem i też dzięki zdjęciom, a dokładniej dzięki kliszom.

  wujek77,  13/08/2009

Jak przeczytałem ten artykul to mi sie slabo zrobilo ale od takich komentarzy to chyba zaraz calkiem fikne...
Jak mozna miec takie braki wiedzy i logiki. 10cio latkom mozna wytlumaczyc cos takiego to rozumiem a tu patrze ktos pisze artykul i to dlugi o takich glupotach a inni w dalszym ciagu wydaja sie byc jeszcze o tym fakcie nieprzekonani.
panie makaron, brak slow, czym sie rozni a ...  wyświetl więcej

Brawo.

Bardzo dobry artykuł w przedmiocie. Tradycyjne szkoły ezoteryczne nic nie wiedzą o kulistych duchach ani zjawach w formie małych kółek. Duch jak to duch musi mieć jeszcze oczy i usta, a także ręce i nogi, a najlepiej skrzydła albo i ogon, żeby mieć jak postraszyć tego komu się pokazuje. Ale zbytnio nawiedzeni każdą plamkę, nawet brudu na obiektywie przerobią najlepiej na UFO i kosmitów albo astral ...  wyświetl więcej

  on_x,  02/06/2009

Bzdury tępić, zdecydowanie. Gratulacje.

Kiedyś też robiłam eksperymenty z orbsami. A zdjęcie mgły - to same orbsy. :-)

  thelinked  (www),  07/06/2009

Mgła to maleńkie cząsteczki wody...ten sam efekt.

  xp75,  16/06/2009

Od biedy może to być dowód na to, że orbs może być wywołany przez kurz/mgłę , ale nie jest to dowód na to, że każdy orbs jest wywołany przez kurz lub mgłę. Tym bardziej że kule różnią się kolorem i przezroczystością.

A ten dalej swoje...
Można przedstawić 100 argumentów, alet acy jak ty tylko nie, nie i nie.

  RbT,  24/06/2009

Tak jak juz gdzie indziej to wspominałem. Ludzie wierzą w to co chcą uwierzyć, nie koniecznie musi to być prawda. Wystarczy, że kilka osób skłamie w jakiejś sprawie to już będzie ona prawdą dla reszty :). Bodajże w XIX wieku ktos zrobił zdjęcie 2 elfom ze skrzydłami, dał do gazety i był wielki szok. Elfy istnieją, bo jest dowód, jest zdjęcie. Chlopaki mieli niezły ubaw, ale juz nie chciało im sie trzymac tego w tajemnicy i powiedzieli prawdę o oszustwie.

  Evey,  15/08/2009

Kiedyś natknęłam się na pewien artykuł właśnie o "duszy zmarłego" - świecącym kółku na zdjęciu. Tak się złożyło, że to właśnie kółko latało sobie nad trumną zmarłego w czasie pogrzebu ;-) Popatrzyłam tylko z pożałowaniem na zdjęcie.. Brak słów. Bardzo dobry artykuł, szczególnie dla tych naiwniaków, którzy w to wierzą. Po przeczytaniu tego i obejrzeniu zdjęć powinni chyba przejrzeć na oczy. Pozdrawiam.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska