JustPaste.it

Witaminy (minerały) w tabletkach

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważne jest prawidłowe odżywianie.

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak niezwykle ważne jest prawidłowe odżywianie.

 

Dzięki takiemu zdrowemu odżywianiu się zapewniamy naszemu organizmowi niezbędnych składników pokarmowych, które potrzebne są do prawidłowego jego funkcjonowania. Jeżeli natomiast wystąpią niedoboru w dostarczeniu takich składników, wówczas mogą pojawić się problemy zdrowotne. Niedobory witamin i składników mineralnych można uzupełnić witaminami i minerałami w tabletkach. Informacje na temat najlepszych i najczęściej wybieranych suplementów diety można uzyskać ze strony  internetowej www.najlepszewitaminy.pl.

Jak zdrowo się odżywiać?

Taki pytanie zadają sobie ci, którzy wiedzą jak ważną rolę spełnia racjonalny sposób odżywiania się. Często jemy smacznie, zapominając przy tym, że nie zawsze takie apetyczne jedzenie jest dobre dla naszego organizmu. Może okazać się tak, że wraz ze spożywaniem smacznych pokarmów nie zapewniamy orgazmowi dostatecznej ilości potrzebnych składników odżywczych.  Co zatem powinny zawierać nasze pokarmy?

Przede wszystkim powinny być bogate w białka, tłuszcze i węglowodany. Jak wiadomo białka stanowią materiał budulcowy tkanek i narządów naszego organizmu. Ponadto wchodzą w skład krwi czy hormonów. Biorą również udział w wielu ważnych procesach, które zachodzą w organizmie człowieka. Tłuszcze natomiast stanowią podstawowe źródło energii, podobnie zresztą jak węglowodany.

Witaminy to podstawa

Poza białkami, węglowodanami i lipidami, nasze pożywienie powinno być bogate w witaminy. Są to bardzo rozbudowane związki chemiczne, dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować. Witaminy stanowią składnik enzymów oraz są swoistymi katalizatorami, które przyspieszają procesy przemiany materii.

Jak groźne są braki witamin?

Niedobory witamin mogą poczynić spustoszenia w naszym organizmie, a brak witamin trwający bardzo długo może przyczynić się do poważnych nieodwracalnych zmian chorobowych.

Niedobór witaminy A może powodować zatrzymanie procesu wzrostu. Ponadto powoduje zmiany skórne w postaci zrogowaciałego naskórka i suchości.

Braki witaminy D w organizmie mogą objawiać się poprzez zahamowanie wzrostu, zaburzeniami w gospodarce wapniowo-fosforanowej oraz krzywicą – schorzeniem występującym u dzieci. Natomiast u dorosłych niedobór witaminy D przyczynia się do odwapnienia i zniekształcenia kości i zębów.

Jeżeli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości witaminy C może to spowodować zmiany chorobowe dziąseł, pękanie naczyń krwionośnych. Niedobór tej witaminy może również przyczynić się do osłabienia ogólnej odporności organizmu, co powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na ataki bakterii i wirusów.

Równie ważne są witaminy z grupy B. Niedobory witaminy B2 wywołują zmiany skórne, zajady w kącikach ust, zmiany w układzie nerwowym. Ponadto brak tej witaminy może przyczynić się do problemów ze wzrokiem, które objawia się pieczeniem pod powiekami, łzawieniem oraz zaćmą.

Brak witaminy B6 również może powodować zmiany skórne. Ponadto  niewystarczająca ilość tej witaminy powoduje uszkodzenia w układzie nerwowym. Może także przyczyniać się do spadku limfocytów we krwi oraz do występowania zaburzeń przemiany białek.

Brak niektórych witamin przyczynia się do wzmożonego wypadania włosów. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.vitalab.pl/blog/2009/02/witaminy-na-wypadanie-wlosow.html.

Składniki mineralne – równie ważne

Składniki mineralne, obok białek, węglowodanów, lipidów i witamin, stanowią bardzo ważny komponent naszego pożywienia, bez którego działanie organizmu jest zaburzone. Składniki mineralne są o tyle ważne, gdyż nasz organizm nie potrafi sam ich wyprodukować. Dlatego tak ważne jest zapewnienie ich w spożywanych pokarmach.

Wśród składników mineralnych można wymienić między innymi: wapń, magnez, żelazo, cynk, selen, potas i sód.

O tym, jak ważny jest wapń nie trzeba mówić. Wiadomym jest, że ma on zbawienny wpływ na nasz układ kostny, bowiem przyczynia się do utwardzania kości, dzięki czemu są one odporne na złamania.

Cynk natomiast jest składnikiem wielu enzymów i hormonów. Jest konieczny do prawidłowego rozwoju narządów płciowych i do budowy kości. Wpływa kojąco na bóle głowy, zapobiega trądzikowi (więcej o trądziku można dowiedzieć się ze strony www.tradzik-leczenie.pl/kategorie/tradzik-mlodzienczy).

Selen jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych. Przypuszcza się, że pierwiastek ten opóźnia rozwój nowotworów i jest jednym z czynników niedopuszczających do ich powstawania.

Jak uzupełnić braki witamin i minerałów?

Dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych są owoce i warzywa. Te naturalne źródła tych składników są szybciej wchłaniane przez organizm. Alternatywą dla owoców i warzyw są suplementy diety. Witaminy i minerały w tabletkach dostępne są w każdej aptece. Uzupełniają one nasz jadłospis w niezbędne dla naszego organizmu składniki odżywcze. Spożywając takie preparaty zapobiegniemy wielu schorzeniom, które niekiedy mogą okazać się groźne w skutkach.