Login lub e-mail Hasło   

Finlandia: internet dla wszystkich. W Polsce? Też. Kiedyś

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.internetstats.pl/index.php/20(...)-chyba/
Finlandia jest kolejnym krajem gdzie dostęp do internetu zaliczono do podstawowych praw człowieka. Także w Polsce Ministerstwo Infrastruktury ma ambitne plany. Co z tego wyjdzie?
Wyświetlenia: 782 Zamieszczono 21/10/2009

Finlandia jest kolejnym krajem, po Estonii, Francji i Grecji, w którym dostęp do internetu został zaliczony do podstawowych praw człowieka. Do lipca 2010 każdy Fin ma mieć zagwarantowany dostęp do łącza o przepustowości 1 Mbit, zaś docelowo do łącza o szybkości 100 Mbit.

Myślę, że poza rozwojem ekonomicznym i gospodarczym kraju, zamożnością mieszkańców, konkurencyjnością na rynku telekomunikacyjnym, czy poziomem cen istotne znaczenie ma też dotychczasowy stopień wykorzystania usługi czy poziom penetracji usługi w populacji. Nie wystarczy umożliwić dostępu do internetu, by każdy zaczął z niego korzystać. Na przykład w Polsce, jak wskazują badania,podstawowym powodem nie korzystania z sieci nie sa względy ekonomiczne, lecz "brak potrzeby". Zanim skorzystamy z narzędzia w postaci powszechnego dostępu internetu najpierw musimy mieć wyobrażenie, do czego możemy to "dobrodziejstwo" wykorzystać. A o to łatwiej na pewno w tych krajach, które są mocniej nasiąknięte kultura internetu, niż w tych, gdzie jeszcze znaczna część społeczeństwa z sieci nie korzysta.

Dlatego wydaje mi się, że z wymienienionych czterech krajów Finlandia może być tym, który będzie miał największą szansę na zrealizowanie tego postulatu. Porównajmy kilka podstawowych wskaźników związanych z korzystaniem z sieci (dane za Komisją Europejską na koniec 2008 roku):

  • internet w gospodarstwach domowych - Finlandia jest krajem, w którym obserwujemy największy odsetek gospodarstw posiadających już w tym momencie internet (72%). We Francji wskaźnik ten wynosi 62%, w Estonii 58%, zaś w Grecji jedynie 31%,
  • regularne korzystanie z internetu - jest pochodną łatwości dostępu, więc i tu mamy podobna kolejność: 78% Finów regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) korzysta z internetu, w porównaniu z 63% Francuzów, 62% Estończyków i 33% Greków,
  • liczba łączy szerokopasmowych na 100 mieszkańców - na 100 Finów przypada 31 łączy o szybkości minimum 144 kBit (wg definicji Komisji Europejskiej). We Francji wskaźnik ten to 26 łączy, w Estonii blisko 24, zas w Grecji 11 łączy.

Patrząc na te dane można stwierdzić, że o ile w Finlandii chodzi o zapewnienie powszechnego dostępu brakującym 20% populacji, to w przypadku Grecji chodzi o zapewnienie dostępu do sieci brakującym... 70% populacji.

A w Polsce?

Wg planów Ministerstwa Infrastruktury powszechny internet ma się pojawić w Polsce w latach 2013 - 2014. Proces ten ma zapoczątkować ustawa, która na przełomie października i listopada trafi do Sejmu - zgodnie z nią każdy nowy budynek wielorodzinny podczas oddawania do użytku ma być wyposażony w sieć światłowodową, zaś samorządy będą mogły budować sieci telekomunikacyjne za publiczne pieniądze. Budowa sieci zostanie zrównana pod względem ważności z budową chodnika.

Myślę jednak, że o ile działania te będą dodatkowo stymulować rozwój internetu i jego dostępność, to do zapewnień o powszechności usługi droga nie będzie tak łatwa. Przy obecnej penetracji internetu na poziomie trochę ponad 50% i tempie wzrostu 5-6 punktów procentowych . możemy osiągnąć do końca 2014 roku pułap nasycenia w okolicach 70-75% populacji online. A jeśli będzie wyższy, to raczej spodziewam się, że nie będzie to efektem powszechności łączy stacjonarnych, lecz mobilnych, których w krótkim czasie przybyło w Polsce ponad milion.

Tak czy inaczej, mam nadzieję, że za kilka lat internet w Polsce rzeczywiście będzie "wszędzie" i zrówna się powszechnością z telewizją.

Więcej artykułów znajdziesz na http://www.internetstats.pl platformie prezentującej dane na temat korzystania z internetu w Polsce.

Podobne artykuły


8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 5696
73
komentarze: 19 | wyświetlenia: 17609
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64077
41
komentarze: 19 | wyświetlenia: 33168
24
komentarze: 22 | wyświetlenia: 20699
24
komentarze: 33 | wyświetlenia: 13494
22
komentarze: 4 | wyświetlenia: 34345
20
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10041
18
komentarze: 11 | wyświetlenia: 9378
18
komentarze: 9 | wyświetlenia: 55402
17
komentarze: 3 | wyświetlenia: 24647
 
Autor
ArtykułWiesz - moim skromnym zdaniem istnieją rzeczy ważniejsze niż gwarantowany dostęp do sieci. Przykładowo, gwarantowany i powszechny dostęp do opieki lekarskiej. Pamiętasz ze szkoły wizualizację hierarchii potrzeb (tzw Piramida Maslowa)?

  Ivi,  21/10/2009

ja pamietam. Pierwsze sa potrzeby niższego rzędu :P

No ale dostęp do opieki lekarskiej jest, tyle ze podlej jakości :) Ja chętnie widziałbym powszechny internet, ale uważam że samo łącze nie załatwi sprawy, trzeba w sensowny sposób pokazać ludziom do czego można go wykorzystywać dla podnoszenia jakości życia. Ważny tez jest stwarzanie przez instytucje państwowe podstaw pod rozwój społeczeństwa informacyjnego. Pod tym względem jest na razie w Polsce tragicznie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska