Login lub e-mail Hasło   

OFE w oczach Internautów

Co o najbardziej liczących się na polskim rynku funduszach sądzą Internauci....
Wyświetlenia: 1.268 Zamieszczono 09/07/2009

Wybierając Otwarty Fundusz Emerytalny oprócz fachowych rankingów, z pewnością sugerujemy się także opinią klientów, korzystających już z usług interesującego nas OFE. Podobnie zresztą jak przy wyborze jakiegokolwiek innego produktu. Temat jest mi obecnie bardzo bliski, postanowiłem więc sprawdzić co o najbardziej liczących się na polskim rynku funduszach sądzą Internauci.

Pierwsze co zrobiłem to wyszukałem 10 Blogerów, zainteresowanych tematem Otwartych Funduszy Emerytalnych i bankowością. Wysłałem im ankietę, w której w skali od 1 do 6 oceniali pięć najbardziej liczących się funduszy na naszym rynku. Oto jej wyniki:

 

 

Zyskowność

Bezpieczeństwo

Doświadczenie w branży

Poziom obsługi klientów

Stabilność

Suma

CU

2,5

5,5

6

5

5,5

24,5

PZU

4

4,5

5,5

5

4,5

23

ING

4

4

5,5

5

4

22,5

Allianz

3

3

6

5,5

3,5

21

Axa

3,5

 4

5

4,5

3,5

20,5

Polsat

5,5

1,5

4

4

2

17

Oceny wystawiłem wyciągając średnią z punktów przyznawanych funduszom przez Blogerów.

W ankiecie zwyciężył Commercial Union zdobywając 24,5 punktów. Towarzystwo to uzyskało jednak niepokojąco niską ocenę za zyskowność, bo tylko 2,5. Kolejne miejsce w rankingu zajęło PZU „Złota Jesień” (23 punkty) – stosunkowo wysokie oceny uzyskało ono w każdej z kategorii. Niewiele słabiej wypadło w rankingu ING.

O dziwo, najsłabiej wypadł, nieźle radzący sobie ostatnimi czasy na giełdzie, Polsat. Za bezpieczeństwo dostał on 1,5 punktu. Wynika więc z tego jednoznacznie, że aby zyskać zaufanie klientów nie wystarczy osiągać dobrych wyników w krótkim czasie.

Opinie o OFE na forach internetowych

Szukając wypowiedzi Internautów dotyczących funduszy emerytalnych trudno znaleźć merytoryczne i ciekawe dyskusje. Są to wypowiedzi słabo poparte argumentami. Wybrałem jednak cztery najbardziej interesujące (według mnie) rozmowy, które toczyły się w sieci w ciągu ostatniego miesiąca. 

Na forum emerytura.frix.pl toczy się ciekawa dyskusja o wyborze OFE - http://emerytura.frix.pl/temat/19393/wybor-ofe. Internauci zgodnie twierdzą, że warto samemu wybrać fundusz, który będzie inwestował nasze pieniądze. Jeden z nich pisze: „analizuję 6 towarzystw: PZU, ING, CU, AXA, ALLIANZ, POLSAT- nie jest to łatwa sprawa. Analizuję te towarzystwa od strony doświadczenia, zyskowności, stabilności, bezpieczeństwa i obsługi klientów- chyba dobrze robię...”.

W wypowiedziach Użytkowników, wypowiadających się na tym forum, pojawiają się opinie dotyczące PZU – według rozmówców jest to stabilna firma z dużymi aktywami. Pojawia się też Pekao OFE, które wygrało ranking instytucji finansowych przygotowany przez „Rzeczpospolitą”. Forumowicze w pozytywnym kontekście wymieniają także takie fundusze jak: ING, Generali, AXA, AIG, Pekao i Allianz.

Kolejnym serwisem, w którym w ciągu ostatniego miesiąca toczyła się dyskusja o OFE, jest portal „Gazety Wyborczej”. Kilka ciekawych komentarzy pojawiło się w czerwcu pod artykułem „OFE znowu rosną”:

http://wyborcza.pl/1,76842,6722420,OFE_znowu_rosna.html

Czytamy w nim, że: Nasze emerytalne oszczędności skurczyły się przez kryzys finansowy średnio o 2,3 tys. zł. Z każdym miesiącem fundusze emerytalne stopniowo odrabiają te straty.

Internauci zareagowali na te doniesienia. Pierwszy komentarz pod tym artykułem jest na tyle ciekawy, że warto go zacytować.

Uljanowa pisze tak: No oczywiście, że na OFE patrzy się długoterminowo. Śmiać mi się chce, jak widzę ludzi na forach podniecających się rankingami, jeden fundusz spada, za chwilę inny jest jeszcze niżej, ten przegania tamtego... Biorąc pod uwagę porównanie z kilku lat takich raportów tudzież rankingów - wszystko zmienia się z prędkością światła i z góry na dół co jakiś czas. Raz PZU, raz ING, raz to, raz śmamto, jakiś Polsat, za chwilę i tak wszystko się zmieni.

Wniosek płynący z tej wypowiedzi jest taki, że nie warto sugerować się rankingami, które wciąż się zmieniają. Nawet jeśli jakieś towarzystwo notuje ostatnio sukcesy na giełdzie, to wcale nie oznacza to gwarancji trafnych decyzji w przyszłości.

Pod artykułem gazety Internauci jako najważniejszy czynnik, brany pod uwagę przy wyborze OFE, również wymieniali stabilność, kosztem pierwszych miejsc w rankingach giełdowych.

Trzecim miejscem, o którym warto napisać w tym artykule jest forumowisko.pl. Wątek na tym forum liczy 13 wypowiedzi. Oto link do tej dyskusji: http://www.forumowisko.pl/index.php?s=d183b52ef4a45d4cf2471bc4f5f869fe&showtopic=106556

Internauci pozytywnie wyrażają się w tym wątku o Generali i Aegon, twierdząc, że są to dobre fundusze dla osób o małych zarobkach. Jeden z rozmówców zwraca uwagę na to, że ING uruchomiło forum eksperckie na gazecie.pl.

Interesująca dyskusja o OFE toczyła się także na kobiecym forum obcasy.pl:

http://forum.obcasy.pl/viewtopic.php?p=135422#135422

Jedna z Internautek poleca fundusz Aviva CU, ponieważ ma największy udział w rynku - ponad 20%, równocześnie mówi, że warto zapoznać się z Generali, ponieważ na przestrzeni lat wypada lepiej niż ACU. W dyskusji pojawiają się też takie OFE jak PZU, Pekao i Polsat. Internautki chwalą PZU jako bezpieczny fundusz, który rozsądnie inwestuje nasze pieniądze. Odmienną opinię wyrażają o Polsacie, który uważają za najmniej stabilny fundusz.

Najbardziej ceniona stabilność

Udzielający się na forach Internauci, najbardziej chwalą te OFE, które uważane są za bezpieczne. Rozsądne operowanie pieniędzmi klienta jest dla nich ważniejsze od chwilowej dobrej passy na giełdzie. Podobny wniosek wysnuć można na podstawie ankiety przeprowadzonej przeze mnie wśród Blogerów. Pierwsze miejsca zajmują w niej fundusze rozsądnie inwestują powierzony im kapitał.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 342
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 885
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72012
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647661
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14854
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21360
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40323
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17275
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13022
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53087
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22413
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17954
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22976
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska