Login lub e-mail Hasło   

Pierwsza miesiączka

Miesiączka występuje w cyklicznym rytmie, wynoszącym około 28 dni. Musi doświadczyć jej każda kobieta. Te które spotykają się z nią pierwszy raz, często nie wiedzą, co się z nimi dzieje. Oto kilka odpowiedzi, które powinny rozwiać te wątpliwości.
Wyświetlenia: 120.494 Zamieszczono 28/05/2006

Fakty

Wystąpienie okresu jest wynikiem bardzo skomplikowanego procesu: cyklu miesiączkowego. Okres pojawia się po raz pierwszy, kiedy jajnik jest już w stanie produkować w dostatecznej ilości hormony, które przyczyniają się do wzrostu błony śluzowej wyścielającej jamę macicy. Wydzielanie się hormonów jajnikowych zależy od przysadki mózgowej. A więc w sposób schematyczny można powiedzieć, że mechanizm kierujący znajduje się w gruczole, który nazywa się przysadką mózgową. Przysadka mózgowa otrzymuje polecenie z podwzgórza, części mózgu niezmiernie czułej na poziom wydzielanych przez jajnik hormonów. W odpowiedzi na impulsy, przysadka mózgowa wydziela z kolei hormony przysadkowe, gonatropiny, które przedostając się do krwi, przekazują polecenie jajnikom, które wydzielają estrogeny i progesteron. Hormony te są prawdziwymi posłańcami, dzięki którym zachodzi wymiana informacji pomiędzy przysadką mózgową, jajnikiem i błoną śluzową macicy.
 

Cykl

Miesiączka występuje w cyklicznym rytmie, wynoszącym około 28 dni Najpierw spójrzmy, co się dzieje z jajnikiem w czasie cyklu. Nowy cykl rozpoczyna się z każdym pojawieniem się miesiączki. Na powierzchni jajnika rozwija się pęcherzyk jajnikowy. Pod wpływem hormonów przysadki mózgowej staje się on coraz większy. Można go dostrzec na jajniku gołym okiem, ponieważ osiąga wielkość orzecha laskowego (24mm). Kiedy osiągnie odpowiednią wielkość, wówczas pęka, uwalniając komórkę jajową. Po czym komórka jajowa, jeszcze niewidoczna gołym okiem, wchłonięta zostaje przez bańkę jajowodu i podąża na spotkanie z plemnikiem, jeśli dostał się on do trzeciej zewnętrznej części jajowodu, gdzie odbywa się zapłodnienie. Niezapłodniona komórka jajowa znika. A pęcherzyk jajnikowy, który dojrzał i pękł pod wpływem hormonu przysadki mózgowej przyspieszającego jego dojrzewanie, zmienia się w ciałko żółte, które bierze swą nazwę od koloru i która wydziela progesteron przygotowujący błonę śluzową na ewentualne zagnieżdżenie się jaja płodowego. W przypadku zapłodnienia jajo przesyła sygnał do jajnika i ciałko żółte w dalszym ciągu produkuje progesteron, który będzie potrzebny w czasie ciąży, przekształca się w ciałko żółte ciążowe Jeśli zapłodnienia nie było, ciałko żółte znika. Nagły spadek poziomu hormonów jajnikowych pociąga za sobą martwię wierzchniej części błony śluzowej macicy, która zostaje złuszczona i wydalona razem z krwią. To jest właśnie miesiączka. Pozostaje nadal tajemnicą, dlaczego ciałko żółte nie utrzymuje się dłużej jak 13, 14 dni, jeśli nie doszło do zapłodnienia. A ponieważ pęcherzyk jajnikowy potrzebuje około dwóch tygodni, żeby dojrzeć, dlatego cały cykl trwa mniej więcej 4 tygodnie.
 

Dlaczego istnieją dłuższe i krótsze cykle miesiączkowe?

Całość zjawisk zachodzących podczas cyklu miesiączkowego jest niezmiernie złożona, stąd można zrozumieć częste zaburzenia miesiączki. Druga faza cyklu lub faza post-owulacyjna nie przekracza nigdy 13 dni (z wyjątkiem ciąży), podczas gdy faza pierwsza, przedowulacyjna, jest bardzo zmienna. Jeśli cykl przekracza 28 dni, to zawsze ta pierwsza faza się do tego przyczynia. Jedynie poprzez codzienne dopochwowe mierzenie temperatury można się zorientować, ile trwa każda faza. Podczas pierwszej fazy cyklu temperatura nie przekracza 36,6 stopni, a w drugiej fazie, pod wpływem progesteronu, przekracza 37,2 stopni. Tę fazę nazywa się również fazą wydzielniczą cyklu.
 

Czy od momentu pojawienia się pierwszej miesiączki, dziewczyna może zajść w ciążę?

Wiadomo, iż mechanizm jajeczkowania jest bardzo skomplikowany i bardzo często potrzebuje on trochę czasu, aby się całkowicie wyregulować. I tak najczęściej, ale nie zawsze, cykle miesiączkowe odbywają się bez jajeczkowania przez pierwsze dwa lata po wystąpieniu pierwszej miesiączki.
A wiadomo, że nie może być zapłodnienia bez owulacji. Kiedy podczas cyklu występuje jajeczkowanie, ciąża staje się możliwa. Znaczy to, że jest możliwe zajście w ciążę już przy pierwszej miesiączce, jeśli - wyjątkowo - miało miejsce jajeczkowanie.
 

Ile czasu trwa jajeczkowanie?

W odróżnieniu od mężczyzny, który podczas każdego stosunku płciowego wyzwala podczas wytrysku około 350 milionów plemników i każdy z nich może doprowadzić do zapłodnienia, kobieta ma normalnie tylko jedno jajeczkowanie w miesiącu, a możliwość zapłodnienia, które odbywa się w trzeciej zewnętrznej części jajowodu, trwa bardzo krótko - zazwyczaj kilka godzin. Niestety, nie można dokładnie ustalić tego krótkiego okresu. Jest to przyczyną trudności w ustaleniu metod zapobiegania ciąży, takich, które pozwalają na uniknięcie zapłodnienia.
 

Przez ile dni kobieta jest płodna?

Ponieważ data jajeczkowania jest różna u każdej kobiety i zależy od jej cyklu, trudno, więc z góry przewidzieć okres płodny. Wiadomo tylko, że jeśli ciałko żółte zostało utworzone, wówczas nie może dojść do zapłodnienia. To założenie stało się podstawą metody polegającej na mierzeniu ciepłoty ciała, która pozwala stwierdzić, podczas każdego cyklu, nie to, kiedy zachodzi jajeczkowanie, ale czy okres płodny się zakończył, czy też nie. Ten okres trwa mniej więcej od 18 dnia normalnego cyklu.
 

Czy może być kilka owulacji w cyklu?

Przy prawidłowych procesach fizjologicznych w miesiącu dojrzewa tylko jeden pęcherzyk jajnikowy. Wiele pęcherzyków jajnikowych zaczęło dojrzewać, ale oprócz tego jednego inne przerwały dojrzewanie. Wyjątkowo tylko dwa pęcherzyki na raz mogą osiągnąć całkowitą dojrzałość i wtedy w razie ciąży urodzą się bliźniaki dwujajowe. To oznacza, że od trzeciego dnia podniesionej temperatury do pojawienia się miesiączki, istnieje okres niepłodności, który nie przekracza 10 dni, ponieważ należy czekać trzy dni, aby być pewnym, że temperatura rzeczywiście się podniosła.
 

Czy można mieć miesiączkę dwa razy w miesiącu?

Ponieważ miesiączka jest konsekwencją spadku poziomu hormonów pod koniec cyklu, można powiedzieć, że każde poważne zachwianie równowagi hormonalne pociąga za sobą krwawienie. Ale takie krwawienie nie oznacza, że jest to miesiączka, gdyż pojawia się nieregularnie.
 

Wpływ klimatu na pojawianie się miesiączki

Przysadka mózgowa i podwzgórze, które są ze sobą mocno powiązane, zwłaszcza u ludzi młodych, reagują na wszelkie emocje. Dlatego datę miesiączki może przesunąć klimat, a także wyjazd na wczasy, zmiana zawodu.
 

Czy kobieta po stosunkach seksualnych może nie mieć miesiączki nie będąc w ciąży?

To możliwe, na przykład torbiel jajnika, duże emocje, strach przed ciążą lub zażywanie niektórych leków mogą spowodować taki stan rzeczy. Należy wówczas zgłosić się do lekarza.
 

Dlaczego miesiączka jest bolesna?

To nie jest regułą. Najczęściej miesiączka jest bezbolesna. Ale rzeczywiście zdarza się, że jest bolesna albo od początku, albo dopiero po jakimś czasie. Bóle mogą mieć różne przyczyny. Narządy płciowe są niezmiernie wrażliwe. Krwawieniom miesiączkowym towarzyszy wytwarzanie się prostaglandyn, które mogą być przyczyną mocnych skurczów macicy i mdłości. Obecnie istnieją lekarstwa, które hamują działanie prostaglandyn nie powodując skutków ubocznych i które bez wahania można stosować podczas bolesnych miesiączek.
 

Czy istnieje sposób, aby wstrzymać okres na jakiś czas, na przykład z powodu imprezy sportowej?

Jeśli boimy się, że miesiączka wystąpi akurat podczas jakiegoś egzaminu lub imprezy sportowej, można przesunąć jej datę zażywając gestageny lub leki antykoncepcyjne. Miesiączka zostanie wstrzymana, dopóki będziemy zażywać ten lek. Należy to robić pod konsultacją lekarza.
 

Dlaczego miesiączka zanika w pewnym wieku?

Dlatego, że starzejący się jajnik nie jest w stanie przekształcać podstawowych pęcherzyków jajnikowych, jakie jeszcze zawiera, na dojrzałe. Przysadka mózgowa, chcąc pobudzić jajnik do działania, zaczyna wytwarzać nadmierną ilość FSH. Ta utrata równowagi jest pośrednio przyczyną "uderzeń gorąca", na jakie skarżą się kobiety, które przechodzą ten okres. Ustąpienie cyklu miesiączkowego występuje jedynie u ludzi. Wszystkie inne gatunki mają miesiączki do końca życia.
 

Podobne artykuły


13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1101
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1390
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 812
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1126
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 632
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1292
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1066
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 659
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1233
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1362
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 648
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 402
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 402
 
Autor
Inne teksty autora
Artykuł

Powiązane tematy

  elcia13,  24/07/2007

mam pytanie mam ten biały śluz już od 9 miesięcy kiedy dostane miesiączke??

  targoni,  21/10/2007

Możesz niedługo dostać, dobrze by było jakbyś zawsze miała przy sobie podpaskę na wszelki wypadek.

hej .!
mam 12 lat. ! od jakiś 10 miesięcy mam śluz na majtkach a także bolą mnie piersi i swędzą .
boje się że moge dostać miesiączke !
czy faktycznie moge dostać . ??
pomóżcie .

ja moge ci powiedzieć jedno że byś sie nie żdziwiła noś jednom podpaske w plecaku

Z innych komentarzy wynika ze niedługo mozesz sie spodziewac miesiaczki jednak zbytnio sama nie jestem w tym jeszcze doswiadczona.;/
Jednak korzystajac z okazji chcialabym sie cos zapytac...
Nie lubie rozmawiac z mama na te tematy;/
A juz od chyba 2 miesiecy <dokladnie nie pamietam> tez mam biły sluz na bieliznie a sa wakacje i jade do ciatki i z kuzynostwem jedziemy na ...  wyświetl więcej

  nika,  15/10/2007

czesc.mam pytanie.mam nieregularne miesiaczki bo mam je od ok roku...nie przejmuje is etym tylko boje sie bo jezdzimy z klasa na basen i boje sie ze dostane okresu na basenie...czy to jest mozliwe????

tak to możliwe ale sie nieprzejmój noś na basen tampony mozesz ich urzywać w cagu dnia na basenie a nanoc ,podpaski

  targoni,  21/10/2007

Mam takie pytanie.. miałam pierwszą miesiączkę 3 miesiące temu. Drugiej od tej pory jeszcze nie dostałam. Po ilu miesiącach mogę ją dostać? Czy to jest normalne że jeszcze nie dostałam?

na poczotku miesiączki są nieregularne ale po 3-4 powinnaś mieć normalnie uregulowane co28 dni. narazie nieprzejmuj sie niedługo powinnaś dostać 2-giej

  aniaa931,  05/12/2007

prawie rok temu pojawił mi się biały śluz. Występuje on bardzo często. Nie dostałam jeszcze miesiączki. Czy jest ze mną coś nie tak? Proszę was o radę.

nie ja pierwszy okres dostałam po 2 latach

mam pytanie
tą wydzielina mam już prawie 2 lata co mam robić nie miałam jeszcze miesiaczki a dzisiaj w nocy strasznie mnie bolał brzuch co mam robić?? help prosze pomużcie mi!

jeżeli jest to bul kujący mozesz spodziewać sie okresu

  magdaaa,  18/01/2008

Mineło 46 dni od mojej poprzedniej miesiączki. Nie mam jescze regularnej ale boje się, żę coś się stało .Pomocyy

  targoni,  02/04/2008

Nie bój się. Wszystko jest ok. Twoja miesiączka z pewnością się wkrótce ureguluje. Ginekolog w tym wieku nie jest jeszcze potrzebny, jeżeli Cię nic nie boli.

  beata010,  11/02/2008

mam prawie 14 lat mialam tez juz pierwsza miesiaczke- nastepna zaczela sie juz 14 lutego czy cos mi dolega jest cos nie tak co powinna teraz robic prosze mi cos doradzic a jesl mam juz isc o ginekologa boje sie troche

niebuj sie na pierwszej wizycie u ginekologa możesz być z mamom .jezeli wolisz iść do kobiety ginekolog porozmawiaj otym z mamom

  beata010,  11/02/2008

ma prawie 14 lat mialam juz pierwsza miesiaczke a nastepna zaczela sie 14 stycznia gdy sie skonczyla dostalam 2-ga 5 lutego...czy to normalne w tych pierwszych cyklach?? czy to sie unormuje..czy konieczna jest wizyta u ginekologa ?/ prosze o rade

jesli juz dostaniesz ten link to moglabys mi tez przyslac ?/ albo poinformowac mnie ze aki masz chocissz ok?/

Mam 13 lat, moje wszystkie kolezanki z mojej klasy, a nawet o rok mlodsze dostaly juz dawno miesiaczke, a ja jeszcze nie.... Bardzo chce ja miec, mysle ze sie zle rozwijam... Mam sluz czy to sygnalizuje ze niedlugo dostane miesiaczke prosze odpiscie... =(

  targoni,  02/04/2008

To nic, że Twoje koleżanki z klasy już mają okres. Widocznie Twój organizm nie jest jeszcze gotowy, aby się rozwijać. To, że pojawił się już śluz, może znaczyć, że niedługo dostaniesz okres, lecz niekoniecznie. Piszesz, że bardzo chcesz mieć okres... zmienisz szybko zdanie jak już będziesz miała.:) Nie przejmuj się. Na pewno wszystko jest wporządku z Twoim organizmem.
Pozdrawiam.

Mam 12 lat pierwszą miesiączkę miałam 5 stycznia 2008 następna pojawiła się za 69 dni czy to dobrze??? Czy miesiączka musi boleć?? proszę odpiszcie...

jakiś rok temu dostałam miesiączkę (błogosławiony ten dzień:/) i zauważyłam że trochę się we mnie pozmieniało… np. pachnę inaczej i musiałam wymienić rexone teens na skin care gdyż na dzień dzisiejszy jest ona dla mnie lepsza, ogólnie bardziej musze dbać o higienę niż kilka lat temu… to wynik zmian hormonalnych?? A może staję się lolitka??
co do rexony to stowrzyła ona jeszcze swoja strone ...  wyświetl więcej

Od jakiegoś czasu wydziela mi się śluz i boli mnie brzuch a czasem nawet, a raczej już często zaczyna mnie boleć bardzo brzuch czy to znak, że dostanę nie długo miesiączkę. Muszę już mieć przy sobie wrazie czego jakieś podpaski??? Proszę o szybką odp. jak to możliwe bo to jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ boję się, że nie dostanę miesiączki przed 18, a mam 12 lat.

mam pytanie...
mam 14 lat i miałam pierwszą miesiączkę chyba rok temu... potem miałam kilka.... teraz ostatnią miesiączkę miałam 38 dni temu... czy to źle?!? czy muszę iść do lekarza?!?
porszę o szybką odpowieź...

lepiej porozmawiaj o tym z mamą

no ale czytalam artykul i miesiaczka moze sie uregurowac po kilku latach i sie nie martw. Moja kolezanka tez miala taki przypdaek i dostala nastepna po 46 dniach

Witam ! Mam lat 12 pierwszą miesiączke miałam 11 czerwca tego roku
Mam pytania... :ile dni będzie trwała? prosze o szybką odpowiedź

Czy okres może sie pojawić po 65 dniach albo wiecej ?? Nie wiem czy to dobrze bo to mój pierwszy okres... prosze o odpowiedz

Witam! mam 13 lat a jeszcze nie miałam miesiączki czy to jest wszystko wporządku? A tak wogóle już przez parę miesięcy z pochwy wydobywa mi się śluz a słyszałam ze jak sie wydobywa to niedługo ma się okres... Czy coś złego się dzieje z moim organizmem że miełam wydzielinę a okresu nie mam?? prze o szybką odpowiedź.

  lila009,  21/10/2008

Jasne, że wporządku ;) Ja dostałam miesiączkę jak miałam ponad 14 lat :D Śluz zwykle pojawia się na jakieś 1-1,5 roku przed pierwszą miesiączką. )Śluz jednak nie powinien być biały lub przeźroczysty (na majtkach może zostawiać żółte ślady dlatego proponuję Ci stosowanie wkładek higienicznych). Gdy jest innego koloru należy porozmawiać z mamą i pójść do ginekologa. Ale po co zaraz straszyć xP Do le ...  wyświetl więcej

  Ulusia,  11/12/2008

Mam już biały śluz na majtkach i strasznie mnie mnie boli dół brzucha.Czy mogę nie długo oczekiwać miesiączki?Nie chciałabym mieć nie oczekiwanej miesiączki na przykład w szkole...=((.Proszę o odpowiedź.

ja dzis dostałam pierwszą miesiączke!
nie wiem czy coś jest ze mną nie tak, bo mam krwawienie nie ciągle tylko co jakiś czas.
to niedobrze?

:D

  lila009,  15/12/2008

Ulusia: Myślę, że możesz się niedługo spodziewać miesiączki ale większość dziewczyn ona i tak zaskakuje ;) Noś zawsze ze sobą w torbie podpaskę na wszelki wypadek i czekaj ;)
Katarzyna K: Gratuluję! Co jakiś czas... masz na myśli, że czasem jest kilka godzin bez krwawienia? Jeżeli tak to absolutnie normalne :D Zapisz ten dzień w kalendarzyku miesiączkowym, dbaj o higienę bardziej niż zwykle i ciesz się ;) Pozdrawiam :D

Bardzo przydatne informacje! Dzieki.

Ja korzystam ze specjalnej aplikacji kalendarzyka na moim telefonie. Sciagnelam go z tego serwisu http://kobieta.mfun.pl Na razie calkiem sprawnie dziala.

pozdrawiam cieplo
Justyna

  smutnas,  27/02/2009

Mam 13 lat. Za 2 miesiace bd miala 14, mam problem Na majtach od jakiegos czasu mam biale mokre plamki
Czy to cos zlego ? Boje sie ze bede miała nie dlugo okres Ja nie chce ! bo się boję ze moge go dostac w szkole na lekcji Bede strasznie nie lubiana Kazdy bedzie sie ze mnie nasmiewal ! co mam zrobic zeby nie dostac okresu rano, i w szkole ? Proszę o szybka odpowiedz

  kasia123,  28/02/2009

Mam 13 lat ,nie dostałam jeszcze okresu i boję się że dostane go w szkole na lekcji... co robić?!pomocy!

  lila009,  02/03/2009

Dziewczyny, spokojnie! Te białe plamki to śluz z pochwy, nie martw się, to całkiem normalne! To znaczy, że Twój organizm przygotowuje się do miesiączki. Spokojnie, ten śluz pojawia się zwykle po raz pierwszy na ok. rok przed pierwszą miesiączką, masz jeszcze mnóstwo czasu.
Możesz nosić wkładki higieniczne, są cieniutkie, nawet ich nie czuć a będziesz czuła komfort. Noś ze sobą w plecaku jed ...  wyświetl więcej

  smutnas,  02/03/2009

dzieki ;*;*

mam jeszcze jedno pytanie....ze strasznie sie pocie ! ;/ uzywam kulek i perfum ale odemnie nadal smierdzi! co robic??;(

  smutnas,  08/03/2009

lila009 z opowiadan slyszalam ze dziewczyny miały cale spodnie mokre od miesiaczki

  lila009,  15/03/2009

Bierz codziennie prysznic (najlepiej rano) a w ciągu dnia odświerzaj "stategiczne" punkty (główne pachy ;p) Niektórzy już tak mają ale da się z tym żyć.
Co do miesiączki, tak się czasem zdarza, że spodnie się pobrudzą ale to zależy od każdej dziewczyny z osobna.
Jedna ma obfite okresy inna mniej, jedną boli brzuch a drugą wcale ;) Jeżeli będziesz mieć przy sobie w plecaku podpaskę i ...  wyświetl więcej

  smutnas,  15/03/2009

a da sie jakos zaradzic zeby nie bylo mokrych plam na bluzce??
ja uzywam wkladek narazie ale podpasek nie bd nosic bo czesto mi chlopcy plecak zabieraja.....=/
A bedzie widoczna ta plama na spodniach?

  lila009,  19/03/2009

Noś mniej obcisłe bluzki albo miej przy sobie bluzę, którą możesz założyć kiedy się spocisz.
Nie martw się, niektóre dziewczyny już tak mają i tyle, ale da się z tym żyć ;p
Chłopcy niedługo z tego wyrosną ;) Ale póki co wystarczyć Ci powinna wkładka, skoro ją nosisz to nie powinno się nic wydarzyć w ciągu kilku godzin kiedy jesteś w szkole.
Zresztą zbliżający się okres można c ...  wyświetl więcej

  smutnas,  20/03/2009

aha dziekuje bardzo ::)):):)
to czyli tak raptem nie mogą spodnie stac sie mokre?:>

  lila009,  29/03/2009

Nie ma sprawy ;)
To się zdarza tylko wyjątkowo, więc raczej nie ;)
Podpytaj mamę (nie krępuj się, przecież mama jest już dowiadczona "w te klocki" ;p), często córka dostaje okres mniej więcej w tym samym przedziale wiekowym co kiedyś dostała go mama :)
Noś wkładki higieniczne i wszystko będzie ok ;)

no pieknie ! dzisiaj chyba dostalam okresu :( ! mam czerwone plamki ( takie troche cimne) na majtkach ! i co mam teraz zrobic? moze sie pogorszyc jak pójde do szkoly?

  lila009,  31/03/2009

No i jesteś już pewnie po szkole ;)
Przecież nie było tak tragicznie. Po pierwsze to nie pogorszyć, bo to nic złego ;p Ciesz się, wiele dziewczyn czeka na okres bardzo długo (sama byłam świadkiem kiedy dziewczyna z rozpaczą rozmawiała z koleżanką: "może ja jestem jakaś inna? może ja jestem obojniakiem?!" xDD)
To oznacza, że Twój organizm prawidłowo pracuje. Wystarczy założyć podpaskę ...  wyświetl więcej

Ja wlasnie nie wiem co mi jest czy to jets miesiączka czy niee... Boli mnie brzuch tak wlasnie niżej... plecy oraz pojawil mi sie śluz i bolące piersi. Czy to moze byc to??

Może być, chociaż czasem to tylko się tak wydaje ;) Śluz pierwszy raz pojawia się na 1-2 lata przed pierwszą miesiączką, rozumiem, że już wcześniej go miałaś?
Poobserwuj i poczekaj ;) Możesz nosić wkładki higieniczne na wszelki wypadek a w plecaku podpaskę (lub nawet w kieszeni, bo wiem, że chłopcy w tym wieku mają dziwne hobby: zabieranie plecaków dziewczynom)

No w czoraj wieczorem bo byla tylko taka sredia plamka,a dzisiaj rano!to byl prawdziwy okres!powiedzialam mamie i nałożyłam wkładkę, poszlam do szkoły, caly czas czułam ze coś mi wylatuje yyy;p nie za dobrze mi z tym bylo, przyszlam do domu,poszlam do lazienki., a tam cala wkladka w krwi!Taka ciemna, nawet bylo czarne!nawet jeszcze troche mi wyciekało, poszłam sie umyć,ale sie bałam wiec tylko tro ...  wyświetl więcej

u mnie ten sluz pojawil sie z 2 tyg. temu albo wczesniej nie pamiętam...;/ ale dzisiaj sie dobrze po za tym że strasznie mnie bolą piersi, ale wczoraj byla masakra... brzuch, plecy, piersi, ;( kiedy może nastąpic okres? ...;|

ja tego nie wiem ;p u mnie to bylo jakos tak szybko......;/

Martyna, jeżeli śluz naprawdę po raz pierwszy dostałaś 2 tygodnie temu to coś mi się zdaje, że na okres będziesz musiała jeszcze sporo poczekać. U większości kobiet okres (jak już mówiłam) pojawia się na 1-2 lata przed pierwszym okresem. Oczywiście trudno mi cokolwiek powiedzieć, ponieważ każdy organizm jest inny, jak widać zdarzają się wyjątki ;) Napewno miesiączka nie jest za wygodna (dużo utrud ...  wyświetl więcej

a ile to moze trwac? ta miesiaczka? ja dostalam 31.04 i do tej pory mi jeszcze leci................

Miesiączka nie powinna trwać nigdy dłużej niż 7 - 8 dni. (8 to już naprawdę max) ;)

Mam 14 lat, ważę jedynie 40 kg. Wogóle nie mam kobiecych kształtów:(. Śluz pojawił się u mnie gdzieś w sierpniu 2008, do tej pory nie mam jeszcze miesiączki... Ile mam jeszcze czekać... :/ ???

tez mam 14 lat i waze 40 kg ;/ jak mozna przytyc ?? ;/
Ja Ci nie odp bo nie wiem xP

Ooo... Nie jestem sama... Też chce przytyć, czytałam o tym że trzeba jeść regularnie posiłki itp. i ja to wszystko robie a nic nie pomaga :/ chyba mam za szybką przemianę materii bo po ok 1 godz. od posiłku czuje głód... :( I kiedy dostanę ten okres??? :/

Dostałam wczoraj moją pierwszą miesiączke ale dzisiaj mi już nic nie leci czy to normalne?? prosze o szybka odpowiedz:):)

ja niewiem czy to normalne ale bym sie cieszyla gdyby mi przestalo leciec

Tak tak ciesze sie ale nie wiem czy to jest normalne

moja koleżanka dostała ostatnio pierwszej miesiączki. Dlaczego ja jej nie dostaję? Czy coś jest ze mną nie tak??

  Elisa W.,  20/04/2009

No co ty wszystko z toba ok nie kazdy dostaje w tym samym czasie co jego kolezanka spokojnie nie martw sie jeszcze dostaniesz a ile masz wogule lat??

  lila009,  22/04/2009

aga115r, masz czekać tak długo jak zdecyduje Twój organizm ;) Napewno nie dobrze, że tak mało ważysz, pewnie masz sporą niedowagę. Oblicz swoje BMI: http://bmi.pasiasty.pl

smutnas, musisz po prostu jeść dużo zdrowych rzeczy, nie na siłę ale więcej. Kościste dziewczyny wcale nie są takie fajne więc warto się postarać nabarać kształtów ;) (P.S. dziewczyny

...  wyświetl więcej

Jem sporo... Moi rodzice też są szczupli, to podobno szybka przemiana materii:( na szczęście nie wyglądam jeszcze jak kościotrup :) moja koleżanka jest chudsza...

mam 13lat i miałam juz pierwsza miesiączke od tej pierwszej mineło 53dni i jeszcze jej nie dostałąm czy jest cos nie tak?? prosze o szybka odpowiedz

  Julaxd,  26/08/2009

Nie 2 miesiączke można dostać z opuźnieniem do 6 miesięcy ;)
Nie martwić się. :P

  lila009,  26/04/2009

Wszystko z Tobą wporządku ;) Nawet powiem więcej! Możliwe, że następną dostaniesz dopiero kilka miesięcy później, to nic złego. Póki Twój organizm nie opracuje własnego cyklu Twoje miesiączki mogą być nieregularne, ale to całkiem normalne. Regularne miesiączki zwykle pojawiają się po 1-2 latach od pierwszej miesiączki.

dzieki za odp:) przejełam sie troche bo pielęgniarka w szkole mówiła ze miesiączka pojawia sie miedzy 28 a 36 dniem czy cos takiego to sie przestraszyłam:) jeszcze raz dzieki

mam jeszcze jedno pytanie... tylko nie wiem czy nie jest głupie...
czy całowaniu mozna zajsc w ciaze???:?;/

nie no przy normalnym całowaniu nie można tylko jak zrobisz sex ... ale o jakie całowanie ci chodzi?

nop np z jezyczkiem:P:P

  lila009,  27/05/2009

oczywiście, że nie można ;) do ciąży potrzebne są plemniki wytwarzane przez męskie narządy rozrodcze i komórka jajowa wytwarzana przez narządy kobiet ;)

Matko Święta! Dziewczyny wołacie o pomstę do nieba! Mam nadzieje, że większość z Was pisze to dla żartów! Po wielu wypowiedziach wyżej widać totalny kretynizm i brak elementarnej wiedzy o kobiecej fizjologii. Czy Wy w ogóle chodzicie do książki? Czy czytałyście swoje podręczniki do biologii? Ja rozumiem, że to trudne chwile i chcecie sie upewnić, czy wszystko z Wami jest OK, ale bez przesady, tak ...  wyświetl więcej

  madzik93,  28/07/2009

mam 15 lat. w grudniu skoncze 16 , i nie mam jeszcze okresu :( czy cos ze mna nie tak ? prosze pomozcie !

  madzik93,  28/07/2009

od czasu do czasu, boli mnie w dole brzucha ... ;/

Madzik93 powiem Ci wprost - coś z Tobą nie tak, jeżeli swoje problemy rozwiązujesz na forum! To jest portal dziennikarski, a nie poradnik o okresach! Lepiej zaloguje się na bravo.pl a nie na poważnych stronach do, których nie dorosłaś!

madzik93 słuchaj jesli w tym wieku nie masz miesiączki to najlepiej upewnij sie idąc do lekarza tak chyba bedzie najlepiej

  tula00,  17/08/2009

Mam pytanie czy jeżeli w ogóle się nie miało okresu można zajść w ciąże .?
Z góry dziękuje ;*

  elena  (www),  17/08/2009

Oczywiście. Cykle owulacyjne mogą pojawić się zanim pojawi się pierwsza miesiączka, tylko skoro nie było miesiączki, ogranizm fizycznie jeszcze nie dojrzewa, to czy jest dojrzałość by współżyć, a tym samy zostać matką?Wątpliwe. Zastanawia mnie, gdzie są rodzice, tych dzieci, które, piszą tu komentarze i zadają takie pytania jak powyżej. Masz w internecie dużo publikacji, wystarczy wpisać w google pytanie.I pamiętaj-najpierw myśl, potem działaj, nie na odwrót!

  tula00,  17/08/2009

Magdalena undro -Dzięki za odpowiedż ;) zaznaczam ,że to pytanie było z czystej ciekawości ;D

pomóżcie pisałam już ale nikt nie odpisuje . !
mam 12 lat. ! od jakiś 10 miesięcy mam śluz na majtkach a także bolą mnie piersi i swędzą .
boje się że moge dostać miesiączke !
czy faktycznie moge dostać . ??
pomóżcie .

czy mozna dowiedzieć się kiedy wystąpi pierwsza miesiączka na podstawie danych na temat wzrostu, wagi i wieku ?

  Julaxd,  26/08/2009

Taak, to pytanie powyrzej ciekawe, ja także chcę poznać odpowiedz. :P

  kikaa,  29/08/2009

ja pierwszą miesiączkę dostałam wczoraj... nie czułam żadnych objaw, ponieważ czułam się dobrze, kiedy rano wstałam za swoją potrzebą zauważyłam krew, od razu powidziałam mamie, byłam szczęsliwa, ponieważ mam już 15 lat, i niemogłam doczekać się miesiączki, lecz teraz boli mnie brzuch... mam nadzieję,że to minie, bo jak będzie nadal tak bolało, to ja nie chcę mieć miesiączek...ale też sobie tak my ...  wyświetl więcej

ja dostałam pierwszą miesiączke w lutym... dla mnie najgorsze są noce i jak ma sie w lato bo nie mozna pływac i jest goraco w podpasce... bleee
mnie nawet czesto boli dół brzucha kiedy mam miesiaczke ale staram sie jakos to wytrzymac;)

  kikaa,  31/08/2009

mam takie poyatnie teraz ja jeszcze, czy jak ma sie pierwszy raz okres, to czy przy drugim razie, będzie ona reguralna czy bedę iała spóźnioną, czy też wcześnie....?????

nie wiadomo...moja kolezanka miała najpierw regularna a potem sie rozregulowała ... wiec dopiero potem mozesz miec regularnie... albo i odwrotnie...

  gagusia,  05/10/2009

kiedy wystąpi pierwsza miesiączka to pytanie zadaje sobie większość młodych kobiet
na to pytanie niestety odpowie nam tylko natura nikt nie jest w stanie tego przewidzieć
ja mam 12 lat i jak na razie jej jeszcze nie dostałam i nie mam co na nią oczekiwac
niebawem miesiączka odwiedzi każdą z nas pozdrawiam

  aleks,  29/10/2009

przed trzema miesiącami jak miałam badania moczu to doktor stwierdziła że moge mieć miesiączkę...xp do tej pory jeszcze nie miałam, ale od ponad pół roku pojawia mi się nieraz biały, a nieraz żółtawy osad na majtkach na wszelki wypadek nosze wkładki chigieniczne...:) chciałabym się dowiedzieć czy mogę dostać miesiączkę?

  aga115r,  15/12/2009

A ja mam takie pytanie: zaszła taka sytuacja że leżałam z chłopakiem(nie nago), on robił mi coś w stylu palcówki ale nie wsadził mi palców do pochwy... Poszedł sie załatwić, a potem znów to mi to robił. Czy jak miał na palcach spermę to mogło dojść do zapłodnienia? Dodam że musiał mi rozpiąć spodnie sam...no i w tym problem że nie wiem czy mogło dojść w takiej sytuacji do zapłodnienia :( oby nie... :( proszę o odpowiedź... :(

No wiesz sama nie wiem . bo nigdy nie byłam w takiej sytuacji ;/

sory ze nie moge Ci pomoc;/ a miałas juz miesiączke? tą pierwsza i w ogóle?

Witam, mam 12 lat. Ten śluz mam już długo (nie wiem dokładnie od kiedy). Ostatnio bolał mnie okropnie brzuch, jakieś 5 godzin. Nie miałam jeszcze pierwszej miesiączki i bardzo sie jej obawiam. Moja siostra dostała pierwszej pod koniec 6 kl, czy ja też moge wtedy dostać? Właśnie podczas tego okropnego bólu brzucha, myślałam że już dostane ale nie dostałam. Nie da sie np. jakiś tydzień przed czuć czy miec jakieś oznaki pierwszej miesiączki?
Prosze o szybką odpowiedz. Dziękuje.

Cześc! Mam 12 lat. i nie dostałam jeszcze 1 miesiączki a mam od ok.roku śluz, bolą mnie piersi i strasznie sie poce. czy może mi ktoś powiedziec czy to już są oznaki że za niedługo będzie ten pierwszy dzień??

Dostałam miesiączki wczoraj wieczorem. I gdy tylko się poruszam czuje jak mi leci patrze i cała podpaska z krwi!
Niewiem co mam robic czy iść do szkoły czy nie? czy ćwiczyć na W-F czy nie?? I czy to to normalne że mi tak krew leci gdy tylko sie rusze?/ PROSZĘ POMOCY !

No jak to jest pierwsza miesiączka to tak, moze to być mozliwe, bo na początku miesiączki są obfite. Idź to szkoły! Weź tabletki do plecaka i jak bedzie Cie bolał brzuch to weź sobie ... ale jak Cie nie boli to mysle ze nie ma potrzeby ;) I na wf powiedz dla nauczyciela/nauczycielki ze jestes niedysponowana i rob te cw ktore dasz radę ;;) Pozdrawiam ;))

  AgaTt...,  14/01/2010

Mam 15 lat i nie mam jeszcze miesiączki...............
Jakiś czs temu zamiaast przezroczystej wydzieliny była ona czerwona (ciemna)
Czy to jest normallne ..................
CZy to jest już miesiączka?
Prosze o odpowiedż

mam12lat i juz od duszego czasu mam siluz i mocne bule brzucha oraz bolą mnie piersi
pomocy

  Ivi,  21/01/2010

bo dojrzewasz

pomocy pisalam wczesniej odpiszcie

  ulmed,  17/01/2010

Martynko, powinien Cię zbadać lekarz. Póki co to zrób mocny napar z dziurawca, i zrób sobie kompres na cały brzuch. Zwilż ręcznik, na to daj folię. Wypij tego dziurawca też.

ja boje sie lekarza a z mamą nie rozmawiałam na ten temat

  ulmed,  21/01/2010

Idź dziecko do matki, do pielęgniarki, nauczycielki, lekarza! Internet to nie jest dobre miejsce. Nie bój się idź do lekarza. Nie ma się czego wstydzić, lekarz widział wiele, powinien Ci pomóc. Nie zwlekaj!

Przeczytałem komentarze do tego artykułu i.....jestem przerażony całkowitym brakiem wiedzy. No cóż , kładzie się w szkole nacisk na naukę religii , a pomija tak istotne kwestie wieku dojrzewania. W tym miejscu system oświaty jest zerowy. Nie ma się co dziwić , że później te jeszcze dzieci , o tych naturalnych przecież sprawach , pobierają wiedzę od rówieśników , lub szukają informacji w internecie ...  wyświetl więcej

  Ivi,  21/01/2010

ja miałam na ten temat w szkole:D
nawet dostałam antyperspirant "secret"
parenascie lat temu:DDDD

  feniks57,  21/01/2010

Wiedza jakiej dostarcza szkoła musi być nikła , sądząc po treści komentarzy . W niektórych przypadkach jest to wołanie o pomoc. I z tego co widać , w niektórych środowiskach nadal jest to temat tabu. Nie dziwię się , że nastolatki zaczynają szukać pomocy nie w najbliższych kręgach , tylko wszędzie gdzie to możliwe. Wiadomości na temat dojrzewania powinni przekazać rodzice i przede wszystkim szkoła. I to wiadomości wyczerpujące , a nie pobieżne , aby " odfajkować " temat.

  Ivi,  21/01/2010

zgadzam się z Tobą Feniks

Ale to dziwne - XXI wiek, dziewczynki posługują się komputerami i korzystają z internetu, a nie mają dobrej wiedzy
o dojrzewaniu. Myślę jednak, że część tych wpisów to też trochę taka chęć zaistnienia w internecie - na zasadzie : inne o tym piszą, to i ja też.

siemka mam 13 lat za 6 dni bede miala 14 i dostalam pierwsza miesiaczke:) to bylo tak: bylam na wf i strasznie bolał mnie brzuch prawie chodzic nie umialam pózniej nauczyciel powiedzial ze musze grac w siatkówke i zaczelam grac i zapomnialam o bólu jak wrócilam do domu to zobaczyłam ze dostalam miesiaczke:(iesiaczke mam juz 5 dni i jeszcze mnie nie bolał brzuch<tylko pierwszy dzien>.to nie jest nic strasznego:)

Mam 16 lat we wrzesniu skacze 17 i niemam jeszcze miesiaczki DLACZGO ? boje sie isc do ginekologa :(

  Gabi,  07/06/2010

Nie prawda może ona pojawić się do 17 roku

mam cos rdzawego na majtkach czy to 1 miesiączka

  Ivi,  01/02/2010

niekoniecznie.
Poczekaj na rozwój sytuacji;)
a tak w ogóle to ja nie wiem dlaczego ktoś tu minusuje moje wpisy , feniksa i innych.
tak jakby było coś złego w poradzeniu się np mamy
To jest normalna i oczywista sprawa dla każdej kobiety

  Gabi,  07/06/2010

No,ja nie minusuję,ale chcę powiedzieć,że z mamą czsami dzieci wstydzą się rozmawiac o takich rzeczach z mamą.Np:Mojej koleżanki mama jej wytłumaczała,ale koleżanka wstydziła się rozmawiać o tym z mamą.Tagże bojała się,że takie pytanie jakie ona nie wiedziała odpowiedzi były głupie:
-A co będzie jeżeli nie zmogę wyciągnąć tampon?
Dla niej takie pytanie było głupie!
A co dobier ...  wyświetl więcej

ej a za ile jak by co sie spodziewac znów po ilu dniach

po28-40 dni

  Adusiak,  19/03/2010

hey... ;) pisze do was po przeczytaniu całego forum
wystąpiło tu wiele komentarzy o treści mam 15 lat i jeszcze nie dostałam miesięczki itp
boje się ja mam 13 lat i jeszcze nie mam miesiączki mam około 162-3 i waże 48 kilo
mam śluz od 2 lat i wlosy łonowe i pod pachami i piersi równiez się powiekszyły..a jeszcze nie mam okresu ;|
moja kolezanka jest o wiele mniejsza i j ...  wyświetl więcej

  Gabi,  06/06/2010

Prędko już dostaniesz miesiączkę.
Więc myśle,że dobrze byłoby gdyby Ty nosiła ze sobą podpaskę.

Hej, jestem Klaudia (12 lat) mam pytanie... Pewnego dnia zauważyłam, że na majtkach pojawiły się plamki krwi, wielkości co najwyżej 2 kropel, a wcześniej strasznie mnie bolał brzuch na drugi dzień było to samo, ale nie plamiłam w nocy, ani po wysiłku
strasznie się ucieszyłam, ale miałam plamki 2 dni a potem aż do teraz nic ( w ciągu dwóch miesięcy ) Sądzę, że zraniłam się, a ból był zbiegiem okoliczności, Czy mam rację? Bo pierwsza miesiączka może trwać od 3 do7 dni a nie 2 dni!

  Gabi,  06/06/2010

To była pierwsza miesiączka,bo może ona trwać również 2dni

  Gabi,  06/06/2010

Dziewczyny!Mam śluz cały rok.Ciągle dla mnie boli brzuch oraz jest jagby naduty!
Czy to jest normalnie?
Proszę o szybką odpowiedź!

Hej, ja pisalam wczesniej z konta Martynaaa10 , a więc po roku czasu (17.06) dostałam pierwszej miesiączki, wgl. było to zupełnie nie spodziewanie ponieważ byłam na zielonej szkole..;/ ale na szczęście miałam doświadczone koleżanki ;)) Ten okres był strasznie dziwny trwał jakieś 4 dni z czego było bardzo mało, pierwszego dnia jak sie podtarłam to na papierze toaletowym była krew później troszke po ...  wyświetl więcej

Mam 13 lat wiekszosc moich kumpeli ma juz miesiaczke jednak ja jeszcze nie;/
Sluz na bieliznie mam chyba juz ze 2 miesiace<dokladnie nie pamietam>
Obawiam sie ze to moze juz niedlugoxD

Czesc, mam 14 lat i miesiaczke mam juz od roku.. ostatnia miałam pod koniec czerwca.. i całowałam sie z chłopakiem z jezyczkiem.. i do teraz nie mam okresu ; ( , czy mogłam zajsc w ciaze? wiem ze to głupie , ale boje sie .. ; ( sluz mam czasami.. od czasu do czasu boli mnie brzuch przez jakies 5 sec. tak jak podczas okresu.. nie wiecie co to moze byc ..?

Cześć, mam 11 lat i mam ten taki śluz na bieliźnie nie pamiętam od kiedy, mam pytanie:
Kiedy mogę dostać miesiączki? ,bo boję się, że dostane jej na lekcji. a nie lubię rozmawiać z mamą na takie tematy

Witam mam 12 lat prawie...noi tak się składa że pierwszy śluz miałam na wakacjach 4 lata temu czy coś ze mną jest nie tak?

raczej nie

Mam 12 lat i od 2 dni mam miesiączkę . B. krwawię Czy to normalne ?
Ile może potrwać taka yyyyy... miesiączka ?
Proszę o odpowiedź .

tak to normalne , może trwać do 7 dni

Hej! Mam 12 lat! od ok roku mam sluz. coraz wiecej i coraz ciemniejszy. piersi nie za duze. kiedy dostane miesiaczke? Odpiszcie! Plisss

Ile powinna trwać pierwsza miesiączka?Zaczynam się niepokoić,ponieważ to już jest mój czternasty dzień.Czy tak d długa miesiączka jest normalna?

Miesiączka powinna trwać góra 7-8 dni, 14 to zdecydowanie za dużo, powinnaś zgłosić się do lekarza.

:)

Mam 12 lat. Nie miałam jeszcze nigdy okresu. Długo na to czekam. Moje koleżanki już mają. Sama jeszcze nie mam. Czytałam tutaj o objawach owulacji: http://www.biomedical.pl/ciaza(...)ulacji/ . Czy takich samych mam się spodziewać? Czy takie same objawy będę odczuwać przy pierwszej miesiączce? Kiedy najpóźniej mogę mieć pierwszy okres? C ...  wyświetl więcej

  Manga,  18/11/2014

@dojrzewam: Nigdy nie byłaś chora ... to jest naturalne, tylko czasami spóźnia się autobus na przystanek życia hormonów. Zobaczysz - za parę lat wyrośniesz na piękną istotę i zapomnisz o rozterkach nastoletniego wieku. Zaufaj przyrodzie i jej prawom. Zapewniam Ciebie - będziesz piękną kobietą!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska