Login lub e-mail Hasło   

Zanim zaczniesz uczyć się języka obcego ...

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.pawelsygnowski.info/blog/?p=110
Najważniejsze 3 rzeczy, które decyduje o skuteczności Twojej nauki języka obcego.
Wyświetlenia: 2.413 Zamieszczono 25/07/2009

Uczenie się języków obcych, którego celem jest zdobycie praktycznej biegłości w danym języku jest procesem, który może zostać skrócony do relatywnie krótkiego okresu czasu. Możliwe jest to poprzez skoncentrowanie się na tych trzech elementach:

 

  • Efektywność.

  • Właściwy sposób nauki.

  • Wydajność.

 

Te elementy odnoszą się do pytań: „co?”, „dlaczego?” i „jak?” należy się uczyć.

Innymi słowy: najpierw decydujesz, co/czego będziesz się uczył. Ten wybór uzależniasz od tego, co da Ci największą praktyczną wiedzę w danym języku, w jak najmniejszej ilości czasu. Następnie, dokonujesz selekcji materiałów, z których się uczysz, uzależniając swój wybór od własnych preferencji, a kończysz na ustaleniu sposobu uczenia się który pozwoli Ci uzyskać, jak najlepsze efekty, w jak najmniejszej jednostce czasu.

Jeśli wybierzesz nie odpowiadający Ci materiał do nauki, to bez znaczenia jest sposób i czas Twojej nauki – praktycznie niemożliwe jest w takim wypadku osiągnięcie biegłości językowej. Tak, że świadomy wybór materiału, jest najważniejszy. Ale zanim to w ogóle zrobisz powinieneś zastanowić się nad elementami przemawiającymi za i przeciwko nauce danego języka. Istotne jest, aby wiedzieć, po co potrzebny jest Ci dany język: jak, w jaki sposób i gdzie będziesz go wykorzystywać? To zdeterminuje zakres materiałów, z których będziesz się uczył.

Jeśli nie masz prawdziwego powodu, a co za tym idzie, wysokiego stopnia zainteresowania studiowaniem materiału do nauki języka, to prawdopodobnie nie skorzystasz z niego tak, jak byś mógł. Dlaczego to takie ważne? Nauka języka sama w sobie niesie pewien element monotonii, który musi zostać co najmniej zrównoważony prawdziwym zainteresowaniem przejawianym w stosunku do tej nauki. Każda, nawet najbardziej odpowiednia i wydajna dla Ciebie metoda nauki, wymaga powtarzania, czyli powracania do już przerabianych partii materiału. Co z tego wynika? Jeśli nie jesteś zainteresowany w ogóle sportem, a wybrany przez Ciebie materiał dotyczy tego zagadnienia, to jak długo będziesz w stanie utrzymać koncentrację i choćby minimalne nim zainteresowanie? Ważne, abyś był pewien, że możesz uczyć się z danego materiału codziennie, aż zdobędziesz to, co chcesz, czyli określony poziom znajomości języka. Zwykle chodzi oto, aby materiał dotyczył rzeczy, które same w sobie Cię interesują.

Co się zaś tyczy samej efektywności nauki, to nawet najlepszy materiał sam w sobie nie zda się na wiele, jeśli nie zapewni Ci stałego elementu powtórek, pewnej formy uznania swoich postępów oraz możliwości sprawdzenia swojej wiedzy. Zastanów się, czy dana metoda nauki zapewnia Ci te elementy w rozsądnie krótkim czasie? Jeśli nie, najprawdopodobniej ta metoda nie jest właściwa.

===

Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu.

http://www.pawelsygnowski.info/

 

Błyskawiczna nauka języka angielskiego dla początkujących:

http://www.1000slow.pl/

Podobne artykuły


30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 15338
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 6049
45
komentarze: 11 | wyświetlenia: 138251
25
komentarze: 54 | wyświetlenia: 4573
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 4564
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238063
50
komentarze: 14 | wyświetlenia: 67143
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 86438
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 22054
41
komentarze: 16 | wyświetlenia: 55595
33
komentarze: 11 | wyświetlenia: 23879
8
komentarze: 7 | wyświetlenia: 39661
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 7486
7
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6237
21
komentarze: 44 | wyświetlenia: 11690
 
Autor
Artykuł"Ale zanim to w ogóle zrobisz powinieneś zastanowić się nad elementami przemawiającymi za i przeciwko nauce danego języka."
Moim zdaniem wystarczy samo zainteresowanie pod warunkiem, że ma się wystarczająco dużo zaparcia. Bardzo dobrze do nauki motywują różnego rodzaju egzaminy, np. certyfikaty językowe. W żadnym innym okresie nauka nie szła tak szybko, łatwo i przyjemnie jak wtedy, gdy prz ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska