JustPaste.it

Foteliki samochodowe

Wybierając się w podróż autem, nigdy nie możemy być pewni, że szczęśliwie dotrzemy do celu. Każdego dnia zdarzają się wypadki, są ofiary.

Wybierając się w podróż autem, nigdy nie możemy być pewni, że szczęśliwie dotrzemy do celu. Każdego dnia zdarzają się wypadki, są ofiary.

 

 Co 4 osobą poszkodowaną w kraksach samochodowych jest dziecko. Dlatego pamiętaj, że podstawą bezpieczeństwa dziecka są porządnie zamontowane foteliki samochodowe. Na stronie www.tomiko.pl/foteliki-samochodowe,10.html znajdziemy szeroki wybór fotelików samochodowych.

Podczas wypadku to dzieci doznają najwięcej obrażeń, jeśli nie są chronione przez odpowiedni, dobrej jakości fotelik. Dlatego nie wolno podróżować samochodem z dzieckiem na kolanach czy  pozwalać na baraszkowanie na tylnym siedzeniu.

Wiele mówi się o kiepskim stanie polskich dróg, o pijanych kierowcach, o młodych piratach drogowych, którzy pędzą z prędkością godną tras wyścigowych, a nie kiepskiego, podziurawionego asfaltu. Dlatego dbając o zdrowie i życie dziecka, nie zapominaj o zamontowaniu dobrych fotelików.

 Jaki fotelik wybrać?

W 1999 roku wprowadzono obowiązek przewożenia  w fotelikach samochodowych dzieci do 12 roku życia , jeśli mają poniżej150 cm wzrostu.

W sprzedaży jest duży wybór tych urządzeń, zabezpieczających dziecko przed skutkami kolizji. Czym należy się kierować w wyborze fotelika? Przede wszystkim należy wiedzieć, że musi być dopasowany do wagi  i wzrostu dziecka, i to nie dlatego, że na małym siedzisku niewygodnie byłoby siedzieć większemu dziecku, ale dlatego, że konstrukcja urządzenia uwzględnia budowę anatomiczną dzieci w poszczególnych latach życia.

Klasy fotelików

Dla najmłodszych niemowląt przeznaczone są foteliki typu kołyska. Niektóre głębokie wózki mają gondolę przystosowaną do przewozu dziecka samochodem. Może ona też służyć jako wygodne nosidełko ( klasa 0).

 Starsze bobasy  przewozi się już w typowych fotelikach (klasa 0+). Ważne, żeby miały regulację kąta nachylenia siedziska  i regulację wysokości bocznych nagłówków.

Ze względu na ogromne przeciążenia w czasie zderzenia auta z przeszkodą, aby chronić dziecko, fotelik musi mieć solidne boki zabezpieczające głowę, tułów i biodra przed urazami.

Foteliki dla dzieci do lat 2 montuje się tyłem do kierunku jazdy. Można na przednim siedzeniu, pod warunkiem, że nie ma poduszki powietrznej, albo jej funkcja została wyłączona. W przeciwnym razie otwierająca się z dużą siła poduszka może zmiażdżyć tył fotelika i spowodować znaczne obrażenia u dziecka. Przed użytkowaniem nowego samochodu należy znaleźć w instrukcji informację, gdzie najlepiej montować foteliki.

Podobne foteliki są przeznaczone dla dzieci 2 – 4- letnich (klasa I). One już podróżują na tylnej kanapie przodem w kierunku jazdy. Foteliki są montowane przy pomocy pasów bezpieczeństwa samochodu, ale mają też swoje pasy przytrzymujące dziecko. Powinny to być pasy pięciopunktowe, tzn. zabezpieczające dziecko w talii, przechodzące między nóżkami i przez barki.

Dla dzieci od lat 4 do 7 foteliki mają kształt podwyższonej poduszki z oparciem, wyposażonej w prowadnice do pasów bezpieczeństwa (klasa II).

Podobne, różniące się rozmiarem, są foteliki dla dzieci powyżej 7 lat (klasa III). Gdy poduszka nie posiada oparcia pod głowę, należy zagłówek samochodu tak ustawić, by górna krawędź znajdowała się na wysokości czubka głowy dziecka, nigdy – niżej.

Ważne właściwe zamontowanie fotelika

 Pasy , które przytrzymują fotelik muszą być mocno naprężone, nie może być luzu. Podobnie pasy bezpieczeństwa podtrzymujące dziecko muszą być mocno naciągnięte, ale tak, by można wsunąć pod nie palec. Nie mogą być skręcone ani dotykać szyi dziecka.

Foteliki klasy 0 i klasy I  posiadają własne pasy bezpieczeństwa, najlepiej – pięciopunktowe, starsze dzieci w fotelikach klasy II i III korzystają z samochodowych pasów bezpieczeństwa, poprowadzonych przez biodra i w poprzek klatki piersiowej. Aby być pewnym, że fotelik będzie właściwie pełnił swoją rolę, należy zamontować go zgodnie z instrukcją.

Aby nie kupować co kilka lat kolejnego fotelika należy się zaopatrzyć w taki, który spełnia wymogi dwóch lub trzech klas po użyciu specjalnych nakładek i zmianie prowadnic do pasów bezpieczeństwa. Najlepiej zaopatrzyć się w produkt markowy, z homologacją i  atestem, co oznacza, że został przetestowany i spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Mimo najlepszych  zabezpieczeń, należy pamiętać, że mając dziecko w samochodzie, trzeba zachować wszystkie środki ostrożności, by podróż zakończyła się szczęśliwie.

O tym, co zrobić, żeby nasze dziecko było bezpieczne podczas podróżowania samochodem można przeczytać na stronie www.foteliksamochodowy.com.pl/jak-sprawic-aby-twoje-dziecko-bylo-bezpieczne-w-samochodzie.