Login lub e-mail Hasło   

Déjà vu

Każdemu zdarzyło się chociaż raz w życiu mieć wrażenie, że to co się właśnie dzieje, przydarza mu się po raz drugi.
Wyświetlenia: 7.536 Zamieszczono 24/08/2009

Każdemu zdarzyło się chociaż raz w życiu mieć wrażenie, że to co się właśnie dzieje, przydarza mu się po raz drugi. Rozmowa, sekwencja zdarzeń czy jakaś sytuacja powraca ponownie, jakby zaciął się film i kadr pojawił się znowu. Lub mamy wrażenie, że się nam przysniło itp.

Zjawisko deja vu znane jest chyba każdemu. Polega ono na tym, że nagle i nie wiadomo dlaczego mamy przekonanie, że już uczestniczyliśmy w sytuacji, w jakiej się znajdujemy. W znanym filmie braci Wachowskich "Matrix" pojawia się opis tego zjawiska. Neo wraca po wizycie u Wyroczni. Wchodząc po schodach widzi przebiegającego przez korytarz kota. Odwraca się i za chwilę widzi tę samą scenę. Jego towarzysze tłumaczą mu, że deja vu, jakie mu się przytrafiło, to nic innego jak błąd systemu. Oznacza, że maszyny zmieniły coś w matrix - czyli w otaczającej nas rzeczywistości. Nieprzypadkowo scena taka znalazła się w filmie opowiadającym o komputerach, telefonach komórkowych i magii. Deja vu pojawia się tam jako zwiastun zmiany. Jeśli przydarza Ci się deja vu to znak, że coś ważnego się zdarzy lub system , w jakim funkcjonujesz (czyli rzeczywistość), pokazał swoją drugą stronę.

Neurolodzy, którzy zajmują się badaniem mózgu i reakcji nerwowych wydali opinię na temat tego zjawiska. Deja vu jest według nich związane z reakcjami zakończeń nerwowych w mózgu. Czasem niektóre zakończenia neuronów przestają na moment działać. Wtedy mózg przestaje normalnie funkcjonować i następują zaburzenia w percepcji czasu. Obraz, który dociera do oka, musi być ponownie pobrany i przetworzony przez mózg. Stąd wrażenie powtórzenia obrazu.

Ludzie zajmujący się parapsychologią inaczej interpretują zjawisko deja vu. Według nich nasze ciało astralne - czyli niematerialna część człowieka - w stanie snu lub innych stanach nieświadomości przebywa w świecie astralnym (niematerialnym, duchowym). Ma w nim dostęp, do tego, co się wydarzyło i co może się wydarzyć. Niektóre wiadomości z "innych światów" docierają do świadomej części naszej osobowości. W momencie deja vu nasza świadomość nie wie, skąd posiada takie informacje. Mimo to jesteśmy nie wiadomo skąd przekonani, że już wcześniej znaliśmy tę sytuację.

Nie bagatelizujmy więc zjawiska deja vu. Choć przez moment możemy dzięki niemu poczuć słynną "dziwność istnienia" opisywaną przez Witkacego. Czy jest to reakcja zakończeń nerwowych, czy też wiadomość z innych poziomów rzeczywistości - wykorzystajmy ją do innego spojrzenia na świat.

 

 

Déjà vu jest zjawiskiem posiadającym następujące cechy:

-występuje nagle,
-trwa jedynie kilka sekund,
-osoba doświadczająca jest krytyczna wobec swojego odczucia (tzn. wie, że to, czego doświadcza, -jest w praktyce niemożliwe),
-osoba doświadczająca nie jest w stanie podać, kiedy miało miejsce to "wcześniejsze" wydarzenie (które jakoby teraz się powtarza),
-wrażenie dotyczy nie widoku pewnego pojedynczego przedmiotu, budynku czy człowieka, ale całej sytuacji. Osoba ma wrażenie, że powtarza się pewna chwila z jej życia,
czasami pojawia się przekonanie o możliwości przewidzenia co się za chwilę wydarzy (prekognicja),
-zjawisku temu towarzyszy aura niesamowitości, tajemniczości.

 

 

Déjà vu występuje z równą częstotliwością w różnych populacjach. W różnych badaniach uzyskano wyniki wskazujące, że doświadczyło go od 30 - 96% ludzi. W znakomitej większości przypadków jest zjawiskiem występującym u zdrowych osób.

 


déjà vu pojawia się gdy aktualna sytuacja budzi pewną nieświadomą fantazję; doświadczana aktualnie sytuacja budzi pewne wcześniejsze nieświadome życzenie, które jednakże nie jest rozpoznawane, gdyż nigdy przedtem nie stało się świadome. Uczucie znajomości przenosi się natomiast na otoczenie.

Podobne wytłumaczenie przynosi psychologia postaci, wskazując na związki déjà vu z derealizacją i depersonalizacją. Derealizacja pojawia się wówczas gdy pewna figura związana z aktualnym doświadczeniem zostaje pozbawiona ważnej części w postaci afektu. Percepcja ta, staje się wówczas obca i dziwna. Déjà vu natomiast wiąże się z przyłączeniem do aktualnej percepcji afektu związanego z innym wydarzeniem.


To były "wicinki" z internetu, a teraz krótko i zwiężle:

W snach występują różne sytuacje.Sytuacja powtarza sie w świecie rzaeczywistym i właśnie w dlatego mamy deja vu.
Oczywiście to tylko moja teoria spośród wielu innych.

Pozdrawiam :)

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1427
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 587
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 994
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 864
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 711
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 633
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 581
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 653
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 930
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 421
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 749
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 465
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 332
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 912
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  budziol,  25/08/2009

Osobiście wierze,że jest to zjawisko parapsychologiczne. Uwielbiam tego doświadczac! pozdrawiam:)

  Adam-M,  25/08/2009

Też lubie to uczucie
Takie fajne :)

A do mnie bardziej przemawia teoria neurologów. Wolę naukowe wytłumaczenia różnych zjawisk, juz tak mam:)
Ilekroć przydarzy mi się déjà vu, nie daje mi to spokoju i ciągle o tym myślę, dlatego jest to dla mnie odrobinę uciążliwe. Ale coś w tym jest - naprawdę lubię to uczucie...

  wojtex,  26/08/2009

Ja słyszałem ze są 2 rodzaje Déjà vu jeden to odczucie ze dana sytuacja miała kiedyś miejsce wtedy kiedy ona sie dzieje
Drugi to taki w ktorym wczesniej przewidujemy np. ze za chwile pojedzie czerwony samochod danej marki itd. i np. za minute dzieje sie taka sytuacja
Ten pierwszy przypadek to podobno zmeczenie umyslu a ten drugi to nie wytlumaczone zjawisko paranormalne
Napisa ...  wyświetl więcej

Spoko my jestesmy wyrozumiali :D
A ze sa 2 rodzaje deja vu to wiedzialem.
Jednak mam ciągle tylko ten pierwszy rodzaj :( któy nazywam "króki"

Własnie dlatego chcę zośtac neurobiologiem, albo chociaż neurologiem :)
Umysł człowieka to największa zagadka. A słyszeliście kiedyś o Jamais vu ?

nie :P
Ale przeczytałem o tym na wikipedii :)

mam taka cechę, że raczej pamiętam swoje sny, są często ważne, wtedy rozumiem je i mam poczucie ich realności, lubię moje sny oglądać w uwagą i analizować, bo często mówią mi jaki będzie dzień, albo najbliższe ważne wydarzenia,

mam wrażenie, że u mnie deja vu to powtórzenia sytuacji kiedyś wyśnionej

Wymieniłem to w artykule :)

  Stecka,  31/08/2009

Fajny artykuł :)
Uwielbiam to uczucie.
Zdarzało mi się to wiele razy ;)
Szacun za rozpisanie

Jest tak na pewno. To jest związane z innymi strefami czasu.

strefami?

Tak, to jest deja vu "dłuższe" że wiesz co się za chwilę wydarzy...jeszcze nigdy takiego nie miałem, szkoda

  teloch  (www),  26/11/2010

A tutaj macie proponowane wyjaśnienia: http://www.neurotyk.net/2009/10/deja-vu/

  Strzyga  (www),  07/03/2011

Też lubię to uczucie :)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska