Login lub e-mail Hasło   

Dobre maniery na garden party

Jak elegancko podjąć rodzinę, przyjaciół, znajomych na świeżym powietrzu? A jak taktownie zachować się, wybierając się na przyjęcie organizowane w ogrodzie?
Wyświetlenia: 3.427 Zamieszczono 09/07/2009

Letnia pora to czas urlopów, ale również weekendów za miastem, spotkań przy ognisku lub grillu, pikników oraz garden party. Długie letnie wieczory, to idealny czas na spotkanie z przyjaciółmi. Przy czym pamiętajmy, zawsze, w okresie wakacyjnym również, obowiązują nas zasady savoir-vivre. Przyjrzyjmy się bliżej, co etykieta mówi o przyjęciach ogrodowych.

Zaproszenie
Forma zaproszenia gości na spotkanie przy grillu zależy od rangi spotkania oraz jego stopnia formalności. Jeśli przyjęcie związane jest z uroczystością np. Pierwszą Komunią Świętą wówczas obowiązują zaproszenia papierowe, najlepiej dostarczone osobiście gościom. Jeśli natomiast, przyjęcie jest spotkaniem towarzyskim, formą spędzenia weekendu, wówczas możemy zaprosić przyjaciół w dowolny sposób: osobiście, telefonicznie, a nawet, jeśli nie mamy innej możliwości, e-mailem.

Zastawa
Z racji, iż garden party odbywa się na zewnątrz nie jest wskazane używanie szlachetnej porcelany i sreber. Natomiast nie oznacza to podejmowania gości potrawami serwowanymi na papierowych, jednorazowych tackach/talerzach. Organizując spotkanie w ogrodzie, za domem czy w domku letniskowym (na działce) zadbajmy o ceramiczne talerze, stalowe sztućce i szklanki do napojów. Potrawy będą inaczej nam smakować i nikt nie będzie się męczył z pokrojeniem mięsa plastikowym nożem. Oczywiście, jeśli wybieramy się za miasto, gdzie na wolnej przestrzeni organizujemy piknik, z dala od cywilizacji, wówczas naczynia plastikowe czy nawet papierowe w zupełności wystarczą.

Menu
Przygotowując menu na przyjęcie powinniśmy pamiętać o różnych gustach naszych gości. Nie każdy, tak jak my, może być amatorem karkówki czy szaszłyków mięsno-owocowych. Najlepiej przygotować różne rodzaje mięsa (kiełbaski, karkówkę, skrzydełka kurczaka, boczek, piersi kurczaka lub indyka…), mogą też być ryby, warzywa do grillowania (papryka, cukinia, cebula, pieczarki…), owoce (ananas, brzoskwinia…), świeże warzywa do sałatek, sosy – tak, by każdy z gości i domowników znalazł coś dla siebie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie na spotkanie samych składników, świeżych bądź zamarynowanych, i pozwolenie gościom komponowania potraw wg własnego uznania, samodzielnego grillowania czy mieszania sałatek.

Będąc gościem
Wybierając się na przyjecie czy spotkanie też mamy swoje obowiązki. Niezależnie od celu spotkania, kwiaty dla gospodyni czy butelka wina zawsze będą miłym gestem. Jeśli przyjęcie w ogrodzie zorganizowane jest z okazji jakiejś uroczystości, naturalne jest, że przyniesiemy ze sobą prezent dla solenizanta czy jubilata. Z kolei, jeśli jest to spotkanie towarzyskie, to po ustaleniu z gospodarzami, powinniśmy przynieść również swoje potrawy lub składniki do ich przygotowania.

W co się ubrać
Wybierając strój na ogrodowe przyjęcie pamiętajmy o tym, by był on odpowiedni do warunków. Najprawdopodobniej będziemy chodzić po trawie, więc buty na szpilce zostawmy w domu. Ubranie powinno być wygodne, swobodne, ale nadal schludne. Idąc na nieformalne spotkanie towarzyskie dżinsy lub wygodna sukienka są jak najbardziej na miejscu. Idąc na spotkanie bardziej formalne, służbowe czy uroczystość rodzinną, powinniśmy dostosować stój do okazji pamiętając o ogrodowych warunkach.

Dorota Szcześniak-Kosiorek
Doradca wizerunku i etykiety
http://dskconsulting.pl

Podobne artykuły


22
komentarze: 5 | wyświetlenia: 52099
27
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1853
18
komentarze: 43 | wyświetlenia: 1583
18
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1735
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 2608
11
komentarze: 68 | wyświetlenia: 1751
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6000
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 479
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3586
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21564
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66964
25
komentarze: 3 | wyświetlenia: 17821
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27671
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska