JustPaste.it

Mapy myśli

Mapy myśli (ang. mind mapping) to rewolucyjna metoda błyskawicznego graficznego notowania i twórczego myślenia - przydatna dla studentów, dziennikarzy, menadżerów,

Mapy myśli (ang. mind mapping) to rewolucyjna metoda błyskawicznego graficznego notowania i twórczego myślenia - przydatna dla studentów, dziennikarzy, menadżerów,

 

Mapy myśli (ang. mind mapping) to rewolucyjna metoda błyskawicznego graficznego notowania i twórczego myślenia - przydatna dla studentów, dziennikarzy, menadżerów, ale nie tylko - przyda się każdemu, komu zależy na sprawniejszym myśleniu i szybszym zapamiętywaniu.

Twórcą teorii map myśli jest Tony Buzan, absolwent uniwersytetu British Columbia, gdzie w 1964 r. uzyskał specjalizację z psychologii, anglistyki, matematyki oraz nauk ogólnych. Buzan jest autorem kilku bestsellerów dotyczących metod wykorzystywania umysłu, w tym właśnie „Map twoich myśli”, gdzie opisuje swoją teorię.

Technika map myśli, najogólniej mówiąc, odwołuje się do podstawowych czynności mózgu i ma za zadanie zwiększyć jego wydajność. Tony Buzan, twierdzi, że mapy myśli mogą z powodzeniem posłużyć do zanotowania na kilku arkuszach papieru informacji, które pierwotnie zajmowały setki stron w podręcznikach. Oprócz efektywniejszego notowania mapy myśli mają jeszcze kilka zastosowań:

- Odtwarzanie wiadomości
- Kreatywność
- Rozwiązywanie problemów
- Planowanie
- Prezentacje

Jak stosować mapy?

29feac3d8d0900ad10ca579ee48a3129.jpg

Metoda polega na tworzeniu map myśli wokół centralnego zagadnienia. Od tego centralnego punktu odchodzą gałęzie, prezentujące ( najczęściej za pomocą słów-kluczy) bardziej szczegółowe koncepcje. Odzwierciedla to nasze naturalne procesy myślowe – mózg na jedno słowo ma nieskończoną liczbę skojarzeń. To dlatego Buzan twierdzi, że linearne notowanie jest nieprzydatne, gdyż skupia się tylko na jednym zagadnieniu. Człowiek nie myśli i nie potrafi myśleć w sposób linearny, dlatego tworzenie i korzystanie z takich notatek w dużym stopniu obciąża nasz mózg, co prowadzi do niepotrzebnego zmęczenia.

W zamian proponuje właśnie mapy myśli, stosując je możesz mieć pewność, że będą skuteczniejsze od zwykłych notatek.

A teraz do dzieła: na środku kartki(arkuszu) namaluj swój temat (niech to będzie na przykład dom), teraz notuj wszystkie swoje skojarzenia ze słowem dom. Do wyrażania pojęć używaj obrazków, symboli, kodów. Nadawaj wartość słowom, zapisując je dużymi lub małymi literami. Pamiętaj - na jednej linii tylko jedno słowo/grafika. Linie muszą wychodzić ze środkowego obrazka i być ze sobą połączone. Im dalej od centrum, tym cieńsze linie, ponieważ im dalej od centrum, tym szczegółowe zagadnienia. Używaj kolorów, które stworzą twój własny styl tworzenia map myśli.

Jeśli tradycyjny sposób tworzenia map myśli ci nie odpowiada możesz skorzystać ze specjalnych programów komputerowych np. MindMapper firmy SimTech Systems (rekomendowany przez T.Buzana) czy MindGenius firmy Gael Ltd.

Według Buzana, stosując mapy myśli oszczędzasz w stosunku do notowania linearnego 50-95% czasu notując i 90% czytając notatki. A każdy wie, że czas to pieniądz.

 

www.all4men.pl/secure - Męski Portal