JustPaste.it

Libido

Popęd płciowy wpisany jest w naturę człowieka. Nasza aktywność seksualna jest ogromna, a po jakimś czasie libido spada.

Popęd płciowy wpisany jest w naturę człowieka. Nasza aktywność seksualna jest ogromna, a po jakimś czasie libido spada.

 

Sytuacja taka niejednokrotnie spędza sen z powiek niejednemu mężczyźnie i kobiecie. Żeby poznać przyczynę spadku popędu płciowego, warto najpierw zapoznać się z pojęciem libido, a następnie z czynnikami powodującymi obniżenie aktywności seksualnej.

Czym jest libido?

Pojęcie libido wprowadził Zygmunt Freud. Uznał, że libido to forma energii życiowej, za pośrednictwem której realizowane są wszelki popędy. Hans Giese uznał, że popęd seksualny to stan, w którym człowiek jest gotowy na przyjęcie partnera pod względem jego płciowości.

Innymi słowy – libido można rozumieć jako pobudzenie seksualne, którego celem jest zaspokojenie potrzeb płciowych. Libido można również określić jako zdolność do reakcji seksualnych, pod wpływem bodźców, na które składa się podniecenie seksualne.

Skąd się bierze libido?

Zdolność reakcji seksualnych, które odpowiadają za poziom libido, uwarunkowane są wieloma czynnikami. Prawidłowy przebieg reakcji seksualnych ma związek z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego, hormonalnego, neuroendokrynnego oraz naczyniowego. Na reakcje seksualne mają wpływ neuroprzekaźniki, wśród których wyróżnić można między innymi: dopaminę, acetylocholinę, kwas glutaminowy, serotoninę, wazopresynę czy adrenalinę.

Co wpływa na popęd płciowy?

Popęd seksualny zależny jest od wielu czynników – zarówno biologicznych, jak i społeczno-kulturowych.

Wśród czynników biologicznych można wyróżnić procesy fizjologiczne, związane z anatomią człowieka. Do procesów społeczno kulturowych zalicza się natomiast edukację seksualną, czy stosunek do popędu płciowego.

Na aktywność seksualną mężczyzn wpływa wiele czynników. Atrakcyjna partnerka, temperament seksualny, własny obraz męskości, stan zdrowia – to tylko niektóre z czynników, wpływających na popęd płciowy.

U kobiet libido zależy od stopnia związania emocjonalnego z partnerem. Po części popęd seksualny zależy również od atrakcyjności partnera.

Co „zabija” libido?

Badania naukowe wykazały, że większość ludzi na miłosne igraszki na ochotę raz w tygodniu. Natomiast 1/3 populacji ma na seks ochotę kilka razy do roku albo też wcale nie uprawia seksu. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – po prostu nie mają na seks ochoty. Trzeba pamiętać, że brak seksu może przyczynić się do problemów w związkach. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z www.vitalab.pl/blog/2009/03/brak-seksu-moze-zniszczyc-twoj-zwiazek.html. Spowodowane jest to spadkiem libido. Co zatem wpływa na obniżenie aktywności seksualnej?

Libido a hormony

Na aktywność seksualną mają wpływ androgeny, czyli hormony płciowe. Jednak większy problem ze związkiem hormonów i libido mają kobiety. To u nich częściej następują wahania w gospodarce hormonalnej, co przyczynia się do zmniejszonego” apetytu” na seks. Taka sytuacja ma miejsce na przykład podczas cyklu menstruacyjnego czy w okresie przed menopauzą. Wówczas następuje spadek testosteronu, który przyczynia się do znaczącego spadku libido. Dodatkowo zmniejsza się również poziom estrogenów – hormonów, które odpowiadają za atrakcyjność i aktywność seksualną kobiety. W okresie przedmenopauzalnym estrogeny przyczyniają się także do zmniejszenia wrażliwości łechtaczki i suchości pochwy, co sprawia, że stosunki płciowe stają się dla kobiet mało przyjemne.

Choroby zmniejszają libido

Kiedy nasz organizm zaatakowany przez choroby, wówczas możemy spodziewać się, że nasz popęd płciowy zmniejszy się. Choroby powodują osłabienie organizmu, czego konsekwencją jest upośledzenie wielu narządów. To z kolei może przyczynić się do spadku libido. Do chorób, które mają negatywny wpływ na życie seksualne można zaliczyć między innymi: cukrzycę, zapalenie przydatków, miażdżycę, zapalenie pęcherza moczowego.

Cukrzyca, zwłaszcza u mężczyzn ma ogromny wpływ na spadek aktywności seksualnej, związanej z zaburzeniami erekcji. Cukrzyca u kobiet wywołuje u nich oziębłość seksualną, a także sprawia, że stosunki płciowe są bolesne.

Stres zabija libido

Również ciągłe sytuacje stresowe, które pojawiają się w naszym życiu przyczyniają się do spadku libido. Stres wzmaga wydzielanie prolaktyny. Nadmierne wydzielanie prolaktyny prowadzi do hiperprolaktynemii. Schorzenie to powoduje zaburzenia płodności, spadek libido oraz spadek produkcji estrogenów i testosteronu.

Jak radzić sobie z niskim libido?

Na problemy z obniżeniem aktywności płciowej istnieją różne sposoby. Są to zarówno metody domowe, jak i farmaceutyczne środki.

Środki farmaceutyczne

 Na pomoc osobom z zaburzeniami libido przychodzą środki farmaceutyczne. Na rynku można znaleźć wiele takich preparatów, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Są to zwykle pigułki doustne. Trzeba jednak pamiętać, aby w takie specyfiki zaopatrzyć się ze sprawdzonych źródeł. W innym wypadku możemy narazić się na szkodliwe działania takich preparatów. O najlepszych preparatach, wspomagających libido u kobiet można dowiedzieć się z www.libidokobiet.pl.