Login lub e-mail Hasło   

5+ rad które zwiększą Twoją kreatywność. Nie dla leniów.

Nie bądź szary w tłumie! Rozwiń swoją kreatywność przez zastosowanie kilku rad.
Wyświetlenia: 19.531 Zamieszczono 25/10/2009

„Kreatywność” stała się ostatnimi czasy bardzo modnym słowem. Niestety wielokrotnie jest nadużywana, stając się kolejnym pustym słowem – tzw. „zapełniaczem”. Zdaje się, że coraz częściej staje się synonimem powielania pomysłów innych, częstokroć oznaczając po prostu „odmienność”. Czy chińczyk mieszkający w Polsce jest kreatywny? Może i jest, ale przecież nie z racji tylko i wyłącznie swojej narodowości.

Poniżej wypisałem listę prostych i jednocześnie skutecznych rad, które NA PEWNO rozwiną Twoją kreatywność, i to kreatywność w pełnym tego słowa znaczeniu. Jeśli nigdy nie pracowałeś z kreatywnością to proponuję Ci się dwa razy zastanowić, czy aby na pewno chcesz zostać najbardziej kreatywną osobą w Twoim najbliższym otoczeniu!

Zdecydowałeś się? Ok, weź dwa głębokie oddechy i czytaj…

0: Chciej.

Jako, że tą radę masz już za sobą to postanowiłem jej nadać numer 0. Jest ona banalnie prosta, jednak okazuje się, że większość osób odpada właśnie tutaj. Być kreatywnym? Ale po co? A to coś kosztuje? Trzeba podawać maila? A nie wystarczy ukończyć szkołę? Otóż drogi czytelniku – gratuluję Tobie, że nie należysz do tej grupy, bardzo trudno ją przekonać – dlatego właśnie nie będę robił tego, idźmy dalej…

1: Wymyślaj / myśl!

Dziwna rada jak na początek, czyż nie? Za to bardzo ważna! Jeśli chcesz zacząć biegać – zacznij biegać, jeśli chcesz zacząć wymyślać – zacznij wymyślać. Proste.  Już byłeś kiedyś kreatywny, taki się urodziłeś! Niestety kulawy system szkolnictwa czy to inne instytucje, ludzie nauczyli Cię myśleć szablonowo, narzucając Tobie własny światopogląd, wręcz paradygmat myślenia (a dokładnie: niemyślenia, odtwarzania).

Czasy, w których przyszło nam żyć, przez wielu nazywanych „wiekiem Internetu”, ja nazywam „wiekiem instant”. Nie chcemy myśleć jak zrobić zupę – mamy gorący kubek, nie chcemy uczyć się – mamy ściągi, nie chce nam się myśleć – mamy przecież ciocię Wiki i wujka Google, a w samym centrum pokoju – telewizor, po co mamy sobie coś wyobrażać sami, jeśli mamy TV?  Nie chcę powiedzieć, że to wszystko jest złe i niedobre, ale zdaje się, że wielu z nas wręcz „zasnęło” w tej całej „kulturze niemyślenia”. Zacznij wymyślać i myśleć sam, choćbyś miał stracić na to aż 10 minut dziennie – świat się nie zawali. Jeśli chcesz zacząć efektywnie wykorzystywać swój mózg , to nie masz wyjścia. Rusz głową!

2: Czytaj!

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że czytanie książek ubogaca. Powiększamy swój zasób słów, uzupełniamy pokłady wiedzy (lub niewiedzy), poznajemy nowe światy, otwieramy się na rzeczy do tej pory nam obce. Jednak co czytać? Czytaj wszystko co tylko wpadnie Ci w ręce, dzięki temu będziesz mógł zacząć tworzyć swoje własne światy, poszerzać spektrum pomysłowości, będziesz mógł łączyć w ciekawy, innowacyjny, KREATYWNY sposób stare ze starym w nowe! To świetna zabawa. Warto czytać również powieści s-f czy fantasy. To prawdziwe „inspiratory”, wręcz kopalnie pomysłów. Oprócz tego, że autor musiał wymyślić fabułę, to stworzył także niebanalne postacie, dziwaczne czasem opisy wydarzeń, niemieszczące się w głowie, nietuzinkowe lokacje,  przedmioty (często magiczne, niespotykane). Czytając książki prawdziwych mistrzów zapiera nam dech w piersiach, głowiąc się zadajemy pytanie: „skąd oni to wszystko wzięli!”. Staraj się czytać również biografię, najlepiej osób nieprzeciętnych – twórców, wynalazców, myślicieli. Na pewno znajdziesz tam wiele cennych rad jak być kreatywny. Na początek poczytaj sobie o Albercie Einstainie – to Ci się przyda. Posłuchaj też dobrej muzyki czy słuchowiska radiowego – naprawdę nieźle rozwijają wyobraźnię!

3: Zrób coś innego.

Kreatywność przejawia się miedzy innymi w tym, że zaskakuje nas w momentach najmniej oczekiwanych. Zaskoczmy się sami robiąc rzeczy, których nigdy jeszcze nie robiliśmy. Zacznij grać na drumli, powiedz dzień dobry komuś kogo nie znasz, wybierz się o 3:00 w nocy na spacer po mieście (wygląda wtedy pięknie!), wybierz się do teatru zamiast do kina, zrób sobie kurs manicure (jesteś mężczyzną? Co z tego!), obetnij się na łyso, a potem zapuść warkocz! Przeprowadź ankietę na temat „występowania salamandry w województwie mazowieckim”. Zjedz krewetki, małże i stek z rekina. Zapisz się do chóru, klubu Morsa, na szermierkę i do sekcji wyplatania gobelinów. Złóż kostkę Rubika w mniej niż 5 minut, odwiedź babcię, czy dziadka (tak, to też może Cię rozwinąć!). Naucz się podstaw japońskiego i latania na paralotni. A to wszystko zrób z czystej ciekawości i miej pełną satysfakcję, że Ci się udało. Wiedz, że większość Twoich znajomych w tym czasie oglądała ich ulubiony serial.

4: Podróżuj.

Odnajdź swoją pasję w podróżowaniu. Na początku zwiedź polskie góry i morze. Jest takie stare powiedzenie: „Każdy w życiu chociaż raz powinien być w górach, nad morzem i przejść SuperMario” ;) Wybierz się w starannie wybrane miejsce autostopem, albo idź na pieszo… albo jeszcze inaczej – w ogóle nie wybieraj miejsca. Po prostu poproś znajomego, żeby wybrał za Ciebie, kupując bilet PKP za odpowiednią kwotę. Wybierz kogoś znudzonego swoim życiem i weź go ze sobą – jakie to cudowne uczucie kogoś uszczęśliwić! Gdy stwierdzisz, że nadszedł czas na zagranicę weź głęboki oddech, dowód osobisty i dwa razy się nie zastanawiaj. Dobrze jest znać język zanim się wyjedzie w podróż (poznawanie obcego języka to genialny pomysł!), ale można się też wybrać bez języka – z pewnością będzie to ciekawe. Uśmiechaj się do napotkanych osób, wiedząc, że wielu z nich marzy o tym, co Ty właśnie realizujesz. Potem wróć do rodziny i opowiedz im jaki świat jest piękny w swojej różnorodności.

5: Ćwicz.

Z pewnością kreatywność to nie mięsień, ale można ją ćwiczyć. Istnieje wiele prostych ćwiczeń, na kreatywność. Co prawda nie zastąpią one tych rad wyżej (one są absolutnie najbardziej skuteczne), ale mogą nieźle wspomóc.

Pierwszym sposobem, i chyba najbardziej znanym jest technika wspomagająca wymyślanie pomysłów. Polega ona na postawieniu absurdalnego problemu (np. „jak zatrzymać czas”), lub problemu nie rozwiązanego jeszcze (np. „jak nakarmić głodnych w Afryce?”). Następnie mając 30 sekund wypisujesz 10 (lub więcej) propozycji na kartce. Nie muszą one być logiczne, racjonalne czy nawet możliwe. Po prostu ma być ich dziesięć. Pozwól aby pracowała Twoja prawa półkula mózgu odpowiedzialna za myślenie abstrakcyjne. Lewą półkulę  – oceniającą, logiczną, bardziej „przyziemną” – zaprzęgnij do pracy dopiero w ostatnim etapie, gdy skończysz już wymyślać. Teraz możesz już spokojnie, na trzeźwo ocenić, które z pomysłów są najbardziej realne, a które nadają się tylko do kolejnego skeczu Monty Pythona.

Drugim popularnym sposobem na rozwijanie kreatywności jest MindMap czyli mapa myśli. O owej technice powstały już całe artykuły, a nawet książki, więc nakreślę ją tylko krótko. Chodzi o to, by na środku kartki (im większy arkusz tym lepiej), w samym jej centrum, napisać słowo – klucz, lub frazę, stanowiącą problem, wyzwanie. Np. „urodziny mamy”. Dalej dorysowujemy linię, które będą prowadzić od środka na zewnątrz. Każda linia powinna mieć swój opis, np. „wielki różowy słoń”, albo „bukiet pachnących róż”. Zapis można zastąpić rysunkami, zdjęciami, grafikami – czymkolwiek na co tylko starczy czasu czy kreatywności. Warto jeszcze dodać, że mapa myśli powinna być kolorowa, co najmniej tak jak bożonarodzeniowa choinka ;)

To tylko dwa ćwiczenia – tak naprawdę jest ich cała masa, a najlepsze możesz wymyślić Ty! Nie poddawaj się, jeśli coś Ci nie wyjdzie, w końcu „praktyka czyni mistrza” i „nie od razu Rzym zbudowano”. Siła tych ćwiczeń polega na tym, aby wykonać je częściej niż raz. Ostrzegałem – kreatywność to nie zabawa dla leniwych – kreatywność to przymiot mistrzów!

Bibliografia:

  • „Mapy myśli” – Tony Buzan, wyd. „Aha!”
  • „Rusz głową!” – Tony Buzan, wyd. „Aha!”
  • „Pamięć” – Marek Szurawski, wyd. „Aha!” (wszystkie trzy tomy)

 

Netografia:

 

Mam nadzieję przeczytać komentarze - pochlebne / niepochlebne, ale niech będą kreatywne!

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 927
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1352
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1199
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 717
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1605
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 722
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1320
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1315
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1544
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 449
11
komentarze: 158 | wyświetlenia: 544
11
komentarze: 69 | wyświetlenia: 544
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 912
 
Autor
Artykuł  rinojkd,  01/11/2009

Bardzo ciekawe czytałem z zaciekawieniem

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że polskie szkolnictwo odzwyczaja ludzi od kreatywności. Uczeń nie może wykorzystać swych nietypowych pomysłów np. w wypracowaniu, ponieważ ktoś mądry wymyślił kiedyś klucz. Są w nim zawarte treści, które powinny się w pracy znaleźć, a wszystko, co inne, jest niepotrzebne i błędne.

Doszło do tego, że uczeń nie myśli nad tym, by pisać dobrze i poprawnie,a nad tym, by pisać zgodnie z kluczem.

  Adam-M,  03/11/2009

Bo to Polska, załamka...
A co do ttych pomysłów to "wyłączyłem mózg" i użyłem trochę kreatywności (wszystko pierwsze lepsze co mi przyszło do głowy.
To dajemy:

Jak zrobic wechikuł czasu? :

- zmierzyć prędkość światła centymetrem
-zgaścić światło
-napisać piosenkę o tym
-zasadzić kopa Krzyśkowi żeby pokonał prędkość światła
-pojachac na rowe

...  wyświetl więcej

Tak, przyznać należy z całą stanowczością, że nawet kreatywnym (którzy o tym nie słyszeli) pomoże to w dalszym rozwoju. Klarowny, przejrzysty i niezwykle inspirujący artykuł, na 5+. W ramach zwiększania kreatywności można również wypierniczyć telewizor za okno - nie dość, że odziera ludzi z kreatywności, to (za) często powoduje otępienie...
Czasami jak przyglądam się co poniektórym przedsta ...  wyświetl więcej

Ktoś kiedyś powiedział, że to myśli, a nie ich brak, są dowodem bezmyślności...

A do telewizora dołączyłabym komputer. Wiadomo, że dorosłym i młodzieży jest niezbędny do nauki i pracy, ale dzieciom wyrządza wielką krzywdę. Z przerażeniem obserwuję 12-latków, dla których głównym źródłem wiedzy jest Wikipedia, a gdy dostają tradycyjną encyklopedię, to nie maja pojęcia, z której strony ją otworzyć.

Frapuje mnie niezwykle, któż takie słowa wyartykułował...
A co do komputera, to jest o tyle lepszy od telewizora, że ma się szansę na aktywne obcowanie z nim.
I o ile korzystanie z wikipedii przez nastolatków jest jeszcze do zniesienia (w końcu przynajmniej coś czytają, pobierają informacje, a to stwarza szanse, że również je analizują i wyciągają wnioski), o tyle wykorzystywanie kom ...  wyświetl więcej

To aforyzm Jana Czarnego. Niewątpliwie był on kreatywny:)

Ciekawy i dobry artykuł, ALE:
"Zjedz krewetki, małże i stek z rekina" Rekiny zostawcie w spokoju, i tak jest już ich dostatecznie mało :P

hehehe dobre ;) ok everybody: NIE JEŚĆ REKINÓW :D

...gdzie jest tutaj coś o rozwijaniu ?kreatywności? bo ja tylko widzę parę dziwnie wyrwanych 'łat' dla ludzi nie umiejących gospodarować swoim wolnym czasem

  Elba,  10/12/2009

Dodałabym jeszcze, ze aby być kreatywnym najważniejsze jest przebudzenie się. Większość z nas śpi na jawie, potyka i obija się o kanty swojego życia. Aby coś tworzyć i nie było to tylko marzeniem sennym, po pierwsze trzeba się obudzić do życia. A wyrwać ze snu może nas tylko coś szokującego lub śmiesznego. Świetne rady! Po drugie - wykorzystujmy możliwość tworzenia swojego świata, najpierw w myśla ...  wyświetl więcej

  wujek77,  12/12/2009

Żeby obudzić w sobie kreatywność trzeba najpierw zrobić porządek ze sobą, zmienić swoje podejście do świata, zacząć patrzeć na wszystko obiektywnie, wyzbywając się zbędnych emocji i unikając stereotypów dostrzec, że życie jest w pewnym sensie teatrem w którym wszystko może się wydarzyć jeśli odpowiednio pokierujemy całą sztuką. Kiedy nie żyje się według schematu to 'kreatywność' będzie tylko jedną ...  wyświetl więcej

  Elba,  14/12/2009

Nic na siłę nie da się zmienić gdy brniemy w tym swoim zaślepieniu. Dopiero gdy nas coś tak naprawdę "telepnie", dociera na chwilę świadomość, gdzie ja oczy miałem. Ale nie budzimy się tak do końca, dalej zamykamy oczy, bo tak fajnie jest pod kołderką. A życie ucieka, przecieka, itd.

  Gamka  (www),  10/12/2009

.............Myślenie kreatywne, to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego , to zrobienie czegoś szalonego dla siebie ,dla innych aby było w tym naszym szarym niekiedy życiu kolorowo ;-)
Fantastyczny artykuł .... gratulacje dla autora.
Pozdrawiam

Kreatywność........powiadasz? Pewnie nie pamiętasz co znaczy skrót PGR. Państwowe......czyli decydujące o wszystkim. Państwo dało Ci kawałek ziemi, dało Ci mleko, kartofle,węgiel,zboże, pozwalało hodować trzodę, bydło, dawało zapomogi, pracę w gospodarstwie rolnym. Praktycznie nie musiałeś decydować o niczym. nawet państwo decydowało o wielkości przyrostu naturalnego decydując o stopniu zasilania ...  wyświetl więcej

Kreatywność........powiadasz? Pewnie nie pamiętasz co znaczy skrót PGR. Państwowe......czyli decydujące o wszystkim. Państwo dało Ci kawałek ziemi, dało Ci mleko, kartofle,węgiel,zboże, pozwalało hodować trzodę, bydło, dawało zapomogi, pracę w gospodarstwie rolnym. Praktycznie nie musiałeś decydować o niczym. nawet państwo decydowało o wielkości przyrostu naturalnego decydując o stopniu zasilania ...  wyświetl więcej

Przydatne dziękuję za napisanie

  erg  (www),  28/11/2011

Świetny tekst, warto było przeczytać.Muszę wykorzystać wszystkie te porady.

Dodałabym jeszcze: spotykaj się z innymi kreatywnymi ludźmi, którzy podzielają twoje pasje zainteresowania, maja takie same cele, marzenia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska