Login lub e-mail Hasło   

Sekrety starożytnych piękności

Jak dbały o urodę Egipcjanki, a jak robimy to my?
Wyświetlenia: 3.665 Zamieszczono 03/08/2009

Chyba wszyscy wiedzą, że Kleopatra kąpała się w mleku, ale nie ona jedyna jest znana z upodobań do ekstrawaganckiej pielęgnacji. Egipcjanki bardzo dbały o swoją kondycję i urodę, a w starożytnym Egipcie znano już większość kosmetyków, jakie stosujemy współcześnie. To nie powinno dziwić, bo przecież wynaleziono już wszystko.

Jednak i Kleopatra i Nefretete stały się nieśmiertelne nie dzięki stosowanym kremom, a dlatego, że trwale zapisały się w historii. Twarz Nefretete uwięziona w kamieniu jest dziś jednym z najpiękniejszych i najbardziej podziwianych dzieł starożytnej sztuki.

Kosmetyki im nie pomogły i nam też nie pomogą, mimo to sięgałyśmy po nie i sięgać będziemy, bo chcemy być młode i piękne.

To co jest młode i piękne jest dobre - tak twierdzą nasze geny, a z uwarunkowaniami genetycznymi raczej nie wygramy. Może za kilkadziesiąt lub kilkaset lat, tyle że to bardzo odległa przyszłość.

Wracając do naszych starożytnych przodków i ich osiągnięć kosmetycznych: ówcześni medycy bardzo chętnie sporządzali receptury maści i środków na wygładzanie i rozjaśnianie skóry. Starożytni znali i stosowali kremy przeciw zmarszczkom, balsamy odżywcze i ochronne, kosmetyki ujędrniające i przyspieszające leczenie się ran, oparzeń i zbliznowaceń. Zauważcie też, że starożytne piękności unikały długiej ekspozycji na wiatr i słońce znając ich destrukcyjny wpływ na kondycję skóry. Znaleziska archeologiczne są jednoznaczne: to co znali Egipcjanie my jedynie powtarzamy.

Co ciekawe używamy tych samych substancji: wyciągów z roślin i z kwiatów, bazy w postaci tłuszczów zwierzęcych i olejów roślinnych. Tak jak Egipcjanie robimy wyciągi z mleka, z orzechów i nasion. Sądzę, że Starożytni znali również algi, choć o tym źródła, które jak dotąd odnaleziono, raczej nie wspominają.

Skąd taki temat? Przy okazji. Jest lato, opalamy się, pozwalamy słońcu bezlitośnie niszczyć naszą skórę. Pamiętajmy, że bez odpowiedniej ochrony teraz, nawet najdoskonalszy krem na zmarszczki (np. zbierający wiele pochwał Revitol Anti Aging, patrz: http://www.revitol.pl/5,revitol-anti-aging.html) nie pomoże nam za lat kilka czy kilkanaście!

Źródło zdjęcia: www.commons.wikimedia.org

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 8 | wyświetlenia: 4726
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6247
72
komentarze: 108 | wyświetlenia: 15371
26
komentarze: 22 | wyświetlenia: 2536
21
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2156
21
komentarze: 19 | wyświetlenia: 7158
14
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1612
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 5886
21
komentarze: 45 | wyświetlenia: 6055
31
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11246
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 4716
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2301
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska