Login lub e-mail Hasło   

Jak TV wpływa na Twój umysł

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://michalpasterski.pl/2009/06/jak-tv(...)-umysl/
Telewizja, źródło pozornego relaksu czyni więcej niedobrego dla Twojego umysłu niż może Ci się wydawać. Po przeczytaniu tego artykułu pilot nie już będzie wyglądał tak atrakcyjnie.
Wyświetlenia: 13.804 Zamieszczono 11/07/2009

tv

 

Wyłączenie wtyczki, która umożliwia funkcjonowanie Twojemu telewizorowi może dać Ci bardzo wiele korzyści. Mały odwyk sprawi, że poprawi się Twoje samopoczucie, zmniejszy poziom stresu i zwiększy zdolność do kreatywnego myślenia. 

Zwiększ głośność, chcę, abyś mnie wysłuchał uważnie.Telewizja ma swoje zalety i z pewnością w tych czasach łatwo jest znaleźć dużo wartościowych programów, które mogą nas czegoś nauczyć. Jednak większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo negatywny wpływ może mieć telewizja na ich życie. 

Ten artykuł piszę po to, aby uświadomić Tobie niektóre rzeczy. Abyś sam zastanowił się nad konsekwencjami siedzenia przed telewizorem. Decyzję pozostawiam już Tobie. Zobaczmy, czy dasz się przekonać:

 

1. Telewizja zabija wyobraźnię. Ten środek przekazu ma to do siebie, że masz bardzo mały wpływ na to co widzisz. Ogranicza się on jedynie do możliwości zmiany programu. Jednak wybierając daną stację telewizyjną wszystko masz podane na tacy. Twoja aktywność spada do zera (co nie znaczy, że się odprężasz! Ale o tym za moment). 

I wychodzi na to… że osoba oglądająca telewizję sama w ogóle nie myśli. Jej umysł jest bombardowany przeróżnymi obrazami, informacjami i dźwiękami a wszystko ma już jakąś wcześniej ustaloną formę. Oczy wlepione w ekran dostają gotowe schematy, które niszczą zdolność do kreatywnego i twórczego myślenia. 

Gdy czytasz książkę, używasz swojej wyobraźni, bo sam tworzysz obrazy. Gdy słuchasz radia, również je tworzysz- wtedy wyobraźnia i twórcze myślenie się rozwijają. Telewizja natomiast daje ludziom wszystko gotowe. Oglądając ją często, telemaniacy tracą umiejętność używania swojej wyobraźni. 

  

2. Wpływa na to, jakie masz przekonania na temat rzeczywistości. Zgodzisz się zapewne z tym, że telewizja kształtuje Twoje spojrzenie na świat. I jak myślisz, czy ten środek przekazu prezentuje otaczającą Cię rzeczywistość taką, jaka rzeczywiście ona jest? Czy świat naprawdę jest tak brutalny, zatopiony w wojnach, nienawiści, krzywdzie i kłamstwie? Jeśli oglądasz często wiadomości, fakty lub jakiekolwiek inne newsy, to być może właśnie tak sądzisz. 

Nie ma się co temu dziwić. Bo czy ludzie chcieliby oglądać w wiadomościach, że 120 samolotów wylądowało dzisiaj bezpiecznie na lotnisku w Warszawie? Że jakaś kobieta stała się szczęśliwą mamą nowo narodzonego malucha? Że schronisko ratuje chore zwierzęta? 

Nie sądzę. 

95% informacji to przyjemne i relaksujące nowinki o zabójstwach, oszustwach, katastrofach. Zło, zło i zło. 

Cóż, wyjdź na ulicę, pojedź do centrum swojego lub innego miasta, wyjedź za granicę, a przekonasz się, że tylko w telewizji świat wygląda tak źle. 

Telewizja buduje Ci w głowie filtr, przez który Ty później patrzysz na świat właśnie w ten sposób- widząc same negatywne rzeczy. Nie pozwól na to! Obraz rzeczywistości w telewizji jest bardzo, bardzo zakrzywiony. Jest to zrozumiałe- stacje telewizyjne puszczają to, co ludzie chcą oglądać. Wiedz jednak, że ma to bardzo niekorzystny wpływ na Twoje późniejsze funkcjonowanie. Na szczęście możesz ten proces zatrzymać. Jeśli nadal chcesz wiedzieć co się dzieje na świecie- masz alternatywę, którą jest internet. Tam Ty wybierasz, o czym chcesz czytać. 

Sam obserwuj świat i samodzielnie buduj sobie opinię na jego temat. Wyjrzyj za okno a zobaczysz, że jest on dużo lepszym miejscem niż na ekranie telewizora. 

  

3. Sprawia, że ludzie czują się gorzej. Kontynuując poprzedni punkt, nawiążę do reklam i kwestii szczęścia. Reklamy. Wiem, to jest przecież oczywiste, że akurat na Ciebie one nie działają ;) Musisz jednak zdać sobie z tego sprawę, że nawet jeśli nie zgadzasz się z tym co w nich mówią i negujesz ich wpływ… Twoja podświadomość i tak robi swoje. 

I nie mam na myśli tutaj tego, że reklamy skłonią Cię do zakupu- to akurat jest najmniejszy problem. Chcę natomiast abyś wiedział, że reklamy telewizyjne programują ludzi tak, aby byli oni nieszczęśliwi. Oglądając reklamy, ludzie zaczynają czuć się brzydcy, chorzy, smutni- bo czy w innym przypadku byliby dobrymi nabywcami konkretnych produktów? 

Człowiek nieszczęśliwy jest zawsze najlepszym klientem! 

Ostatnio widziałem reklamę, w której pierwsze zdanie brzmiało mniej więcej tak: „Czy czujesz, jak bardzo zmarszczki szpecą Twoją skórę?” Majstersztyk. Pomyśl jak dużo kobiet zacznie sobie truć życie tym, że mają szpecące zmarszczki, mimo, że przed obejrzeniem tej reklamy pewnie nawet nie wiedziały, że je mają? 

Proponuję abyś odpuścił sobie oglądanie reklam zupełnie, nie są Ci one potrzebne do życia. Po co masz wpuszczać do swojej podświadomości rzeczy, które mogą zasiać nasiona niepotrzebnych chwastów? 

  

4. Nie sprzyja wypoczynkowi. Częste oglądanie telewizji może być przyczyną wysokiego poziomu stresu w życiu niektórych osób. Przeprowadzono nawet badania, które dowiodły, że podczas tej formy „relaksu” napięte jest bardzo wiele mięśni ciała, przez co organizm tak naprawdę nie odpoczywa. Aby ciało mogło wypocząć, potrzebny jest również odpoczynek umysłu, a tego telewizja zdecydowanie nie daje. Co prawda podczas oglądania telewizji nie musisz myśleć (hura!), jednak umysł atakowany licznymi bodźcami i tak musi utrzymywać swoją aktywność cały czas na wysokim poziomie. 

Warto jeszcze zaznaczyć, że pewne neuropsychologiczne badania pokazały, że podczas oglądania telewizji wyłączają się ośrodki w mózgu, które odpowiedzialne są za krytyczne myślenie. W wyniku tego umiejętność podważania najróżniejszych kwestii zanika, a zwiększa się skłonność do bezkrytycznego akceptowania słów innych ludzi. 

Ah, zapomniałbym! Mam jeszcze jeden argument, który z pewnością Cię przekona, nawet jeśli jeszcze nie wyrzuciłeś pilota przez okno. Z badań włoskich seksuologów wynika, że pary posiadające telewizor w sypialni kochają się dwa razy rzadziej, niż te bez telewizora ;) 

  

Powyższy tekst może się niektórym wydawać lekko prowokacyjny lub przesadzony. I taki właśnie ma być. Powyższe przedstawia oczywiście tylko jedną stronę medalu, jednak ma to swój cel. Ten artykuł ma sprawić, abyś się OBUDZIŁ. Abyś stał się świadomy, co się może dziać z Twoim umysłem, gdy poddajesz się swoistemu praniu mózgu. 

Zacznij świadomie decydować o tym, co wpuszczasz do swojej głowy. 

Co Ci da odstawienie telewizji? Będziesz na pewno bardziej szczęśliwą osobą. Zmniejszy się poziom stresu w Twoim organizmie. Będziesz patrzył na otaczający Cię świat z większą ciekawością, bardziej optymistycznie. Obudzisz swoją wyobraźnię i zdolność twórczego myślenia. Bardziej polubisz swoją sypialnię :) I co ważne, zyskasz czas! Na inne formy rozrywki i relaksu, znacznie zdrowsze dla Twojego umysłu. 

Co z tą wiedzą zrobisz, to już jest Twoja decyzja. Moja propozycja jest taka- odstaw TV na dwa tygodnie, zupełnie. I po tym czasie zastanów się, czy w Twoim życiu się coś zmieniło. Ja tak zrobiłem i zmieniło się wiele rzeczy. Od trzech lat praktycznie w ogóle nie oglądam telewizji. I ogromnie się cieszę z tego, że jestem od niej wolny. 

  

Nie zaprzeczam, że telewizja ma również wiele ciekawych i wartościowych rzeczy do zaoferowania. Jest to medium w dużej mierze edukacyjne i sam miałem okazję obejrzeć wiele programów, które przekazały mi cenną wiedzę. Jest również wiele filmów i programów rozrywkowych wartych oglądania. Dlatego warto zadawać sobie pytanie: „Co ten program wniesie do mojego życia i czy rzeczywiście jest on dla mnie wartościowy?”. 

Chcę, abyś zauważył, że bez telewizji możesz żyć lepiej. Że duża większość tego co Ci oferują najróżniejsze programy jest Ci całkowicie niepotrzebna. Gdy doświadczysz tego na swojej własnej skórze, będziesz mógł swobodnie wybierać sobie z telewizji to, co jest dla Ciebie najbardziej wartościowe.

 

Michał Pasterski
autor bloga o rozwoju osobistym www.michalpasterski.pl

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 714
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 645
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 741
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 442
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 906
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1253
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142069
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241645
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111902
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122458
 
Autor
Artykuł"Zgodzisz się zapewne z tym, że telewizja kształtuje Twoje spojrzenie na świat". A jeśli się nie zgodzę? :)

"95% informacji to przyjemne i relaksujące nowinki o zabójstwach, oszustwach, katastrofach. Zło, zło i zło. ". Jakieś statystyki na poparcie tych słów?

" Przeprowadzono nawet badania, które dowiodły, że podczas tej formy „relaksu” napięte jest bardzo wiele mięśni ciała, przez

...  wyświetl więcej

Polecam włączenie Panu wieczorne wiadomości, i zapisze jakich informacji się pan dowiedział.

Na cytat "Przeprowadzono nawet badania(!), które dowiodły..."
Odpowiada Pan, że na pewno nie są poparte badaniami. Coś mi się tu nie zgadza...

A do tego, że telewizja nie kształtuje wyobraźni to święta prawda. Oczywiście można tego nie dopuścić, ale zawsze ten obraz będzie miał jakiś

...  wyświetl więcej

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączył Pan wiadomości, policzył procentową ilość informacji złych, i ma Pan bardzo wiarygodne badania (naukowe). Pozdrawiam.

  mad_wolf,  19/07/2009

"Grunt to zdrowie"... ale chyba nie psychiczne...Strasznie się uniosłeś i obruszyłeś po przeczytaniu tego artykuliku, a przecież wszystko co chłopak napisał jest niezwykle logiczne. Z resztą pomijając już te napięcia mięśniowe itp. to samo słuchanie tych telewizyjnych bzdur jest masakrujące dla myślącego człowieka. Proponuję udać się do psychologa i popracować nad negowanie wszystkiego i wszystkich. Też z natury jestem przekorny, ale Ty chyba jednak troszkę przeginasz.

"... a przecież wszystko co chłopak napisał jest niezwykle logiczne." Zdrowy rozsądek, najlepsza droga do otrzymania chorych wniosków. Rojenia paranoików też są niezwykle spójne wewnętrznie, zazwyczaj ich logice nie można nic zarzucić.
A nagie fakty wyglądają tak że w wypadku TV, tak jak w wypadku każdej innej usługi działa prawo podaży i popytu. Klient chce, klient otrzymuje. Jeśli nie chc ...  wyświetl więcej

  kusrob,  08/12/2009

Ja tam sié zgadza z autorem, moze i artykul nie do knca rzetelny, ale wystarczy wlaczyc tvn - jak spiewa Kazik - " odmózgowienie na tevalenie" ( sorry -nie mam polskich znaków - za wyjatkiem "ó"),. Moja dziewczyna ciagle oglada to g... jak mnie nie ma i widac efekty ... negatywne oczewista.

  budziol,  11/07/2009

sam kształtuje swoje spojrzenie na świat a przez coś musze wiedzie co to za świat także z tv, lecz nie poświęcam na nią więcej niż 3godz.tygodniowo. w ramach relaksu zdecydowanie spacer lub książka!

  tadeusz,  15/07/2009

Bardzo dobry artykuł! Z telewizorem się pożegnałem z 15 lat temu i niczego nie żałuję.Telewizja to dla mnie zdecydowanie więcej złego niż dobrego.Dla tego minimum dobra,nie warto trzymać tego pudła.IMO

Ja zakończyłem przygode z TV ok. 7 lat temu, mam odbiornik w domu ale nie podłączony do anteny, raz na tydzień obejrze jakis film z płyty. Poza tematycznymi programami typy National czy Discovery nic tam dla mnie juz nie było. Zamulacz i nic więcej.

  on_x,  16/07/2009

Dla wszystkich spragnionych wyników badań na ten temat polecam artykuł w tygodniku FORUM "Pod lawiną". Nie tylko wpływ TV, ale także Internetu i innych cyfrowych źródeł informacji. Polecam.
A moje zasady dotyczące TV (proste i skuteczne):
- po oglądnięciu ulubionego programu wyłączam TV i nie skacze po kanałach szukając czegoś innego.
- TV jest wyłączany podczas posiłków.
...  wyświetl więcej

Ja pożegnałem się z TV już 6 miechów temu uważam że jestem szczęśliwszy i nie tracę niepotrzebnie czasu. Czasami oglądam tylko "szkołę przetrwania" na Discovery :)

  thot,  18/07/2009

od 2 lat nie oglądam telewizji i jest ok, popieram autora, solidnie przedstawił argumenty "przeciw", można by było dać tu jeszcze jeden podpunkt, że w wiadomościach, faktach, panoramach, informacjach itp. nie dowiemy się całej prawdy, więc warto słuchać, oglądać i czytać niezależne media, najlepiej w internecie

Dokładnie! Najtrafniej obrazują to słowa "podane na tacy". Ludzie, którzy budują swój światopogląd na tym co im podstawiono pod nos, nie dostrzegają tego, że otrzymują przefiltrowane wiadomości, wierzą ślepo w to co pokazuje tv, nie szukają alternatywnych źródeł, bo to wymaga wstania z fotela i uruchomienia szarych komórek, a z tym bywa ciężko, kiedy przez całe życie swój wolny czas poświęca się na bezmyślne gapienie się w ekran.

  bialy12,  23/07/2009

W wielu punktach zgadzam się z autorem. Jednak problem telewizji to nietylko kwestia samego oglądania. Ważne jest to co oglądamy. Problem w tym, że oglądamy to jest nam pokazane, a oferta jest przystosowana do przeciętnego odbiorcy, czyli człowieka, który ma być konsumentem, dobrym i posłusznym obywatelem. Wydaje się, że sama telewizja nie jest złem. Tylko należałoby by zmienić treści jakie przeka ...  wyświetl więcej

  swistak  (www),  28/07/2009

Telewizja, Onet i Wyborcza serwuje nam wyselekcjonowane bzdety zasmiecajace umysł . Jest to forma cenzurowania
wiedzy o cywilizacji mająca odizolowanie człowieka od polityki, by wyhodować mentalnie, jak najwiecej bezmyślnych konsumentów . Temu słuzy też przekształcanie systemu oswiaty w UE by produkował wąsko wyspecjalizowanych głupców .

Witam.
Środki masowego przekazu to potęga w naszych czasach. Obok wartościowych czy ukierunkowanych informacji dostajemy całą masę śmieci, których nie ma możliwości ominąć ponieważ wyświetlają się jako pop-up, filmy podziurawione są reklamami, a program w którym nie namawiano by nas do wysłania sms jest zjawiskiem niebywałym.
Firmy prześcigają się w pomysłach pozyskiwania klientów. C ...  wyświetl więcej

  Mario K,  29/07/2009

Witam.
Odniose sie do tematu artykulu ,,Jak TV wpływa na Twój umysł"
Otorz osobiscie uwazam, iz telewizja nie ma bezposredniego wplywu na umysl. Moze jedynie manipulowac naszymi stanami swiadomosci. Umysl jest czyms wiecej, czyms duzo wazniejszym, niz narzedziem sluzacym do rozpatrywania. Bowiem na umysl czlowieka maja wplyw procesy tworcze, takie jak np. medytacja. Dopuszczanie info ...  wyświetl więcej

  Evey,  15/08/2009

Z autopsji wiem, że TV dobrze (przynajmniej na mnie) nie działa. Nie oglądam telewizji już pół roku - widzę niewielką poprawę mojego samopoczucia. Nie powiem, że od razu zaczęłam "żyć". Na pewno zaprzestając oglądania telewizji troszkę lepiej się poczułam. Artykuł bardzo dobry. Pozdrawiam ;-)

jestem od dawna świadom negatywnego wpływy tv na odbieranie świata, promowanie beztalencia oraz głupkowatych programów nic ze sobą nie niesie, telewizja dawno temu przestało nadawać coś wartościowego jeśli chodzi o nowe programy, wszystko co starsze da się jeszcze obejrzeć ale reszta to chłam.

Na każdym kroku jesteśmy manipulowani przez media, rząd, kościół itp. to oni mówią społeczeństwu o czym ma myśleć i jakie wartości wyznawać. Mówi się że panuje wolność słowa, ale to nie prawda ludziom się wydaje że są wolni a tak naprawdę tańczą jak się im zagra. Niestety żyje tak ok 99% ludzi na świecie tylko 1% się temu nie poddało i szuka prawdy. władze starają się o to by społeczeństwo ich nie ...  wyświetl więcej

  mirek58,  17/03/2010

Już bardzo dawno temu kiedy jeszcze nie było telewizji,napisano w książce,o której wielcy tego Świata mówią że to "fałszywka": "Prasa to potęga".Już wtedy zauważono potęgę mediów i kształtowania mas poprzez nie.A telewizja będąca w każdym domu stwarza nieobliczalne wręcz możliwości.I mamy tego objawy.Argument w rozmowie "bo w telewizji powiedzieli" staje się nie do odrzucenia.Czyli ten kto powiedz ...  wyświetl więcej

  bremes,  12/06/2010

Ja telewizora nie oglądam od dwóch lat i czuje się z tym dobrze. Teraz już nie potrafię znieść choćby chwili oglądania telewizji, chyba mam jakaś telewizjofobie albo coś ;)

Ostatnio Dużo się o Tym mówi. Podobny stosunek zaczynamy mieć do Kościoła.
"Amerykańscy naukowcy odkryli, ze nie ma Amerykańskich naukowców"-To w temacie "Robiono Badania..."
"95% Populacji uważa za bardziej wiarygodną informację popartą liczbami"
<^^^Sprawdź Sam ^^^ >

Kolejny bohater z cyklu "nie oglądam telewizji, patrzcie jaki jestem fajny i niezależny, nie dam się ogłupiać". A ja uważam, że ograniczony i poddający się myślom tłumów. Większość ludzi uważa telewizję za wspaniały wynalazek, spora grupa to neguje i najchętniej wyrzuciłaby telewizory na śmietniki (albo spaliła na stosie, w średniowieczu stosowano podobny system), a naprawdę mało jest ludzi potraf ...  wyświetl więcej

Zgadzam się z tym, ale niestety większość ludzi nie umie wybrać tych programów które nie ogłupiają i nie zaćmiewają umysłu. Mas media niekiedy nie mówią całej prawdy albo naginają fakty dla czyjejś korzyści. Wiele razy się z tym spotkałam. Dlatego też trzeba rozważnie wybierać programy, które się ogląda i nie opierać się tylko na tym co mówione jest w Wiadomościach o 19.30 ale też korzystać z wiel ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska