JustPaste.it

Jak zapamiętać swoje sny?

Coraz częściej spotyka się ludzi, którzy z różnych powodów chcą zapamiętywać swoje sny. A może tak nauczyć się je kontrolować? Artykuł ten to pierwszy krok w tym kierunku.

Coraz częściej spotyka się ludzi, którzy z różnych powodów chcą zapamiętywać swoje sny. A może tak nauczyć się je kontrolować? Artykuł ten to pierwszy krok w tym kierunku.

 

f7a49c1cc51dd127c5b4423e9c77d806.jpgPamięć snu jest umiejętnością która prędzej czy później przydaje się na drodze rozwoju duchowego i w innych praktyk. Czy to podczas nauki świadomego snu czy podczas freudowskich analiz marzeń sennych - będzie ona niezbędna.

Wielu ludzi twierdzi, że nie miewają oni snów, na co ja mogę odpowiedzieć tylko jedno - nonsens. Jest to niemożliwe, każdej nocy, każdy z nas wchodzi w fazę REM, która trwa średnio 1,5h (biorąc pod uwagę całą noc), podczas to tej fazy w naszym umyśle pojawiają się obrazy, dźwięki i przeróżne odczucia - jadnym słowem - śnimy. To, że rano nic się z tych snów nie pamięta jest osobną bajką, jednak schemat:

 

1) Zamykam oczy
2) Zasypiam
3) Budze się
w prosty sposób, wkładając w to nieco wysiłku, zaangarzowani i dobrej woli, przezwyciężyć.  Widoczny dla nas będzie kolejny etap - ŚNIĘ!

Pamięć snu jest zjawiskiem niezwykle ulotnym, ileż to razy kilka sekund po otworzeniu oczu nie potrafiłeś przypomnieć sobie żadnego szczegółu ze swojego snu? Dlatego też, sprawę trzeba potraktować bardzo delikatnie, jednak zanim dojdziemy do tego, co robić rano, przyjżyjmy się temu, co powinniśmy zrobić przed snem.

Pierwszym, ale i najważniejszym krokiem jest nastawienie. Samo postanowienie "kiedy się obudzę, będę pamiętał swój sen" sprawia, że nasza podświadomość pomoże nam w "wykonaniu zadania". Niezwykle przydatnye są wcześniejsze dyskusje na temat przeżyć sennych, najlepiej ze znajomymi o podobnych zainteresowaniach. Jednak nie zawsze jest taka możliwość, w tedy z pomocą przychodzi jedna z potęg dzisiejszego świata - internet! Pokoje chatowe dotyczące parapsychologii stoją otworem i czekają na kolejnych rozmówców - może i Ty znajdziesz tam swojego kompana.

Przed samym położeniem się spać powiedz sobie wyraźnie (na głos lub w myślach) : "kiedy się obudzę, będę pamiętał swój sen". Możesz powtórzyć to kilka razy, możesz wyobrazić sobie siebe leżącego w łóżku, zapisującego swój sen w dzienniku snów (o którym później).

Często dużo skuteczniejsze jest samodzielne obudzenie się, jednak użycie budzika często jest konieczne, dla tego postaraj się, aby znajdował się on blisko łóżka (nie zrywaj się na równe nogi) i aby budził Cię lagodnie. Pozostań przez chwilę w pozycji w jakiej się obudziłeś, postaraj się przypomnieć sobie sen, zapewne wydarzenia są poukłądane niechronologicznie, najbardziej żywe są obrazy, które odbyły się najpóźniej, postaraj się zebrać wszystko i przejść do następnego etapu.

Dochodzimy teraz do najbardziej rozpowszechnionionej metody zapamiętywania marzen sennych - dziennika snów. Może być nim zwykły zeszyt, notes, zwykła kartka od zeszytu (choć to nieporęczne), czy komputer. Ważna jest idea - w jak największych szczegółach zapisać to co się nam śniło. Kto, gdzie, kiedy z kim... opisz wwszelkie barwy, może coś usłyszałeś, albo poczułeś. Bardzo ważne jest także zapisanie odczuć, emocji, które w snach często bywają diametralnie inne, niż w realnym świecie. (Jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś okazji przeżywać we śnie, na prawdę silnych emocji, pierwszy raz Cię zaskoczy). Podczas opisywania snu, nie pomijaj żadnego detalu.

Przydatnym narzędziem może okazać się dyktafon. Jak wiadomo mówi się dużo szybciej, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie umknał nam żadne szczegóły. Można opisać też wszystko bardziej obrazowo, dzięki czemu tekst później przelany na papier będzie "wyraźniejszy".

Kolejnym warunkiem dobrej "nocnej notatki" jest jej realność. Często śnią nam się rzeczy, których w realnym świecie nigdy byśmy nie zrobili, są wstydliwe, są ordynarne a nawet odrażające! Jednak ich ukrywanie, koloryzowanie, przeinaczanie nie wyjdzie nam na dobre. Nasze notatki przydatne okażą się podczas nauki świadomych snów, czy podczas interpretacji snów.


Przydatną wskazówką może okazać się także czas snu, otórz jak się okazuje lepiej spać dłużej nad ranem, niż kłaść się wcześnie spać.
Kolejną wskazówką jest to, aby co ranek zapisac coś w swoim dzienniku. Nawet jeżeli nic nie pamiętamy zapiszmy "Nie pamiętam swojego snyu". Wyrobi to w nas nawyk zapisywania swoich snów.  Jednak zanim zadecydujesz, że pora wstać, że nic nie pamiętasz, ułóż się w pozycji, w której spałeś. często ułożenie się w sennej pozycji sprawia, że nagle przypominamy sobie nasz sen.


Nauka zapamiętywania snów
, wbrew pozorom nie jest trudna, o czym można przekonać się już po kilku dniach. Po kilku nocach zauważysz, że zapamiętujesz coraz więcej szczegółów, brazy są często wyraźniejsze, a z jednej nocy możesz zapamiętać nawet kilka snów. Wszystko to osiągniesz, jeżeli włożysz w swoją pracę nieco wysiłku i zaangażowania.

 

Więcej artykułów z zakresu ezoteryki, parapsychologii, umysłu na:

http://otwarty-umysl.com