Login lub e-mail Hasło   

Urządzamy balkon

Nawet najmniejszy balkon może stać się zieloną oazą, jeśli włożymy w to trochę pracy. Oto krótki poradnik, jak urządzić balkon.
Wyświetlenia: 7.169 Zamieszczono 01/07/2009

Ogród to marzenie wielu osób; to możliwość obcowania z urokliwą przyrodą już za progiem domu. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy bloków muszą być pozbawieni tych przyjemności. Nawet najmniejszy balkon może stać się zieloną oazą.

Wielkie sprzątanie

Niestety, balkon często staje się miejscem, w którym składujemy niepotrzebne już przedmioty, trzymamy rowery lub dziecięce zabawki. Jeśli jednak chcemy, by miejsce to stało się miłym zakątkiem, musimy zacząć od oczyszczenia go z nadmiaru rzeczy. To dobra okazja, by wyrzucić to, z czego nie zamierzamy korzystać. Resztę możemy wynieść do piwnicy. Kolejny etap to dokładne umycie i – w razie potrzeby – odświeżenie balkonu. Nawet najpiękniejsze kwiaty nie będą wyglądały efektownie na tle zardzewiałej barierki czy spękanej, betonowej podłogi. Najczęściej powierzchnia balkonu nie jest duża, więc zakup kafelków nie powinien nadwyrężyć domowego budżetu. Również pomalowanie barierki nie wymaga kosztów i dużego nakładu pracy. Wystarczy jeden dzień, by zagracona przechowania zmieniła się w jasną i estetyczną przestrzeń.

Kwitnące i zielone

Teraz czas na najprzyjemniejszą część pracy: wybór odpowiednich roślin, które zasadzimy na naszym balkonie. Ich gatunki będą zależały przede wszystkim od powierzchni, jaką dysponujemy oraz stopnia nasłonecznienia. Inne rośliny będą pięknie kwitły na balkonie wychodzącym na stronę południową – inne na zacienionym, skierowanym na północny – zachód. Najtrudniej urządzić balkon północny; wiele kwitnących roślin potrzebuje sporo światła. Dobrze sprawdzą się jednak niezapominajki, pierwiosnki i begonie. W cieniu dobrze czuje się także bluszcz czy barwinek. Również paprocie najlepiej rosną w miejscu osłoniętym przed działaniem promieni słonecznych. Można też zasadzić rośliny kwitnące, jednak będą miały słabo wybarwione i mniejsze kwiaty. Wbrew powszechnym przekonaniom także balkon południowy nie należy do najłatwiejszych w urządzaniu. Wiele roślin lubi światło, jednak tylko nieliczne dobrze znoszą bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Piękną ozdobą słonecznego balkonu będą pelargonie i bratki – jedne z najpopularniejszych roślin balkonowych. Co ważne, ich pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku i doświadczenia. Nieco więcej pracy  będzie nas kosztowała hodowla egzotycznych gatunków takich jak cytrusy czy oliwki, jednak warto się na nie zdecydować, bo wprowadzają niepowtarzalny, śródziemnomorski klimat.

Żadnych kłopotów nie sprawi nam natomiast balkon wschodni. Większe natężenie światła rano i popołudniowy cień to wymarzone warunki dla większości roślin. Pięknie będzie kwitła surfinia i werbena. Sprawdzą się także pantofelnik i fuksja. Możemy posadzić też klasyczne rośliny balkonowe takie jak lobelie, bratki i stokrotki. To właśnie na balkonie wschodnim możemy stworzyć ogródek pełen aromatycznych ziół: szałwia, bazylia, tymianek, mięta i cząber nie tylko efektownie wyglądają, ale też są smacznym dodatkiem do potraw. Na balkonie zachodnim panują podobne warunki; często jest jednak nieco bardzie słoneczny. W praktyce jednak ładnie kwitną tu te same rośliny co na balkonie wschodnim. Ozdobą balkonu zachodniego stanie się pachnąca lawenda.

Nie tylko kolor

Dobierając kwiaty ozdabiające balkon, weźmy pod uwagę nie tylko ich kolor i kształty. Ważny jest także zapach. Takie rośliny jak groszek, lantala czy maciejka zapewnią oszałamiający zapach, szczególnie w ciepłe, letnie wieczory. Szczególnie efektowny jest groszek pachnący, który pnie się, zasłaniając barierkę balkonu; można go także poprowadzić po drewnianej kratce ustawionej w tym celu. Pozwoli to nam odgrodzić balkon od innych, tworząc zaciszną i kameralną przestrzeń. Warto jednak dozować silnie pachnące kwiaty z umiarem, bo zbyt duża ich liczba może okazać się trudna do wytrzymania. Szczególnie powinni zwrócić na to uwagę alergicy i osoby ze skłonnościami do migreny. 

Odpoczynek

Choć zaprojektowanie kwiatowej hodowli od podstaw może wydawać się ciężką pracą, wysiłek na pewno się opłaci. Najlepszą nagrodą będzie leniwy, weekendowy poranek, kiedy wypijemy kawę siedząc na balkonie w otoczeniu kolorowych kwiatów.

 

Powyższy tekst może być przedrukowywany wyłącznie bez zmian. Warunkiem przedruku jest umieszczenie pod tekstem adnotacji z aktywnym linkiem: Tekst przygotowany przez Pocztę Kwiatową www.PocztaKwiatowa.pl

Podobne artykuły


29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 7419
16
komentarze: 16 | wyświetlenia: 1611
33
komentarze: 13 | wyświetlenia: 11507
30
komentarze: 13 | wyświetlenia: 16665
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3855
26
komentarze: 3 | wyświetlenia: 18355
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 2040
23
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1711
22
komentarze: 6 | wyświetlenia: 53723
17
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2614
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1668
34
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3102
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 73265
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4112
 
Autor
ArtykułBardzo fajnie byłoby, gdyby doszły jakieś zdjęcia - milej by się czytało, a zdjęcie pięknie ukwieconego balkonu zachęciłoby z pewnością do działania :-) Piękny, zielony balkon to świetna sprawa i na pewno warto poświęcic trochę czasu na zadbanie i stworzenie swojej oazy zieleni ...Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska