Login lub e-mail Hasło   

Proste porady dla każdego kierowcy przed dłuższą podróżą

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.artelis.pl/artykuly/12811/pro(...)podroza
Planując dłuższą podróż samochodem warto przygotować samochód oraz zadbać o odpowiednie wyposażenie przydatne w podróży. Co zabrać ze sobą i na co zwrócić uwagę o tym w artykule.
Wyświetlenia: 2.122 Zamieszczono 02/09/2009

Przed podróżą

Dokładnie zaplanuj trasę. Sprawdź czy zabrałeś wszystkie dokumenty prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód ubezpieczenia samochodu.

Zabezpiecz swój bagaż, nie umieszczaj luźnych przedmiotów na tylniej półce, bo przedmiot ważący kilkadziesiąt dekagramów może przy nagłym hamowaniu zamienić się w lecący pocisk. Sprawdź czy posiadasz sprawne koło zapasowe i podnośnik. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych, oleju, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy. Sprawdź ciśnienie w oponach i światła.

Podczas podróży

Pamiętaj o zajęciu właściwej pozycji za kierownicą, ustaw fotel i oparcie tak, aby swobodnie dosięgnąć sprzęgła oraz żeby wskaźniki zwłaszcza szybkościomierz był dobrze widoczny. Ręce powinny swobodnie spoczywać na kierownicy bez odrywania łopatek od tułowia.

Zapnij pas sprawdzając czy nie jest skręcony i czy ubranie nie zaplątało się w pas.

W bagażniku, warto mieć apteczkę, trójkąt, gaśnicę, linkę holowniczą, kamizelkę ostrzegawczą, zapasowe żarówki, rękawiczki, skrobaczkę do szyb, latarkę.

We wnętrzu warto mieć mapy, okulary przeciw słoneczne, gąbkę do przecierania szyb.

Podczas kontroli policji nie wysiadaj z samochodu, nie odpinaj pasa, trzymaj ręce na kierownicy, przygotuj dokumenty do kontroli, żądaj pokwitowania, gdy policjant zatrzyma prawo jazdy, bądź dowód rejestracyjny.

Po przyjeździe

Sprawdź czy wyłączyłeś światła i dodatkowe odbiorniki prądu, nie zostawiaj cennych rzeczy w aucie. Sprawdź stan techniczny auta, płyny światła, koła, bo w czasie podróży mogły się przepalić żarówki czy zmniejszyć ilość płynów.

Rady dotyczące jazdy ekonomicznej

Wrzuć wyższy bieg najszybciej jak to możliwe nie żyłuj silnika na niskich biegach, jedź na najwyższym możliwym biegu i na najniższych możliwych obrotach. Włączaj wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 2500 obrotów w silniku benzynowym lub 2000 w silniku wysokoprężnym.

Przyspieszaj dynamicznie, ale nie naciskaj pedału gazu do oporu. Jedź płynnie, przewiduj sytuację na drodze. Hamuj silnikiem zdejmując nogę z gazu. Nie jedź na luzie, jeśli chcesz zwolnić czy się zatrzymać, tocz się na biegu bez naciskania pedału gazu, oczywiście redukując biegi i naciskając sprzęgło przed samym zatrzymaniem, aby nie doprowadzić do szarpania, czy wręcz zgaśnięcia silnika. Uruchamiaj silnik bez dodawania gazu. Ruszaj od razu, nie rozgrzewaj samochodu na postoju. Gaś silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymanie potrwa dłużej niż 30 sekund. Wyłączaj zbędne odbiorniki prądu, klimatyzacji używaj z umiarem. Bądź przewidujący, unikaj zbędnych przyspieszeń i hamowań. Unikaj zbędnego obciążenia auta, dbaj o właściwe ciśnienie w oponach i stan techniczny całego auta. Planując podróż wybierz trasę nawet trochę dłuższą, ale gwarantującą płynną jazdę bez stania w korkach. Unikaj jazdy na dystansie krótszym niż 4 km, bo silnik dopóki się nie rozgrzeje do właściwej sobie temperatury spala więcej paliwa. Te i inne rady znajdziesz w przewodniku dla zmotoryzowanych Pascal.

Więcej informacji motoryzacyjnych na wolkswagen-polo.blogspot.com/

Podobne artykuły


6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 21879
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 28213
37
komentarze: 11 | wyświetlenia: 44638
18
komentarze: 8 | wyświetlenia: 6003
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 10168
22
komentarze: 16 | wyświetlenia: 11299
19
komentarze: 9 | wyświetlenia: 66372
23
komentarze: 12 | wyświetlenia: 25336
13
komentarze: 17 | wyświetlenia: 12691
13
komentarze: 1 | wyświetlenia: 10790
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 2352
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 2163
19
komentarze: 14 | wyświetlenia: 27316
16
komentarze: 17 | wyświetlenia: 89493
 
Autor
Dodał do zasobów: traktor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska