Login lub e-mail Hasło   

Inwazja na Afganistan , Irak, - jakim prawem? Ja mówię NIE

20 sierpnia w godzinach wieczornych 1968 roku około 250 000 żołnierzy Układu Warszawskiego rozpoczęły zbrojną interwencję w Czechosłowacji.
Wyświetlenia: 6.587 Zamieszczono 13/09/2009
. W akcji tej, której nadano kryptonim "operacja Dunaj" wzięły udział wojska pięciu państw Układu Warszawskiego - ZSRR, Bułgarii, NRD, Polski i Węgier. Najliczniejszą grupą były, oczywiście, wojska radzieckie. Drugą co do wielkości były oddziały Wojska Polskiego. Polskie oddziały interwencyjne liczyły 25 000 żołnierzy i 650 czołgów - łącznie 4 dywizje. Co dziś robi Wojsko Polskie? Czy inwazja na Irak to nie to samo co Czechosłowacja? A jak nazwać inwazję Rosji na Afganistan? To oczywiście była inwazja, ale Wojsko Polskie w Afganistanie to już nie inwazja?

Dziś, kiedy zbliża się  17 wrzesień  narasta  dyskusja  o Uchwale Sejmu  w rocznicę  Najazdu Wojsk Radzieckich na Polskę. Narasta dyskusja o współodpowiedzialności Związku Radzieckiego w  rozpętaniu II  wojny Światowej. Awantura w Polskim Sejmie  czy Katyńska Zbrodnia to mord czy zbrodnia "ludobójstwa"

Przeczytałem dziś artykuł  SheEve  pt. "Afganistan,Irak,Liban...Misje Polski. Łzy pojedynczych rodzin..." Oto wstęp do tego artykułu :

Tęsknota, cierpienie, żal, śmierć, łzy, złość, nienawiść. Czy może radość? Szczęście? Uśmiech? Jakie uczucia i ekspresje towarzyszą w codziennym, tak, w codziennym życiu rodzin misyjnych żołnierzy?

Kolejny, już trzynasty żołnierz zginął. Nasz żołnierz. Polski żołnierz. I kto tak właściwie się tym przejmuje? My Polacy? Politycy? Władza, która zadecydowała o naszym uczestnictwie w tej farsie? Nie. Nie my i nie oni. Przejmują się tym najbliżsi, rodzina, żona, matka, dzieci. Dzieci... jeśli tylko są na tyle świadome, gdzie jest tato i co robi. 

Życie "rodziny na misji"

Wyjeżdża mąż - żołnierz na misję. Wyjeżdża, ponieważ musi, ponieważ straci kontrakt, jeśli tego nie zrobi. Zostawia tutaj wszystko, co ma, wszystko, co się dla niego liczy. Zostawia swoją bezcenną żonę, malutką córeczkę, synka. Zostawia za sobą bezpowrotnie, pierwsze kroki potomka, pierwsze słowa. Zostawia, bo musi. Młody tato przed 30-tką. Zostaje żona -
nie żołnierz, a matka. Zostaje z całym codziennym męskim i babskim życiem na pół roku, rok. Wszystko spada na jej głowę, oprócz tego dochodzi tęsknota, strach, obawa o męża i jego życie. Obciążenie, z którym ona zostaje jest niemierzalne.       koniec cytatu. "Zostawia bo musi?"Cóż to za "kit"? Czy to znaczy,że są dwie prawdy? Oj chyba ktoś tu oszukuje.

Jestem Polakiem i wiem, że  udział w misjach Wojsk Polskich jest całkowicie dobrowolny. Wiem o tym, że każdy żołnierz  to ochotnik.Wiem o tym z prasy i telewizji. Wiem o tym,że jadą tam żołnierze,którym potrzebne są pieniądze na przeżycie.Wiem też,że w Polsce płacą mniej niż na eksporcie,więc ? Wyjeżdżamy.

 Ja, też jestem Polakiem. Ja moi drodzy, również wyjeżdżam do pracy za granicą " za chlebem" bo tam płacą 100 albo i 200 % więcej niż w Polsce. Wyjeżdżam, zostawiam malutką córeczkę, nie widzę gdy stawia pierwsze kroczki,nie słyszę czy powie mama czy tata?Wyjeżdżam i pracuję tam, ale gdy złamię nogę lub rękę nie piszę o tym w gazecie polskiej. Nie płacze moja żona w polskiej telewizji, że stała mi się krzywda, bo przecież wyjechałem na własne życzenie. Wyjechałem i ubezpieczyłem się albo i nie. Jakie miałbym prawo wołać do polskiego Rządu, aby dać mi odszkodowanie. nawet gdybym zginął na budowie w Kanadzie czy Hiszpanii żona moja dostanie odszkodowanie wtedy gdy się ubezpieczyłem, a nie dostanie gdy pracowałem na czarno. To chyba proste i logiczne. Ale odnoszę wrażenie, że nie dla wszystkich.

Co się dzieje gdy zginie jakiś Polski żołnierz ?  Koniec świata. Zginął polski żołnierz w Afganistanie. A kto mu kazał tam pojechać? Ja pojechałem na budowę do Irlandii. Zarobiłem tyle samo pieniędzy co zarabia ów żołnierz Polski w Afganistanie, ale mnie nikt nie zabił. Dlaczego mnie nikt nie zabił? Dlaczego do mnie w Irlandii nikt nie strzelał? Bo ja nie pojechałem tam zabijać. Nie pojechałem tam strzelać do ludzi tam mieszkających. Przecież to takie proste. To bardzo proste dla normalnych ludzi. Normalne dla ludzi , którzy pamiętają , że VII przykazanie  dekalogu mówi - nie zabijaj, a ja dodam - Nie zabijaj, to nie będziesz zabijany. Żołnierz jedzie tam zabijać- mordować więc cóż, może sam zginąć tak, czy nie? I bardzo dobrze skoro morduje to niech i jego mordują. A niby na co liczą Polscy żołnierze? Nam wolno, a Oni mają milczeć? Nie mają prawa się bronić? A my Polacy na co liczymy wysyłając tam Polskie Wojsko, że nikt z naszych nie zginie? Przecież to jasne,że zginie ich stu, tysiąc a może 50 tysięcy? To tylko kwestia czasu.

Czy to jest aż takie trudne do zrozumienia ? następny cytat: Pół roku, rok nieobecności

Tyle czasu dla związku to powolna śmierć. Ta cała miłość małżonków powoli umiera, wyniszcza się brakiem obecności. Miłości nie można "najeść się" na zapas. Miłości nie można odrobić. Miłość liczy się tylko ta: tu i teraz. Ile jesteśmy w stanie wytrzymać bez codziennych znaków, gestów miłości? Zakochana dziewczyna po dniu ciszy od swojej sympatii zieje ogniem... Co dzieje się z żoną po miesiącu ciszy... Wszechogarniający żal zalewa jej serce... Dzwoni mąż - żołnierz, rozmowa, miłe słowa i nadzieja wytrwania w sercu żony. Niestety ta rozmowa nie wystarcza
na miesiąc, może na trzy tygodnie, a może nawet już nie... koniec cytatu.

Moja droga żono żołnierza, jak myślisz co czuje żona budowlańca? Jak myślisz czy moja żona czuje się świetnie gdy nie wracam miesiąc,dwa,trzy miesiące? Czasami z platwormy nie wracamy pół roku, a z wyrębu lasu w Kanadzie wracamy i po roku. Ale? Przecież pojechaliśmy tam na własne życzenie. Pojechaliśmy tam bo tam w rok zarobimy tyle co w Polsce przez dziesięć lat. Ryzykujemy utratę ręki, nogi, utratę zycia bo i na budowie ludzie giną, boimy się również o utratę miłości małżeńskiej. Nasze żony podobnie do Was zieją ogniem po trzech miesiącach braku kontaktu z ukochanym, tylko dlaczego nasze żony nie piszą artykułów o braku kontaktu z mężami?   Powiem Ci więcej, żony budowlańców,lekarzy czy kelnerów, nie będą miały poczucia winy gdy kiedyś jakiś Irakijczyk czy Afgańczyk podłoży bombę pod Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i gdy zginą tysiące niewinnych Polaków, bo ja nie zabijałem ich ojców,matek i dzieci w ich własnych krajach gdzie powinny czuć się bezpieczni. Ja mam i będę miał gdy zginie nawet jeden Polak, dla tego tylko,że Twojemu mężowi zachciało się mordować ludzi takich samych jak ja i Ty, takich samych jak moje i Twoje dzieci.

cytuję następny kawałek: Śmierć

Zginął. Mąż - żołnierz - ojciec- syn. Zginął Polak, ale kto płacze? Ty? Ty czy Ty? Nie... Płacze żona, matka, ojciec, przyjaciel. Żadna władza się tym nie przejmuje, że rodzina straciła ojca. Kompletnie nikt. Żaden polityczny mędrzec. Takie to żałosne, że jak wysyłać na misje to tak,
ale jak się źle dzieje rodzinom to nie. Dlaczego oni sami nie pojadą na front? Głupie pytanie. Przecież oni nie są żołnierzami, bardzo często nawet nie byli w wojsku i nie trzymali broni w ręku. A może też żal im życia?  koniec  cytatu.

A teraz napisze moja żona:                         Śmierć.                                                                       Zginął.Mąż - kafelkarz - ojciec,syn. Zginął Polak, ale kto płacze ? Ty ? Ty czy Ty? Nie... Płacze żona,matka,ojciec,przyjaciel. Żadna władza się tym nie przejmuje,że rodzina straciła ojca. Kompletnie nikt.Żaden polityczny mędrzec. Moje drogie żony i matki żołnierzy, w czym jesteście lepsze od żon i matek kafelkarzy?  Jakim prawem oczekujecie czegoś innego od żon i matek murarzy? Głupie pytanie? Przecież politycy nigdy nawet nie byli malarzami czy kucharzami. Jaka jest różnica do diabła między zawodem malarza, kucharza,kelnera czy żołnierza? Czy żołnierz to "nadczłowiek?" Nie uważam oczywiście , że żołnierz to darmozjad chociaż nic nie produkuje. Uważam że żołnierz to tak samo potrzebny zawód ale? Niech ten żołnierz jest traktowany tak samo jak prawnik czy lekarz, a my nie domagamy się nadludzkiego traktowania. Czego oczekujecie od Rządu czyli od społeczeństwa? Skoro ja wyjeżdżam do niebezpiecznej pracy na wysokościach za granicą to się ubezpieczam i od ubezpieczyciela oczekuję odszkodowania, a nie od Rządu czyli z moich podatków.

Czy powinienem dalej cytować Twój artykuł- żono żołnierza? Pewnie powinienem, bo widzę , że Wy żony , matki i ojcowie żołnierzy nigdy nie zrozumiecie, że wasi synowie i ojcowie - żołnierze mojego kraju powinni siedzieć w Polsce i tu pracować nad obronnością Nas Polaków bo do tego są powołani. To My Polacy zrzucamy się na płacę dla zawodowej obecnie Armii Polaków. To my Polacy zlecamy im żołnierzom zadanie obrony nas przed wrogiem. My Polacy nie daliśmy im mandatu mordowania Afgańczyków czy Irakijczyków. Oni Wasi synowie , bracia czy ojcowie jadą do Iraku czy Afganistanu mordować ludzi na własne życzenie i nie zwalajcie winy na Rząd bo ich nikt  nie zmusza. A skoro rząd czy prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych nie słyszy woli swojego narodu to jest głupi i kiedyś historia go oceni. Kiedyś będziemy się wstydzić decyzji naszych decydentów, tak samo jak dziś wstydzimy się udziału Wojska Polskiego w inwazji na Czechosłowację. Zadajcie sobie pytanie jak dziś patrzą na nas Polaków Czesi i Słowacy? Nie wybaczyli nam tego do dziś. Zadajcie sobie pytanie jak dziś czują się Rosjanie za to, że ich wojsko wymordowało 20 tysięcy polskich oficerów w Katyniu.Dziś Oni zastanawiają się - czy wybaczymy im to kiedyś? Czy Czesi i Słowacy wybaczą nam zabitych 72 swoich obywateli? Swoich braci i synów? Wreszcie przejdę do meritum:

Dlaczego Polacy przyjechali nas mordować?       Oto pytanie jakie zadają sobie dziś Irakijczycy i Afgańczycy. Dlaczego? Co myśmy im zrobili?  Dlaczego skoro sami zostali wymordowani ich obywatele w Katyniu, skoro ponad 5 milionów Polaków zginęło podczas całej II wojny Światowej dlaczego po tym wszystkim sami jadą setki, tysiące kilometrów i mordują Nas, obywateli neutralnych, uznanych przez inne kraje Świata państw?

Żony , matki i dzieci Żołnierzy Polskich, którzy wyjeżdżają mordować obywateli innych neutralnych państw. Przestańcie biadolić nad swoim losem. Los żon budowlańców i lekarzy czy kelnerów jest taki sam, a One nie płaczą. Bierzcie z nich przykład. A jeżeli pieniądze jakie przysyłają wam Wasi mężowie są zbyt małe to nie puszczajcie ich na wojnę .Nie puszczajcie ich na wojnę,nie puszczajcie ich na wojnę, nie puszczajcie ich na wojnę...

 

P O L A K ,

 

Podobne artykuły


13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1545
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1187
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 713
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1321
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 918
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1271
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1310
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 717
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1531
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 394
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 444
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 520
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1054
 
Autor
Artykuł
Dodatkowe informacje

Powiązane tematy

Mocny artykuł. Sama prawda! Pozdrowienia dla autora

  marian R,  13/09/2009

Dziękuję

Popieram,tylko czuję nie dosyt,w interpretacji roli kościoła w zabijaniu inaczej wierzących,a szczególni udziału w tych mordach kapelanów w randze oficerów z wysokimi poborami za pieniądze podatników.Zabrakło Panu odwagi ruszać funkcjonariuszy w czarnych sutannach,ziemskich ambasadorów boga ..A szkoda -artykuł wtedy byłby na cztery fajerki,Pozdrawiam i daje parę punkcików na rehabilitacje sprawy poruszonej

  marian R,  26/09/2009

no, jakoś nie pomyślałem, ale oczywiście do bardzo ważny aspekt tej wojenki, w której chłopcy tak lubią grać przy widocznej aprobacie kościoła Rzymsko-katolickiego. Dziękuję za poparcie,

Popieram. Dość przelanych łez po najemnikach.

  marian R,  13/09/2009

ano dość przelanych łez, tylko kto to zrozumie?

Brawo! Dla mnie jest to proste i oczywiste jak czynności fizjologiczne. Prawda, która nie jednego zaboli!

  marian R,  13/09/2009

Coraz częściej spotykam się z podobnym zdaniem. O ile mi wiadomo 80 % Polaków jest przeciw udziałowi Polaków w zabijaniu obywateli innych państw. A co na to Prezydent? Wymyśla jakieś idiotyczne argumenty i dalej brnie w babranie nas w tym bagnie zabijania i brania na siebie wrogość innych - walczących o swoją wolność ludzi.

Co na to prezydent? no cóż, biznes to biznes. Nie łatwo jest się wyplątać. A może nie łatwo jest odmówić Amerykanom. W szczególności jak się tak nienawidzi Rosjan jak nasz, tfu, prezydent.

  marian R,  13/09/2009

bardzo dobrze powiedziane " tfu" prezydent. Pozdrawiam następnego " przeciw" dziękuję

Miewam bardzo podobne przemyślenia, ilekroć słyszę biadolenie na temat kilku rannych żołnierzy czy tych wszystkich depresji wywołanych udziałem w wojnie. Jezu, jacy ci współcześni żołnierze wrażliwi się zrobili. W dawnych czasach koleś wyrzynał w pień oddział wroga, łapiąc przy tym tuzin blizn (a może i coś gubiąc, np. oko) i jakoś nikt się nad tym nie rozwodził. Taka to już żołnierska dola.
/ ...  wyświetl więcej

"W dawnych czasach koleś wyrzynał w pień oddział wroga, łapiąc przy tym tuzin blizn (a może i coś gubiąc, np. oko) i jakoś nikt się nad tym nie rozwodził."

BZDURA. Proszę poczytać coś ze wspominków nt. Pierwszej Wojny Światowej, o tym ilu żołnierzy biorących w niej udział, po obu stronach, skończyło jako psychiczne i fizyczne wraki.

  marian R,  13/09/2009

A Ty ? Piotrze jak zwykle - jesteś przeciw, rozumiem taki już jesteś i nic na to nie poradzisz. Z drugiej strony, cieszę się , że tak szybko zareagowałeś pod moimi przemyśleniami. Oczywiście w tym co tu napisałeś masz dużo racji ...interesuje mnie jednak Twoje zdanie na to co ja napisałem, jesteś za czy przeciw? Czyżbyśmy się zgadzali co do meritum? Pozdrawiam i Wojtka i Piotra

zapomniałem dodać - dziękuję Piotrze, że nie odrzuciłeś mojego artykułu, to dla mnie bardzo wiele znaczy , wiesz?

Co do twojego artykułu. Jestem przeciw obecności polskich wojsk w Iraku czy Afganistanie. Nie reprezentują tam oni, jakkolwiek rozumianych, interesów Polski, a jedynie interesy grupki wodogłowych politykerów, którzy uważają USA za naszego "naturalnego sprzymierzeńca". Kto wie, może nawet ten sprzymierzeniec pozwoli się nam pobawić Patriotami, i to przez całe pół roku, o ile cała idea jeszcze nie z ...  wyświetl więcej

Popatrz jak to się człowiek może pomylić. ja naprawdę wziąłem Cię za negującego z gruntu wszystkiego i wszystkich. Jednak potrafię przyznać się do błędu. Wobec powyższego przepraszam za wyrobienie sobie takiego zdania o Tobie Piotrze.Co do słów Wojtka, to i ja sądzę tak jak napisałem " masz dużo racji" pozdrawiam

"Errare humanum est" jak twierdzili starożytni Rzymianie, a ja się w pełni z ich opinią zgadzam. Błąd jest jedną z immanentnych cech wszelkiej ludzkiej aktywności, i prawdą jest że ten się nie myli, kto nic nie robi.

Przepraszać nie masz za co, nie oczekuję że wszyscy dookoła będą mnie uwielbiali. Zwłaszcza że powodów do uwielbienia nie daję.
Bądź sobą, miej własne opinie i wyrażaj

...  wyświetl więcej

Mam nadzieje, że troszkę sobie żartujesz Panie Marianie, robiąc z P.G jakąś wyrocznie?

@Grzegorz Lewandowski

A w czym ja jestem gorszy od wielu innych obwołanych wyroczniami? :)

@darkwater.
To bardzo proste, w pewnej dyskusji, w której przoczyłem Panu źródła, w których jasno i klarownie obalone są Pana (nie wiem skąd pochodzące) poglądy, nie raczył Pan nawet do nich zajrzeć i dalej trzymał się swojej wersji. Osoba, która zasługiwałaby na takowy tytuł, potrafiłaby chociażby zajrzeć do tych treści i zapoznać się z informcjami tam zawartymi. A tak na marginiesie, ciekawe czy się Pan zgodzi, nie istnieją żadne wyrocznie:)

Pardon, nie pamiętam nic takiego. Gdybym mógł prosić o link na PW ...

  elena  (www),  13/09/2009

Bardzo dobry artykuł, jestem pod wrażeniem.

  marian R,  13/09/2009

Dziękuję Magdo, widzę,że jest nas z minuty na minutę więcej. To właśnie jest pozytywne, może "ktoś z góry" to przeczyta i zastanowi się nad wysyłaniem naszych "ochotników" na bezsensowne wojny.

  elena  (www),  13/09/2009

Tak. USA wyzwala z tyrani, ale narzuca swoją a kto nie jest pro-amerykańskim lizusem ten jest terrorystą albo talibem. Ile jeszcze tej ściemy? Przecież tak naprawdę chodzi geopolityczną i gospodarczą dominację. A dokąd Polacy będą jeżdzić do Afganistanu, będą robić za mięso armatnie.

"USA wyzwala z tyrani, ale narzuca swoją..."

Pozwolę sobie zauważyć że w usmańskiej dyktaturze kamieniowania za cudzołóstwo czy zabijanie kobiet za chęć nauki zdarzają się "nieco" rzadziej.

Wymyślanie tych głupich wojen i podlizywanie się USA to już porażka a bezsensowne narażanie ludzi którzy potrzebują kasy to druga porażka!
Panowie Kaczyńscy długo nie porządzą miejmy nadzieje;/

Rządzi, przynajmniej oficjalnie, tylko jeden pan Kaczyński. A skoro ludzie chcą się narażać dla kasy, cóż, ich wybór.

hehe a nieoficjalnie to rządzi Rydzyk;D
chodziło mi bardziej o to że narażanie czyli w ogóle stwarzanie tych konfliktów to bezsens ale nasza dyskusja na ten temat pewnie i tak nic nie zmieni:P
a to że oni sami się zgłaszają żeby jechać na te misje to mnie też naprawdę dziwi.. jaki z tego pożytek mają...
bo ja poza kasą to nie widzę żadnego innego....

Co do problemu śmierci żołnierzy to dziw, że było ich tak mało. To zdecydowanie powód do zadowolenia.
Wyjazdy na misje były dobrowolne jednak już rok temu mieli to zmienić. Nie wiem jak sytuacja wygląda obecnie.

Tak samo jak jednych denerwuje mówienie stereotypami o historii (i słusznie), mnie o teraźniejszości. Ludzie wrzucają do jednego worka Irak i Afganistan, mimo że te wojny ni

...  wyświetl więcej

Z punktu widzenia obywatela polskiego obie wojny są identyczne - Polska jako kraj nie ma bezpośredniego interesu w posyłaniu tam wojsk. Co do korzyści pośrednich, to miały być różne umowy offsetowe itp. Wyszło jak wyszło, chyba każdy wie jak.

Sugerujesz że za atakiem na WTC stał afgański rząd? Czy mam rozumieć że sam atak był równoznaczny wypowiedzeniu wojny USA przez rolniczo-pasterski, zacofany i biedny kraik, położony pół świata dalej? Wybacz szczerość ale piszesz straszne bzdury. Przypominasz sobie może podobną mobilizację np. względem Libii po katastrofie nad Lockerbie, czy masową pomoc dla Wielkiej Brytanii podczas wojny falkland ...  wyświetl więcej

Atak na Falklandy nie odbywał się "w Europie lub Ameryce Północnej" dlatego nie spełniał warunków traktatu Północnoatlantyckiego.
Mudżahedinów sponsorowało USA i pewnie dlatego teraz są ich sprzymierzeńcami. Po wypędzeniu Sowietów w Afganistanie wybuchła wojna domowa, w trakcie której oficjalnie uznawany przez ONZ mudżahedyński rząd Afganistanu został wypędzony ze stolicy przez talibów i za ...  wyświetl więcej

  marian R,  14/09/2009

kapitalnie to ująłeś - wysyłamy żołnierzy by się uczyli zdobywać doświadczenie bojowe zabijając ludzi. Jaja sobie robisz? Naprawdę tak myślisz? Czy może piszesz to pod wpływem alkoholu. Przecież to absurd, żeby z mordowania obywateli innego suwerennego Państwa robić sobie poligon doświadczalny.

"Atak na Falklandy nie odbywał się "w Europie lub Ameryce Północnej" dlatego nie spełniał warunków traktatu Północnoatlantyckiego."

Atak ten - a w zasadzie inwazja i aneksja odbywały się na terytorium państwa będącego członkiem NATO. Starannie pominąłeś również Lockerbie, czyżby twoim zdaniem Szkocja również leżała poza Europą?

Co do reszty, to nie wiem czy udajesz naiwnego, czy rz

...  wyświetl więcej

Rozumiem, że minusy dostałem za nakreślenie tła historycznego, prawnego i politycznego całej sytuacji. Zdaję sobie sprawę, że mój wpis nie był równie merytoryczny co "piszesz to pod wpływem alkoholu" jednak na przyszłość postaram się dorosnąć do poziomu.

Widzę, że masz wątpliwości co do mojej oceny prawnej, zatem zobaczmy.
"Art. 5 Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub

...  wyświetl więcej

  marian R,  15/09/2009

Nie podoba Ci się porównanie Sojuszu Północnego z Ludowym wojskiem? naprawdę, chyba zapytam raz jeszcze - piłeś coś dzisiaj znowu? Człowieku zapytaj Czechów i Słowaków czy gdyby strzelali do nich nie Ludowe Wojsko a Sojusz Północny czy kule byłyby inne? Może by mniej bolały? A może kule Sojuszu w ogóle by nie zabijały tylko mówiły do Czechów i Słowaków nie podskakujcie,nie podskakujcie - Breżniew ...  wyświetl więcej

Zapytaj Afgańczyków? a których? mudżachedinów czy talibów? Tam od 20 lat trwa wojna domowa. Powiesz zapytaj cywilów a ja się zapytam - a których? Beludżów, Pasztunów, Godżarów czy Kyzyłbaszów? Każde plemię ma inne zdanie na ten temat. Po 20 latach walk mało kto chce pokoju, wielu chce pomsty. Jak chcą niech się zabijają ale zaczęli zabijać ludzi na zachodzie.
Jeśli ktoś strzela to wróg, to ...  wyświetl więcej

Ciekawe dlaczego akurat w USA owi Afgańczycy, Irakijczycy czy inni obywatele wolnych krajów atakują? Ciekawe dlaczego w USA ? Jak myślisz? Ja myślę, że tylko dlatego że to właśnie Ameryka Stanów Zjednoczonych bezpardonowo robi z siebie wielkich i nieomylnych sędziów . Tylko Amerykanie są nieomylni, wszystkowiedzący. Zawsze mają rację i oczywiście wszystko im wolno bo? Dlaczego to Ameryka wpieprza ...  wyświetl więcej

Wypowiadasz swoje zdanie i to jest ok, opinie są ciekawe. Jednak widać na pierwszy rzut oka nawet w tym wpisie, że nie znasz podstawowych faktów. Irakijczycy nie atakowali USA wiec czemu o tym piszesz? Ataki były koordynowane z terytorium Afganistanu, jednak jak już tłumaczyłem ani legalny rząd ani ludność nie miały z tym nic wspólnego.
Al-Kaida atakuje Amerykę ale nie tylko przecież ją. We ...  wyświetl więcej

  marian R,  16/09/2009

Inwazje niemiecka i radziecka były nielegalne ale wojna obronna jaka prowadzi napadnięte państwo jest legalne.
Nic dodać nic ująć - przecież właśnie sam odpowiedziałeś sobie na pytanie - o co mi właściwie chodzi.
Napad USA i Polskiego wojska jest NIELEGALNE -- LEGALNA jest obrona Afgańczyków, AMEN - ALLELUJA

Pytanie ciśnie się na usta.
Których Afgańczyków?

naprawdę jesteś upierdliwy. Kto jest Afgańczykiem a kto nie jest? A jak myślisz Kaszub to Polak? A Ślązak czy Góral ?

Zaczynam naprawdę się zastanawiać czy omijasz niewygodne pytania, czy mimo moich wpisów tkwisz w ignorancji.
Tam od dziesięcioleci toczy się wojna domowa między dwiema stronami konfliktu. Mówisz, że Afgańczycy mają prawo do obrony. Masz na myśli prawo do obrony mudżahedinów przed napaścią talibów czy obronę talibów przed kontratakiem mudżahedinów z ich nowym sprzymierzeńcem ISAF?

  marian R,  18/09/2009

dlaczego Ty za wszelką cenę chcesz zajmować się nie tym o czym piszę. Przecież ja nie interesuję się walkami między kaszubami a góralami. Niech sobie do jasnej cholery poobcinają uszy,nos czy głowy. Co to mnie do jasnej ...obchodzi. Przecież ja cały czas piszę o bezczelnej napaści jednego państwa na drugie państwo a jnie zajmuję się wojną domową. Co mnie obchodzi jakaż tam wojna domowa. Ja mówię,ż ...  wyświetl więcej

Po co wpieprzasz do tematu wojny w Afganistanie temat jakiejś tam wojny domowej w Afganistanie. :-)

Przyznam się, że na takie podejście do tematu rzeczywiście nie wiem co mam powiedzieć :). Mimo to myślę, że na przyszłość powinieneś przynajmniej odrobinę poznać temat o którym piszesz.

  marian R,  19/09/2009

Wiesz kolego Tomku, widzę,że jesteś jakiś ograniczony. Jak myślisz co myślą sobie ludzie pewnego kraju na których napadli ludzie innego kraju? Trzeba ich zabić bo nas napadli. Co będzie jak nie dadzą radę ich wszystkich zabić, bo ciągle przyjeżdżają następni? Wtedy mój drogi i bardzo mądry Tomku, Ci ludzie wyślą swoich samobójców do kraju tych co ich najechali i wysadzą w powietrze dwa najwyższe d ...  wyświetl więcej

  elena  (www),  15/09/2009

Artykuł jeszcze nie wszedł do popularnych? Świetny temat, a takie małe zainteresowanie... Czy teraz żeby artykuł był czytany trzeba umieszczać cytaty biblijne, albo inną domieszkę dalekiego wschodu?

Racja, świetny tekst. Daję mu swój głos.

  adamex,  15/09/2009

Oczywiście, polscy żołnierze jeżdżą po wioskach, mordują ludzi, gwałcą kobiety! Zabijają - prawda, w końcu tego żołnierz uczy się przez cały czas - ale terrorystów, talibów a nie bezbronnych obywateli jak pan marian R pisze. Polecam książkę "Psy z Karbali", szczególnie fragment dotyczący bitwy o City Hall, chociaż pan marian R tylko się przekona, że Polacy pojechali tam mordować dla zabawy (w końc ...  wyświetl więcej

  marian R,  15/09/2009

wiesz, kolego adamex . masz mnie za faceta chorego na sklerozę? Czy może uważasz mnie za głupka? Przecież cała Polska wie do kogo ostatnio strzelali nasi żołnierze, do cywilów właśnie. I właśnie dzięki dziennikarzom prawda ta nie została zamieciona pod dywan jak pewnie Ty byś chciał. Jak nazwiesz to strzelanie do cywilów? To nie była zemsta? Bo jak Oni śmieli strzelać do Nas - przecież pojechaliśmy tam im pomagać. Proszę Cię, nie wciskaj nam "opinii publicznej " kitu oki?

Żołnierz jest potrzebny swojej ojczyźnie wtedy, kiedy jej broni przed agresorem. Żołnierz wyjeżdżający na misję tak zwaną "pokojową", gdzie zabija w imię interesów innego państwa - jest zbędny.
Wyjazd na misję jest dobrowolny. Duża kasa, fajne interesy można robić na boku - to coś dla tych, co "muszą się wyżyć" na tak zwanym polu walki. Pardon, ale w imię czego? Bo na pewno nie w obronie wł ...  wyświetl więcej

  elena  (www),  16/09/2009

"W każdy wykonywany przez ludzi zawód jest wpisane jakieś ryzyko."
Przyznam, że tu się z Tobą całkowicie zgadzam Andromedo. Dlaczego po żołnierzu, który dobrowolnie jedzie na misje wszyscy mamy żałobę. Czy inny wykonujący należycie swoją pracę emigrant, zapewniajacy pracą środki do życia całej rodzinie, jest mniej wartościowym Polakiem, bo nie naraża życia? Naraża, i to wiele razy....

  adamex,  15/09/2009

Szkoda tylko, że ci "obrońcy suwerenności" sami zabijają, zastraszają, prześladują "swoich" obywateli. Kiedy atakują żołnierzy nie dbają o potencjalne straty wśród ludności cywilnej. Często wykorzystując ją jako tarczę

Ciekaw jestem jakby się tego typu dyskusja potoczyła na www.nfow.pl , z chęcią poczytałbym co ma do powiedzenia ta 2ga strona, w końcu co to za dyskusja kiedy 99% wypisujący

...  wyświetl więcej

Wojna jest kontynuacją polityki - tylko innymi sposobami. Na Afganów napadali już liczni i z różnych powodów. Samo napadanie na kogoś w ramach uprawiania polityki nie jest uznawane za coś szczególnie gorszącego. Zwykle za gorszące uznaje się przegrywanie wojny. Bowiem to zwycięzca potem sądzi pokonanych, a nie na odwrót. To zwycięzca staje się następnie okupującym zdobyte terytorium i za nie odpow ...  wyświetl więcej

  marian R,  16/09/2009

"szczylowatość" powiadasz ? Widzisz dawno już chciałem to napisać, zrobię to właśnie teraz - dla mnie oczywiście :
wysyłanie polskiego wojska na pewną śmierć do Iraku czy Afganistanu można porównać do decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Za jedno i drugie ktoś powinien beknąć - czyli zapłacić. To i to jest ZDRADĄ NARODU

  Mat87,  17/09/2009

Chłopaki po prostu w taki a nie inny sposób postanowili zarabiać na życie. Ogłaszanie żałoby w sytuacji, gdy polski żołnierz ginie w boju za granicą, jedynie dlatego, że pracuje ( w interesie) dla rządów innych krajów, jest oczywiście nadużyciem.
Rzeczowy i dobry artykuł, niestety problem traktuje dość jednostronnie. Czy człowiek, którego nauczono walczyć, który może ma bakcyla na punkcie w ...  wyświetl więcej

  marian R,  17/09/2009

masz całkowitą rację, nie wszyscy jadą tam dla pieniędzy, są i tacy którzy jadą bo to lubią a przy okazji jeszcze im za to płacą. Ja też uwielbiam układać glazurę i jeszcze mi za tę przyjemność płacą. Ale celem napisania tego artykułu tylko pośrednio było zwrócenie uwagi matkom i żonom żołnierzy , że nie są pępkiem świata ale przede wszystkim miał być to protest przeciwko wysyłaniu Polaków na pewn ...  wyświetl więcej

  Mat87,  17/09/2009

Ten kraj potrzebuje kolejnego przewrotu, nie widzę innej opcji. Coraz więcej na różnego typu forach czyta sie opinii niezadowolonych Polaków, dotyczących działań kolejnych rządów, udziału w kolejnych misjach stabilizacyjnych. Powstają artykuły, jak chociażby ten, wyrażające protest przeciwko takim działaniom. Moje pytanie: Tylko co z tego?
Czy politycy w ogóle czytają takie komentarze, arty ...  wyświetl więcej

Kolego Mateuszu, czy jestem gotów wyjść na ulicę i protestować przeciwko wysyłaniu Polskich żołnierzy na misje? Tak jestem gotów. Jednak stawiam jeden warunek organizatorem tego protestu nie może być taka partia która miała szansę to zmienić a nie zrobiła nic, a nawet była taka partia , pewnie nie jedna, która na sztandarach przed wyborami zagrała na hasłach powrotu naszych wojsk np. z Iraku a pot ...  wyświetl więcej

  Mat87,  24/09/2009

Nie miałem tu na myśli którejś z obecnych partii, a grupę ludzi spoza obecnego rządu. Tu rodzi się kwestia ich wyboru, w czym mógłby pomóc właśnie jakiś portal internetowy.
Co do serwisu, możliwe że istnieje. Przyznam, że nie szukałem. Skoro jednak portale typu Nasza-klasa potrafiły skupić miliony użytkowników, myśle że przy wsparciu promocji moznaby skupić po raz kolejny tłumy pod tak szczytnymi hasłami ;)

Skoro kolego Mateuszu masz coś konkretnego na myśli, a nawet jak piszesz mógłbyś pomódz to czekam, myślę,że nie zostaniemy sami, widzisz ilu tu zapisało swoje zdanie negatywne do tego co robią palanty w naszym kraju. Mam na innych forach jeszcze wielu ludzi o podobnym zapatrywaniu na udział naszych wojsk w tych niebezpiecznych dla naszych obywateli gierkach- wojennych w których niestety nie chodzi ...  wyświetl więcej

Popieram opinie Mateusza Mrozka. Ten kraj jest rządzony przez głupoli i stworzony przez Sejm Kontraktowy !
Przyszedł więc czas grzebania pod tzw. grubą krechą , ponieważ rządzący Polską nie są ludźmi wiarygodnymi !
To nie są żarty, lecz przestroga dla nas Polaków, że tak dalej rządzić nie można. Ale jak to zrobić ? Oto jest pytanie !

Pojechałeś trochę po bandzie (dielikatnie mówiąc) teksty typu pojechał mordować to niech i go zamordują , były przegięciem. Wyjezdzanie na misje to nie jest taka sprawa " Chcesz ok to choc, nie chcesz to nie jedz wporządzku" Wojsku jest nie mniejsza mafia niz w innych instytucjach rzadowych jak nie pojedziesz to dostaniesz po dupie bo jednostka wysyła za mało żolnierzy i szybko poślą cie na zielon ...  wyświetl więcej

  marian R,  18/09/2009

Pojechałem po bandzie powiadasz? Ano pojechałem, bo takie jest moje zdanie, skoro jedziesz zabijać to licz się z tym że i Ciebie zabiją. Ja nie chcę zabijać i jestem przeciw tym co zabijają. Nazywam to mordowaniem i życzę tym , którzy mordują tego samego. Nie napisałem jeszcze , że jestem za karą śmierci dla morderców. Dla mnie żołnierz, który wyjeżdża na kontrakt jest mordercą bo nie da się nie z ...  wyświetl więcej

Bardzo dobrze to ująłeś! O tym też pisałam w poprzednim komentarzu. Żołnierz jak broni ojczyzny przed najeźdźcą - jest bohaterem. A jak najeżdża inne kraje, aby tam zabijać tych ludzi, którzy bronią swojej niepodległości - jest po prostu MORDERCĄ! I taka to jest prawda.
Żołnierz na misji zabija ludność cywilną (starców, kobiety, dzieci) i to ona cierpi najbardziej, choć głupiej wojny nie ch ...  wyświetl więcej

  pirx,  19/09/2009

Polscy żołnierze nie są mordercami. Ci co wypisują takie brednie to głupcy i tchórze.

Masz na myśli wszystkich żołnierzy, czy ci polscy są, twoim zdaniem, wyjątkowi?

  marian R,  19/09/2009

jak to nie są, za granicą swojego państwa zabijając kogokolwiek mordują. Tylko na terenie własnego kraju mogą strzelać w obronie własnej i swoich współbraci. Jak już wcześniej napisałem to ja obywatel Polski płacę podatki z których płacą polskim żołnierzom, prawda? Więc mam prawo mówić co myślę. Prezydent wysyła Polskich żołnierzy jako najemników aby mordowali ludzi, niewinnych ludzi w obcym państ ...  wyświetl więcej

Oczywiście, trzeba poczekać, aż talibowie i inni terroryści z organizacji A-K przyjda do Polski, chociaż właściwie już w niej są. Oczywiście: Polscy żołnierze, którzy walczyli i ginęli w czasie II wojny światowej na wszystkich frontach i na obcej ziemi byli mordercami.O to chodzi? Talibowie i np. A-K, to nie terroryści, tylko oczywiście ,zapewne bojownicy, którzy mordują w nieludzkich zamachach sw ...  wyświetl więcej

dobijasz mnie Lechu Galicki , dobijasz swoim starym komunistycznym myśleniem. cyt.-... a w wojsku był? Nie wierzę. wstyd. -koniec cytatu. To właśnie robili komuniści wszystko i wszyscy mają robić to co sobie sami wymyślili. Pół mojego życia mówiłem o tym gdzie mogłem , że przymusowe wojsko to wymysł komunistyczny. A co z tymi , którzy nie mają ochoty walczyć, a co z tymi , których nie bawi zabijan ...  wyświetl więcej

Szanowny Panie Marianie R. Po pierwsze: nigdy nie byłem komunistą, lewakiem, trockistą ect. Wręcz przeciwnie. Osoby, które mnie znają zwyczajnie by Pana ... Nie znajduję słów. Pan natomiast pisząc swoją odpowiedz na mój komentarz używa wobec mojej osoby słow - określeń pogardliwych? Ja tego nie toleruję. Gdzie nieszczęsny Panie Marianie R odebrał Pan tak dramatycznie brzydką kindersztubę? Poza tym ...  wyświetl więcej

Szanowny Panie Marianie R. Po pierwsze: nigdy nie byłem komunistą, lewakiem, trockistą ect. Wręcz przeciwnie. Osoby, które mnie znają zwyczajnie by Pana ... Nie znajduję słów. Pan natomiast pisząc swoją odpowiedz na mój komentarz używa wobec mojej osoby słow - określeń pogardliwych? Ja tego nie toleruję. Gdzie nieszczęsny Panie Marianie R odebrał Pan tak dramatycznie brzydką kindersztubę

...  wyświetl więcej

@marian R
"Całe moje młodzieńcze lata spędziłem na unikaniu służby wojskowej."
No proszę, może mógłbym cię nawet polubić :D

Taaaaaaaa, ciekawa dyskusja, szkoda tylko, że tak szybko zapominamy o historii.
Ciekawe, jak by dziś wyglądała Polska, gdyby w 1939, Francuzi i Anglicy zechcieli jednak „umierać za Gdańsk”?
Jak by dziś mogło wyglądać Europa i świat, gdyby znaleźli się mądrzy i odważni politycy, którzy potrafiliby przerwać rządy Hitlera, kiedy był na to jeszcze czas?
Jak łatwo nie pamiętać, że ...  wyświetl więcej

"Ciekawe, jak by dziś wyglądała Polska, gdyby..." Prosta odpowiedź, wyglądałaby inaczej. Choć znam ten typ majaczenia, rodem ze skrajnej prawicy, o Wielkiej Rzeczypospolitej, od morza do morza.

"Jak łatwo nie pamiętać, że już w 1933 roku Niemcy utworzyli pierwszy obóz koncentracyjny." Bzdura, pierwszy obóz koncentracyjny powstał dużo wcześniej, bardzo daleko od Niemiec.

Cała reszta

...  wyświetl więcej

Panie Piotrze, forum jest miejscem wymiany poglądów i nie służy, lub przynajmniej nie powinno służyć do obrażania innych. Ale tak to jest, gdy ktoś swoją niewiedzę, lub zaślepienie usiłuje ukryć za parasolem wyzwisk i inwektyw.
Wracając do tematu, to po pierwsze; może nie ważne jaka by była Polska, duża, czy mała, ważne, że gdyby ktoś powstrzymał w odpowiednim czasie hitlerowskie Niemcy, to ...  wyświetl więcej

Ty nazywasz to inwektywą, ja stwierdzeniem faktu, wynikającego z treści twojego postu. Oczywiście, masz prawo nie zgodzić się z moją opinią.

"Wracając do tematu, to po pierwsze; może nie ważne jaka by była Polska, duża, czy mała, ważne, że gdyby ktoś powstrzymał w odpowiednim czasie hitlerowskie Niemcy, to nie nie było by wielu milionów ofiar, to tak dla Pańskiej informacji."
Oczywi

...  wyświetl więcej

Powinienem napisać, że i tak mi się udało.
Mógł mnie Pan tym razem wyzwać od zaplutych komunistów, a nie wyzwał. Dziękuję.
Jeśli jest Pan miłośnikiem historii, to doskonale powinien wiedzieć, że Niemcy hitlerowskie mogły być powstrzymane w niezwykle prosty sposób, praktycznie bez ofiar. Ot, wystarczyło nie chować głowy w piasek. Niestety, politycy Francji i Anglii, byli niezwykle kró ...  wyświetl więcej

Sam sobie zaprzeczasz. Najpierw piszesz, iż powstrzymując Niemcy, można było uniknąć milionów ofiar, a następnie stwierdzasz że "Jak świat światem, ludzie prowadzili, prowadzą i będą prowadzić wojny.". Skoro już zainwestowało się grube miliony w te zbrojenia, to trzeba by mieć z tego jakiś zysk, nie uważasz? Tak więc te miliony, zginęły by na innych frontach, w innej wojnie, może nieco później, mo ...  wyświetl więcej

właśnie wróciłem z pracy, no i widzę tu bardzo żywą i pouczającą dyskusję. Bardzo się cieszę,że dyskutujecie, jednak gdybym mógł przyłączyć się do tej rozmowy napisał bym tak. Gdyby państwa sprzymierzone nie pozwoliły Niemcom na zbrojenie się to kto zatrzymał by komunę? Przecież o ile mnie pamięć nie myli, to tylko dlatego pozwolono Hitlerowi się zbroić, bo nie było alternatywy. Kto miał zatrzymać ...  wyświetl więcej

Sądzę, że nieco odbiegamy od tematu artykułu, ale skoro tak dobrze idzie, to może warto?
Odpowiadając na pytanie; "to kto zatrzymał by komunę?". A co Pan chciałby powstrzymywać i kiedy?
Skoro Polska potrafiła zatrzymać komunę (przy niewielkiej pomocy Francji), w 1920, to myśli Pan, że w 1930, lub w 1940 sowieci byli by w stanie podbić Europę??
Jak mieliśmy okazję sprawdzić "or ...  wyświetl więcej

Jak widzę, proces odrywania się od rzeczywistości postępuje. Więc po kolei:

"Skoro Polska potrafiła zatrzymać komunę (przy niewielkiej pomocy Francji), w 1920, to myśli Pan, że w 1930, lub w 1940 sowieci byli by w stanie podbić Europę?"
Fantazję to ty masz kolego nielichą. Po pierwsze ta "niewielka" francuska pomoc to była cała ARMIA, dobrze wyposażona, doświadczona i posiadająca do

...  wyświetl więcej

Cóż.... napisałeś cyt:...sowietom nie udało się nigdy stworzyć na tyle poważnej siły, aby poważnie zagrozić zachodowi. koniec cyt. Nie będę Ci tu i teraz udowadniał wyższości świąt Wielkanocnych nad świętami Bożego Narodzenia, bo myślę, że przy Twojej wiedzy, sam stwierdzisz,że to co napisałeś to raczej nie cała prawda żeby nie powiedzieć półprawda a może i nieprawda. Nie będę wymieniał tu lat w k ...  wyświetl więcej

Hahahahah, rozbawił mnie Pan pisząc:"Po pierwsze ta "niewielka" francuska pomoc to była cała ARMIA, dobrze wyposażona, doświadczona i posiadająca doświadczonych oficerów. Nie ma to jak naciąganie faktów do własnego światopoglądu, co nie? :)"
Niech mi Pan pokaże tą "całą ARMIĘ, hahahah, Francuską armię.
I kto tu naciąga fakty? Może warto zapoznać się z prawdziwymi faktami w tym zakres ...  wyświetl więcej

Wiesz, powiem ci że beznadziejnie wygląda wymyślanie sobie dziwacznych określeń, a następnie przypisywanie ich autorstwa oponentowi. Po pierwsze nigdzie nie napisałem że była to "wielka" armia. Po drugie, 70 tys. żołnierzy to jednak jest ARMIA, po trzecie wreszcie, armia ta była "francuska" w tym sensie, że gdzieś się sformowała a ktoś ją wyposażył w broń i mundury. Zgadnij misiu, o jakim kraju mo ...  wyświetl więcej

Zaczynając od końca, a niech tam Panu będzie, że to była wpadka, jeśli ma to służyć poprawie samopoczucia, to warto.
Ale jeśli już o tym mówimy, to i Pan pomija wiele innych zbrodni wojennych. Owszem, o Kongo słyszałem, a słyszał Pan, że zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy popełnili zbrodnie wojenne podczas konfliktu w Strefie Gazy na przełomie 2008 i 2009 roku?
A o ludobójstwie ...  wyświetl więcej

@ zbrodnie i ludobójstwo.
Przecież to ty wyskoczyłeś z opinią, iż: "Historia nie notuje innych podobnych przykładów ludobójstwa, w trakcie żadnej innej wojny". Ja wskazałem twój błąd, posługując się pierwszym przykładem z brzegu. Zdaje sobie sprawę że mógłbym podać ich więcej, tylko po co? Błąd wskazałem i poparłem dowodem, to wszystko. A o masakrze Ormian wyobraź sobie że słyszałem.

...  wyświetl więcej

  tadeusz,  23/09/2009

O słyszę rozmowę o armiach! Jeśli chodzi o armie,to zgodnie ze słowami Napoleona stado baranów prowadzonych przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzonych przez barana,to tak na marginesie he he he

Biorąc pod uwagę jak zakończyły się wyprawy do Egiptu i Rosji, to Napoleon przewodnikiem doskonałym bynajmniej nie był.

  adamex,  25/09/2009

Doskonałych rzeczy nie ma, to powinno się wiedzieć z lekcji fizyki w liceum :P

A twoja wypowiedź do czego ma się odnosić?

???

???

  wieda,  02/10/2009

Świetny artykuł jak chyba wszystkie tego autora.Odważny i mówi prawdę.
Tylko...co to zmieni?!
A przydałoby się tak wiele zmienić w naszym kraju.

Co to zmieni? Pytasz co to zmieni. Myślę , że pisząc prawdę poruszam mózgi a potem palce i Wy moi drodzy piszecie. Jak Was dużo przeczyta to i dużo odda głos w temacie. Zawsze wtedy jest taka możliwość, że dotrze tama gdzieś wyżej.Może jakiś Poseł, może żona Posła przy stole wspomni o temacie?Może teściowa Premiera chlapnie przy stole - jak to właściwie jest z tym wysyłaniem żołnierzy do Afganista ...  wyświetl więcej

Tekst fajny, ale...
1. Autor pracuje w Irlandii za porównywalne pieniądze, które otrzymują nasi żołnierze w Azji, ale on nie zabija. Może pracuje w Irlandii i ten kraj jest szczęśliwy, bo inni utrzymują wojska w niebezpiecznych rejonach i nadstawiają za nas karku i głowy?
2. Wielu ludzi podczas II w.św. nie chciało jechać i walczyć za Gdańsk i Europę, ale przybyli i pomogli rozprawić ...  wyświetl więcej

  marian R,  16/01/2010

Przyznam Mirku, że chciałbym coś Ci napisać. Chciałbym ustosunkować się do tego co napisałeś, ale naprawdę nie wiem co napisałeś. Czytam to już trzeci raz , wczoraj i dziś i nie wiem : ad. pkt. 1. Pracuję w Irlandii? No powiedzmy......pracowałem pare lat temu, wtedy dobrze płacili. Ale nie kumam..Irlandczycy są szczęśliwi bo inne kraje utrzymują wojska w niebezpiecznych rejonach? No tak, nie wiem ...  wyświetl więcej

Ja nie wiem, czy Irlandzi są szczęśliwi - to Ty piszesz, że są? Oni - jak wszyscy - powinni wysłać swój kontyngent, bowiem państwa (zwł. małe), które nie wysyłają swoich żołnierzy, jada na plecach żołnierzy państw większych, którzy walczą z terroryzmem na całym świecie. Oczywiście - wszystkie państwa mogą jutro uznać, że wycofują swoich żołnierzy i co? Niech sobie każdy kraj broni się przed innym ...  wyświetl więcej

Re: Mirosław Naleziński
To ciekawe, co Pan napisał: W imię czego? Ale w imię czego ludzie wspinają się w Himalajach czy chodzą bez asekuracji po linie zawieszonej m. wieżami Notre Dame? Czy z pragnienia ofiary i pożytku dla ludzkości?

Trzeba byłoby zapytać tych ludzi - wspina się znany Francuz po wieżowcach raczej dla sławy, choć każdy błąd może przypłacić życiem. W Himalaje idą ludzie aby się sprawdzić, czasami dla pieniędzy, jeśli mają sponsora.
Należy zapytać ludzi - dlaczego idą do wojska lub do straży pożarnej albo do lotnictwa ratunkowego. Z pewnością nakazu pracy nie dostają.
Jeśli ten Francuz zginie, to co ...  wyświetl więcej

Tak - może ile ludzi, tyle odpowiedzi.
"Dostanę mundur broń do szafki kluczyk
Dowódca baczność, spocznij mnie nauczy
Butami naszą piękną ziemię zmierzę
Jak łatwo być żołnierzem, żołnierzem
Wnet ze łba wszystkie spadną mi kłopot
Nie trzeba mi ni "floty", ni roboty
Gdy każą idę, gdy nie każą, leżę
Jak łatwo być żołnierzem, żołnierzem

A

...  wyświetl więcej

Dzisiaj dowiaduję się, że na Haiti USA wysłało parę tysięcy żołnierzy do pomocy i pilnowania prawa. To miliony dolców za każdy tydzień. Do tego spora pomoc finansowa. Ale aby to akceptować, trzeba uznać, że państwo ma prawo mieć silną armię nie tylko do defilowania.
III wojna nie wybuchła dzięki mocnym Stanom, dzięki ich zbrojeniom, dzięki ich zagrożeniu wobec ZSRR. Oczywiście, popełniali b ...  wyświetl więcej

Właśnie przeczytałem - *Według władz wojskowych ekipy ratownicze odnalazły już ciało pilota oraz fragmenty rozbitego odrzutowca, który zniknął z ekranów radarowych w czwartek podczas rutynowego lotu ćwiczebnego na Dalekim Wschodzie.*
Można zapytać rodzinę rosyjskiego pilota - w imię czego latał i zabił się, mógł przecież pojechać do Irlandii do roboty. Są ludzie, co chcą być żołnierzami i są tacy, co chcą pracować "cywilnie".

  marian R,  18/01/2010

Oto słowa " klucz" Mirku, albo Mirosławie, które napisałeś : cyt - .Są ludzie, co chcą być żołnierzami i są tacy, co chcą pracować "cywilnie". To właśnie jest prawdziwa prawda. Tylko dlaczego skoro żołnierz lubi to co robi i kafelkarz w Irlandii lubi to dlaczego do jasnej cholery żony żołnierza, który zginął w Afganistanie ma pogrzeb który pokazują w telewizji, dlaczego do jasnej cholery ten żołni ...  wyświetl więcej

Napisałem o ludziach co chcą być żołnierzami, lekarzami i dodajmy kafelkarzami, ale nie napisałem, że oni to muszą lubić. Jeśli jesteś kafelkarzem albo kładłeś kafelki mając inny zawód, to nie powiesz mi, że kochasz układanie kafelków.
Religa był kardiologiem i cała Polska o nim mówiła, także miał godny pogrzeb. Kafelkarzy umiera rocznie pewnie kilkunastu i o nich jakoś nie słychać. Zapewne ...  wyświetl więcej

Co do ubezpieczeń - każdy kafelkarz i żołnierz może się ubezpieczyć prywatnie na dowolną kwotę akceptowalną przez towarzystwo ub. Żołnierz to nie tylko zawód, to służba i powinien mieć szczególną ochronę od państwa. Zresztą wszyscy obywatele, którzy mają jakąś misję polecona przez Państwo powinni być szczególnie chronieni, zwł. ich rodziny w razie nieszczęścia. Także kafelkarze, nauczyciele, lekarze itp., jeśli są wysyłani z misją do innych krajów.

  marian R,  18/01/2010

No właśnie o tym piszę. Kafelkarz jak się nie ubezpieczył i zginął to jego żona nie idzie do premiera czy prezydenta po rentę czy odszkodowanie, a żony żołnierzy mają czelność iść. Dlaczego? Bo ich mężowie bronią kraju? Ano bronili by kraju gdyby ginęli w granicach swojego państwa. Byłbym pierwszy, który dał by głos za, albo nawet wyjął z kieszeni dolara i dał owej żonie. Tak to byłby bohater bo z ...  wyświetl więcej

*Kafelkarz jak się nie ubezpieczył i zginął to jego żona nie idzie do premiera czy prezydenta po rentę czy odszkodowanie, a żony żołnierzy mają czelność iść.*
Proponuję jednak dostrzec różnicę pomiędzy żołnierzem, astronautą, lekarzem itp., który ginie na służbie, a kafelkarzem, który ginie nie na służbie.

*Dlaczego? Bo ich mężowie bronią kraju? Ano bronili by kraju gdyby ginęli w g

...  wyświetl więcej

Media właśnie podają - USA zwiększa wojsko.
Amerykańskie agencje podały wieczorem, że jeden Amerykanin został w poniedziałek zabity, a trzech lekko rannych w nieznanych jeszcze okolicznościach. USA zwiększa liczbę wojska na Haiti - do poniedziałku włącznie ma tam przybyć w sumie 7 500 żołnierzy piechoty morskiej.
Armia jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa przy dostarczaniu i ...  wyświetl więcej

  marian R,  19/01/2010

Myślę, że porównywanie Polskich żołnierzy w Iraku czy Afganistanie do Amerykańskich w Haiti... to albo wielki żart z Twojej strony Mirku, albo naprawdę uważasz mnie za idiotę. Udam, że tego nie przeczytałem bo w przeciwnym razie powinienem nieźle się wkurzyć. Cóż, myślę, że na ten temat napisaliśmy już dosyć. Poznaliśmy swoje zdania i zapewne nawzajem się nie przekonamy do swojego zdania. Ja, uważ ...  wyświetl więcej

*Myślę, że porównywanie Polskich żołnierzy w Iraku czy Afganistanie do Amerykańskich w Haiti... to albo wielki żart z Twojej strony Mirku, albo naprawdę uważasz mnie za idiotę. *
A ja myślałem, że polskich i ameryk. żołnierzy w Azji traktujesz na równi, wszak co pisałeś dotyczyło żołnierzy w ogólności, nie zaś polskich. Jak rozumiem - wszyscy obcy żołnierze - amer.., polscy, bryt. itd. są w ...  wyświetl więcej

  marian R,  21/01/2010

Mirku, proszę skończmy już ten temat. Widzę,że na prawdę masz mnie za idiotę. Przecież żołnierzy w Afganistanie bez względu na to z jakiego kraju pochodzą należy traktować tak samo, ważny jest cel ich tam przebywania. Porównałem żołnierzy w Afganistanie do tych w Haiti bo cel ich przebywania w tych miejscach jest diametralnie różny. Naprawdę nie wiem dlaczego dajesz mi do zrozumienia że ja porównu ...  wyświetl więcej

*Przecież to jasne że w Afganistanie pojechali tam mordować*
Należy zatem zgłosić to w prokuraturze. Jeśli obywatel wie, że mamy przestępstwo (a morderstwo jest przestępstwem), to należy złożyć donos obywatelski.
No i nie odpowiedziałeś mi na pytanie - kto i ile ma wypłacić amer. wdowom za śmierć ich mężów w Haiti? Czy my, Polacy, dołożymy się do renty?
Na początku pisałeś, że ...  wyświetl więcej

  marian R,  23/01/2010

Widzę, że nie dajesz za wygraną. Wiesz Mirku, przecież jesteśmy sąsiadami Ty z Gdyni jak widzę, ja z Rumi może spotkamy się na granicy miast...gdzieś , może nie w Bodedze bo raczej byśmy tam nie pogadali ale jest kawałek dalej w stronę Rumi taka Chata, mój nr. gg: 2026955 umówmy się co do dnia i godziny i pogadajmy . No ale skoro już piszę to napiszę patrząc od końca to nie widzę żadnego związku ...  wyświetl więcej

*Widzę, że nie dajesz za wygraną.*
Tu nie chodzi o wygraną; tu chodzi o poglądy - Ty masz inne i ja, zatem pewnie nikt tu nikogo nie przekona. Co najwyżej inni Czytelnicy mogą poprzeć bardziej jednego z nas.

*Wiesz Mirku, przecież jesteśmy sąsiadami Ty z Gdyni jak widzę, ja z Rumi może spotkamy się na granicy miast...*
Nie mam gg, nie mam komórki; teraz jestem po bajpasach i

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska