JustPaste.it

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity we współczesnych czasach dotyka coraz większą ilość ludzi. Jest to schorzenie, na które cierpi 90% młodzieży.

Trądzik pospolity we współczesnych czasach dotyka coraz większą ilość ludzi. Jest to schorzenie, na które cierpi 90% młodzieży.

 

Ważne jest aby w miarę wcześnie zgłosić się do lekarza dermatologa. Mamy wówczas większe szanse na wyleczenie tego schorzenia. 

Czym jest trądzik?

Nazwa trądzik wywodzi się z łacińskiego acne vulgaris. Trądzik to przede wszystkim schorzenie gruczołów łojowych. Pojawia się głównie na skórze twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Na to schorzenie cierpi przede wszystkim młodzież w wieku dojrzewania.

Trądzik pospolity związany jest z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Ta aktywność powoduje zatykanie przewodów wyprowadzających łój z gruczołów, co z kolei powoduje jego znaczne gromadzenie. Ten proces nasila zbyt wysoka  ilość łoju. Na tym etapie rozwoju zmian trądzikowych  dochodzi do dołączenia się bakterii beztlenowych, które wytwarzają enzymy rozkładające tłuszcze. Końcowym produktem tej reakcji są kwasy tłuszczowe o silnym działaniu drażniącym. Wówczas pojawiają się pierwsze objawy trądziku. Do oznak trądziku należą głównie zaskórniki, grudki, krosty oraz torbiele ropne (będące następstwem  ucisku i stanu zapalnego).

Ważną rolę w rozwoju trądziku pospolitego odgrywają hormony płciowe, a zwłaszcza androgeny. W związku z tym trądzik nasila się przed miesiączką, co jest przyczyną napięcia przedmiesiączkowego. Ze strony www.vitalab.pl/blog/2009/03/co-wywoluje-tradzik.html można zaczerpnąć informacji na temat przyczyn powstawania trądziku.

Rodzaje trądziku pospolitego

Rozróżniamy kilka rodzajów trądziku.  W zależności od przewagi któregoś z rodzajów wykwitów można wyróżnić: trądzik grudkowy, krostkowy oraz ropowiczy. Klinicznie można rozróżnić następujące odmiany trądziku: młodzieńczy, skupiony, bliznowcowy. 

Trądzik ropowiczy jest ciężką odmianą trądziku, ponieważ pojawiają się torbiele ropne, które goją się pozostawiając wyciągnięte i nierówne blizny. Pojawiają się również guzki, cysty i przetoki.


Trądzik skupiony jest zaawansowaną formą z przeważającymi głębokimi naciekami torbielami ropnymi oraz mnóstwem dużych zaskórników. Gojenie pozostawia za sobą nierówne, mostkowate i przerosłe blizny.

W trądziku bliznowcowym tworzą się bliznowce po ustępujących wykwitach ropnych. miejscem tworzenia się tego typu trądziku jest głównie okolica karku.

Trądzik młodzieńczy
pojawia się w okresie pokwitania i ustępuje samoistnie  około 20 roku życia. Natomiast trądzik przetrwały u około 20 % osób utrzymuje się powyżej 20 roku życia. Trądzik piorunujący, jak sama nazwa wskazuje, postępuje bardzo szybko. Temu trądzikowi towarzyszą często objawy ogólne, tj. gorączka, osłabienie czy dreszcze. Jest to niewątpliwie jedna z cięższych odmian trądzika.  

Ze strony www.drogeriainternetowa.com.pl/blog/2009/09/rodzaje-tradziku.html można więcej dowiedzieć się na temat rodzajów trądziku.

Jak leczyć trądzik pospolity?

W zależności od stopnia nasilenia objawów trądziku przyjmujemy określony program leczenia. Postać łagodna wymaga jedynie leczenia zewnętrznego, natomiast trądzik środnio nasilony oraz odmiana ciężka jest wskazaniem do leczenia terapią skojarzoną: miejscową i ogólną. W przypadku trądziku można zastosować następujące metody leczenia: leczenie ogólne, miejscowe i domowe.

Leczenie ogólne polega na podawaniu antybiotyków. Najskuteczniejsza jest głównie tetracyklina. antybiotyki stosuje się według pewnych schematów, zwykle przez wiele tygodni a nawet miesięcy. Dodatkowo podawana są witaminy; PP, B2 i C. Korzystne działanie przy leczeniu trądziku wykazuje cynk. Kobietom zaleca się preparaty hormonalne o działaniu antyandrogenowym.

 W leczeniu miejscowym stosuje się do oczyszczania skóry roztworów spirytusowych, zawierających tymol, mentol i kwas salicylowy. Istnieją też inne gotowe preparaty zawierających antybiotyki, a ponadto są też środki zawierające pochodną kwasu witaminy A. Preparaty te po wywołaniu okresowego podrażnienia zmniejszają czynność i wielkość gruczołów łojowych oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych. Stosowane są one zwykle przez wiele tygodni. O sposobach leczenia trądziku pospolitego można dowiedzieć się ze strony www.tradzik-leczenie.pl/kategorie/tradzik-pospolity.

Preparaty na trądzik

Preparatem do leczenia trądziku, cieszącym się obecnie dużą popularnością jest adapalen. Należy on do nowej generacji retinoidów. Przy dużej skuteczności terapeutycznej wykazujeo wiele mniej działań niepożądanych aniżeli dotychczas stosowane retinoidy.

Stosowanym również nowym preparatem jest tazaroten. Ma on zastosowanie w miejscowej terapii leczenia trądziku. Tazaroten należy do grupy retinoidów, z tym że ma charakter proleku. podobnie jak inne retinoidy przywraca prawidłowe rogowacenie.
Innym preparatem, mającym zastosowanie głównie przy leczeniu trądziku grudkowo- krostkowym jest kwas azelainowy. Zmniejsza on tworzenie się keratyny, pozbywa się wolnych rodników oraz zmniejsza lipogenezę. Zaletą tego preparatu jest dobra tolerancja, a także rzadkie występowanie objawów niepożądanych.