JustPaste.it

Déjà vu

Każdemu zdarzyło się chociaż raz w życiu mieć wrażenie, że to co się właśnie dzieje, przydarza mu się po raz drugi.

Każdemu zdarzyło się chociaż raz w życiu mieć wrażenie, że to co się właśnie dzieje, przydarza mu się po raz drugi. Rozmowa, sekwencja zdarzeń czy jakaś sytuacja powraca ponownie, jakby zaciął się film i kadr pojawił się znowu. Lub mamy wrażenie, że się nam przysniło itp.

Zjawisko deja vu znane jest chyba każdemu. Polega ono na tym, że nagle i nie wiadomo dlaczego mamy przekonanie, że już uczestniczyliśmy w sytuacji, w jakiej się znajdujemy. W znanym filmie braci Wachowskich "Matrix" pojawia się opis tego zjawiska. Neo wraca po wizycie u Wyroczni. Wchodząc po schodach widzi przebiegającego przez korytarz kota. Odwraca się i za chwilę widzi tę samą scenę. Jego towarzysze tłumaczą mu, że deja vu, jakie mu się przytrafiło, to nic innego jak błąd systemu. Oznacza, że maszyny zmieniły coś w matrix - czyli w otaczającej nas rzeczywistości. Nieprzypadkowo scena taka znalazła się w filmie opowiadającym o komputerach, telefonach komórkowych i magii. Deja vu pojawia się tam jako zwiastun zmiany. Jeśli przydarza Ci się deja vu to znak, że coś ważnego się zdarzy lub system , w jakim funkcjonujesz (czyli rzeczywistość), pokazał swoją drugą stronę.

Neurolodzy, którzy zajmują się badaniem mózgu i reakcji nerwowych wydali opinię na temat tego zjawiska. Deja vu jest według nich związane z reakcjami zakończeń nerwowych w mózgu. Czasem niektóre zakończenia neuronów przestają na moment działać. Wtedy mózg przestaje normalnie funkcjonować i następują zaburzenia w percepcji czasu. Obraz, który dociera do oka, musi być ponownie pobrany i przetworzony przez mózg. Stąd wrażenie powtórzenia obrazu.

Ludzie zajmujący się parapsychologią inaczej interpretują zjawisko deja vu. Według nich nasze ciało astralne - czyli niematerialna część człowieka - w stanie snu lub innych stanach nieświadomości przebywa w świecie astralnym (niematerialnym, duchowym). Ma w nim dostęp, do tego, co się wydarzyło i co może się wydarzyć. Niektóre wiadomości z "innych światów" docierają do świadomej części naszej osobowości. W momencie deja vu nasza świadomość nie wie, skąd posiada takie informacje. Mimo to jesteśmy nie wiadomo skąd przekonani, że już wcześniej znaliśmy tę sytuację.

Nie bagatelizujmy więc zjawiska deja vu. Choć przez moment możemy dzięki niemu poczuć słynną "dziwność istnienia" opisywaną przez Witkacego. Czy jest to reakcja zakończeń nerwowych, czy też wiadomość z innych poziomów rzeczywistości - wykorzystajmy ją do innego spojrzenia na świat.

 

 

Déjà vu jest zjawiskiem posiadającym następujące cechy:

-występuje nagle,
-trwa jedynie kilka sekund,
-osoba doświadczająca jest krytyczna wobec swojego odczucia (tzn. wie, że to, czego doświadcza, -jest w praktyce niemożliwe),
-osoba doświadczająca nie jest w stanie podać, kiedy miało miejsce to "wcześniejsze" wydarzenie (które jakoby teraz się powtarza),
-wrażenie dotyczy nie widoku pewnego pojedynczego przedmiotu, budynku czy człowieka, ale całej sytuacji. Osoba ma wrażenie, że powtarza się pewna chwila z jej życia,
czasami pojawia się przekonanie o możliwości przewidzenia co się za chwilę wydarzy (prekognicja),
-zjawisku temu towarzyszy aura niesamowitości, tajemniczości.

 

 

Déjà vu występuje z równą częstotliwością w różnych populacjach. W różnych badaniach uzyskano wyniki wskazujące, że doświadczyło go od 30 - 96% ludzi. W znakomitej większości przypadków jest zjawiskiem występującym u zdrowych osób.

 


déjà vu pojawia się gdy aktualna sytuacja budzi pewną nieświadomą fantazję; doświadczana aktualnie sytuacja budzi pewne wcześniejsze nieświadome życzenie, które jednakże nie jest rozpoznawane, gdyż nigdy przedtem nie stało się świadome. Uczucie znajomości przenosi się natomiast na otoczenie.

Podobne wytłumaczenie przynosi psychologia postaci, wskazując na związki déjà vu z derealizacją i depersonalizacją. Derealizacja pojawia się wówczas gdy pewna figura związana z aktualnym doświadczeniem zostaje pozbawiona ważnej części w postaci afektu. Percepcja ta, staje się wówczas obca i dziwna. Déjà vu natomiast wiąże się z przyłączeniem do aktualnej percepcji afektu związanego z innym wydarzeniem.


To były "wicinki" z internetu, a teraz krótko i zwiężle:

W snach występują różne sytuacje.Sytuacja powtarza sie w świecie rzaeczywistym i właśnie w dlatego mamy deja vu.
Oczywiście to tylko moja teoria spośród wielu innych.

Pozdrawiam :)