JustPaste.it

Organizacja ślubu w pigułce – przygotowania krok po kroku.

Każdy z nas już od najmłodszych lat marzy o tym wyjątkowym dniu. Biała suknia, drużki, marsz Wagnera i Mendelsona… Jednak w natłoku spraw związanych z organizacją ślubu i wesela..

Każdy z nas już od najmłodszych lat marzy o tym wyjątkowym dniu. Biała suknia, drużki, marsz Wagnera i Mendelsona… Jednak w natłoku spraw związanych z organizacją ślubu i wesela..

 

418aa565dd92f14ec1093f6a0651724e.jpg

Każdy z nas już od najmłodszych lat marzy o tym wyjątkowym dniu. Biała suknia, drużki, marsz Wagnera i Mendelsona… Jednak w natłoku spraw związanych z organizacją ślubu i wesela bardzo łatwo się pogubić. Co zatem zrobić, aby spokojnie przebrnąć przez ten wir załatwień? Warto sporządzić terminarz przygotowań. Pomoże to roztargnionym młodym i ich rodzinom uniknąć wielu napiętych sytuacji.

 

 

12 miesięcy przed…

TO OKRES, KIEDY NALEŻY WYZNAZNACZYĆ DATĘ ŚLUBU. TRZEBA RÓWNIEŻ ZASTANOWIĆ SIĘ, JAK TEN DZIEŃ MA WYGLĄDAĆ. Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką muszą zrobić młodzi to naradzenie się, zanim spotkają się z rodzicami, aby uniknąć sporów i nieporozumień. Spotkanie się w rodzinnym gronie to najlepszy sposób na dojście do wspólnych wniosków. W końcu nie co dzień trzeba podjąć tak wiele ważnych decyzji, ustalać datę ślubu i jego formę. To bardzo ważne, bo od tego zależy dalszy ciąg przygotowań. Można przy okazji ustalić wstępną listę gości by określić przybliżone koszty i znaleźć odpowiedni lokal. Kolejną ważną rzeczą jest rozpoczęcie poszukiwań orkiestry, która będzie umilała gościom weselnym całą zabawę. To bardzo istotne ponieważ to od zespołu będzie zależało w dużej części  jak wszyscy będą wspominać zabawę.

 

8 miesięcy przed…

CZAS NA REZERWACJĘ TERMINU W KOŚCIELE LUB URZĘDZIE STANU CYWILNEGO.

Jeśli młodzi zdecydowali się wziąć ślub konkordatowy i pragną urządzić go wybranym przez siebie kościele to najlepszy czas na to, by „zaklepać” odpowiadający im termin. To odpowiedni moment również na to, by zapisać się na kursy przedmałżeńskie. Obejmują one 10 spotkań, po których trzeba jeszcze uczestniczyć w specjalnych naukach dla nowożeńców. Najczęściej przyjmują one formę trzech spotkań z osobą z poradni rodzinnej, która w krótki sposób zobrazuje młodym całą tematykę związaną z małżeństwem.

 

6 miesięcy przed…

NAJWYŻSZA PORA NA TO, BY ROZGLĄDAĆ SIĘ ZA STROJAMI ŚLUBNYMI. Jeśli panna młoda decyduje się na szycie sukienkid9c0acab4892383440c4eb272ce5f2d3.jpg na miarę, krawcowa będzie potrzebowała na to nawet 3 miesiące. Ważny jest dobór fasonu sukni do figury i odpowiednich dodatków. Im większymi krokami zbliża się „gorący okres weselny” tym dłużej trzeba będzie czekać. Również znalezienie i przygotowanie stroju dla pana młodego zajmie sporo czasu. Wbrew pozorom mężczyźni również mogą przebierać w rozmaitych ofertach fraków, garniturów i smokingów. Najważniejsze jest nie tracić głowy i iść z kimś, kto szczerze nam doradzi i pomoże znaleźć wymarzoną kreację.
To również czas, kiedy powinniśmy powiadomić świadków o naszej decyzji. Czasem może okazać się, że akurat wybrane przez nas osoby nie będą w stanie spełnić tej funkcji i poszukiwania trzeba będzie zacząć od początku. Świadkowie to osoby, które są łącznikami pomiędzy rodziną pana młodego i panny młodej dlatego powinny to być najbliższe nam osoby. Jak mówi staropolska tradycja osoby te powinny być zamężne, co ma młodym gwarantować szczęście na nowej drodze życia. Nie należy zapomnieć również o zamówieniu fotografa i kamerzysty. Im wcześniej tym lepiej, ponieważ to właśnie dzięki nim młodzi będą mogli przez lata wspominać ten pamiętny dzień.

 

4 miesiące przed…

USTALENIE OSTATECZNEJ LISTY GOŚCI NA ŚLUB I WESELE. To najlepszy moment, by dokładnie określić ile osób zostanie zaproszonych na uroczystość. Jest to szczególnie ważna kwestia, jeśli robimy wesele w restauracji czy innym lokalu, gdzie organizacją zajmują się inne osoby. Ostateczna lista gości pozwoli na dokładne rozplanowani miejsc dla państwa młodych i wszystkich gości, oraz na zaplanowanie dekoracji i przebiegu imprezy.

 

3 miesiące przed…

TO OKRES, W KTÓRYM NALEŻE KOMPLETOWAĆ DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO UDZIELENIA ŚLUBU. Jeśli organizujemy ślub w kościele, który nie jest naszą parafią trzeba dostarczyć do urzędu parafialnego metryczkę chrztu, zaświadczenie o posiadanym bierzmowaniu oraz dokument potwierdzający odbycie kursów przedmałżeńskich i spotkań dla nowożeńców. Nie można zapomnieć również o licencji, jaką wystawia proboszcz. Jest ona swoistym pozwoleniem na udzielenie ślubu w dowolnej parafii. W przypadku ślubu konkordatowego konieczne jest również dostarczenie dokumentów z Urzędu Stanu Cywilnego zezwalających na ślub. Jeśli młodzi decydują się wziąć tylko ślub cywilny  wystarczy, że złożą odpowiednie dokumentów w urzędzie i uiszczą określone opłaty.

 

2 miesiące przed…

SPISANIE W BIURZE PARAFIALNYM PROTOKOŁU PRZEDMAŁŻEŃSKIEGO ORAZ ZAKUP NIEZBĘDNYCH RZECZY. To czas, w którym przyszli małżonkowie muszą odbyć pierwszą spowiedź. Zaświadczenie podbite przez spowiednika złożyć księdzu, który będzie udzielał nam ślubu razem z pozostałymi dokumentami.
Kolejnym ważnym elementem w naszym kalendarium jest zakup obrączek, które młodzi założą podczas ślubowania. Przy ich zakupie należy kierować się przede wszystkim własnym gustem i oczywiście stanem portfela, ponieważ rozbieżność cen jest ogromna.
Następnym krokiem jest zakup lub wydrukowanie zaproszeń ślubnych i winietek. To bardzo istotne elementy jeśli chcemy mieć wszystko zaplanowane od początku do końca. Nie można zapomnieć o tym, by na zaproszeniach znalazła się prośba potwierdzenia przybycia. Dzięki temu dokładnie będziemy mogli poznać listę gości.
Dla osób planujących zrobienie listy prezentów to najlepszy czas na jej wykonanie. Przy okazji otrzymania zaproszenia goście będą mogli zorientować się co potrzeba młodym.

 

1 miesiąc przed…

49c55cf179f67d54d5dca983ae68688f.jpgWIECZÓR PANIEŃSKI I KAWALERSKI. To chyba najprzyjemniejsza chwila podczas przygotowań do ślubu. Co odważniejsze pary postanawiają zorganizować wspólny wieczór, na którym bawią się zarówno kawalerowie jak i panienki. Jednak jest na tyle wyjątkowy i symboliczny wieczór, że najczęściej młodzi spędzają go osobno w gronie wybranych osób.
Niestety to nie tylko czas zabawy. Trzeba ostatni raz przymierzyć stroje ślubne by upewnić się, że wszystko pasuje. Można już wybrać bukiet panny młodej, który trzeba zamówić nie później niż dwa tygodnie przed ceremonią. Nie należy również zapomnieć o zamówieniu organisty i obsługi kościoła.

To również najlepszy czas na to, by odwiedzić wszystkich gości i oficjalnie zaprosić ich na ślub i wesele.

Ostatnie dni…

Te wolne chwile, jakie nam zostały pozwolą nam na małe wytchnienie. To okres, w którym należy jeszcze raz odwiedzić restaurację, w której odbędzie się przyjęcie by upewnić się, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Trzeba zadzwonić do osób zaangażowanych w oprawę  wesela, by potwierdzić cały harmonogram uroczystości.

 

Dzień wcześniej…

CZAS NA PRZYJEMNOŚCI. To już jutro. Teraz nie pozostaje nic innego jak wziąć wolne w pracy i zrelaksować się. W końcu wszystkie sprawy są już załatwione…