Login lub e-mail Hasło   

Informacje, historie i ciekawostki ze świata gitary.

- wykończenie typu sunburst (jaśniejsze drewno dookoła otworu rezonansowego, ciemniejsze przy krawędziach płyty wierzchniowej) obecnie ma charakter tradycyjny. Jakość drewna ma...
Wyświetlenia: 7.753 Zamieszczono 13/06/2009

- wykończenie typu sunburst (jaśniejsze drewno dookoła otworu rezonansowego, ciemniejsze przy krawędziach płyty wierzchniowej) obecnie ma charakter tradycyjny. Jakość drewna ma decydujący wpływ na brzmienie gitary.


- Les Paul nazywał swoją pierwszą, eksperymentalną gitarę elektryczną „the Log” („kłoda”), ponieważ wykonał jej korpus z belki, która służyła wcześniej za podkład pod tory kolejowe.


- B.B. King nazwał swoją gitarę „Lucille” po tym, jak był świadkiem bójki o kobietę o tym imieniu w barze w miejscowości Twist w stanie Arkansas.


- walc został wprowadzony na wiedeńskie salony na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku. Wielu tancerzy było początkowo zaskoczonych panującą w nim bliskością pomiędzy kobietą a mężczyzną. I pomyśleć, że obecnie walc uważany jest za taniec stateczny, a nawet pruderyjny!


- oktawa to najprostsza zależność w świecie muzyki: 2:1. Kiedy szarpniesz strunę, otrzymujesz określony dźwięk, na przykład a. Jeśli skrócisz ją teraz o połowę i szarpniesz jeszcze raz, uzyskasz ten sam dźwięk tyle że wyższy o oktawę.


- muzyka country przeżywa na zmianę okresy powrotu do korzeni i dążenia do bardziej komercyjnego, uniwersalnego brzmienia. Bardziej wszechstronni wykonawcy wykorzystują obecnie elementy wszystkich typowych dla Ameryki stylów muzycznych. Kiedy jakiś utwór zbyt przypomina brzmieniem swoich wiejskich protoplastów, muzycy ironicznie stwierdzają, że nie da się go grać, bo jest „za bardzo country”.


-   gitary flamenco tradycyjnie budowane są z drewna cyprysu, ponieważ ich dźwięk musi się przebić przez gwar tłumu. Cyprys doskonale sprawdza się w tej roli, ponieważ daje ostrzejsze, bardziej metaliczne brzmienie niż inne gatunki drewna.


- rumba została spopularyzowana w latach trzydziestych i czterdziestych przez występujących ze swoimi zespołami Kubańczyków, jak wciąż mile wspominani Xavier Cugat i Desi Arnaz (późniejsza gwiazda słynnego serialu „Kocham Lucy”)


- Agustin Barrios (1885-1944) był paragwajskim wirtuozem gitary, który nie tylko grał, ale i aktywnie komponował. Większość jego muzyki do niedawna pozostała nieznana. Aby dodać kolorytu swoim występom, Barrios wkładał indiański pióropusz, a później przyjął jako pseudonim sceniczny imię legendarnego wodza Magore.


- powszechnie i niesłusznie uważa się, że blues jest posępnym gatunkiem muzyki. Dzisiejsze utwory dotyczą zwykle trudnych przeżyć albo nieudanych związków towarzyskich i życia seksualnego. Dawny wiejski blues też często opowiadał o znoju afroamerykańskich społeczności, a jednak – dużo częściej niż obecnie – te wczesne piosenki bywały zabawne albo prezentowały humorystyczne spojrzenie na codzienną egzystencję.


- pewnego gitarzystę heavymetalowego słynącego z niesamowicie szybkich solówek zapytano kiedyś, jak nauczył się tak grać. Odpowiedział: „Grając powoli”. Miał rację. Jedyny sposób, by nauczyć się grać szybko, to najpierw doprowadzić daną technikę do perfekcji w wolnym tempie, a potem zacząć przyspieszać.

Źródło:

cytaty z: "Gitara dla źółtodziobów..." Frederick Noad

Podobne artykuły


24
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2404
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 125426
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 130538
71
komentarze: 38 | wyświetlenia: 169857
37
komentarze: 18 | wyświetlenia: 294075
35
komentarze: 2 | wyświetlenia: 20335
30
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5622
30
komentarze: 10 | wyświetlenia: 11957
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 16294
16
komentarze: 3 | wyświetlenia: 32543
16
komentarze: 2 | wyświetlenia: 8477
14
komentarze: 5 | wyświetlenia: 29276
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 30614
 
Autor
Dodał do zasobów: Mateusz S.
Artykuł

Powiązane tematy

  Dominik Z  (www),  08/07/2009

Nie ma to jak gra na gitarze przy zachodzie slonca lub przy ognisku. Niezapomniane przezycia. ;-DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska